گیاه آدنیوم – نکته ها مهم روش نگهداری

گیاه آدنیوم – نکته ها مهم روش نگهداری

گیاه آدنیوم – نکته ها مهم روش نگهداری

آدنیوم ساکولنتی میباشد که تنه‌ای گوشتی و غیر معمول دارد. این گیاه چند شاخه دارد که بر روی آن گل‌های قشنگ، رنگارنگ و شیپوری شکل رشد می‌کند. تنوع رنگی این گل‌ها زیاد فراوان میباشد و در ترکیب با تنه عجیب این گیاه زیبایی خاصی را به وجود می‌آورد.
از این گیاه می‌توان به عنوان 1 گیاه خانگی قشنگ استفاده نمود تا محیط شما را رنگارنگ بکند.
اگر به ساکولنت و کاکتوس ها علاقه دارید، فروشگاه اینترنتی گل و گیاه گُل سِتان، شرایطی را مهیا کرده تا بتوانید گل و گیاه مد پیشنهاد خود را کمتر از 3 ساعت در منزل خود داشته باشید و در این مقاله با گَل سیتان همراه باشید تا بیش درمورد روش نگهداری گیاه آدنیوم و تکثیر آن بدانید.

فهرست مطلب ها این مقاله:

  • مروری سریع بر آدنیوم
  • آدنیوم چیست؟
  • روش نگهداری گیاه آدنیوم
  • روش تکثیر آدنیوم
  • مشکلات، آفات و بیماری‌ها

مروری سریع بر آدنیوم

نام علمی: Adenium obesum

بومی: صحرای بزرگ آفریقا، منطقه ساحل صحرا، شرق و شمال شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان
خانواده: خرزهره‌ ایان
نام‌های مرسوم: آدنیوم، رز صحرایی، ایمپالا، ستاره صابی

گیاه آدنیوم گیاه آدنیوم چیست؟

این گیاه قشنگ گونه‌های مختلفی دارد و همه آن‌ها بومی شرق و شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان هستند. این گیاه چند ملیتی اسامی مختلفی هم دارد که همه آن‌ها قشنگ هستند. رز صحرایی، ستاره صابی و بطری‌شور کوتوله، از اسامی این گیاه میباشد.
این گیاه بر خلاف اسم مرسومی که دارد 1 رز واقعی نیست. آدنیوم جزء ساکولنت‌های برگ‌ریز میباشد و 5 گونه مختلف برای خرید دارد ولی در طبیعت گونه‌های زیادی از این گیاه وجود دارد که هنوز شناسایی نشده‌اند.
مدت گل‌دهی این گیاه طولانی میباشد و اگر در فصل‌های سرد محیط مطبوعی برای آن فراهم نمایید به خوبی زنده می‌ماند.
با توجه به شرایط محیط و نگهداری گیاه آدنیوم ، گل‌های شیپوری شکل این گیاه در اندازه و رنگ‌های مختلفی رشد می‌کند ولی غالبا گل‌های آن حدود پنج سانت و با رنگ‌های سفید، صورتی و قرمز میباشد.

یکی از اختلاف‌های رز واقعی و رز صحرایی این میباشد که رز صحرایی تحمل خشکسالی را دارد زیرا می‌تواند آب را در ریشه پیازی و ساقه گوشتی خود ذخیره بکند. در طبیعت این گیاه آب را از راه باران‌های تابستانه ذخیره می‌کند و در زمستان بی‌آب، آن را مصرف می‌کند.
آدنیوم را می‌توانید در اندازه‌های مختلفی پیدا نمایید. این گیاه می‌تواند تا 2 متر رشد بکند ولی می‌تواند به عنوان یگ گیاه خانگی در گلدان هم زندگی بکند.

گیاه گازانیا

روش نگهداری گیاه آدنیوم

5 گونه مختلف از این گیاه وجود دارد که همه آن‌ها مناطق خشک و نیمه خشک را یار دارند اما می‌توانند در مناطق گرمسیر یا نیمه گرمسیر هم به خوبی زندگی کنند.
نکته جالب درمورد این گیاه کویرنشین این میباشد که تا زمانیکه نور کافی، گرما و خاک مناسبی داشته باشد برایش فرقی نمی‌کند که در کدام منطقه زندگی می‌کند.
گل‌های زیبای این گیاه برای مرغ مگس‌خوار و پروانه‌ها و زنبورها جذاب میباشد و آن‌ها را به سمت خود می‌کشد.
نور

همانطور که قبلا گفتیم برای نگهداری گیاه آدنیوم و برای سرزنده بودن و گل دادن به نور فراوان نیاز دارید.
اگر این گیاه فقط نور صبح یا بعد از ظهر را دریافت بکند کماکان رشد می کند ولی امکان دارد گل ندهد و اگر نور کافی را دریافت نکند ضعیف و کم‌پشت می‌شود.

با وجود نور کافی، رز صحرایی 1 دوره استراحت بین وقت گل‌دهی خواهد داشت. گل‌دهی این گیاه از اوایل بهار تا اواسط تابستان ادامه دارد و پس از حدود شش الی هشت هفته استراحت، در اوایل پاییز مجددا گل می‌دهد.
در طول زمستان میبایست شرایط استراحت گیاه را فراهم نمایید و بهتر میباشد گیاه را به مکانی گرم، نورگیر و با نور غیر مستقیم متتقل نمایید.

آب‌دهی

آدنیوم عاشق آب دهی در بهار و تابستان میباشد ولی از آ ‌دهی در پاییز و زمستان خوشش نمی‌آید.
در واقع شما در بهار و تابستان میبایست همچون 1 گیاه گرمسیری با آن برخورد نمایید و در پاییز و زمستان همچون 1 کاکتوس!
ریشه‌های این گیاه هیچ‌گاه نبایستی غرق در آب شوند. در فصل رشد آب دهی را زمانی انجام بدهید که خاک گیاه به طور کامل خشک شده باشد. آب ‌دهی را به آرامی انجام بدهید تا کمی خاک را مرطوب نمایید و مواظب باشید که خاک بیشتر از حد خیس نشود.

گیاه آدنیوم

کوددهی

در طول فصل رشد (بهار و تابستان) می‌توان به این گیاه کودی محلول در آب یا کود گرانوله داد. آدنیوم در بهار از خواب زمستانه بیدار می‌شود. در این وقت می‌توان هر 2 هفته یک‌بار کودی رقیق شده را به گیاه داد ولی در تابستان فاصله کوددهی را ماهی یک‌بار نمایید وبه محض رسیدن سرما کوددهی را متوقف نمایید و اجازه بدهید تا گیاه دوباره استراحت بکند.

سمی بودن

آدنیوم از خانواده خرزهره‌ایان میباشد و همچون پایان اعضای این خانواده شیره‌ای سمی دارد که در گونه تماس با پوست باعث درست کردن خارش یا حتی مسمومیت می‌شود.
بهتر میباشد آدنیوم را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. اگر می‌خواهید این گیاه را هرس نمایید حتما از دستکش استفاده نمایید و پس از دست زدن یا تعویض گلدان، دستان خود را بشورید.

هرس نمودن

آدنیوم گیاهی میباشد که می‌تواند بیشتر از حد رشد بکند به همین خاطر گاهی نیاز به هرس نمودن دارد تا بتواند در اندازه قابل قبول بماند. بهتر میباشد این هرس نمودن در فصل رشد گیاه باشد.
اگر گیاه‌تان را در بیرون از خانه نگه‌داری می‌کنید بهتر میباشد هرس نمودن را در انتها فصل رشد و پیش از شروع سرما و آوردن گیاه به داخل خانه انجام بدهید. اینکار باعث می‌شود تا گیاه بتواند استراحت مفیدتری داشته باشد و هم چنین نگه‌داری گیاه کوچک‌تر در داخل خانه ساده‌تر میباشد.
پیش از انتقال مجدد گیاه به بیرون از خانه در انتها فصل استراحت هم می‌توانید شاخه‌های مرده یا آسیب دیده را هرس نمایید. جدا نمودن شاخه‌های پراکنده هم اقدام مفیدی میباشد و شما می‌توانید از این شاخه‌ها به عنوان قلمه برای تکثیر گیاه استفاده نمایید.

گل و گیاه آپارتمانی

انتخاب گلدان

این گیاه می‌تواند در هر گلدانی زندگی بکند و زیبایی خود را به رخ بکشد ولی حرفه‌ای‌ها آدنیوم را در گلدانی سفالی می‌کارند تا خاک گیاه بتواند به راحتی خشک شود. مزیت دیگر گلدان‌های سفالی نسبت به گلدان‌های پلاستیکی یا فلزی این است که جریان هوای متناسب را برای ریشه‌های گیاه تامین می‌کند.
برای تهیه گلدان میبایست به چند نکته توجه کرد:
اولا این که گلدانی قوی باشد، ریشه‌های این گیاه زیاد تهاجمی هستند و می‌توانند گلدان‌های ظریف و نازک را بشکنند.
دوما گلدان حتما میبایست سوراخ‌های تخلیه آب را در ذیل خود داشته باشد تا آب اضافه تخلیه شود.
سوما اگر در ذیل گلدان از سینی استفاده می‌کنید میبایست آب جمع شده در آن را تخلیه نمایید تا به ریشه‌های گیاه آسیب نزند.

نکته مهم:
گلدان‌های عریض‌تر و پهن‌تر، بهتر از گلدان‌های باریک و بلند میباشد زیرا ریشه‌های گیاه در گلدان عریض پخش می‌شود و تکیه‌گاه محکم‌تری برای گیاه خواهد شد در عوض ریشه‌های گیاه در گلدان بلند و باریک همچون هویج رشد می‌کند و نمی‌تواند گیاه را حفظ کند.

گیاه آدنیوم

موقع تعویض گلدان
تعویض گلدان

آدنیوم رشد آهسته‌ای دارد و تقریبا هر 3 یا 4 سال یک‌بار به تعویض گلدان نیاز خواهد داشت.
توجه نمایید که اگر گلدان گیاه بیشتر از حد بزرگ باشد ریشه‌های مهاجم آن رشد بیشتری خواهند داشت که در نتیجه تعداد گل‌های گیاه کم می‌شود.
برای این‌کار گلدانی را برگزینید که 3 الی 5 سانت بزرگ‌تر از ریشه‌های فعلی گیاه باشد. گیاه را از گلدان خارج نمایید و خاک قدیمی را به خوبی از روی آن تمیز نمایید و آن‌را مجددا در خاکی تازه و با زهکشی عالی، در گلدان نو بکارید.
همچون ساکولنت‌های دیگر، برای آدنیوم خاک کاکتوس آماده نمایید که بتواند آب را به خوبی تخلیه بکند تا ریشه‌های گیاه پوسیده نشود.

روش تکثیر آدنیوم

پس از شرح روش نگهداری گیاه آدنیوم به تکثیر این گیاه می پردازیم، آدنیوم را می‌توان از راه قلمه زدن یا بذر تکثیر نمود.
در ادامه روشهای تکثیر را مفصل شرح میدهیم:

قلمه زدن
تکثیر از راه قلمه زدن

اگر این گیاه را از راه قلمه زدن تکثیر نمایید نبایستی انتظار تشکیل ساختار گوشتی و جذاب این گیاه در بالای خاک را داشته باشید. این ساختار گوشتی که با نام کاودکس شناخته می‌شود در ذیل خاک تشکیل می‌شود و امکان دارد سپس سر از خاک در بیاورد.
ولی مزیت تکثیر از راه قلمه این میباشد که می‌توان چند قلمه مختلف را به یکدیگر پیوند زد تا رنگ‌های متنوعی از گل‌ها را به دست آورد.

یک شاخه پانزده سانتی از گیاه را ببرید و آن را برای 48 ساعت در روزنامه یا دستمال کاغذی بپیچید، در محلی گرم و خشک قرار بدهید تا قسمت بریده شده گیاه خشک شود.
بعد از 2 روز قلمه بریده شده را در خاکی با زهکشی متناسب قرار بدهید. می‌توانید از خاک‌های آماده کاکتوس یا ساکولنت استفاده نمایید یا خودتان خاکی ترکیبی بسازید که ترکیبی مساوی از خاک گلدان، کوکوپیت، پیت ماوس و ماسه میباشد. بهتر میباشد برای زهکشی بهتر مقداری سنگ ریزه در کف گلدان بریزید.

گیاه آدنیوم

قلمه

انتهای قلمه را به هورمون رشد آغشته نمایید و آن‌را در خاک بکارید. با یاری 1 اسپری خاک را مرطوب نمایید و این‌کار را هر چند روز تکرار نمایید تا خاک مرطوب بماند.
یادتان نرود که آدنیوم اهل صحرا میباشد پس نبایستی بیشتر از حد آب دریافت بکند. اگر خاک گیاه را بیشتر از حد مرطوب نمایید باعث پوشیدن ریشه‌های گیاه خواهید شد.
گیاه را به مکانی گرم و نورگیر منتقل نمایید. اگر گیاه در داخل خانه میباشد هر 1 یا 2 روز آن ‌را بچرخانید تا پایان قسمت‌های آن نور دریافت بکند وگرنه 1 سمت آن به سمت آفتاب کج می‌شود.
بعد از این‌که نخستین نشانه‌های رشد را در گیاه ببینید خیالتان راحت می‌شود که اقدام شما مفید بوده و توانسته‌اید 1 گیاه نو را متولد نمایید.

روش تکثیر از راه بذر

مزیت تکثیر آدنیوم از راه بذر این میباشد که خیال شما بابت تشکیل ساختار گوشتی و خاص این گیاه (کاودکس) در بالای خاک، راحت میباشد.
این ساختار یکی از زیبایی‌های گیاه میباشد که شاید نتوان از خیر آن گذشت. تکثیر این گیاه از راه بذر امکان دارد سال‌ها طول بکشد به همین خاطر میبایست صبور باشید.
شما می‌توانید بذرهای این گیاه را بصورت آماده خریداری نمایید یا از گیاه فعلی خود بذر بگیرید البته به شرطی که چند گیاه در کنار یکدیگر داشته باشید که بتوانند گرده‌افشانی کنند.

خرید گل رز

برداشت بذر‌ها

غلاف بذرهای این گیاه شبیه به لوبیا میباشد که بصورت جفتی رشد می‌کنند. زمانیکه این غلاف‌ها رسیده شوند متورم می‌شوند. در این وقت شما میبایست غلاف‌ها را با نخ و توری محبوس نمایید تا با باز شدن غلاف، بذرهای گیاه فرار نکنند.
هنگامی غلاف بذرها باز شد و توری را باز نمایید، کرک‌های قاصدک شکل را از آن جدا نمایید تا در نهایت بذرهای تازه گیاه باقی بماند.

کاشت بذرها

برای کاشتن بذرهای آدنیوم میبایست با خاکی آغاز نمایید که نیمی از آن خاک کوکوپیت یا پیت ماوس باشد و نیم دیگر آن ماسه یا پوده باشد.
گلدانی کوچک و کم عمق را برگزینید و آن را در محلی با نور فراوان اما غیرمستقیم قرار بدهید.

 

مطالب مرتبط :

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X