کوکداما چیست؟

کوکداما چیست؟

کوکداما چیست؟

کوکداما چیست؟ کلمه کوکداما از دو واژه Koke به معنی خزه و Damas به معنی توپ کوچک، تشکیل شده می باشد. توپ خزه‌ در واقع نوعی بونسای تغییر شکل یافته می باشد.

این کلمه در حقیقت نشان دهنده یک روش باغبانی ژاپنی می باشد که نخستین بار در قرن 17 میلادی در ژاپن انجام شد. کوکداما هنری زیاد ارزنده می باشد که در آن با پوشاندن ریشه گیاهان متناسب کوکداما با گِل مخصوص و خزه و بستن نخ به دور آن، گلدان کروی شکل یا کوکداما می سازند.

خزه در حقیقت نگهدارنده بوده و حکم گلدان را برای گیاه دارد و مزیت این گلدان این می باشد که شکستنی نیست و در عین حالا مواد غذایی مورد نیاز گیاه را هم فراهم می‌کند. کوکداما یک گیاه معلق می باشد.

کوکداما به تنهایی همچون یک گلدان رفتار می‌کند و اغلب مواد مورد نیاز گیاه در این روش تامین می‌شود. کوکداما معمولا با الیاف های متفاوتی مثل کنف، نخ در رنگهای متفاوت پیچیده میشود که جلوه های متفاوتی را پیدا میکند.

تاریخچه کوکداما چیست؟

ایده کوکداما از مکتب زیبایی شناسی وابی سابی گرفته شده می باشد که به کامل نبودن طبیعت و زیبایی طبیعی اشاره دارد.

ویژگی‌ های اصلی مکتب وابی سابی، سادگی، زمینی‌ بودن، نامرتبی و معمولی بودن داشته و قصد نشان دادن گیاه را به تنهایی دارد به همین دلیل کوکداما گلدان ندارد.

در وقت کهن، اول بخشی از ریشه ی بونسای را از خاک بیرون می گذاشتند تا بخشی از زیبایی ریشه ها را نشان بدهند و با گذشت وقت خزه هم به روی ریشه ها اضافه شد و به جای استفاده از درختان کوچک، از گیاهان خانگی و بوته ها استفاده شد و کم کم به گیاه کوکداما تبدیل شد.

کوکداما چیست؟

گیاهان متناسب کوکداما

حتما این پرسش برای شما مطرح میشود که گیاهان قابل استفاده در کوکداما چیست ؟ تلاش نمایید گیاهانی که با شرایط نور، رطوبت و دمای منزل محیط شما مناسب هستند را برای کوکداما برگزینید.

گیاهان متناسب کوکداما گیاهانی هستند که فضای کمی برای ریشه بخواهند، دارای رشد نسبتا آرامی بوده و نیاز کمتری به هرس داشته باشند.

چند مورد از گیاهان متناسب برای کوکداما عبارتند از: نخل شامادورا، انواع ساکولنت ها، گیاه سانسوریا، گیاه پتوس، گیاه ورق انجیری، گیاه اسپاتی فیلوم، گیاه قاشقی و گیاه دراسنا.

کوکداما نخل شامادورا

یکی از کوکداماهای پر طرفدار، Top of FormBoنخل شامادورا می باشد که یک نخل ظریف و مینیاتوری می باشد. نام علمی این گیاه، شامادورا الگانس بوده و به علت نیاز کمی که به نور و مقاومت بالایی که دارد، یک گیاه متناسب برای نگهداری در آپارتمان می باشد.

هم چنین این نخل کوچک سرعت رشد پایینی داشته و‌ کوکدامای فانتزی و زیبایی می باشد. شامادورا می‌ تواند هوا را به خوبی تصفیه و مواد شیمیایی مثل فرمالدهید و آمونیاک موجود در هوا را جذب بکند.

برگ‌ های شامادورا خیلی شبیه به برگ ‌های نخلند. این برگ ‌های قشنگ، سبز و براق هستند و سر آن ‌ها به مرور وقت و با رشد بیشتر ‌تر رو به پایین خم می‌ شود. اگر شامادورا نور خوبی را دریافت بکند، امکان دارد روزی گل ‌های زرد ریزی را روی ساقه بلند خود ببیند.

آبیاری کوکداما

اصولا کوکداما، آبیاری هفتگی و مرتب می خواهد. این گیاه در فصول گرم سال به آبیاری بیشتری نیاز داشته و در فصول سرد سال آبیاری کمتری می خواهد.

اندازه و نوع گیاه، مقدار نور و دمای اتاق هم بر میزان و وقت آبیاری هم موثر می باشد. از علائم رسیدن وقت آبیاری، خشک و سبک شدن کوکداما و پژمرده شدن ورق های آن می باشد.

حتما رطوبت نسبی کوکداما را حفظ کرده و روزانه در هنگام صبح، آن را با اسپری آبپاشی نمایید.

برترین روش آبیاری کوکداما، گذاشتن آن در ظرف آب به مدت حداقل ۵ دقیقه می باشد. به نحوی که خود گیاه داخل آب نرود می باشد.

با آبیاری بیشتر از حد کوکداما شاهد سیاه شدن ساقه های گیاه از پایین، زرد شدن و ریختن ورق ها و نرمی بیشتر از اندازه خاک خواهید بود و درصورت آبیاری کم تر از حد معمول کوکداما، قهوه ای شدن ورق ها یا خشک شدن نوک ورق ها و پژمرده شدن گیاه را می بینید.

کوکداما چیست؟

نور متناسب

مقدا نور برای کوکداما مناسب با نوع گیاهی می باشد که در آن استفاده میشود. گیاهان به نور احتیاج دارند ولی مقدار آن برای هر نوع گیاه متفاوت می باشد.

بنابراین گیاهان یار دار نور را پشت پنجره آویزان کرده و گیاهانی را که به نور کم تری احتیاج دارند، در فضای داخل اتاق بگذارید.

کود کوکداما چیست؟

حالا به این موضوع بپردازیم که کود متناسب کوکداما چیست :

در ماه های ابتدایی به علت کفایت مواد مغذی در خاک کوکداما، این گیاه به کود و غذا نیازی ندارد، اما بعد از حدود 4 ماه میبایست ماهی یک دفعه به آن کود دهیم.

برترین وقت برای کود دهی به کوکداما فصل بهار و تابستان می باشد. تلاش نمایید به اندازه کود دهید چون کود دادن فراوان هم موجب سوختن گیاه میشود.

بهتر می باشد از کود مایع برای آن استفاده کرده یعنی کود را در آب حل کرده و هنگام آبیاری معمول به گیاه دهید یا میتوانید این ترکیب آب و کود را مرتبا با اسپری به کوکداما بپاشید.

معمولا نصف مقدار روی بسته کود برای آن کافی می باشد، ولی مقدار کودی که به گیاه می بدهید بستگی به خواست شما جهت میزان رشد گیاه دارد. مقدار آن می تواند از دوبار در سال تا هفته‌ ای یک بار متغیر باشد.

گلفروشی آنلاین نارین آماده خدمات رسانی در زمینه فروش انواع دسته گل، سبد گل، باکس گل، جام گل، باکس گل، گل و گیاهان آپارتمانی و … به شما مشتریان عزیز می باشد.

———————————————————————-

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی