گل آپارتمان

گل آپارتمان

گل آپارتمان

هوای مورد نیاز

گل آپارتمان :تعویض هوای درون اتاق با بازگذاشتن پنجره‌ها و ورود هوای تازه سبب می‌شود که اکسیژن کافی و مورد نیاز به گیاه رسیده ساقة گیاهان قوی‌تر شده در مقابل بیماری‌ها مقاومت بیشتری یابند. هم چنین با اینکار گاز نشتی از اجاق گاز و چراغ‌های گازی دیواری و دیگر آلودگی‌های هوا از اتاق خارج می‌شوند.

ولی میبایست گیاه را از وزش مستقیم باد که به سرعت و مستقیماً به گیاه می‌وزد، نظیر باد کولر و کوران حفظ نمایید. هم چنین وقتی که دمای بیرون اتاق از درون آن کمتر میباشد از باز کردن پنجرة محل استقرار گیاهان برای ورود هوای تازه اقدام نکنید زیرا برای گیاهان زیان‌آور است. تغییر درجة حرارت ناگهانی محیط زیست گیاه، باعث ریزش برگ‌های تحتانی آن می‌گردد.

نور

نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی نور غیر مستقیم می‌باشد. در تاریکی هیچ گیاهی رشد نمی‌کند. دیوار به رنگ روشن (سفید) سبب رویش بهتر گیاهان می‌شود علت این امر انعکاس نور متوسط رنگ‌های روشن در آپارتمان‌های کم نور است.

برگ‌ها و ساقه‌های گیاهان مستقر در پشت پنجره اغلب به طرف نور کشیده شده و خم می‌شوند. جهت جلوگیری از این نقیصه و حفظ توازن رویش بایستی گهگاهی آن را به یک طرف بچرخانید. مواظب باشید که گیاهان گلدار را وقتی که گل‌ها روییده‌اند حرکت ندهید.

نور فلورسنت را می‌توان به عنوان منبع کمکی نور به جای نور طبیعب جهت رشد گیاهان استفاده کرد. از لامپ‌هایی که از خود حرارت می‌دهند نظیر لامپ‌های مدادی برای گیاهان گلدار و از مهتابی‌ها یا لامپ‌های گازی برای گیاهان بدون گل و با ورق زینتی استفاده می‌گردد.

برترین وضعیت برای استفاده از نور مصنوعی در جایی که نور طبیعی کافی نمی‌باشد، استفاده از چند لامپ مهتابیِ آفتابی و سفید است. گیاهان مورد پیشنهاد میبایست به فاصله حدود ۲۴ سانتی‌متر در ذیل مهتابی‌ها قرار بگیرند، به شرطی که لامپ‌ها حداقل حدود ۱۴ ساعت در روز روشن باشند.

برای آسان‌تر شدن کار می‌توان از کلیدهای تایمر دار استفاده نمود. البته این تجویز برای مکان‌هایی میباشد که نور غیرمستقیم به میزان زیاد کم به آن جا می‌رسد و فاقد نور کافی می‌باشد.

از طرفی چنانچه مشاهده نمودید که گیاه در ساعات گرم روز بین ساعات ده تا شانزده حالت پژمردگی پیدا کرده و برگ‌ها اول به زردی و بعدا به رنگ قهوه‌ای تغییر رنگ پیدا کرده مطمئن باشید که از نور فراوان رنج می‌برد. آن را از پنجره دورتر قرار بدهید یا در اواسط روز پرده‌ها را بکشید.

اصولاً نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی، مخصوصاً برگ‌های تازه جوانه‌زده مضر میباشد و نباید نور آفتاب مستقیماً از پشت شیشة پنجره به آنان بتاید. بهتر میباشد نور از پرده کرکرة نیمه‌باز و یا پردة توری عبور نموده و به اصطلاح فیلتر شده باشد.

آبیاری

در مورد آبیاری گیاهان مسئلة مهم تنظیم فواصل آبیاری در فصول مختلف میباشد طبق آمار به دست آمده اکثر گیاهان آپارتمانی در اثر افراط در آبیاری و عدم اطلاع مردم از نحوه آبیاری آنها از بین می‌روند.

میزان آب در هر آبیاری میبایست طوری باشد که آب اضافی از گلدان خارج شود تا مطمئن بشویم که آب به پایان قسمت‌های گلدان و ریشه‌ها رسیده میباشد. در ضمن با این روش از باز بودن سوراخ زهکش گلدان هم اطمینان حاصل می‌کنیم. آب جمع شده در ذیل گلدانی را حتماً میبایست خالی نمایید زیرا مانع تنفس ریشه می‌شود و در نهایت موجب مرگ آن می‌گردد. از دادن آب خیلی سرد و کلردار هم به آنها خودداری کنید.

گیاهان آپارتمانی
وقت آب دادن گیاهان:

مناسب‌ترین وقت آبیاری در گرم‌ترین ساعات روز، زمانی میباشد که خاک گلدان رو به خشکی نهاده اما هنوز کاملاً خشک نشده میباشد. جهت راهنمایی و کمک شما به تشخیص درست این که خاک گلدان در حالا خشک شدن هست یا خیر، اولاً میبایست سطح خاک گلدان خشک باشد و در برخی گیاهان دو نم باشد.

ثانیاً وقتی که با انگشت به گلدان ضربه می‌زنید میبایست صدای پوکی بدهد که نشانة خشکی خاک میباشد و نه صدای خفه که در اثر خاک مرطوب تولید می‌شود. خاک مرطوب نسبتاً چسبنده میباشد و خاک دو نم چسبندگی کمتری دارد.

خاک ۸۵ درصد گیاهان آپارتمانی بایستی همیشه مرطوب باشد. خاک مرطوب خاکی میباشد که اگر آن را مشت نمایید و فشار بدهید، فرم گرفته و با یک تلنگر ذرات آن از هم جدا می‌شود.

عوامل مؤثر در آبیاری گیاه:

چنانچه درجة حرارت محیط و شدت نور به هر دلیلی در آپارتمان بیش شود نیاز گیاه به آب طبیعتاً بیش می‌شود. گیاهانی که در گلدان‌های کوچک هستند یا برای مدتی خاک و یا گلدانشان تعویض نشده نسبت به گیاهانی که در گلدان‌های بزرگ بوده یا خاک آنان و گلدانشان تازه عوض شده، نیاز بیشتری به آب دارند.

در فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود و به خصوص در فصل زمستان، رشد گیاه هم کمتر شده و امکان دارد به طور کلی متوقف گردیده باشد. در این فصل که هنگام استراحت گیاه است، تبخیر آب داخل خاک گلدان هم کمتر می‌گردد. پس میبایست از میزان آبیاری آن کاسته و فواصل آن را زیادتر و از افراط در آبیاری آن خودداری کرد. مجدداً در فصل بهار و تابستان میزان آبیاری را بسته به نیاز گیاه زیاد شدن بدهید.

به طور کلی گیاهان گوشتی و کاکتوس‌ها به فواصل آبیاری بیشتری نیاز دارند تا گونه‌های دارای برگ‌های نازک نظیر حسن یوسف و پیله‌آ. خلاصه این که هرچه گیاهان دارای برگ‌های پهن‌تر و بزرگ‌تر بوده و رشد سریع‌تر داشته باشند دفعات بیشتری به آب نیاز دارند.

۱- در هنگام آبیاری از آبی که سرد نبوده و دمای آن با درجة حرارت محیط زیست آن یکسان و کلر آن هم خارج شده باشد استفاده کنید.

۲- توجه داشته باشید جمع شدن آب در ذیل گلدانی مضر میباشد و آب اضافی بلافاصله بایستی تخلیه شود و هر چند ماه یک بار هم اطمینان حاصل کنید که آب از سوراخ تحتانی آن به آرامی خارج گردد.

۳- خیس نگه‌داشتن مداوم خاک گلدان، هوای موجود در خاک را به بیرون می‌راند و سبب می‌شود ریشه‌های آن در اثر عدم تنفس پوسیده و درنتیجه گیاه تلف گردد.

۴- درجة حرارت محیط زیست گیاهان، جنس گلدان، فصل و نوع خاک آن تأثیر مهمی در تنظیم آبیاری دارد.

۵- یکی از علائم اولیة افراط در آبیاری، زرد شدن برگ‌های تحتانی نظیر دیفن‌باخیا و در برخی از گیاهان همچون لیندا لَخت و شُل شدن برگ‌های فوقانی آن میباشد. توجه داشته باشید افراط در آبیاری علت مرگ بیش گیاهان آپارتمانی میباشد.

درجه حرارت و رطوبت هوا

یکی دیگر از عواملی که در سلامتی و طراوت گیاهان نقش عمده‌ای دارد میزان رطوبت و حرارت موجود در اطراف آن‌هاست. کمبود رطوبت محیط زیست گیاه، آب کلردار و کمبود پتاسیم موجب سوختگی نوک و حاشیة برگ‌ها و درست کردن لکه‌های قهوه‌ای رنگ در نقاط مختلف برگ‌ها می‌شود.

توجه داشته باشید اگر می‌خواهید گیاهانتان از طراوت و شادابی خاصی برخوردار باشند، درجة حرارت محیط زیست آنها نبایستی از حدود ۲۰ تا ۲۲ درجة سانتی‌گراد کمتر باشد برخی از آنها تا ۱۰-۱۲ درجه بالاتر از صفر حتی کمتر از آن را تحمل می‌نمایند اما افسرده و کسل می‌شوند.

چطور رطوبت هوای اطراف گیاهانمان را در داخل آپارتمان بالا ببریم؟

۱- ذیل گلدانی گیاهان را قدری بزرگ‌تر از قطر دایرة دهانة گلدان و گودتر از زیرگلدانی‌های معمولی، چیزی شبیه به تشت، که حدود ده سانتی‌متر عمق و عرض آن از چتر گیاه بزرگتر باشد برگزینید و کف آن را مملو از شن درشت یا پوکة صنعتی یا سفال خرد شده نموده و روی شن‌ها به آن اندازه آب بریزید که آب با ته گلدان تماس نداشته باشد که باعث پوسیدگی ریشه‌ها نشود. حالا گلدان را روی شن‌ها قرار بدهید.

تبخیر مداوم آب درون شن‌ها باعث بالا رفتن میزان رطوبت در اطراف گیاه می‌گردد و چنانچه با رطوبت‌سنج آزمایش کنید، هوای اطراف گلدان سه تا پنج مرتبه مرطوب‌تر از قسمت‌های دیگر اتاق میباشد.

گیاهان آپارتمانی

۲- روش دیگر آن میباشد که با دستگاه آب‌فشان (اسپری) آب ولرم را بصورت هاله در گرم‌ترین ساعات روزهای تابستان به روی گیاه بپاشید. هم چنین می‌توانید در فصل زمستان با قراردادن ظرف آب و یا کتری روی بخاری و یا قرار دادن حوله‌های مرطوب آغشته به اسانس اُکالیپتوس روی پره‌های رادیاتور شوفاژ و یا استفاده از دستگاه بُخور تا حدود زیادی رطوبت محیط آنها را بالا ببرید.

توجه داشته باشید قطرات آب اسپری شده بیشتر از حد روی برگ‌ها (حباب مانند) نمانند و هم چنین افراط در اسپری باعث جمع شدن آب در محل اتصال دمبرگ به ساقه در گیاهانی نظیر یوکا، دیفن‌باخیا و لیندا می‌شود که برای آنها مضر میباشد و به تدریج باعث درست کردن لکه‌های قهوه‌ای در سطح ورق گیاه و پوسیدگی دمبرگ می‌گردد. برای دفع آب‌های اضافی روی برگ‌ها، گیاه را بصورت آهسته تکان بدهید تا آب‌های اضافی آن فرو ریزد.

۳- آخرین روش این میباشد که گلدان‌ها را دور هم جمع نمایید. چون برگ‌ها به طور دائم از خود بخار آب پس می‌دهند این رطوبت در محدوده گلدان‌ها جمع و متراکم شده و رطوبت محیط را بالا می‌برد.

کود

چه زمان کود بدهیم؟ معمولاً دادن کود شیمیایی جامع (کمپلکس) به مدت چهارماه بعد از خرید گیاه لازم می‌باشد. البته اگر گیاه در گلخانه نباشد، وقت کود دادن دوران رویش و یا گل دادن گیاه میباشد، که این دوران برای گیاهان بدون گل (برگ‌های زینتی) و گلدار از ماه فروردین تا آبان بوده و برای گونه‌های گل‌دهندة زمستانی فصل زمستان می‌باشد.

در دوران استراحت (خواب بودن) گیاه، که رشد در آن گونه نمی‌گیرد و گیاه گل و ورق نمی‌رویاند، به آن کود ندهید چرا که سبب فشار به گیاه شده و آن را ضعیف می‌کند و باعث رویش نابهنگام برگ‌ها و ریشه‌ها می‌شود. برای کوددهی میبایست از کودهای محلول که پایان عنصرهای مورد نیاز گیاه شامل سه عنصر اصلی ازت، فسفر و پتاس و دوازده عنصر فرعی نظیر روی، آهن، مولیبدن، مس، بُر و… می‌باشند استفاده نمود.

این کودها، هرماه یک بار یا از راه خاک یا روی برگ‌ها اسپری می‌شود. (طبق دستور روی جعبه کود) کمتر از مقدار توصیه شده در روی جعبة کود اشکالی ندارد اما بیش از مقدار توصیه شده باعث مرگ گیاه می‌گردد.

خاک گلدان

برترین ترکیب برای خاک گلدان گیاهان آپارتمانی به طور اعم، شامل یک قسمت ماسه و دو قسمت خاک ورق یا پیت موس می‌باشد. اما برای قلمه زدن یا تکثیر از ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک ورق یا پی موس استفاده می‌گردد.

وقتی که از خاک ورق برای تعویض خاک گلدان استفاده می‌نمایید نکتة مهم این است که نبایستی خاک را زیاد فشار داد. فشردگی فراوان خاک ورق سبب می‌شود که خاک برگ‌ها به هم بچسبند و از ورود هوا و تنفس ریشه، که برای رشد گیاه زیاد مهم و لازم میباشد، جلوگیری نماید.

در گونه امکان برای قلمه‌زنی می‌توان به جای ماسه از ترکیبات معدنی پرلایت و دانة ریز لیکا (پوکة صنعتی ریز) هم استفاده کرد.

تعویض گلدان

تعویض گلدان به سه دلیل انجام می‌شود: خالی شدن خاک گلدان از مواد غذایی و رشد فراوان ریشه‌ها. به همین خاطر نشانة تعویض گلدان، ظهور علائم کمبود مواد غذایی میباشد و یا خروج ریشه‌ها از سوراخ زهکش ته گلدان و یا متورم شدن ریشه آنها در سطح خاک گلدان و یا بصورت مارپیچ در ته خاک گلدان جمع شده باشد.

توجه: در مورد گیاهان بکند رشد و گیاهانی که گلدان بزرگ دارند می‌توان به جای تعویض گلدان، چند سانتی‌متر از خاک سطحی گلدان را با خاک نو تعویض کرد. برترین وقت تعویض گلدان در گونه نیاز نیمة دوم اسفند بعد از گرم شدن هوا در محیطی سربسته می‌باشد. گلدان نو بایستی فقط یک سایز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. زیرا اکثر گیاهان آپارتمانی در گلدانی که به پیشنهاد شما کوچک می‌آیند بهتر رشد می‌کنند.

تمیز نمودن و براق کردن برگ‌ها

گرد و غبار به طرق مختلفی دشمن برگ‌ها و گیاهان می‌باشند. گرد و غبار، زیبایی و درخشندگی برگ‌ها را از بین می‌برد و هم روزنه‌ها و منافذ گیاه را می‌پوشاند. بنابراین گیاه نمی‌تواند به طور کامل تنفس بکند. گرد و غبار لایه‌ای روی ورق تشکیل می‌دهد که جلوی جذب مؤثر نور آفتاب را می‌گیرد. گرد و غبار مخصوصاً در مناطق صنعتی و در شهرهای بزرگ، حاوی مواد صنعتی و شیمیایی بوده و برای گیاه زیان‌آور می‌باشد.

بنابراین برگ‌ها میبایست به طور مرتب به طریقی که ذکر می‌شود تمیز شوند. این عمل با اسپری نمودن آب یا پاک نمودن برگ‌ها بوسیله یک اسفنج تمیز انجام می‌شود.

هرگز برگ‌های برنا و تازه روییده را تمیز نکنید چرا که زیاد لطیف بوده و خیلی سریع زخمی می‌شوند. در مواقعی که برگ‌ها زیاد کثیف هستند می‌باید که ابتدا با دستمالی نرم خاک‌ها را گرفته بعدا برگ‌ها شست‌وشو شوند. اگر اینکار پیش از شست‌وشوی برگ‌ها انجام نپذیرد امکان دارد که شستن برگ‌ها درست کردن لایه‌ای از گِل چسبنده روی ورق نمایند که به مراتب بدتر از حالت ابتدا برگ‌ها گردیده و باعث مسدود شدن منافذ برگ‌ها و در نتیجه مرگ گیاه می‌گردد.

در مورد کاکتوس‌ها و گیاهانی که برگ‌هایشان به آب حساس میباشد (مثل بنفشه آفریقایی و سرخس) از اسپری آب روی برگ‌ها خودداری کرده و با بُرس یا قلم موی نرم مرطوب، خاک آنان را بزدایید.

نگهداری از گل های آپارتمانی هنگام مسافرت

هر ساله هنگام تعطیلات و مسافرت ها خانواده هایی که در فضای داخل خانه شان تعدادی گیاه آپارتمانی را پرورش می‌دهند، همواره دل نگران آبیاری آنان می‌شوند. برخی مسئولیت آبیاری را به همسایه و یا فامیل خود می‌سپارند ولی بعضی دیگر که چنین امکانی را ندارند، به هنگام برگشتن با گیاهانی پژمرده روبه رو می‌شوند. در صورتی که می‌توانند با به کارگیری یکی از چند راهکار ذیل با خیالی آسوده به سفر بروند.

۱ـ گلدان ها را کف حمام یا آشپزخانه بچینید و سطلی حاوی آب را در کنار هر گلدان و در سطحی بالاتر از آن قرار بدهید.
پارچه ای نخی به اندازه یک متر یا بیش و به عرض حدود پنج سانتی متر آماده نمایید و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو نمایید. سر دیگر را در سطل پر از آب قرار بدهید. به این ترتیب دستمال پارچه ای همواره آب را به خود جذب می‌کند و آب آهسته آهسته به داخل خاک گلدان منتقل می‌شود.

۲ـ در داخل وان حمام یا در یک لگن بزرگ، کمی آب بریزید و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار بدهید. بعدا گلدان ها را بر روی آجرها بچینید. توجه داشته باشید، گلدان ها به طور مستقیم درون آب قرار نگیرند و در ضمن در کف هر یک از گلدان ها هم حداقل چند سوراخ وجود داشته باشد.

۳ـ یک تکه حوله یا پتوی کوچک مستعمل را در کف وان یا لگن بزرگ قرار بدهید. داخل وان یا لگن را به ارتفاع دو الی سه سانتی متر آب بریزید. گلدان ها را بر روی حوله یا پتوی مرطوب قرار بدهید یا آنکه نیمی از یک تکه حوله بزرگ را درون لگن و یا سینی بزرگی قرار داده و گلدان ها را روی آن بچینید. سر دیگر حوله را در داخل ظرف گود دیگری که با آب پر شده میباشد بگذارید. توجه داشته باشید ظرف دوم میبایست در سطحی بالاتر از ظرف ابتدا قرار بگیرد. در ضمن اندازه ظروف را با توجه به ابعاد گلدان ها و گیاه درونشان برگزینید.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور

آماده پذیرش انواع سفارش دسته گل، سبد گل، باکس گل، جام گل، تاج گل، گیاهان آپارتمانی و … به صورت آنلاین به شما مشتریان می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل به بخش فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

——————————————————–

مطالب مرتبط:

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X