گل شمعدانی

shamdani-mix1

گل شمعدانی

گل شمعدانی گل بومی آفریقای جنوبی از خانواده ژرامیناسه میباشد و در حدود 220گونه و 5000-6000 واریته دارد که غالب آنان بوته میباشد و در گلکاری چندان مورد توجه نیست . گل های شمعدانی رنگ های زیاد زیبایی دارد و محبوب عموم هستند و از وقت های گذشته علاقه مندان زیادی برای رشد آنان وجود داشته میباشد و این گل ها را میتوان در محیط های بسته همچون خانه و شرکتها وهمچنین در باغ هم پرورش داد .

گل شمعدانی با توجه به ژنتیک شان رشد بالایی دارند و با محیط های مختلف سازگار هستند و در فصل های سبز سال همچون بهار و تابستان زیاد مورد توجه قرار می گیرند و به چشم می خورند و جا های مختلفی را زینت می بخشند. نکته ای که در مورد گل شمعدانی وجود دارد این میباشد که این گل ها در دمای زیاد سرد امکان دارد دچار یخ زدگی گردند و اگر این گل های قشنگ در محیط های باز هستند میبایست در نگهداری آنان دقت ضروری را داشته باشید.

این را هم میبایست بدانیم که همه گل های شمعدانی معطر نیستند و فقط نوع های خاصی از این گل هستند که معطر می باشند. اغلب گل های معطر شمعدانی گلبرگ های صورتی دارند که گاها طیف هایی از مشکی هم در آن ها قابل دیدن میباشد ، پس اگر این مساله برای شما حائز اهمیت میباشد حتما در وقت خرید گل شمعدانی دقت نمایید .

گل شمعدانی

گل شمعدانی

وقت متناسب کاشت شمعدانی

.از آن جا که گل شمعدانی نیاز به نور مداوم آفتاب دارد میبایست در فصل های گرم سال که نور آفتاب بیشتری وجود دارد کاشته شوند. البته که در تمامی فصول سال سازگار هستند ولی برای رشد بیش گیاه بهتراست شمعدانی را در فصل بهار و یا تابستان کاشته شود.

پرورش و تکثیر گل شمعدانی

گل های شمعدانی جزء گل های کوچک محسوب میشوند و نیاز به جایگاه بزرگی ندارند ولی میبایست بدانید که کوچک بودن گلدان از رشد گیاه جلوگیری میکند . گل شمعدانی را به راحتی میتوان تکثیر نمود و آن ها را پرورش داد میبایست دقت نمایید که حتما گلبر گ ها و ورق های سالمی داشته باشند که تغییر رنگ نداده باشند .

هم چنین ساقه های شمعدانی محکم و عاری از هر گونه آفت و لکه باشند .

در ادامه در 3 مرحله نحوه ی تکثیر گل شمعدانی را ذکر خواهیم نمود

مرحله ی ابتدا : گلبرگ های خریداری شده به هورمون ریشه یابی آغشته کرده و از آن به عنوان بذر شمعدانی استفاده نمایید. هم چنین میتوان گلبرگ شمعدانی را در آب قرار داده و وقت بدهید تا ریشه بکند و بعدا در خاک بکارید.
مرحله ی دوم : خاک متناسب برای شمعدانی خاک جنگلی مخلوط با ماسه میباشد. لایه ای از خاک ها و ماسه ها را در گلدان بریزید و لایه به لایه به کودهای چند منظوره و پر کننده اضافه نمایید .
مرحله ی سوم : در مرحله بعدی گلبرگ های آغشته از هورمون و یا ریشه زده در آب را درون خاک قرار داده و دقت نمایید که خاک مرطوبی داشته باشد. ریشه زنی شمعدانی حدودا بین 3 الی 4 هفته وقت می برد .

کشیدن 1 پلاستیک اطراف گلدان می تواند به ریشه زنی گل سرعت دهد ، بهتر میباشد شمعدانی ها از ابتدای کاشت در 1 گلدان باشند و محیط آن ها را فراوان مکان به مکان نکنیم زیرا که گل به محیط عادت میکند و تغییر محل رشد گل شمعدانی امکان دارد در سلامت و رشد گل تاثیر منفی داشته باشد.

جلوگیری از یخ زدگی شمع دانی

اگر در مناطق سرد سیر زندگی می نمایید ، بهتر میباشد که شمعدانی ها را به منزل ببرید و جلوی 1 پنجره نور گیرقرار بدهید که علاوه بر دمای متناسب از تابش نور آفتاب هم بهره مند شود. اگر محل زندگی شما سرد سیر نیست میتوانید شمعدانی ها را در بیرون از منزل در محیط باز نگهداری نمایید و فقط در شب که دمای هوا کمتر میباشد 1 پلاستیک بر روی آن بیندازید، فقط توجه داشته باشید اگر پلاستیک بر روی گل خود قرار دادید حتما چند تا سوراخ بر روی آن درست کردن نمایید تا به گل اکسیژن رسانی شود.

گل شمعدانی

شرایط محیطی متناسب رشد شمعدانی

رشد هر گیاهی به عوامل محیطی همچون دما و نور و عوامل رشد همچون میزان آفتاب و نوع خاک بستگی دارد ، برای رشد گیاهان نیاز میباشد که میبایست ها و نبایستی ها که برای سلامت گل و گیاهان مفید میباشد را بدانیم. هم چنین میبایست بدانیم که گیاهان برای رشد از آب تغذیه می کنند و هر کدام از آنان برای تغذیه خود رژیم غذایی خاصی را دارند. در ادامه مطلب در مورد رژیم غذایی ، محیط و عوامل مهم دیگر که برای رشد شمعدانی مهم میباشد را توضیح می بدهیم .

دمای محیط :

دمای محیط در زندگی گیاه تاثیر زیاد زیادی دارد و اگر گیاهان دردمای زیاد باشند امکان پژمردگی آن ها وجود دارد ،متناسب ترین دما برای شمعدانی ها حدودا هجده درجه سانتی گراداست .

نور آفتاب :

شمعدانی ها میبایست در نور کافی آفتاب باشند ولی نور مستقیم و شدید آفتاب امکان دارد سبب سوختگی و کم آب شدن آن ها شود پس بهتر میباشد ، در نور مستقیم آفتاب نباشند بلکه در محیط آفتاب گیر باشند. هم چنین میبایست بدانید که اگر شمعدانی با کمبود نور مواجه شود گل های زیبای خود را از دست خواهد داد و اگر این روند طولانی مدت ادامه داشته باشد ، گیاه را به سمت گل ندادن سوق میدهد.

خاک :

خاک محل زندگی گیاه و ریشه ی گیاه میباشد و در گونه شرایط سلامت و تغذیه متناسب خاک، ریشه خود گیاه هم در سلامت خواهد بود. پس نوع خاک و رطوبت خاک هم در رشد و سلامت گل شمعدانی همچون هر گیاه دیگری موثر میباشد.شمعدانی ها در خاک اسیدی بهتر رشد می کنند ولی فراوان هم به نوع خاک حساس نیستند و بهتر میباشد که از خاک غنی شده و یا کودهای افزودنی استفاده نمایید .

تغذیه متناسب خاک :

برای ثابت نگه داشتن سطح رطوبت خاک و حاصل خیزی بیش خاک نیاز به مواد عالی (جبران کمبود مواد ضروری در خاک ) مورد نیاز خاک میباشد که در داخل و سطح خاک استفاده میگردد .

فروشگاه اینترنتی گل و گل فروشی آنلاین گل نارین

آبیاری :

تشنه نگه داشتن شمعدانی خاک می تواند روشی برای رشد بهتر گیاه باشد پس آب ندادن گیاه شمعدانی و خشک گذاشتن آن به مدت 2 روز می تواند گیاه را به رشد بیش تشویق نماید. البته گیاه را برای مدت طولانی تر از 2 روز بدون آب نگذارید چرا که سبب ریزش گل ها میشود.

کود دهی شمعدانی

در فصل های زمستان گیاهان نیاز به کود دهی زیادی ندارند و نیازشان به کوددهی در فصل های دیگر میباشد . کود دهی با استفاده از کود جامد یا مایع می تواند گونه بگیرد و میبایست دقت ضروری را داشت که عنصر های ضروری به گیاه برسد و گیاه با کمبودی مواجه نشود . این کود دهی میبایست هر 2 الی 4 هفته تکرار گردد . کود دهی بیشتر از حد رشد کلی گیاهان را بالا می برد ولی از گل دهی آن کاسته میشود.

عمر گل شمعدانی

گل شمعدانی در انواع مختلف هستند که طول عمر آن ها هم متفاوت میباشد ولی گونه ای که در ایران یافت میگردد از گونه ای میباشد که در گونه سلامت گل و مراقبت درست آن و توجه به محیط و دما رشد می تواند چند ساله باشد.

هرس شمعدانی

هرس شمعدانی همچون پایان گیاهان دیگر به رشد گیاه یاری می کند. هرس نمودن باعث از بین رفتن گل های مرده و یا بیمار میگردد و دیگر گیاه انرژی خود را برای آن ها صرف نخواهد نمود و تمامی انرژی خود را صرف گل های سالم میکند.

 

مطالب مرتبط گل فروشی اینترنتی نارین :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی