گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا : این گیاه رو با نام علمی Zamioculcas zamiifolia و نام انگلیسی Zanzibar gem میشناسند و بومی شرق آفریقا هستش

این گیاه رو از خانواده ARACEAE میدونند جالب هستش بدونید که سیستم فتوسنتز منحصر به فردی داره که بهش CAM گفته میشه

که همچون کاکتوس ها عمل میکنه، این گیاه رو میشه به راحتی در مکانهایی که نور کم دارند نگهداری نمود در ضمن این گیاه به علت مقاوم بودن در مقابل نور و آبیاری بهش لقب گیاه فوق قوی داده شده می باشد.

 

زاموفیلیا دارای ورق هایی به شکل پر که طول ساقه گیاه بین 40 الی 60 سانتی متر هم میرسد رنگ برگها سبز تیره با براقیتی فراوان هست و اگر شرایط ایده آل گیاه را فراهم نمایید گلهای کوچک زرد رنگ روشن که به قهوه ای یا برنزی مایل هست را می توانید ببینید.

گل زاموفیلیا

اخطار !!

پایان بخش های این گیاه سمی هست پس مراقب بلعیده شدن اون بوسیله کودکان باشید

نیازها و شرایط نگهداری زاموفیلیا

به طور خلاصه میبایست گفت که این گیاه به نور و آبیاری متوسط، دمای معمول اتاق و رطوبت 50 درصد نیاز دارد البته خاک با زهکشی متناسب فراموش نشود که در ادامه تمامی موارد را بصورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گیاه زاموفیلیا

نور متناسب برای زاموفیلیا

همانطور که گفتیم از گیاهان مقاوم به نور می باشد اما خب برای داشتن رشد مطلوب نیاز به روشنایی دارد ، با فراهم نمودن شرایط نور متناسب برای این گیاه ساقه های آن به خوبی رشد خواهند نمود

و نور کم باعث باریک شدن ساقه ها خواهد شد پس نور متوسط و فیلتر شده را برای گیاه فراهم نمایید و از تابش مستقیم نور خورشید مخصوصا در روزهای گرم سال به شدت مواظب باشید چون باعث درست کردن سوختگی در برگها می شود.

دمای متناسب رشد

از پیشنهاد دمایی هم این گیاه مقاومت خوبی میتونه نشون بده اما خب برترین دمای رشد گیاه بین 22 الی 30 درجه سانتی گراد می باشد

که دمای شب رو 22 و دمای روز رو 30 درجه میبایست گفت اگر دمای روز بیش از 26 درجه سانتی گراد میشه

حتما غبارپاشی روی برگهای گیاه رو انجام بدین در ضمن در وقت ظهر و زمانیکه نور روی برگها میوفته غبارپاشی باعث آسیب به برگها میشه.

میزان و آبیاری درست

گیاه زاموفیلیا به آبیاری کم مقاوم هست و تنها عاملی که میتونه این گیاه رو از پا دربیاره آبیاری فراوان خواهد بود پس در آبیاری اون دقت کافی رو داشته باشید.

چون این گیاه در ریشه های خودش (به شکل ساقه هست) آب ذخیره میکنه و آبیاری فراوان باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه خواهد شد.

پس بین دو آبیاری اجازه بدین که خاک گلدان به طور کامل خشک بشه و بعدا اقدام به آبیاری نمایید در هر نوبت از آبیاری به مقداری گیاه را آب بدین که آب از ذیل گدان خارج شود و آب خارج شده را دور بریزید.

 

توجه داشته باشید که زهکشی گلدان شما میبایست به طور کامل متناسب باشد تا مانع جمع شدن آب در خاک گیاه بشه ، پس تا خاک گلدان خشک نشده به گیاه آب ندید.

خاک متناسب زاموفیلیا

این گیاه به همان دلیلی که در بخش آبیاری گفتیم به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارد که آب را از خود به خوبی عبور بدهید

که میتویند از خاک های مخصوص کاکتوس و یا ترکیب خاک ورق + کوکوپیت و پرلایت استفاده نمایید در لایه زیرین هم میتونید از شن استفاده نمایید.

نیازها و شرایط نگهداری زاموفیلیا
رطوبت مورد نیاز

رطوبت باعث درست کردن محیطی پسندیده برای رشد این گیاه خواهد شد اما به کم بود رطوب بخاطر وجود برگهای واکسی مقاوم می باشد

رطوبت معمول برای محیط نگهداری 50 درصد باشد گیاه میتونه رشد خوبی داشته باشه پس تلاش نمایید با قرار دادن یک تشت پر از آب در کنار گیاه رطوبت اونو تامین نمایید

البته در روزهای گرم سال هم با غبارپاشی میتونید این نیاز رو برآورده نمایید.

کوددهی و تغذیه

این گیاه هم همانند سایر گیاهان آپارتمانی به تغذیه نیاز داره اما با توجه به تجربه ای که در نگهداری زاموفیلیا داشتم تلاش نمایید

از کودهای فسفر و پتاس بالا برای تغذیه استفاده نمایید، توجه داشته باشید که فسفر فراوان باعث رشد ریشه در گیاه خواهد شد و ریزوم های گیاه شما را پرورش خواهد داد

و اینکار باعث فراوان شدن تعداد برگها در گیاه میشه االبته از کودهای گلدهی همچون 20-20-20 هم میتونید استفاده نمایید.

گیاه زاموفیلیا

هرس گیاه

اگر میخواهید گیاهی سرحال داشته باشید هرس سالنه را انجام بدهید اما اینکار اختیاری هست اما حتما برگهای زرد شده و سوخته و ساقه هایی که پوسیده را از گیاه جدا نمایید تا مشکلات به سایر بخش ها وارد نشود.

گلدهی:

این گیاه خیلی کم به گل میشینه و حتما میبایست شرایط ایده آل اون رو فراهم نمایید تا گیاه در تابستان گلهایی یفید رنگ داشته باشه گلهای اون شبیه دیگر گلهای خانواده ی آراسه به نام اسپادیکس می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل، به قسمت فروشگاهی سایت گل فروشی اینترنتی گل نارین مراجعه نمایید.

——————————————————————–

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی