چطور از پیاز گل مراقبت کنیم تا سال بعد گل بدهد؟

چطور از پیاز گل مراقبت کنیم تا سال بعد گل بدهد؟

چطور از پیاز گل مراقبت کنیم تا سال بعد گل بدهد؟

پیاز گل یا سوخ در واقع 1 اندام ذخیره‌سازی برای گیاه میباشد. پایان غذایی که گیاه ضروری دارد بصورت فشرده در این اندام پیاز شکل ذخیره شده میباشد و پیازها اندامی گوشتی هستند که ورق و گل می‌دهند.(چطور از پیاز گل مراقبت کنیم)
پیازها به 3 گروه تقسیم می‌شوند: ریزوم‌ها، کورم‌ها و تجه، که هر 3 آن‌ها در ذیل زمین هستند و گیاه از آن‌ها رشد می کند ولی در هر گونه تفاوت‌هایی با هم دارند.
کورم‌ها لایه دار نیستند همچون گیاه تارو.
ریزوم‌ها بصورت افقی در ذیل خاک رشد می‌کنند همچون زردچوبه.
تجه‌ها چیزی شبیه به چشم دارد که می‌تواند جوانه بزند یا ریشه بدهد همچون سیب زمینی و تربچه.
جهت خرید گل نرگس و مشاهده قیمتها می توانید به گل فروشی آنلاین گُل نارین مراجعه نمایید تا کمتر از ۳ ساعت این گل های قشنگ در خانه شما باشد.

در این مقاله میخوانیم:

انواع پیازها
شرایط نگهداری از گل های پیازی
کاشت پیاز گل
تکثیر پیاز گل

پیاز گل لالهپیاز گل لاله

انواع پیازها

چطور از پیاز گل مراقبت کنیم تا سال بعد گل بدهد؟

پیاز گل به 2 دسته عمده تقسیم می‌شوند: پیازهای بهاره و تابستانه
پیاز بهاره

این دسته که به پیازهای سخت هم معروفند در پاییز کشته می‌شوند، در زمستان داخل زمین می‌مانند و در بهار گل می‌دهند.
برخی از انواع معروف این دسته عبارتند از لاله، زنبق، نرگس، سنبل و زعفران.
این پیازها به چند هفته هوای سرد نیاز دارند تا بتوانند از خواب بیدار شوند و با پایان انرژی گل دهند.
پیاز تابستانه

این دسته که به پیازهای حساس هم معروفند در بهار کاشته می‌شوند و در تابستان گل یا ورق می‌دهند. گلایل، سوسن و کالادیوم از گل های معروف این دسته هستند.
بعضی از اعضای این دسته امکان دارد اواخر تابستان یا حتی دیرتر گل دهند همچون کوکب.
پیازهای تابستانه طاقت سرما را ندارند و میبایست تنها زمانی کاشته شوند که هوا گرم میباشد و احتمال سرمازدگی وجود ندارد.

شرایط نگهداری از گل های پیازی

پیاز گل ها برای افرادی که می‌خواهند تازه باغبانی را آغاز کنند عالی میباشد زیرا نیاز به تکنیک یا دانش خاصی ندارد. از آنجایی که پایان مواد مغذی ضروری، در خود همین پیاز وجود دارد دیگر احتیاجی نیست تا خاک خاصی را برای آن فراهم کنیم و مراقبت از پیاز گل کار آسانی میباشد.
تنها مشکلی که در وقت کاشت آن امکان دارد قبل بیاید این میباشد که سر و ته پیاز کجاست و میبایست از کدام سمت کاشته شود!
برای حل این مشکل می‌توانید به سراغ گیاهانی بروید که پیاز بزرگی دارند همچون لاله یا نرگس. هرچقدر پیازها بزرگتر باشد ریشه‌ها هم واضح‌تر میباشد و تشخیص بالا یا پایین آن راحت تر می‌شود.

اگر کماکان نمی‌توانید بالا یا پایین گیاه را تشخیص بدهید بهتر میباشد آن را به بغل بکارید تا گیاه خودش راهش را پیدا بکند.
پیازهای 1 ساله به هیچ مراقبتی نیاز ندارند اما پیازهای چند ساله تنها به کمی کود نیاز دارند. به همین خاطر میباشد که پیازها، گیاهی عالی برای باغچه محسوب می‌شوند.
حالا در ادامه روش نگهداری از گل های پیازی را شرح میدهیم.

کوددهی

گل‌های پیازی 1 ساله نیاز به کود ندارند. این پیازها پایان مواد مغذی مورد نیازشان را در خود ذخیره کرده‌اند.
ولی پیازهای چند ساله مقداری از مواد مغذی خود را در خاک رها کرده‌اند و برای جبران آن به کود نیاز دارند. بهتر میباشد در طول فصل رشد از کود غیر معدنی برای این پیازها استفاده نمایید.

این کودها حاوی نسبت دقیقی از غلظت مواد مغذی هستند و به آرامی حل می‌شوند به همین خاطر اثربخشی بیشتری دارند.
کود غیر معدنی میبایست تنها در فصل رشد استفاده شود اگر این کود در وقت دیگری استفاده شود اثربخشی ندارد و بی مصرف می‌ماند.
هم چنین میبایست مراقب بود تا بیشتر از حد کود ندهید زیرا گیاه را مستعد به پذیرفتن بیماری یا آفت می‌کند. کود‌دهی فراوان هم چنین باعث سوختن گیاه می‌شود.

چطور از پیاز گل مراقبت کنیم تا سال بعد گل بدهد؟

آب‌دهی

بعد از کاشت پیاز گل میبایست به آن آب داد. اینکار باعث می‌شود که ریشه گیاه رشد بکند و خاک در اطراف ریشه محکم شود و هوای اضافه از بین برود.
زمانیکه پیاز را در عمق خاک می‌کارید نبایستی طوری آب بدهید که فقط سطح خاک خیس شود بلکه میبایست آب‌دهی عمیقی انجام بدهید.
بعد از گل دادن پیاز هفته‌ای یک‌بار بصورت منظم حدود 3 سانت بالایی خاک را خیس نمایید. اگر پیازها را در عمق کمی کاشته باشید آب دادن فراوان باعث پوسیدن آن می‌شود.

هرس نمودن برگ‌ها

هنگامی وقت گل دادن پیازها پایان شد امکان دارد وسوسه بشوید تا برگ‌های باقی مانده را از آن جدا نمایید زیرا منظره زیبایی ندارد. ولی میبایست تلاش نمایید با این وسوسه مقابله نمایید و برگ‌ها را فقط زمانیکه خشک، پژمرده یا زرد شده باشد، بکنید.
برگ‌های گیاهانی همچون گل‌برف یا دریمیا ماریتیما زیاد زودتر از گیاهانی همچون لاله خشک می‌شوند.

هرس نمودن گل‌ها

بهتر میباشد گل‌های قرار گرفته بر روی ساقه‌های بلند لاله را هرس نمایید اینکار باعث می‌شود که انرژی گیاه صرف ساخت 1 پیاز نو شود و برای نگه داشتن غلاف بذرها هدر نرود.
نبایستی اجازه بدهید پیازهایی که در ذیل زمین به سرعت چند خوشه می‌شوند در کنار یکدیگر بمانند. اگر این پیازها در تعداد فراوان در کنار هم قرار بگیرند سرعت رشد پیاز را کم می‌کنند.
زمانیکه برگ‌های پیاز ریخت میبایست آن را از خاک خارج کرده و خوشه‌های مختلف را از یکدیگر جدا نمایید و دوباره بصورت مجزا آن‌ها را بکارید.
تکیه‌گاه

بعضی از پیازهای تابستانه ساقه‌ای ضعیف دارند که نمی‌توانند وزن خود را تحمل کنند. گاهی استفاده از حلقه می‌تواند تکیه‌گاه خوبی برای ساقه باشد هم چنین می‌توانید از 1 سیخ چوبی در کنار ساقه استفاده نمایید، در هر گونه میبایست زیاد مواظب باشید تا آسیبی به گیاه نزنید.

مالچ پاشی

سطح کاشته شده را با مالچ بپوشانید. اینکار باعث می‌شود تا رطوبت خاک حفظ شود و محیطی خنک برای گیاه به وجود بیاید. ولی میبایست بدانید پیازهایی که زود گل می‌دهند نیازی به مالچ پاشی ندارند.
کاشت مجدد

در فصل‌های سرد که احتمال یخ زدن پیاز وجود دارد بهتر میباشد مراقبت از پیاز گل را فراموش نکنیم و آن را از ریشه بیرون بیاوریم و زمانیکه هوا دوباره گرم‌تر شد بکاریم.
پیازهای بهاره در تابستان وارد دوره استراحت می‌شوند. می‌توان در این وقت پیاز گل را در مکانی خنک و دارای تهویه نگه‌داری نمود و در پاییز دوباره آن را کاشت. اینکار باعث می‌شود تا پیاز بیشتر از حد خوشه ندهد و شلوغ نشود.

پیازهای تابستانه هم اصلا از سرما خوششان نمی‌آید و میبایست قبل از آغاز سرما آن‌ها را خارج نمود.
با ابزار متناسب پیاز را از خاک خارج نمایید و خاک چسبیده به آن را تمیز نمایید مگر این که گیاه شما آشیمینس، بگونیا، اختریان، کالادیوم یا کوکب باشد. در این حالت بهتر میباشد اجازه بدهیم کمی خاک مرطوب همراه پیاز بماند.
بعد از خارج نمودن پیاز از خاک آن را به سایه منتقل نمایید تا خشک شود بعدا محیطی با تهویه زیاد متناسب و خنک را برای پیاز فراهم نمایید و آن را در این محل نگهداری نمایید. اگر بر روی آن لکه یا نقطه جدیدی مشاهده کردید امکان دارد نشانه بیماری باشد.

گل دهی پیاز گیاهانگل دهی پیاز
شرایط متناسب گل‌دهی

محلی که برای کاشت انتخاب می‌کنید میبایست آفتاب‌گیر باشد. صحیح میباشد که پایان مواد غذایی ضروری در پیاز موجود میباشد ولی می‌توانید با افزودن کمی کود، گل‌های بزرگ‌تر و با عمر بیشتری داشته باشید.
اگر در منطقه شما باران‌های پاییزی وجود دارد تنها هنگام کاشتن 1 بار به آن آب دهید و باقی را به باران بسپارید ولی اگر پاییز خشکی دارید بهتر میباشد گاهی اوقات کمی به آن آب بدهید.

چطور از پیاز گل مراقبت کنیم تا سال بعد گل بدهد؟

بیماری و قارچ‌ها

با وجود مراقبت از پیاز گل ، عوامل بیماری زا در خاک و ارگانیسم‌های زنده خاک می‌توانند پروسه رشد را متوقف کنند.
با انتخاب مواد کاشت درست، جای کاشت درست و نگه‌داری درست از گیاه می‌توانید گیاهی سالم و قشنگ داشته باشید در غیر اینصورت میبایست منتظر بیماری یا قارچ‌هایی باشید که به سراغ آن می‌آیند.

به عنوان مثال اگر پیاز چند ساله را در مکانی بدون نور و نم‌دار بکارید متوجه می‌شوید که لبه برگ‌ها در وقت گل‌دهی قهوه‌ای می‌شود و این اتفاق به خاطر وجود قارچی با نام بوتریتیس میباشد.

هم چنین مراقب حشرات و بیماری‌ها باشید. شما میبایست خاک یا اطراف گیاه را بررسی نمایید تا وجود هرگونه حشره یا بیماری را تشخیص بدهید. بهتر میباشد ماهی یک‌بار گیاه را کامل بررسی نمایید زیرا زمانیکه حشرات یا بیماری‌ها بیشتر از حد تکثیر شوند دیگر به راحتی قابل از بین رفتن نیستند.
کاشت پیازکاشت مجدد پیاز

کاشت پیاز گل

برای به دست آوردن مطلوب‌ترین حالت گل‌دهی مهم میباشد که پیاز گل را در وقت صحیح و در جا صحیح بکارید.

● پیازهایی که در اواسط دی تا اوایل بهار گل می‌دهند را میبایست در بازه زمانی شهریور تا اوایل آبان کاشت و پیازهایی که دیرتر و در بازه فروردین تا اردیبهشت شکوفا می‌شود را میبایست بین اواخر مهر تا اوایل آذر کاشت.
● قانون عمومی برای تشخیص عمق ضروری این میباشد که عمق خاک میبایست حداقل 2 برابر اندازه پیاز باشد و البته کمتر از 5 سانت هم نباشد. اگر پیاز در عمق کمی کاشته شود ریشه‌های ضعیفی خواهد داشت و به طبع آن گیاه ضعیفی از آن رشد می‌کند. از سوی دیگر عمق بیشتر از حد هم می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه یا تاخیر در رشد آن شود.

روش‌های کاشت

چند تکنیک مختلف برای کاشت پیاز گل‌ها وجود دارد.

● پیازها را با فاصله‌ای برابر در محل متناسب بکارید. بهتر میباشد پیش از کاشتن این پیازها محاسبات ضروری را انجام بدهید تا در پایان با فضای خالی ناخواسته روبرو نگردید.
● اگر می‌خواهید نمای پیازهای کاشته شده در وقت گل‌دهی ظاهری طبیعی داشته باشد می‌توانید آن‌ها را بصورت نامنظم پخش نمایید و هرجا که فرود آمد آن‌ها را بکارید.
● می‌توان پیازها را در بین چمن‌ها کاشت. برای اینکار تکه‌ای از چمن را بردارید، پیاز را بکارید و دوباره با چمن روی آن را بپوشانید. بعد از چند روز پیازهای شما در بین چمن‌ها پنهان می‌شود و در وقت گل دادن خود را نمایان می‌کند.
● کاشت لایه‌ای هم روشی جالب میباشد. در این روش شما میبایست گیاهانی که دیرتر گل می‌دهند را در قسمت عمیق‌تر زمین و گیاهانی که زودتر گل می‌دهند را در بالاتر بکارید. این روش زمانی کارایی دارد که پیاز را در مستقیما در خاک یا گلدان بکارید

تکثیر پیاز گل

تهیه پیاز گل کار ساده‌ای میباشد. کافی میباشد به فروشگاه سر بزنید و پیاز دلخواهتان را بخرید ولی این روشی هزینه‌بر و گران میباشد. خوشبختانه بسیاری از پیازها می‌توانند خود را تکثیر کنند که باعث می‌شود شما بتوانید با راحتی و با قیمت زیاد کمتری گیاه بیشتری داشته باشید.\

چطور از پیاز گل مراقبت کنیم تا سال بعد گل بدهد؟

تکثیر از روش پاگیاه

به عنوان مثال نرگس به راحتی تکثیر می‌شود. این گیاه پیازی دارد که در کنار خود چیزی به اسم پاگیاه تولید می‌کند.
این بچه گیاه از گیاه مادر تغذیه می‌کند تا رشد کند. در طول وقت این پاگیاه به جایی می‌رسد که می‌تواند بصورت مستقل زندگی بکند و گل بدهد. این رشد تا جایی ادامه پیدا می‌کند که بین گیاه مادر و پاگیاه رقابت بر سر استفاده از منابع خاک شروع می‌شود. در این مرحله میزان گل‌دهی گیاه کمتر می‌شود و این جا جایی میباشد که شما میبایست مداخله نمایید و مادر و فرزند را از یکدیگر جدا نمایید.

برترین وقت برای جدا نمودن پاگیاه از گیاه مادر زمانی میباشد که دیگر خبری گل‌ها نیست اما برگ‌ها کماکان در حالا رشد هستند. زمانیکه پیاز هنوز ورق دارد پیدا نمودن آن راحت میباشد و اگر برگ‌ها بریزند دیگر پیدا نمودن پیاز در باغچه سخت می‌شود.
میبایست بدانید که پاگیاه در واقع 1 گیاه فعال و در حالا رشد میباشد و با پیاز که در حالا استراحت است تفاوت دارد. برای جدا نمودن آن‌ها میبایست زمین را بکنید و پاگیاه را از گیاه مادر یک‌باره جدا کنید. اینکار احتمال خشک شدن ریشه را کم می‌کند.

برای کاشت پاگیاه مراحل ذیل را دنبال کنید:

● اگر پیاز نو را در مکانی نو می‌کارید اول میبایست خاک متناسب را آماده نمایید. مواد ارگانیک و کود متناسب را در محل زندگی گیاه برنا بریزید. می‌توانید همین کار را برای گیاه مادر هم می‌توانید انجام بدهید.
● تا زمانیکه محل نو را آماده می‌کنید پاگیاه را در روزنامه‌ای خیس قرار بدهید تا خشک نشود. برای جدا نمودن پاگیاه‌ها از یکدیگر آن‌ها را به آرامی بپیچانید و عقب و جلو نمایید.
● آن‌ها به تعدادی که ضروری دارید در عمق متناسب خاک بکارید. شما می‌توانید پایان آن‌ها را بکارید یا فقط آن‌هایی را برگزینید که بزرگ‌تر هستند و تا 1 سال آینده گل می‌دهند.
● گیاهان کاشته شده نو را بصورت منظم آب دهید، این اقدام مهمی میباشد زیرا این گیاه نو به ریشه‌های قوی نیاز دارد تا بتواند منابع را از خاک دریافت بکند. اینکار باعث می‌شود که گیاه بتواند مواد بیشتری ذخیره بکند و زودتر گل بدهد.
● سطح خاک را مالچ بپاشید تا خاک خنک بماند و رطوبت را در خود نگه دارد

تکثیر از راه کورم

در حالی که بعضی پیازها پاگیاه تولید می کنند، بعضی دیگر به شکل کورم رشد می‌کنند. این کورم‌ها می‌توانند در کنار خود کورم‌های کوچک‌تر یا بچه کورم تولید کنند.
شما می‌توانید پس از انتها فصل رشد گیاه زمین را بکنید و این کورم‌های کوچک را پیدا کنید. این بچه کورم‌ها را از مادر جدا کنید و آن‌ها را پیش از کاشتن در خاک برای چند ساعت در آبی ولرم قرار بدهید. اینکار باعث می‌شود پوسته سخت این بچه کورم‌ها نرم شود و بتواند به راحتی ریشه دهد.
توجه نمایید که این گیاه نو در سال دوم آغاز به گل دادن می‌کند 9 در سال ابتدا.

تکثیر از راه بذر

پیازها فقط به راه پاگیاه و کورم تکثیر نمی‌شوند. بعضی از پیازها برای تکثیر خود بذر تولید می‌کنند و معروف‌ترین آن‌ها زعفران میباشد.
بذرهای این گیاهان شبیه به 1 علف زیاد کوچک میباشد. این نوع پیازها زیاد ظریف هستند و اگر مزاحم آن‌ها بشویم امکان دارد به راحتی بمیرند. برای تکثیر این‌گونه پیازها بهتر میباشد صبر نمایید تا گیاه چند سالی را زندگی کرده باشد تا برای مکان به جایی آماده باشد.

در مجموع در این مطلب تلاش کردیم، از مراقبت از پیاز گل ها و تکثیر و کاشت آن اطلاعات ضروری را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ ولی چنانچه در حین خواندن، سوالی به ذهنتان رسیده میباشد ولی جواب آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از راه بخش نظرات ذیل همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان سایت فروشگاه آنلاین گل نارین درمیان بگذارید تا در اسرع زمان به آن جواب بدهند.

 

مطالب مرتبط :

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X