گل یخ و نحوه پرورش آن

گل یخ و نحوه پرورش آن

گل یخ و نحوه پرورش آن

گل یخ یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی و زینتی میباشد که برخی آن را با نام ناز یخی هم می شناسند، پرورش و کاشت گل یخ یکی از متداول ترین راه ها برای قشنگ سازی منزل و لذت بردن از سرسبزی آن حتی در ایام سرد سال میباشد.

گل یخ 1 گیاه گلدار زیاد کوچک با ورق های ریز میباشد که در فصل گلدهی یعنی اواسط بهار تا اواخر پاییز گل های ریز و رنگارنگی میدهد که قطعا هر فردی خواستار پرورش و کاشت گل یخ میباشد. از این رو در ادامه مطلب شما را با نحوه پرورش این گیاه زینتی و نیاز های محیطی این گیاه آشنا میکنیم.

پرورش گل یخ

گیاهان زینتی یکی از پرطرفدار ترین گیاهان به حساب می آیند که بیش افراد به دنبال این نوع گیاهان جهت پرورش هستند همانند گل سینگونیوم، گل شاه پسند، گل گلایل، گل کروتون که در مطلب ها پیشین به نحوه نگهداری، پرورش و تکثیر آنان آن اشاره کردیم.

گیاه شناسی گل یخ: این گل بومی منطقه آفریقای جنوبی میباشد، گل یخ به عنوان گیاهی به طور کامل مقاوم نسبت به سرما و گرما شناخته شده میباشد به همین دلیل می تواند برترین گزینه برای کاشت آن در فضای سبز باشد. گل یخ گیاهی چند ساله میباشد طوری که میتوانید برای مدت زیاد زیادی از آن نگهداری نمایید، به طور معمول گل یخ دارای گل هایی به رنگ های صورتی، سفید، قرمز و .. میباشد، گل ها هر کدام برای خود بصورت منفرد و فقط در طول روز باز میشوند.

گل یخ
گل یخ

نحوه کاشت گل یخ
نحوه پرورش و کاشت گل یخ

کاشت گل یخ به چندین روش قابل انجام میباشد، این روشها شامل کاشت گل یخ از راه بذر، کاشت از راه پاجوش، کاشت از راه خوابانیدن و کاشت از راه قلمه که یکی از ساده ترین روشهای کاشت گل یخ میباشد و میتوانید به سادگی در منزل آن را انجام بدهید.
کاشت از راه قلمه

برای کاشت گل یخ بهتر میباشد این کار را در اواخر فصل زمستان انجام بدهید.

۱٫ برای کاشت گل یخ از طریقه قلمه میبایست از ساقه های گل یخ استفاده نمایید، ساقه ای سالم به طول ۶ سانتی متر بوسیله 1 چاقو تمیز از گیاهتان جدا نمایید، ورق هایی که در انتهای ساقه وجود دارد را بکنید چرا که از میزان ریشه دهی آن کم میکند و فقط ۲ عدد ورق بر روی ساقه باقی بماند.

۲٫ بعدا میبایست قلمه ای که از گیاه جدا کردید را در 1 بستر مرطوب و حاوی خاک متناسب بکارید، ترجیحا خاکی که استفاده می نمایید حاوی کوکوپیت، ماسه و پرلیت باشد و هم چنین از میزان و قدرت زهکشی گلدانتان مطمئن بشوید.

۳٫ توجه داشته باشید که انتهای قلمه ای که از گیاه اصلی جدا کردید بصورت اریب باشد. در صورتی که می خواهید ریشه دهی قلمه تان به سرعت اتفاق بی افتد میتوانید از هورمون ریشه زایی استفاده نمایید بعدا آن را درون خاک بکارید. قلمه را طوری درون خاک بکارید که تا ۳ سانت آن داخل خاک فرو رود.

گل یخ

نیاز های محیطی گل یخ

۴٫ در طول مدتی که وقت می برد تا قلمه ریشه دارد شود هر روز خاک را چک نمایید چرا که میبایست همیشه مرطوب باشد (نه خیس)، شما میتوانید برای این که به ریشه دهی قلمه تان یاری نمایید محیطی گلخانه ای فراهم کنید، اینکار را میتوانید با استفاده از کشیدن پلاستیک بر روی گلدان و درست کردن نمودن چند سوراخ برای تهویه مطلوب انجام بدهید.

۵٫ بعد از انجام دادن عملیات کاشت گل یخ میبایست گلدان را به مکانی با نور غیر مستقیم و دمایی متناسب انتقال بدهید.

۶٫ بعد از آن که قلمه هایتان ریشه دار شدند میبایست کیسه پلاستیکی را از روی گلدان کنار بکشید، و آن را در مقابل نوری ملایم قرار بدهید، توجه داشته باشید که میبایست از میزان و دفعات آبیاری بکاهید.

۷٫ بعد از گذشت چند روز کمی از ساقه های جدیدی که تولید میکند ببرید زیرا این کار ریشه های جوانه را قوی تر میکند.
کاشت از راه بذر

برترین وقت برای کاشت از راه بذر فصل بهار میباشد، و تا فصل زمستان به مرحله گلدهی می رسد.
برای کاشت گل یخ از راه بذر میبایست از چند بذر استفاده نمایید طوری که ۳ الی ۴ عدد بذر باهم کاشته شود، بذر گل یخ به طور کامل ریز میباشد به همین دلیل امکان دارد با عدم جوانه زنی روبرو بشوید.
شما میتوانید در اول 1 گلدان بزرگ را برای کاشت چندین بذر در پیشنهاد بگیرید و زمانیکه این بذر ها صاحب ۵ تا ۶ ورق شدند وقت آن میباشد که در محیط بیرون و هوای آزاد قرار بگیرند.

کاشت گل یخ و پرورش آن
نیاز های محیطی برای پرورش گل یخ

آب: بسیاری از افراد نیاز ابی گل یخ را همانند کاکتوس می دانند که البته درست میباشد زیرا به آبیاری کمی احتیاج دارد و هم چنین نسبت به کم آبی مقاوم هستند طوری که می توانند در خاک خشک هم به رشد خود ادامه بدهند. یکی از عوامل تهدید کننده برای این گیاه، آبیاری زیاد میباشد چرا که آب فراوان فورا باعث پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد. آبیاری میبایست به گونه ای باشد که نه منجر به پوسیدگی گیاه شود و نه به گونه ای باشد که منجر شود گیاه بیشتر از حد خشکی بکشد.

*توجه داشته باشید که نیاز آبی گل یخ در فصل داغ سال بیش میشود.

گل یخ

خاک: در مورد خاک هم گیاهی سختگیر نیست و حتما نبایستی در خاکی خاص رشد بکند، در هر گونه اگر می خواهید خاکی مطلوب برای گیاهتان فراهم نمایید میتوانید از ترکیب مساوی ۱ قسمت خاک لومی و ۱ قسمت ماسه و مقداری هم خاک ورق استفاده نمایید، گل یخ در این خاک می تواند بیشترین و برترین رشد را داشته باشد.

نور: برای پرورش و کاشت گل یخ میبایست مکانی آفتاب گیر را در پیشنهاد بگیرید، چرا که نیاز شدیدی به دریافت نور مستقیم خورشید دارد، اگر محیطی که گل یخ در آن قرار دارد از نور کمی برخوردار باشد با عدم گلدهی و رشد نامطلوب مواجه میشود. شما میتوانید گیاهتان را در بالکن هایی که نورگیری خوبی دارند قرار بدهید. توجه داشته باشید رمانی که که نور کافی دریافت نکند گیاه به سمت رشد علفی سوق پیدا میکند.

آشنایی با گل یخ و نحوه تکثیر ان

دما: برخلاف نام گل یخ این گیاه نسبت به سرما حساس میباشد البته تا حد زیادی در سرما مقاومت دارد ولی نبایستی در دمای پایینی از آن نگه داری شود، این گیاه بیش دوستدار دمای بالایی میباشد و تا حد زیاد زیادی هم می تواند دمای بالا را تحمل بکند.

کوددهی: جهت رشد مطلوب گل یخ میتوانید در وقت های معینی اقدام به کوددهی گیاه نمایید، وقت کودهی میبایست ۱ مرتبه در اواخر فصل بهار و ۱ مرتبه دیگر در اواسط فصل تابستان بوسیله کودهای مایع انجام شود. اینکار یاری زیادی به تقویت گل یخ میکند.

آفات: گل یخ مقاومت زیادی نیست به بیماری ها و آفات مختلف دارد، و نیازی به نگرانی در مورد آفات گرفتن این گیاه نیست.

هرس: زمانیکه ساقه های گل یخ زیاد بلند شد میبایست آن را کوتاه نمایید، ولی میبایست به این موضوع توجه نمایید که اگر به ۲ تا ۳ بار اقدام به چیدن و هرس شاخه هایش نمایید گیاهتان دچار شوک خواهد شد پس بهتر میباشد در اینکار زیاده روی نکنید.

 

مطالب مرتبط :

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X