گل رز و راهنمای کاشت و نگهداری گل رز

گل رز

گل رز و راهنمای کاشت و نگهداری گل رز

گل رز یا گل سرخ گیاهی چندساله چوبی از جنس رزا (Rosa) و خانواده Rosaceae که دارای بیشتر از 100 گونه از گیاهان گل دار می باشد می باشد.همه آنان دارای گل های زیبایی در رنگ های زیاد گوناگون اعم از سفید تا زرد و قرمز هستند. اکثر گونه های آن بومی آسیا ، و بعضی گونه ها بومی اروپا ، شمال آمریکا و شمال غرب آفریقا میباشند.
گونه ها و ارقام گوناگون و ترکیبی گل رز به خاطر زیبایی و عطر آنان زیاد شدن یافته می باشد. گل های رز در اندازه های گل رز مینیاتوری و زیاد کوچک تا گل هایی که می توانند تا هفت متر در ارتفاع برنسد. گونه های مختلف پیوندی از دوجنس مختلف به راحتی بر روی این گیاه انجام می شود.
گل رز نام لاتین خود (روزا) از زبان فرانسه گرفته و گفته می شود که شاید از لغت Oscan مشتق شده باشد.
رزهای خشکیده ای از ۳۰۰ سال پیش ازمیلاد از گورهای مصریان بدست آمده تصور میرود که نشان نخستین آشنائی مصریان با گل سرخ باشد. معهذا تحقیقات وسیعتر نشان میدهد که این گل بومی مصر نبوده ، بلکه از آسیای صغیر به آن جا آورده شده می باشد.


اروپا تا اوائل قرن ۱۲ میلادی گل سرخ را نمی شناخت و در آن هنگام بود که جنگجویان صلیبی آن را از سوریه امروزی به اروپا انتقال دادندو در آن وقت به این بوته گل شام می گفتند . نهالهائی از این گل به اروپا رفت و نام گل گال به آنان نهادند. رنگ این گل در آن وقت قرمز روشن بود ولی گل دیگری به نام گل دمشق که رنگ مخملی و عطری دلپذیر داشت هم به اروپا انتقال یافت که تا آن هنگام چنین رایحه ای دل انگیز در اروپا به مشام نرسیده بوده و تا به امروز این گل به نام داماسک رز یا گل سرخ دمشقی شهرت دارد
رزهای بورین با گل محمدی (Rosa damascena) وRosa gallica و سایر رزها ، پیوند داده شدند تا خانواده بزرگی از رزها به نام 2 رگه یا پیوندهای دائمی هم به نوبه خود با رز چای (Tea) یا رز ادراتا(Rosa odorata) پیوند داده شدند تا هیبریدهای دائمی هم به وجود آمد . نخستین 2 رگه های چای فرانسه نام دارد که به سال ۱۸۷۶ در فرانسه به دست آمد. اولین 2 رگیری چای ، گلهای زرد خالص ندادند.تا در سال ۱۹۰۰ میلادی .ژوزف پرند دوشه (Joseph pernet Doucher)نخستین گل کاملاً زرد خالص ، را وارد بازار نمود. این کارشناسان موفق شدند با پیوند زدن گلها به یکدیگر ، صد ها بلکه هزارها گل را به رنگهای متفاوت و به نامهای و کد های معین را روانه بازارکنند.
اوایل قرن نوزدهم میلادی ، در واقع شروع پیدایش علاقه مندی عمومی برای پرورش گل شرخ ، علاوه بر جنبه های زینتی ، بمنظور های صنعتی و داروئی می باشد . فعالیت فراوان در این زمینه در فرانسه گونه پذیرفت و مشوق اینکار امپراطریس ژوزقین (Empress josephne) آماتور بزرگ پرورش گل رز بود . اندکی بعد از سال ۱۸۰۰ ، امپراطریس دوستاران رز را به باغهای خود در مالمزون (Malmaison) دعوت نمود و با یاری آنان کلکسیونی بالغ بر ۲۵۶ نوع رزجمع آوری کرد.امپراطریس گروهی از هنرمندان را هم برای یادداشت ، شکل و رنگ رزهایش فرا خواند ، در میان این اشخاص یکی ، رافائل گلها پ-ژ-ردونه (P.J.Redoute) بود که سپس نقاشیهای آبرنگ ، وی در 3 مجله تحت عنوتن رزها (Les Roses) 1817-1824 منتشر گردید.


گل سرخ امروز با رزهای قرنهای گذشته خیلی متفاوت اند. آنان در رنگ ، شکل ، بو، طول مدت گل دهی با اجداد خود بواسطه هیبریدهای انجام گرفته ، فرق دارند. در اوایل سال ۱۸۰۰ ، پایان رزها ، فقط در تابستان گل می دادند به غیر از رزمانتلی چینی (Monthly) که در پاییز هم گل می دادند.با رونق گرفتن کشت گل رز در سراسراروپا ، نمایشگاههای مخصوص گل ترتیب داده شد اما ازهمه بالاتر فستیوال گل در ژنومی باشد . که در هر سال در سراسر دنیا برگزار میشود و بی نظیر می باشد . حتی گروهی از افراد با سلیقه و ذوق آن را در ردیف مراسم برگزاری جوایز اسکاردر هالیوود می دانند . از طرفی ، نمایشگاه گل سرخ منحصر به ژنونبوده ، بلکه در اقصی نقاط جهان بر پا میگردد ، همچون وست بروک پارک (هلند) پارک دلی در مادرید “سن” در دوبلین پایتخت ایرلند ، دورتموند در آلمان و غیره ، در سال ۱۹۸۷ 1 مسابقه بزرگ رقابت انگیز با شرکت هزاران غلاقمند به رز درشهرپاریس با حدود ۴۰۰ نوع گل مختلف به معرض نمایش درآمد و در واقع بهشتی از گل، عطر و رایحه مطبوع مشام بینندگان را معطر ساخت. 1 نوع گل که پیوندی از چندین نوع گل رز بود به عنوان << آلن مید لانت >> تعلق گرفت. گل او که پیوندی از چند گل بئد به نام ( شری میدلنو) شهرت یافت . پدر این نفر ، گلی را ابداع نمود به نام گل صلح (Pease) اشتهار پیدا کرده می باشد. ولی با توتیکه برنده برترین گلها شد، 1 خانم ایرلندی بود و جایزه بزرگترین گل به 1 گلخانه انگلیسی تعلق گرفت و هرمان کورس جایزه کوچک ترین گل و خانواده پل سن دانمارکی جایزه معطر ترین گل را به خود اختصاص دادند.
گل سرخ یکی از 5 پایه اصلی رز در دنیا می باشد . منشأ اصلی این گل آسیای جنوب شرقی و ایران گزارش شده می باشد . امروزه در پایان نقاط دنیا کشت میگردد و قسمت اعظم گل سرخ از کشورهای بالکان ، فرانسه ، ترکیه ، مراکش و ایران تولید و صادر میگردد. کشت و کا رآن در ایران ، در زمانهای قبل متداول بوده می باشد. درسالهای اخیر محصول گل بریده یکی از محصول های عمده باغبانی کشور به شمار می آید و این محصول در پایان فصول به بازار عرضه میشود.
كشورهاي عمده توليدكننده اين گل عبارتند از : ايالات متحده آمريكا، هلند، انگلستان، كلمبيا،اکوادور، کنیا، آفریقای جنوبی، هندوستان و 000 ضروری به ذکر می باشد که تولید در برخي از كشورهاي آمريكایی و آفريقایي با سرعت رو به زیاد شدن می باشد، هر چند که تقریباً تمامی کشورهای دنیا بسته بهتانسیل خود تولید گل رز را هم کم و فراوان در برنامه های خود دارند.. توليد گل رز در ايران بيشتر به استانهاي تهران، مركزي،اصفهان و خوزستان محدود شده است. هم چنین كشورهاي اروپايي، آمريكا، کشورهای آسیای میانه وژاپن از عمده وارد كنندگان گل رز به شمار مي روند.
در توليد رزهاي بريدني گلخانه هاي از ارقام هيبريد چاي و فلورينبدا كه توليد گل انتهايي مي كنند، استفاده مي شود. گلهای شاخه بریده را به 3 دسته اصلی تقسیم می کنند. 1- hybrid tea: به رزهای تک شاخه ای که قطر گل نه سانتیمتر یا بیش باشد. 2- sweet hearts : به رزهایی گفته میشود که قطر گل کمتر از نه سانتیمتر باشد 3- رزهای اسپری: حداقل 3 غنچه روی 1 شاخه باشد.


گل رز انواع گوناگوني دارد كه مهمترين آنان عبارتند از: ROSA ( Rose , Dog Rose , Wild rose, Cabbage Rose , China Rose ,Damask Rose , Austrian Briar , Persian Yellow, Cinnamon Rose, AustriaCopper , Sweet Briar , French Rose , Tea Rose , Scotch Rose , BurnetRose , Moss Rose , Musk Rose , Miniature rose
گل سرخ درختچه ای بوته ای می باشد که به مقتضای انواع اقلیمها ارتفاعی بین 1 تا 2 متر متغیر ، دارای ساقه های خاردار ، خارهای ریز و زیاد ، برگهای مرکب ، غالبا 5 برگچه ای و دندانه دار سطح روئی برگ سبز تیره و سطح پشتی آن کدر می باشد . ساقه های گل محمدی به جوانب و بالا رشد میکند.
گل رز دارای گلهای درشت ، معمولاً پرپر و به رنگهای صورتی ، سفید ، قرمز، متمایل به ارغوانی، درروی ساقه بطور منفرد و یا خوشه های 3 تا 5 تائی ظاهر می شود.
بسياري از ارقام رز به دليل داشتن خصوصياتي مانند زيبائي، دوام، فرم گل و شاخساره براي استفاده بعنوان گل بريده مناسب هستند و از ارقام آن بطور ويژه در شرايط متناسب براي برداشت و مصرف بعنوان گل شاخه بريده استفاده مي شوند. گلهاي شاخه بريده رز به دليل زيبائي و تنوع سالهاست كه در صدر تجارت جهاني گل و گياه قرار دارد و شايد گلفروشي را در جهان پيدا نكنيد كه در ميان گلهاي فروشي خود گل رز را نداشته باشد. از ارقام هيبريد چاي براي توليد گل بريده استفاده مي كنند. با در اختيار داشتن گلخانه متناسب امكان توليد آن در پایان طول سال فراهم می باشد اين گياه چند ساله بوده و تا شش سال امكان بهره برداري اقتصادي از آن فراهم می باشد. برای تولید گل شاخه ای معمولاً تعداد هفت بوته درمترمربع كشت مي شود و پس از سه تا پنج ماه از كشت گياهچه اي پيوندي(stentling) به بهره برداري مي رسد. بوته های مادری وارداتی معمولا پیوندی بوده و به 2 روشپیوند میشوند یکی بصورت پیوند شکمی که در گیاهان رز نیم ساله( Half year ) که گیاه بصورت ریشه لختبه فروش می رسد انجام میشود و دوم به روش پیوند نیمانیم عمل پیوند انجام میشوند که گیهان حاصله استنت لینگ وروش پیوند استنتینگ نام دارد.
در وقت كاشت گياه از كود دهي زياد بايد خود داري كرد. كود به صورت محلول در آب در اختيار گياه قرار مي گيرد. ازت، پتاسيم، منيزيم و آهن بطور منظم در محلول كودي استفاده مي شود، در صورتيكه بر، مس، منگنز، موليبدن بطوردوره اي به محلول كودي افزوده مي شود. نسبتهاي كودي ppm 195: 30: 220 (N:P:K) براي كود دهي رزهاي گلخانه اي متناسب مي باشد
دما; از عوامل بسيار مهم در پرورش رز بوده و رابطه نزديكي با شدت نور دارد. گياه بايستي از شرايط دمايي متناسب براي رشد و نمو برخوردار باشد. ارقام و واریته های طبلیعی وقدیمی اين گياه بايستي حداقل به مدت يكماه تحت شرايط رفع نيازدمایی در دماي پايين زير ده درجه سانتيگراد قرار گيرد. که این نیاز در رزهای شاخه بریدنی نو وجود ندارد
در زمينه دما حداقل درجه حرارت تحمل گياه صفر و حداكثر 35 درجه سانتيگراد می باشد. درخصوص تفاوت درجه حرارت شب و روز بهترين تفاوت مربوط به شش تا ده درجه می باشد دماي انتخابي براي رزهاي گلخانه اي با توجه به شدت نور و موقع سال متفاوت می باشد. بطور كلي دماي گلخانه را در شب شانزده تا هفده درجه سانتيگراد، در روزهاي كم آفتاب 21 درجه سانتيگراد و در روزهاي با آفتاب زياد 26 تا 27 درجه سانتيگراد انتخاب مي كنند. در اين شرايط دمايي گلها بعد از حدود 48 ـ 40 روز آماده برداشت مي شوند. دمای حداقل خاک پانزده درجه می باشد که نباید از این دما کمتر شود

گل رز

گل رز

نور نيز از فاكتورهاي محيطي مهم د رتوليد رز می باشد. گياه رز به شدت هاي بالاي نور احتياج دارد. به اين خاطر بهترين گلخانه از لحاظ پوشش، گلخانه هاي شيشه اي می باشد. البته شدت نورهاي خيلي زياد علاوه بر افزايش دماي گلخانه بر روي كيفيت و رنگ گلها تاثير منفي دارد. البته ميزان شدت نور به رقم و درجه حرارت بستگي دارد. در كشورهاي مثل هلند گاهاً به دليل كمي شدت نور در زمستان از نورهاي مصنوعي نيز براي برخي واريته استفاده مي كنند. ولي در ايران بعلت آفتاب زیاد در اكثر استانها نيازي به اين كار نيست. معمولاً ميزان نور متناسب بين 30 تا 55 هزار لوكس متغيير می باشد. ولي در ايران بعلت آفتاب زیاد در اكثر استانها نيازي به اين كار نيست.
رطوبت نسبي همان رطوبت است كه در هواي اطراف گياه و محيط گلخانه وجود دارد. اين ميزان رطوبت كه با رطوبت سنج قابل اندازه گيري است در حدود 60 درصد مي باشد. زيادي آن باعث بروز بيماريهاي قارچي مثل لكه سياه، سفيدك مي شود و كمبود آن نيز باعث كاهش رشد گياه و كيفيت محصول مي شود.
در محيطهاي كشت خاكي، خاك مي بايستي از نوع سبك لومي شني يا لومي رسي با حاصلخيزي متناسب باشد. خاك بايستي از تهويه متناسب برخوردار باشد اسيديته متناسب خاك نيز بين 7-6 مي باشد. در كشتهاي خاكي، 4-3 تن كود دامي پوسيده را به هر هزار متر مربع اضافه مي كنند و بعد از مخلوط يكنواخت اقدام به كشت پايه هاي رز مي كند. در روشي كشت بدون خاك از بسترهايي نظير پشم سنگ، کوکوپیت يا ليكا و پرليت استفاده مي كنند كه به صورت كشت بستري در بسترهايي به عرض حدود 50 سانتیمتر با دو ردیف و به عمق 30 سانتيمتر كشت انجام میشود البته در روش نسبتا مرسومی هم کشت بصورت گلدانی بر روی سکوهایی به ارتفاع 60 تا 80 سانتیمتر و در گلدان حاوی مواد بستری بصورت تک بوته یا 2 بوته کشت انجام میشود . در هر 1 از این روش ها مطلوب می باشد گیاه ارتفاع مناسبی برای عمل بندینگ از سطح زمین را داشته باشد.


رطوبت خاك: اين گیاه به رطوبتي متوسط احتياج دارد. در شرايط كشت خاكي بایستي سطح خاك پاي ريشه گياه بين هر 2 آبياري خشك شود. تنش رطوبتي نيز به گياه خسارت مي زند.
زهکش: رزها گیاهانی با سیستم ریشه ای عمیق هستند و آب کافی را در عمق نیاز دارند. زهکش در کشت خاکی رز بایستی تا حد ممکن تا عمق 90-100 سانتی متری پسندیده باشد. در مناطقی با سطح ایستابی بالا نیاز به لوله زهکشی می باشد که اندازه لوله های زهکشی بسته به بافت خاک می باشد و میبایست طوری طراحی شود که آب اضافی بستر کشت سریع خارج شود. این لوله ها در ایران با هزینه متناسب تولید میشود. در گونه عدم وجود شیب طبیعی برای زهکش آب میبایست از پمپ استفاده گردد.
گلخانه متناسب رز : سیستم تهویه بایستی بتواند دمای داخل گلخانه را کنترل نماید و تعادل بین دما و رطوبت را تامین نماید. در وقت تهویه از باد مستقیم بر روی محصول میبایست اجتناب شود. دیواره های جانبی گلخانه میبایست تا ارتفاع محصول باشد. تهویه و کانالهای مربوط به تهویه میبایست در بالای ارتفاع محصول قرار بگیرد. •در مواقع بارندگی از خیس شدن گیاه خودداری شود و از چکه نمودن پوشش گلخانه ممانعت به عمل آید. ارتفاع گلخانه میبایست مطلوب و نسبتا فراوان باشد (بیش از5/4 متر) یعنی به عبارت دیگر حداقل دو متر ارتفاع در بالای گیاه وجود داشته باشد. البته به عنوان اصل کلی گلخانه میبایست حداکثر جذب نور را داشته باشد. گلخانه های بلندتر ، پهنتر و قویتر بهترند. برخلاف گلخانه های ایران که عمدتاً پلاستیکی است در هلند پوشش گلخانه ها عمدتا شیشه بوده ودر سالهای اخیر از پوشش های اکریلیک هم استفاده میشود. که عیب شیشه آن می باشد که UV-b عبور نموده و باعث سیاهی گلبرگهای ارقام قرمز میشود. گلخانه های مولتی اسپان ازگلخانه های ونلو به دلیل ثبات بیش شرایط وحجم بیش هوا مطلوبترند.هم چنین نورگیری آنان بیش و قیمت احداث آنان سبکتر می باشد. ضروری به ذکر می باشد که شیشه های مورد استفاده در هلند در قطعات 2/112 در 150 استفاده میشود در حالی که عرض شیشه در گلخانه های ایرانی کمتر و مقدار قاب بیش شده و نور گیری را کاهش میدهد. شیب سقف به زاویه تابش و کثیف شدن سقف بستگی دارد که از 27 درجه در ونلو به 24-22 درجه در واید اسپان کاهش یافته می باشد
بهترین ارتفاع از سطح دریا: 1800 تا 3000 متر می باشد
Ph مناسب: در سیستم کشت خاکی اسیدیته مناسب بایستی حدود 5/6 باشد و در کشت هیدروپونیک این رقم بین 5/5 تا 6 می باشد و EC متناسب کمتر از 8/1 می باشد این رقم در سیستمهای هیدروپونیک بسته 7/0 می باشد
حکمای یونان مصارف فراوانی ( مخصوصا در عطر سازی و پزشکی ) برای آن ذکر کرده اندو در طب شرق جایگاه ویژه ای داردگل محمدی که در واقع گل سرخ پرپر ، صورتی رنگ مظهر زیبائی و جمال طبیعت به شمار می آید
پیامبر اسلام به عطر گل سرخ علاقه وافر داشتند و آن را فراوان استعمال می فرمودنداکنون هم عطر و گلابی که از گل سرخ تهیه می کنند، در مجالسی با ختم صلوات مصرف می کنند
عمده قسمتهای مورد استفاده این گیاه گلها و میوه های آن می باشد .گلبرگها و میوه های گل سرخ ، کمی قابض بوده و از این رو آن را به عنوان داروی قابض ملایم بکار می برند
دانشمندان انگلیسی در حین جنگ جهانی دوم متوجه شدند که میوه های گل رز ، به عنوان منابع زیاد غنی از ویتامین ث به شمار می آید ، به طوریکه 3 عدد میوه متوسط گل سرخ یه اندازه 1 پرتغال معمولاً ویتامین ث دارد. روی همین اصل از کهن در روستاهای مناطق معتدل ایران ، از میوه گل سرخ و نسترن ، آش ، شربت و ترشی صحیح می کردندو یا نوعی ازآن که در مازندران << کلیک >> ودر آذربایجان<<گلدیک >> می گویندو بعد از ریختن گلبرگها رنگشان قرمز روشن و نرم می باشد به شکل خام هم مصرف میگردد.
از گلبرگهای گل محمدی در نواحی غربی و شمال کشور ، مربا و شربت صحیح می کنند که به علت داشتن املاح ملین و مفید می باشد. rose flower


میوه های گل رز حاوی اسید اسکوربیک به مقادیر ۵/۰ تا ۷/۱ درصد می باشد اما مقدار ویتامین موجود در آن بستگی تام به منشا ء گیاهی ، محل کشت ، آب و هوای منطقه ، وقت جمع آوری و طریقه خشک شدن محصول دارد. در حقیقت میوه های گل سرخ موجود در بازار اغلب فاقد ویتامین ث می باشد، حتی اگر بپذیریم که میزان اسید اسکوربیک موجود در میوه گل محمدی بالا و در حدود یک درصد باشد و پایان این مقدار کاملاً وارد فراورده ها ی تهیه شده همچون دمکرده ، سوپ و مربا مصرف شود اما هزینه ویتامین ث این فراورده ها در حدود ۲۵ برابر هزینه ویتامین صناعی ( سنتزی ) خواهد بود ، چون اغلب خصوصیات فوق امکان دارد ، درست نباشد و چون از پیشنهاد جذب و متابولیسم ویتامین ث طبیعی و صناعی فرقی با یکدیگر ندارد ، بنابراین میوه گل سرخ ، نمی تواند به عنوان 1 منبع اقتصادی برای ویتامین ث محسوب شود و در قرصهای ویتامین ث محتوی میوه گل سرخ و ویتامین ث صناعی می باشد ، اغلب ذکری از ویتامین ث طبیعی نمی شود و در اکثر موارد مقدار ویتامین ث طبیعی هم زیاد ناچیز می باشد.
تغييرات شرايط گلخانه مثل تغييرات شديد در دما، كاهش نور و نوسانات رطوبتي مي تواند موجب بدشكلي گلها و كاهش بازار پسندي آنان گردد. لذا كنترل گلخانه و نگهداري آن در شرايط متناسب ضروری و ضروري می باشد. كنه ها، تريپس ها و شته ها از مهمترين آفات رزهاي گلخانه اي به شمار مي روند. سفيدك سطحي و كپك خاكستري نيز در شرايطي كه بوته ها مرطوب مي شوند و دما كمي پايين مي آيد، در گونه عدم توجه و مراقبت به سرعت گسترش مي يابد.
بیماری سفیدک دروغی(سفیدک درونی,کرکی) یکی از بیماریهای شایع رز می باشد که عمدتا در فصل پاییز بروز میکند.رطوبت نسبی در این فصل بالاست و قارچ را فعال میکند.این قارچ به پایان گونه های رز حمله میکند ولی شدت خسارت درهمه گونه ها یکسان نخواهد بود.عامل این بیماری قارچ Pseudoperonospora sparsa Berk می باشد که بصورت سیستمیک گیاه را آلوده می کند. علائم بیش در برگها ساقه, دمبرگ, گلبرگ, کاسبرگ مشاهده میشوند.لکه های قرمز_ارغوانی و سیاه_ خاکستری روی برگهای الوده ظاهرشده و متعاقبا همه برگ زرد میشود.درسطح زیرین ورق پوشش سفید میسلیومی گسترش پیدا کرده و بعدا برگها می ریزند. برای کنترل زراعی این بیماری اقدامات ذیل را انجام بدهید : 1-درگلخانه ها بایستی با بالا بردن درجه حرارت درساعات کلیدی روز از میزان رطوبت محیط بکاهید. 2-بقایای گیاهی ناشی از ریزش ورق ها را جمع اوری کرده چراکه جا مناسبی برای زمستان گذرانی پاتوژن هستند و گلها و شاخه های مسن تر را هرس نمایید 3-به یاری هرس تعداد شاخ و ورق بوته را کم نمایید و بوته ها را با فاصله متناسب بکارید تا از تجمع رطوبت و دما جلوگیری نمایید. 4-درهنگام ابیاری از خیس نمودن قسمتهای هوایی خودداری نمایید. 5-اگرچه خیساندن در اب گرم موثراست ولی گاهی گلهای شاخه بریده را تخریب می کند.
سفیدک پودری یکی دیگر از بیماریهای شایع در گلخانه های رزاست.بروز بیماری به شکل پوشش سفید میسلیومی است که سطح ورق ها و سایر اندام آلوده را می پوشاند.این پوشش سفید سطح موثر فتوسنتزرا کاهش داده وباعث افت کیفیت محصول میگردد. در سطح ورق ها بخصوص در نوک آنان پوششی سفید و پودری که شامل میسلیومها و کنیدیوفرهای قارچ است,مشاهده میشود. باپیشرفت بیماری این پوشش سفید در سطح ذیل ورق هم به چشم میخورد. روش های کنترل : محافظت 100% و کامل از الوده شدن رزها به بیماری غیر امکان دارد ولی در طبقه بندی گونه های رز بعضی گونه ها نسبت به سفیدک حساس ترند,بنابراین انتخاب گونه هایی با حساسیت کمتر می تواند مفید باشد. 2-در گلخانه ها وقتی که درجه حرارت نزدیک اپتیموم و رطوبت نسبی در شب ها بالا و در روز پایین است,اتفاق می افتد. در این شرایط امکان بروز سفیدک طی 3-6 روز بعد از آن قابل قبل بینی می باشد. بنابراین قارچ کشهای حفاظتی میبایست طی 1 برنامه 7روزه بایستی بکار گرفته شود. کم نمودن رطوبت در شب بوسیله فن یا بوسیله بالا بردن درجه حرارت هم مفید خواهد بود. برای کنترل شیمیایی هم میتوانید از سمومCopper, abound, ziram, mancozeb,maneb, captan, Sulphur, bayleton, rubigan که پیشگیری کننده هستند استفاده کنید.
كنه 2 نقطه اي از شايع ترين آفات گل خانه هاي رز می باشد. اين كنه دامنه ميزباني بسيار وسيعي(در حدود900ميزبان) دارد.خسارت مستقيم از طريق تغذيه كنه ها از ورق هاست. ورق ها اول لكه دار شده و خشك مي شوند. خسارت غير مستقيم : بدليل وجود تارها گياه دچار بد شكلي مي شود و رشدش كاهش پيدا مي كند كه اين خسارت بخصوص در گل خانه ها شايع می باشد. كنترل هفتگي براي شناسايي ورود كنه ها الزامي می باشد.نقاط حاوي كنه بايستي علامت گذاري شوند تا مكان هايي كه مبارزه بايد در آنان گونه گيرد،مشخص باشند.مي توان نقشه اي از گلخانه تهيه كرد كه نقاط مورد حمله كنه علامت گذاري شده باشد. كنه ها دوره زندگي كوتاهي دارند و ممكن می باشد نسبت به سموم مقاوم شوند.بنابراين بايستي سموم مورد استفاده از گروههاي شيميايي مختلف باشند. بعد از3 بارسمپاشي با يك كنه كش كنه كش ديگري از ساير گروهها بايستي مورد استفاده قرار گيرد. كنه ها روي رز زمستان گذراني نمي كنند بنابراين روغن هايي كه هنگام خواب زمستانه استفاده مي گردند،موثر نيستند. كنترل بيولوژيك كنه دولكه اي بااستفاده از كنه هاي شكارگر مي تواند انجام پذيرد.


یکی دیگر از آفات گل رز تریپس (THysanoptera)است. این حشرات در اغلب بخش های جهان وجود دارند که شبیه به پشه ریزی است که دارای رنگ زرد است. خسارت تريپس موجب زشت و بد شكل ورق ها مي شود. معروفیت تریپس به علت این می باشد که ویروس از گیاهی به گیاه دیگر منتقل میشود. هم چنین این آفت از اندام های گیاهی تغذیه میکند. تریپس ها دهانشان دارای قسمت های سوهان مانندی می باشد که با آن گلبرگ گل یا برگ ها می مکند که این عمل باعث درست کردن رگه های قهوه ای بر گلبرگ های روشن گل ها میشود. همچنين تريپس موجب ضعيف شدن گياهان مي شود. روش های مبارزه: 1-استفاده از توری در دریچه تهویه جهت جلوگیری از ورود تریپس از محیط بیرون 2-شستشوی گل ها هم در موقع مشاهده تریپس می تواند موثر باشد. 3-استفاده از کارتهای زرد و آبی در هر 15-10متر مربع 1 عدد- و به ارتفاع کمی بالاتر از سطح گیاه 4-تله هاي زرد چسبنده ( كارت زرد ) در طول راهروهاي داخل گلخانه ، نزديك در و پنجره ها و محل هاي ورودي نصب مي شود و حداقل هفته اي يك بار مورد بازديد قرار مي گيرد.
ازدياد رزهاي گلخانه اي بيشتر از طريق قلمه شاخه می باشد. براي تهيه قلمه گياهان مادري در شرايط متناسب پرورش داده مي شود. تهيه قلمه بعد از بالغ شدن شاخه ها و رسيدن برگها به اندازه نهايي انجام مي گيرد. بخاطر اينكه گياهان مادري در داخل گلخانه در پایان طول سال در حالا رشد دائم ستند، بنابراين مي توان در پایان طول سال از آن قلمه هاي برگدار تهيه كرد. قلمه ها با يك تا 3 گره برداشت شده و تنها ورق انتهايي نگه داشته مي شود و ورق هاي تحتاني حذف مي شود. ته قلمه ها را مي توان براي ريشه زائي بهتر با پودرهاي حاوي هورمون تيمار كرد. قلمه ها را بعدا در داخل بستر ريشه زائي قرار مي بدهند كه معمولاً از ماسه، پرليت با يپت ماس و يا تركيبي از آنان مي باشد. پرليت با اندازه دانه هاي متوسط بستر ريشه زائي قابل دسترس و مناسبي می باشد. دماي بين 25 ـ 21 درجه سانتيگرد در محيط بستر (اطراف ريشه ها) باعث ريشه زايي بهتر قلمه ها خواهد شد.
اكنون بيشتر توليدكنندگان رزهاي گلخانه اي در جهان از ارقام پيوند شده بر روي پايه هاي متناسب استفاده مي كنند، پايه Rosa manetti در كشور آمريكا و پايه هاي R. canina و R. indica در كشورهاي اروپايي مرسوم است. در کانینا در شرایط نور کم وسرما پایه به حالت رکود می رود، پایه های مولتی فلورا هم قوی بوده و خواب زمستانه ندارند. پایه های مانتی هم رکود زمستانه نداشته و در آمریکا فراوان استفاده میشود.
از دلایل پیوند متوان به موارد ذیل اشاره کرد: رشد و نمو بهتر پیوندک و زیاد شدن قدرت رشد، تحمل اسیدیته و شوری خاک، تحمل رطوبت نسبی خاک و محیط، مقاومت به آفات و بیماریها، زیاد شدن عمر و دوره زندگی گیاه، سازگاری با شرایط محیطی، مقاومت به سرمای زمستانه
كشت و توليد رزهاي گلخانه اي : رزهاي گلخانه اي گياهان چند ساله اي هستند كه عمر مفيد آنان براي توليد گل شش تا ده سال می باشد. به اين خاطر در انتخاب رقم و آماده كردن خاك و بستر توليد بايد دقت كافي كرد، چون اصلاح و تعويض آنان در طول توليد هزينه دار خواهد بود.

 

مطالب مرتبط :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی