پرورش گیاه گل کاغذی

پرورش گیاه گل کاغذی

پرورش گیاه گل کاغذی

گیاه گل کاغذی به خاطر کاسبرگ‌های ظریف و کاغذ مانندش به این نام خوانده می‌شود. این گیاه رونده قشنگ را در درون خانه هم می‌توانید پرورش دهید!
گل کاغذی در واقع گیاهی برای پرورش در بیرون از خانه میباشد. به سرعت رشد می‌کند و پراکنده می‌شود و می‌تواند از سطوح بالا رود. این گیاه هم برای مناطق خشک و هم برای مناطق استوایی متناسب میباشد.

گل کاغذی خاصیتی دارد که آن را برای پرورش به عنوان یک گیاه خانگی فوق العاده کرده میباشد، رنگ! در طول فصل گل دهی، گل‌های کوچک آن به وسیله کاسبرگ‌های رنگی قشنگ احاطه شده میباشد. شاید تا به حالا نمی‌دانستید ولی قسمت رنگی که به صوت گل به پیشنهاد می‌آید در واقع کاسبرگ‌های گل هستند و گل قسمت کوچک زرد رنگ داخل این ساختار میباشد. کاسبرگ‌ها به رنگ‌های صورتی، سفید بنفش و دیگر رنگ‌ها قابل یافت اند.

پرورش گیاه گل کاغذی
شرایط رشد

– نور
این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد. خیلی از پرورش دهندگان، گل کاغذی را در طول فصل تابستان در بیرون از خانه می‌گذارند تا آفتاب بیشتری به آن بتابد.

– آبیاری
در طول فصل تابستان خاک گیاه را هر از گاهی مرطوب نگه دارید و در فصل زمستان آن را تقریبا خشک بگذارید. اگر در فصل زمستان شرایط خاکی خشک تری برایشان فراهم نمایید در بهار سال بعد گل دهی بهتری خواهند داشت.

– دما
گل کاغذی دماهای تقریبا بالا را تحمل می‌کند. این گیاه حتی هوای گرم مناطق استوایی را به خوبی تاب می‌آورد. پس در شهرهایی همچون اهواز و آبادان و … می‌توانید این گیاه را در حیاط هم بکارید.

– خاک
گیاه خاکی با زهکشی پسندیده و مقدار زیادی پرلیت نیاز دارد.

– کود دهی
در طول فصل تابستان و فصول رشد، گیاه را با کودی که حاوی تمامی عنصرهای مورد نیاز باشد، هر هفته یا هر دو هفته یک بار کود دهی نمایید. کودهایی که مواد غذایی را آهسته و به تدریج در خاک آزاد می‌کنند هم انتخاب‌های خوبی هستند.

تکثیر

اگر تصمیم به تکثیر گیاه‌تان گرفته اید تا فصل بهار صبر نمایید بعدا یک شاخه از گیاه را با قیچی تیز ببرید و در هورمون ریشه زایی قرار بدهید و در خاک متناسب ریشه دهی بکارید. در صورتی که توانستید در جایی قرارش بدهید که از پایین به خاک حرارت برسد و خاک گرم بماند. گیاه گل کاغذی تکثیر خیلی راحتی ندارد پس اگر در اینکار شکست خوردید ناامید نگردید و یک بار دیگر امتحان نمایید.

پرورش گیاه گل کاغذی
تعویض گلدان

گل کاغذی رشد سریعی دارد و در بیرون از خانه در صورتی که شرایط محیطی‌اش متناسب باشد، به سرعت به اندازه یک درخت کوچک، یا در صورتی که هرس نشود بصورت یک بوته بالا رونده بزرگ در می‌آید که می‌تواند تا ۴٫۵ متر هم رشد کند! در فضای خانه بهتر این میباشد که با هرس به موقع ریشه و ساقه‌های گیاه، اندازه آن را کوچک نگه داشت.

در هر بهار با تعویض گلدان گیاه ریشه‌ها را هرس نمایید و برای اینکار زیاد دقت نمایید که به گیاه آسیب نزنید. همچنین مواظب باشید که از وسایل هرس تمیز استفاده نمایید تا بیماری‌های گیاهی، به وسیله ابزار هرس، به گل‌ کاغذی‌تان منتقل نشوند. زمانیکه گیاه بزرگ‌تر شد تعویض گلدان را هر دو سال یک بار انجام بدهید.

چند نکته …

اگر خوش شانس باشید تنها با یکی از این دو مشکل در حین پرورش گیاه گل کاغذی‌ رو به رو خواهید شد:
کم بودن گل‌ها و رشد زیاد سریع! اگر گیاه گل نمیدهد یا گل‌ها کم هستند، برای چند هفته آبیاری را کم نمایید. گل کاغذی برای این که خوش فرم باقی بماند نیاز به هرس مرتب دارد.

در مورد مقدار و چگونگی هرس مواظب باشید و حواستان باشد که گل‌های این گیاه بر روی شاخه‌های بلندشان تشکیل می‌شود پس هرس فراوان این شاخه‌ها به معنی داشتن گل‌ کمتر در طول فصل میباشد. بهتر این میباشد که گیاه را در پاییز هرس نمایید تا برای رشد نو در بهار فصل بعد آماده شود و گل‌ها بیشتری بدهد.

———————————————————————-

مطالب مرتبط:

منتشر شده توسط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X