گل ارکیده

نگهداری گل ارکیده و پرورش آن در منزل با برترین روش

گل ارکیده : ارکیده ها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ ها هستند. بیشتر از ۳۰۰۰۰ گونه مختلف و بیشتر از ۲۰۰۰۰۰ گونه ی هیبرید دارد.

گونه های تجاری امروزه به دو دسته فالانوپسیس و سیمبیدیوم تقسیم میشوند. گونه ی فالاموپسیس به ارکیده ی پروانه ای یا شاپرکی معروف می باشد.

دمای مورد نیاز گل ارکیده :

 ارکیده گیاهی می باشد با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، دمای هوای ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد برای این گیاه زیاد متناسب می باشد.

دقت داشته باشید مه هوای سرد کوجب از بین رفتن غنچه ها و هوای گرم باعث رشد بیش ساقه ها و هم گل انگیزی میشود.

دمای بالای ۳۰ درجه سانتی گراد موجب کرگ گیاه میشود. پس گلدانتان را دور از وسایل گرمایشی قرار بدهید.

میزان آبیاری مورد نیاز گل ارکیده :

ارکیده گیاهی کم توقع می باشد ولی از بی آبی و خشکی هم بیزار می باشد. میبایست پیش از خشک شدن کامل خاک گلدانتان را آبیاری نمایید.

یکبار در هفته یا هر وه روز یکبار آبیری برای ارکیده متناسب می باشد . ولی دقت داشته باشی مه میزان آبیاری به خاک گلدان بستگی دارد که به چه میزان آب را در خودش حفظ بکند.

نگهداری گل ارکیده و پرورش آن در منزل با برترین روش

خاک متناسب برای پرورش گل ارکیده :

ریشه های  ارکیده نیاز به هوای بیشتری دارند و به همین دلیل نمی توان از خاک گلدان برای نگهداری گل ارکیده استفاده نمود.

بهتر می باشد خودتان خاک مورد نیاز ارکیده را فراهم نمایید. برای تهیه خاک میبایست در پیشنهاد داشته باشید به خرده چوب برای درست کردن منافذ در خاک نیاز مندید.

خاک ارکیده می تواند شامل پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌ باشد.

 

گلدان متناسب برای نگهداری گل ارکیده :

ریشه های ارکیده بر عکس دیگر گیاه هان نیاز به نور دارد. به همین دلیل برای ارکیده از گلدان های شفاف تر استفاده میشود.

استفاده از گلدان هایی که از شبکه های سیمی به وجود آمده اند هم برای گل ارکیده متناسب می باشد زیرا رفت و آمد ها نر خاک گلدان برای گل ارکیده زیاد مفید می باشد. از گلدان های چوبی هم میتوانید استفاده نمایید.

هر گلدانی که انتخاب می نمایید میبایست به زهکشی متناسب آن توجه نمایید. زیرا اگر زهکش متناسب نباشد آب زیادی در خاک گلدان باعث پوسیدگی گیاه میشود.

نور متناسب برای پرورش بهتر گل ارکیده :

ارکیده به نور خورشید نیاز دارد ولی ترجیح میدهد تا از نور بصورت غیر مستقیم بهره گیرد. با توجه به ورق های  ارکیده میتوانید بفهمید که از نور کافی برخوردار بوده یا نه ؟

اگر ورق های ارکیده سبز روش باشد نشانگر این می باشد مه شرایط موری برای گیاه متناسب می باشد.

ولی ورق های سبز تیره نشان دهنده ی نور کم می باشد و میبایست جا گلدان را تعویض نمایید. ورق های زرد مایل به قهوه ای هم نشان دهنده ی نور بیشتر از حد می باشد.

نگهداری گل ارکیده و پرورش آن در منزل با برترین روش
گل ارکیده نیاز به قیم دارد :

 ارکیده ساقه های نازکی دارد به همین دلیل میتوانید از یک قیم تزیینی برای آن استفاده نمایید.

ساقه را بوسیله یک نخ یا سیم به قیم وصل نمایید.

باغ شیشه ای با گل های ارکیده زیاد زیباست :

برای نگهداری  ارکیده به رطوبت ۶۰ تا ۸۰ درصدی نیاز است. پس ارکیده را به خوبی می تواند در تراریوم یا باغ شیشه ای نگهداری نمود.

برای ساخت باغ شیشه ای گلدان ارکیده را به یک حباب شیشه ای منتقل نمایید.

برای بهتر شدن شرایط گیاه در باغ شیشه ای مقداری زغال چوب به خاک اضافه نمایید. زغال چوب از رشد باکتری ها جلوگیری میکند.

گل ارکیده گلدانی

گل ارکیده گلدانی

یک گیاه قشنگ و پرطرفدار می باشد که شکوفه‌های بزرگ، با دوام و البته با رنگ‌های متنوعی دارد. این گل نماد زندگی دوباره، شکوه و عشق و یکی از برترین هدیه‌ها به مناسبت تولد نوزاد می باشد. با خرید گلدان ارکیده می‌توانید لبخند را به هر فردی هدیه بدهید.

جالب می باشد بدانید بیشتر از بیست هزار نوع ارکیده در سراسر جهان وجود دارد و به جرات می‌توان گفت از پیشنهاد تنوع در صدر جدول گیاهان می باشد.
وفق پذیری این گیاه با محیط‌های مختلف و هم چنین فصل گلد‌هی طولانی آن باعث شده این گیاه به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی و اداری تبدیل شود که جلوه‌ی خاصی به محیط اطراف می‌بخشد.

ارکیده روش مراقبت متفاوتی نسبت به اکثر گیاهان دارد و نگهداری گل ارکیده مقداری صبوری می خواهد ولی شرایط نگهداری بعضی از گونه‌های آن مثل فالانوپسیس آسان تر می باشد و میتوانید آن را مثل بقیه ی گیاهان در منزل تان نگهداری نمایید.
جهت خرید گل ارکیده و مشاهده هزینه ها می تواند به گل فروشی آنلاین گُل سِتان مراجعه نماید تا کمتر از سه ساعت این گلهای قشنگ در خانه شما باشد.

گل‌هایی که بهار را به خانه می آورند

روش نگهداری گل ارکیده گلدانی

پیش از هر چیز شاید ضروری باشد روش نگهداری گیاهان آپارتمانی را مطالعه نمایید و بعدا بدانید که گیاه ارکیده در حالت طبیعی در کشو‌‌رهای همچون مالزی و تایلند بر سر شاخه‌ها رشد میکند، پس میتوان فهمید که گل ارکیده در حالت طبیعی در خاک نیست و رطوبت را از هوا و بارش‌های باران دریافت میکند.

و البته همانطور که از شرایط آب و هوایی زادگاهش پیداست این گیاه به رطوبت بالایی نیاز دارد.

از پایان این موارد میتوان نتیجه گرفت که ارکیده را نبایستی در خاک عادی کاشت و خاک خاص خودش را می‌خواهد، نیاز به رطوبت و البته نور غیر مستقیم خوبی دارند.
خاک متناسب گیاه ارکیده

مهمترین ویژگی خاک ارکیده این می باشد که زهکشی مناسبی داشته باشد و آب به سرعت از آن عبور بکند. 2 نوع خاک برای گل ارکیده استفاده می شود: پوسته درخت (چیپس) و خزه درشت (ماس)

اگر خاک ارکیده پوسته درخت باشد، ضروری می باشد که سالی 1 بار یا دوسال 1 بار تعویض شود، چون بافت چوبی آن به مرور وقت خرد میشود و خاصیت زهکشی و خارج شدن آب را از دست میدهد.
برای عوض نمودن خاک کافی می باشد ارکیده را با دقت و به آرامی از گلدان بیرون آورید، خاک قبلی آن را دور بریزید و ریشه های پوسیده و سیاه شده را با قیچی ببرید. حال گیاه را دوباره در گلدان بگذارید و خاک نو را روی آن بریزید.

گل ارکیده گلدانی

به عقیده ی پرورش دهندگان ارکیده، برترین خاک برای این گیاه، پوسته درخت یا همان چیپس می باشد.
آبیاری ارکیده

پرسش متداولی که اکثر افراد می‌پرسند این می باشد که چند زمان 1 بار میبایست به گلدان ارکیده شان آب بدهند؟ این پرسش اساسا اشتباه می باشد چون دفعات آبیاری دقیقا بستگی به این دارد که گیاهتان چقدر آب نیاز دارد، مقدار رطوبت هوا، گرما و جریان هوای محیط زندگی آن چقدر می باشد ونوع خاک آن چیست.

بگذارید راز مهمی را به شما بگوییم: اگر بخواهید طبق تقویم و دستور خاصی گیاهان تان را آبیاری نمایید، قطعا گیاه شما از بین می‌رود.

پس پاسخ این پرسش این می باشد که گیاه را 1 روز پیش از اینکه خاکش به طور کامل خشک شود، آبیاری نمایید. خاکی که ارکیده در آن رشد میکند، یکی از عوامل مهم و تعیین کننده ی مقدار آبیاری می باشد.

به عنوان قانون کلی میتوانیم بگوییم اگر خاک گلدان، پوسته درخت می باشد، ضروری می باشد هر هفت تا ده روز 1 بار به آن آب دهید چون پوسته درخت آب را کم تر در خودش نگه می دارد و اگر آن را در خزه درشت می کارید هر چهارده تا 21 روز 1 بار آن را آبیاری نمایید چون خزه مثل اسفنج عمل میکند و آب را مدت بیشتر تری در خودش نگه می دارد.

برای این که مقدار رطوبت خاک گلدان را بفهمید، با انگشتتان مقداری از خاک گلدان را بیرون آورید. آن را بین 2 انگشتتان بمالید واین گونه متوجه می بشوید که چه مقدار رطوبت دارد. البته با گذشت وقت و با توجه به شرایط محیطی منزل تان متوجه می بشوید که گیاه ارکیده تان چه موقع به آبیاری نیاز دارد.

یکی از رایج ترین اشتباهات افراد در مورد ارکیده این می باشد که آب زیادی به آن می بدهند و ریشه‌ی ارکیده می‌پوسد و گیاه از بین می رود.

برترین روش آبیاری ارکیده این می باشد که آب تمامی سطح گلدان را آب بپوشاند و مقدار آن به اندازه‌ای باشد که آب اضافی از ذیل آن بیرون بیاید. زهکشی گلدان هم نکته ی زیاد مهمی است؛ یعنی کف گلدان میبایست چند سوراخ داشته باشد که آب اضافی به راحتی از آن خارج شود.

مناسب ترین سبد گل برای خواستگاری

1 نظر بر اساس تجربه شخصی ما در گل نارین برای گل دهی مجدد گل ارکیده گلدانی :

شما میتوانید برای تداعی هوای پر رطوبت مناطقی که ارکیده در آن جا بصورت خودرو رشد میکند، گل ارکیده را همراه خود به حمام ببرید تا در این فاصله گل ارکیده از رطوبت هوای داخل حمام نهایت استفاده را بکند!
البته توجه نمایید اگر شما از آن دسته افراد هستید که هوای حمام را با آب خیلی داغ همچون سنا بخارداغ می نمایید، گل ارکیده خود را به سنای بخار نبرید!
آبیاری گل ارکیدهنحوه‌ی آبیاری گیاه ارکیده
ارکیده و رطوبت هوا

گیاه ارکیده رطوبت را یار دارد و رطوبت هوای مورد نیاز ارکیده رطوبت هوایی شبیه به گلخانه می باشد. پس تلاش نمایید که هوای محیط زندگی آن مرطوب باشد.

اگرنزدیک دریا زندگی می نمایید و محیط زندگی تان رطوبت 40 تا 60 درصد دارد، نیازی به تامین رطوبت نیست. ولی اگر در مناطق خشک تری زندگی می نمایید،
برای تامین رطوبتش میتوانید روزانه با اسپری آب به آن غبارپاشی نمایید، همچنین میتوانید از دستگاه بخور سرد استفاده نمایید و یا گلدان را در بستری از سنگریزه و آب بگذارید.

توجه نمایید که کف گلدان و ریشه های گیاه میبایست با سنگریزه‌ها و رطوبت فاصله داشته باشد وگرنه رطوبت از سوراخ کف گلدان باعث میشود که ریشه‌ها بپوسند.
دما

گیاه ارکیده دمای شانزده تا 24 درجه سانتیگراد یا دمای معتدل را زیاد یار دارد. اگر می خواهید گل های ارکیده با کیفیت و بزرگ باشند، گلدان را در همین دما و در محیطی بگذارید که جریان هوای متوسط هم در آن وجود داشته باشد.

مثلا در اتاقی که پنجره دارد یا دستگاه تهویه هوا روشن می باشد ولی دقت نمایید که ارکیده را مقابل باد کولر یا دستگاه تهویه هوا نگذارید و هم چنین از گذاشتن آن در نزدیکی بخاری و شوفاژ و جریان هوای خیلی گرم یا سرد خودداری نمایید.

مفهوم گل های متفاوت

کوددهی وغذارسانی

ارکیده حتما نیاز به کوددهی دارد چون خاک آن مواد مغذی گیاه را تامین نمی کنند.

پرورش دهندگان ارکیده برای کوددهی نظر می‌کنند که همیشه 1 چهارم مقدار توصیه شده از کود محلول در آب را داخل آبی که به ارکیده می بدهید، حل نمایید و آن را آبیاری نمایید. بدین ترتیب همیشه مقدار کمی کود به طور ثابت به گیاه می رسد و دیگر ضروری نیست نگران کوددهی گیاهان تان باشید.
نور

ارکیده جای پرنور را یار دارد ولی نبایستی مقابل نور مستقیم خورشید قرار گیرد.
پنجره‌ها حتما میبایست پرده نازکی داشته باشند که آفتاب مستقیم به گیاه نتابد.
از آن جایی که در بیشتر تر خانه ها مقدار نور فراوان نیست، بهتر می باشد ارکیده‌هایی برگزینید که نور کم تری نیاز دارند.
اگر یار دارید ارکیده ی گلدار را روی میزتان و دور از پنجره قرار دهید، اشکالی ندارد ولی به محض اینکه دوران گلدهی پایان شد، آن را به جای پرنورتری منتقل نمایید.

مراقبت از ارکیده بعد از گلدهی

نظر میکنیم بعد از هر مرتبه گلدهی، خاک گلدان را عوض نمایید.

کوددهی در وقت دوران استراحت گیاه باعث قوی شدن آن می‌شود و گل‌های دوره ی بعدی قوی و قشنگ خواهند بود.

بعد از گل دهی شاخه ی گل خشک شده را از گیاه جدا نمایید.

اگر این دستورالعمل ها را دنبال نمایید، ارکیده بعد از شش تا نه ماه دوباره گل می‌دهد. اگر ارکیده گل نمی‌دهد، امکان دارد علت آن 1 یا چند مورد از موارد ذیل باشد:

نور کم یا خیلی زیاد: مهمترین دلیلی که ارکیده گل نمی‌دهد این می باشد که نور کافی به آن نمی‌رسد.

دمای نامناسب

کود خیلی کم یا فراوان

آبیاری بیشتر از حد یا خیلی کم

گیاه شما نیاز به تعویض گلدان دارد.

نگهداری از گل ارکیدهاینفوگرافی مراقبت از گل ارکیده

دسته گل خواستگاری

گیاه ارکیده تا چه مدت زنده می ماند؟

اگر مراقبت کافی از گیاه ارکیده گونه گیرد، می تواند سالها زنده بماند. چرخه ی رشد 1 گیاه ارکیده شامل گل دهی که معمولا در فصل پاییز می باشد، دوره ی استراحت و بعد گل دهی دوباره است. اگر از آن مراقبت کافی به عمل بیاید، این چرخه ی رشد هر چند ماه 1 بار تکرار میشود.
گونه‌ای از ارکیده که به نگهداری فراوان احتیاج ندارند

ارکیده ی فلانوپسیس یا پروانه ای یکی از محبوب ترین ارکیده هاست. این ارکیده یک تا دوبار درسال گل میدهد و هر دوره ی گلدهی آن دو تا 3 ماه طول می کشد.

ارکیده فلانوپسیس مثل بقیه ی گیاهان به آبیاری منظم و نور متوسط نیاز دارد. اگر بتوانید گیاهان ساده‌ی آپارتمانی مثل پتوس یا فیکوس را در منزل تان پرورش بدهید، میتوانید این ارکیده را هم در خانه تان نگه داری نمایید.

دقت داشته باشید که گل ارکیده ی فلانوپسیس را نبایستی بیشتر از حد آبیاری نمود وگرنه از بین می‌روند ولی از طرفی گیاهان آسانی برای پرورش هستند.

در مجموع در این مطلب تلاش کردیم،از روش نگهداری گل ارکیده اطلاعات ضروری را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ ولی چنانچه در حین خواندن، سوالی درمورد گل ارکیده به ذهنتان رسیده می باشد ولی جواب آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از راه بخش نظرات ذیل همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع زمان به آن جواب بدهند.

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده چیست؟

طبق تجربیات ما، گل ارکیده معمولا به شش دلیل اصلی ذیل دچار پژمردگی می‌شود
تغییرات محیطی
مسئله مهم در خرید ارکیده‌های در حالا گلدهی، حساسیت بیش آنان به تغییرات محیطی می باشد. شرایط محیطی گلخانه را در پیشنهاد بگیرید، جایی که نور، رطوبت، خاک و کوددهی به نحو احسن برای ارکیده فراهم شده می باشد. قطعا آوردن گیاه از چنین محیطی به خانه شوک بزرگی به آن وارد خواهد نمود.
هرگز گلدان ارکیده در حالا گلدهی را تعویض نکنید. از پایان انرژی خود برای تولید گلها استفاده کرده است و اکنون توانی برای تطبیق پذیری با بستر نو ندارد. صبر نمایید تا همه گلهایش بریزند، بعدا گلدان را تعویض نمایید.

گل ارکیده گلدانی

تغییرات دمایی
تغییرات دمایی در 2 حالت می‌تواند سبب پژمردگی گیاه شود :

ابتدا این که اگر گیاه را در زمستان خریداری کرده اید، تفاوت دمایی بین گلخانه و ماشین تا خانه می‌تواند برای آن آزار دهنده باشد. پس تلاش نمایید دمای ماشین را هم بالا برده و سریعا گیاه را به داخل خانه ببرید.
دوم این که قرار گرفتن در کنار دستگاه‌های سرمایشی/ گرمایشی برای گیاه اصلا مطلوب نیست. تلاش نمایید در خانه آن را از جریان باد این دستگاه‌ها دور نمایید.
تغییرات رطوبتی
علاوه بر تغییرات دمایی، تغییرات رطوبتی هم برای گیاه مهم می باشد. ارکیده گیاهی می باشد که به رطوبت بالای محیط (حدال 40 درصد) نیاز دارد. پس بهتر می باشد از دستگاه‌های افزاینده رطوبت هوا برای آن استفاده نمایید. راه دیگر مرطوب نمودن هوای اطرافش با اسپری نمودن آب می باشد. می‌توانید آن را در آَشپزخانه هم قرار بدهید، اگر نور خوبی در حمام دارید، آن جا هم جا خوبی برای ارکیده خواهد بود.
آبیاری
اگر میزان رطوبت هوا متناسب بود، علت دیگر برای پژمردگی گیاه آبیاری کم می باشد. اگر گیاه تشنه باشد، بلافاصله برگهای آن پژمرده خواهند شد و درخشش خود را از دست خواهند داد. به طور کلی گیاهان گلدار به آبیاری بیشتری نیاز دارند. پس از انتها گلدهی می‌توانید حجم آبیاری را کاهش بدهید. اگر به پیشنهاد گیاه را به خوبی آبیاری می‌کنید، احتمالا زه کشی گلدان متناسب نیست و آب را بیشتر از حد سریع از خود عبور می‌دهد.

نگهداری ارکیده در گلدان ها زینتی قشنگ مکایی زیاد قشنگ به خانه ی شما میدهد و این گل قشنگ و ساده را میتوانید به راحتی در منزل خود پرورش بدهید و از ویژگی های منحصر به فرد این گل فوق العاده لذت ببرید.

———————————————–

مطالب مرتبط فروشگاه اینترنتی گل نارین :

همه چیز در مورد کاج مطبق

در پرورش حسن یوسف به این نکات دقت کنید

همه چیز در مورد گل لیلیوم

گلفروشی آنلاین نارین فلاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی