گل آنتوریم

پرورش و نگهداری گل آنتریوم

گل آنتوریم

گل آنتوریم چیست؟

گل آنتوریم که متعلق به خانواده شیپوری هاست بومی گواتمالا و کوشاریکا می باشد. ارتفاع این گیاه به بیشتر از ۳۰ یا ۴۰ یا سانتی متر می رسد؛ از ویژگی های این گیاه میتوان به ورق های پهن و سبز و طویل آن ها اشاره نمود که گاه طول این ورق ها به ۱۸ سانتی متر می رسد.

گل آنتوریوم به دلیل داشتن اسپاته رنگی و ورق های زینتی زیاد مورد توجه می باشد؛ این اسپات ها که به رنگ های قرمز، زرد و سفید وجود دارند در اواخر فصل بهار یا تاستان ظاهر میشوند و ماندگاری آن ها چیزی حدود ۲ یا ۳ ماه می باشد.

در بعضی از گونه های گل آنتوریوم میتوان به اسپاته قرمز اشاره نمود که ورق های همیشه سبز قلبی شکل دارند که می توان از اینگونه در ساختمان نگهداری نمایید.

روشهای تکثیر گل آنتوریوم

برای رشد و تکثیر گل آنتوریوم چند روش وجود دارد. که به توضیحی از هر یک میپردازیم؛

تکثیر آنتوریوم با تقسیم ریشه:

بهتر می باشد که این روش تکثیر گل آنتوریوم در فصل بهار گونه گیرد؛ این گیاه دارای انبوهی از ریشه های گوشتی و آبدار می باشد، برای اینکار اول گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه آن را به دو قسمت رویشی تقسیم نمایید و بعدا هر کدام از تقسیمات را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ یا ۱۳ سانتی متری که حاوی کمپوست گیاهی یا پایه پیت می باشد بگذارید.

در حین انجام اینکار مواظب باشید که ریشه گیاه به ذیل خاک فرو نرود و کمی بالاتر از سطح خاک قرار گیرد. دمای محیطی که می خواهید در آن جا از گیاه مراقبت نمایید را در ۲۴ درجه سانتی گراد قرار بدهید و رطوبت را در میزان بالا نگه دارید.

برای بهتر شدن وضعیت گلخانه و موفقیت در تکثیر گل آنتوریوم بصورت مرتب مه پاشی نمایید و گلدان هارا با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

پرورش و نگهداری گل آنتریوم

تکثیر گل آنتوریوم با بذر:

این روش به کاشت متناسب و مراقبتی ادامه دار نیاز دارد، برای اینکار اول ظرف های مسطحی که عمق چندانی ندارد را برگزینید، درون آن را با ورمیکولیتی که تازه مرطوب شده پر نمایید و بذر را در عمق ۱ اینچی ورمیکولیت قرار بدهید.

گل را با پوششی پلاستیکی بپوشانید چون باعث حفظ رطوبت و گرما میشود که باعث رشد بهتر گیاه میشود.

در مرحله بعد تکثیر گل آنتوریوم، گیاه را در محیطی به دمای حداقل ۲۱ درجه سانتی گراد قرار بدهید. به طور پی در پی میبایست حواستان به خاک و گیاه باشد که اگر احیانا رطوبت خاک و گلدان بیشتر از حد نیاز شد برای مدتی پلاستیک را از روی گیاه بردارید تا به بذرها فرصت تنفس و تبخیر رطوبت اضافی را دهید.

زمانیکه جوانه زنی انجام شد پوشش را از روی گیاه بردارید و بذر های جوانه زده شده را به گلدان دیگری انتقال بدهید و به شرایط عادی حفاظت از گیاه که در ادامه به آن میپردازیم ادامه بدهید.

این روش به دلیل وقت بر بودن چندان محبوبیتی ندارد ولی برای سرگرمی می تواند جذاب باشد، می بایست توجه نمود که وقت گل دهی این بذرها امکان دارد تا ۴ سال به طول بینجامد.

تکثیر گل آنتوریم با قلمه زنی:

در این روش تکثیر گل آنتوریوم با یک چاقوی تیز و برنده قسمتی از شاخه های گیاه را جدا نمایید و ورق های قسمت پایینی ساقه را بکنید تا با اینکار فرصت ریشه دهی به گیاه را بدهید.

اگر ساقه بلندی را برگزیدید آن را به قسمت های کوچک تری تقسیم نمایید و توجه داشته باشید که در هر قسمت حداقل یه گره وجود داشته باشد.

هر قسمت را در گلدان هایی با خاک سست که مخلوطی از ماسه و پیت می باشد قرار بدهید. روی قلمه را با پلاستیکی بپوشانید و خاک را مرطوب نگه دارید.

دمای محیط را روی ۲۵ الی ۳۵ تنظیم نمایید و چند هفته بعد از قلمه که گیاه آغاز به ریشه زایی نمود و ورق های جدیدی داد آن را به گلدان بزرگتر انتقال بدهید.

پرورش و نگهداری گل آنتریوم
نگه داری و پرورش گل آنتوریوم

نور:

این گیاه از ارتباط مستقیم با نور آفتاب رنج می برد بهتر می باشد برای نوردهی به آن روش غیر مستقیم را برگزینید.

دما:

۲۱ درجه سانتی گراد برای این گیاه دمایی مطلوب است؛ پیش از به وجود آمدن گل ها در فصل بهار حدود ۶ هفته در زمستان به آن سرما بدهید با درجه حرارت ۱۶ درجه سانتی گراد به دلیل این که در فصل گرما رشد این گیاه متوقف میشود.

آبیاری:

در فصل بهار و تابستان فاصله بین هر آبیاری خشک شدن خاک می باشد و در فصل زمستان هفته ای یک بار آبدهی به این گیاه کافی می باشد.

رطوبت:

نیازی به رطوبت نیس فقط هرروز در بهار تابستان غبار پاشی نمایید این میزان در زمستان به هفته ای دوبار کاهش پیدا می کند، با ریختن آب در گلدانی که در ذیل آن سنگ ریزه وجود دارد همین رطوبت را اعمال میکند به شرطی که ته گلدان و ریشه با آب ارتباطی نداشته باشند.

تغذیه:

هر دو هفته یک بار با کود های بنفشه آفریقایی کمبود عنصرهای خاک را مطابق با دستور فروشنده رفع نمایید.

خاک مناسب:

مخلوط خاک ورق، خاک چوب، و ذغال برترین محیط رشد برای ریشه می باشد.

تعویض گلدان ها:

بعد از انتها گل دهی در زمستان به تعویض گلدان ها بپردازید دقت نمایید که هر گلدان میبایست دارای زه کشی متناسب باشد.

تمیز نمودن ورق ها:

برای انجام اینکار میتوان از پارچه یا اسفنج مرطوب و یا مواد براق کننده شیمیایی که ماهی یک بار امکان استفاده از آن است را برگزینید.

گل دهی:

برای بالا بردن این نیاز میتوان ۳ گرم قرص آهن را با قرص ال دی ترکیب نمایید و در یک لیتر آب حل نمایید و به گیاه دهید این میزان تا یک ماه روی گل باقی می ماند.

گلفروشی آنلاین گل نارین آماده خدمات رسانی در زمینه فروش انواع سبد گل ، باکس گل ، تاج گل ،دسته گل عروس ، گل و گیاه آپارتمانی و … به شما مشتریان عزیز می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

———————————————–

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی