چند نکته اساسی و کلی در مورد نگهداری گل و گیاه در منزل

چند نکته اساسی و کلی در مورد نگهداری گل و گیاه در منزل

چند نکته اساسی و کلی در مورد نگهداری گل و گیاه در منزل

1- همیشه در منزل چهار نوع کود و سم رو داشته باشید

افرادی که به نگهداری گل و گیاه در خانه می پردازند و تعداد گلهای اونها از 5 بیش هست حتما کودها و سمه هایی که در ادامه گفته میشه رو در خونه نگهداری کنند.
الف) یک سم سیستماتیک یا تماسی حشرات مثل دیازینون یا مالاتیون یا کونفیدور یا پیریپروکسی فن در خانه داشته باشند، که البته دیازینون برای مصارف خانگی بهتر هست .
ب) همیشه یک قارچ کش داشته باشید . مثل بنومیل ، مانکوزب یا توپسین یا هگزاکونازول یا تبوکونازول یا کوپراکسی کلراید یا هر نوع دیگه . اما نظر من مانکوزب می باشد.
ج) همیشه یک نوع کود کامل ان پی کا ٢٠/٢٠/٢٠ جهت تقویت داشته باشید و هم چنین کود اهن مثل سکوسترین هم در خانه داشته باشید خوبه
د) آبپاش و قیچی باغبانی و لوازم اولیه قلمه زدن را هم تهیه نمایید چون از آب پاش برای تامین رطوبت گیاهانتان می توانید استفاده نمایید و از قیچی باغبانی برای هرس و قلمه گرفتن.

چند نکته اساسی و کلی در مورد نگهداری گل و گیاه در منزل
2- پیشگیری بهتر از درمان می باشد

به خاطر داشته باشید برترین روش نگهداری از گیاهانتون پیشگیری هست نه درمان …! متاسفانه فرهنگ استفاده درست و منطقی سموم کشاورزی در ایران در بین عموم مکان نیفتاده و مردم از استفاده از این سموم به جهت پیشگیری دریغ می کنند و به همین دلیل مرتب به مشکلاتی در زمینه نگهداری گیاهانشون می خورن ، و همیشه بین بد و بدتر ، بدتر رو انتخاب می کنند .

اگر این سموم با در پایین و در زمان به مکان به جهت پیشگیری استفاده بشه نه تنها مشکلی نداره بلکه زیان ناشی از خرابی گیاهانتون در اثر قارچ گرفتگی و خرابی بیش از زیان استفاده از سموم خواهد بود. چون در وقت درمان مجبور به استفاده مکرر و با دز بالا خواهید بود که همه طرفه زیان بار خواهد بود . پس بهتره با پیشگیری به گیاهانتون یاری نمایید نه با درمان .

سم پاشی در اواخر اسفند ماه

از دیگر نکته ها مهم در نگهداری گل و گیاه در خانه این می باشد که اگر اواخر اسفند ماه در باغچه منازلتون سم پاشی نمایید از وجود شته در بهار راحت خواهید بود ، اگر از سم خاک استفاده نمایید از وجود هزاران حشرات و کرم ها در خاک راحت خواهید بود ، اگر از سموم قارچ کش استفاده نمایید از پیدا شدن هر گونه قارچ مثل گندیدگی ها روی برگها و ساقه و غیره راحت خواهید بود .

3- گیاهان مشکوک به بیماری را جدا نمایید

گیاه مثل انسان یک جاندار هست و نیاز به مراقبت دارد همونطور که ما نیاز به واکسن برای پیشگیری و در وقت دیدن کوچک ترین علائم مریضی به پزشک مراجعه میکنیم و از دست دادن و نزدیک شدن به نزدیکانمون به جهت احتمال واگیر بیماری رعایت می کنیم در مورد گیاه هم همینطور هست و میبایست با دیدن نخستین نشانه های بیماری احتمالی از بقیه جدا نمایید تا به بقیه گیاهان سرایت نکند .

4- برگهای زرد و سوخته را جدا نمایید

یکی دیگر از اصل های نگهداری گل و گیاه در خانه این می باشد که برگهای سوخته ، گندیده ، زرد شده و خراب شده هرگز ترمیم نخواهند شد و موندن اونها روی گیاه باعث آسیب به بقیه برگها و شاخه های گیاه و گیاهان اطراف میشه پس در گونه مشاهده بلافاصله میبایست آنان را قطع کنیم . تا مانع از زرد شدن بقیه شود.

چند نکته اساسی و کلی در مورد نگهداری گل و گیاه در منزل
5- خاک را تعویض نکنیم

خاک گیاه رو حتی الامکان عوض نکنیم ، با تعویض خاک باعث شوک وارد نمودن به ریشه و در نتیجه خرابی احتمالی گیاه خواهیم شد . به جای تعویض می تونیم خاک رو تقویت یا در گونه افت سم پاشی و پاکسازی کنیم .

تعویض خاک میبایست در شرایط ایده آل و در فصل مخصوص به خودش اون هم در وقت نیاز مبرم انجام بشه . ضمنا منظور از تعویض خاک تعویض گلدان نیست ، در گونه هوا نخوردن ریشه و قالبی در آوردن گیاه از گلدان و انتقال به گلدان دیگر مشکلی قبل نخواهد آمد و فصل خاصی هم نداره.

اما باز تاکید میکنم تعویض گلدان با تعویض خاک متفاوت می باشد و تعویض گلدان میبایست در فصل های خاص و هم چنین شرایطی که گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد انجام شود.

6- گیاهان مناسب با محیط برگزینید

زمانیکه به خرید یک گل اقدام میکنید تحقیق کنید و گیاهی مناسب با محلی که گیاه رو میخواهید قرار بدهید انتخاب و خرید نمایید تا در نگهداری گیاه دچار مشکل نگردید.

7- گیاه را سم پاشی نمایید

تلاش نمایید پس از خرید گیاه از هر گلفروشی و یا مرکز خرید گل و گیاه آن را اول با سم های قارچ کش سم پاشی نمایید و اول به جمع گیاهان دیگر خود وارد نکید و این سم پاشی را 4 روز یکبار به برای 3 بار انجام بدهید تا به طور کامل از نداشتن حسرات مضر مطمئن بشوید تا گیاهان قبلی شما دچار بیماری نشوند.

8- سریع برای کنترل اقدام نمایید

به محض دیدن علائمی همچون لکه سوختگی یا گندیدگی یا پیچیدگی یا زردی یا شته یا شپشک یا نقطه سیاهی یا هر نوع تغییرات نو بلافاصله به فکر حل چاره باشید، چون درمان بیماری در اول که کم و کوچک می باشد زیاد راحت تر از برطرف نمودن بیماری زمانیکه به پیشرفته ترین حالت خود رسیده می باشد. چون احتما گرفتار شدن سایر گیاهان شما به بیماری زیاد فراوان می باشد.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده خدمات رسانی در زمینه فروش انواع گیاهان آپارتمانی، سبد گل، باکس گل، سبدگل، تاج گل و … به شما عزیزان می باشد.
———————————————————

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی