پرورش گل و گیاه در خانه

پرورش گل و گیاه در خانه

پرورش گل و گیاه در خانه

پرورش گل و گیاه یکی از زیباترین کارهایی میباشد که علاقمندان بسیاری هم دارند. خیلی از افراد یار دارند که در خانه یا آپارتمانشان گل و گیاه موردعلاقه شان را پرورش بدهند ولی روش صحیح آن را نمی دانند.

نور کافی برای گلخانه

همانطور که میدانید گیاهان به نور خورشید احتیاج دارند . در تابستان اگر نور خورشید مستقیم به گیاهان بخورد ، باعث از بین رفتن آنان میشود. برای رفع این مشکل کمی خاک یا گچ را با آب مخلوط کرده و روی شیشه گلخانه خود بریزید. با اینکار هم گرما و هم نور کمتری وارد گلخانه می شود و در زمستان هم با بارش باران شسته شده و نور کافی به گیاهان می رسد.

از چه آبی برای آبیاری استفاده کنیم

1-به دلیل وجود کلر در اب لوله کشی بهتر است از ریختن مستقیم آب لوله کشی برای آبیاری استفاده نکنیم. بلکه 2-3 ساعت آب را در محیط خانه قرار داده و بعد برای آبیاری از ان استفاده کنیم تا کلر ان ته نشین شود .
2-اگر تخم مرغ آبپز کردید اب ان را دور نریزید. چون با دارا بودن املاح معدنی برترین اب برای گل های شماست
3-اگر خواستید اب آکواریوم ماهی را عوض نمایید، آب آن را دور نریزید زیرا برترین کود برای گل ها میباشد.
4-آبی که در ان سبزی شسته اید، برترین اب برای گلدانها میباشد.

غذا دادن به گلدانها

همانطور که می دانید گیاهان علاوه بر آب احتیاج غذا هم دارند. برای این منظور هر شش بار که به گلدان اب دادید یک بار هم میبایست غذا دهید که در تابستان این مدت کمتر ودر زمستان این مدت طولانی تر میشود.

آب دادن به گیاه در هنگام سفر

برای این منظور ظرفی را پر از آب نمایید و گلدانها را درون آب قرار بدهید. به صورتی که گلدان تا نیمه داخل آب باشدبا اینکار گیاه آب مورد نیاز خود را از راه ریشه جذب میکند.

برای جلوگیری از شته

میتوانید یک عدد سیر را درون گلدان خاک نمایید.

پرورش گل و گیاه در خانه

دستگاه بخار برای گلها

در زمستان گلدانها احتیاج به بخار دارندبه این منظور دستگاه بخار را داخل گلخانه قرار بدهید (البته بدون داروی بخور) .ودر تابستان گلدانها را در مسیر جریان باد کولر قرار بدهید.

استفاده از قرص LD برای رشد بهتر گلها

تجربه نشان داده است که اگر هر از چند گاهی یک قرص LD را در آب حل کرده و آن را به گلها دهید در رشد آنان تاثیر به سزایی دارد.

تمیز نمودن ورق گلها

1-برای تمیز نمودن ورق گلها و زیبایی انها میتوانید از گلیسیرین استفاده نمایید. برای اینکار چند قطره گلیسیرین را روی دستمال بریزید. بعدا برگها را با ان تمیز نمایید.

2-از مخلوط مساوی اب و شیر استفاده نمایید. پارچه نرمی را آغشته به مخلوط آب و شیر نمایید و برگها را با آن تمیز نمایید.

نگهداری گل های تزیینی برای چند روز

برای این که گل های تزیینی شما مدت وقت بیشتری عمر کنند داخل آب گلدان یک حبه قند بیندازید، تا غذای آن تامین شود.

تمیز نمودن گلدانها

اگر گلدان سرامیکی و بلوری شما جرم گرفته باشد درون گلدان سرکه یا اب نمک غلیظ بریزید. بعد از چند ساعت گلدان را بشوییدکاملا تمیز میشود.

از بین بردن کرم های داخل خاک گلدان

تشتی را تا نیمه پر از آب نمایید بعدا گلدان را درون آب قرار بدهید به صورتی که تا نیمه گلدان آب باشد نصف روز بگذارید بماند . میبایست توجه داشته باشید که بین کف گلدان و تشت فاصله وجودداشته باشد. به این ترتیب کرمها از ته گلدان وارد اب میشوند.

بالا بردن عمر گل نرگس

برای اینکار یک عدد جو را در داخل ساقه گل نرگس فشار بدهید و داخل آب بگذارید.

ترفند هایی برای باغبانی آسان‌ در خانه

گیاه متناسب برگزینید

اولین قانون برای داشتن باغچه تمیز و مرتب، انتخاب گیاه متناسب میباشد. اول میبایست خاک باغچه و باروری آن را مورد بررسی قرار بدهید و بعدا گیاهانی برگزینید که در آن شرایط به خوبی رشد می کنند. به طور مثال، نوعی سوسن هست که در گرما و آفتاب شدید هم دچار آفت نمی شود.

یک لایه لاشبرگ اضافه نمایید
لاشبرگ، برگ‌ و خاشاکی میباشد که‌ دور ساقه‌ گیاه‌ انباشته‌ مى‌ کنند تا سرما نخورد یا رطوبت‌ از دست‌ ندهد. 3 تا 5 سانتی متر لاشبرگ روی خاک باغچه بریزید تا خاک رطوبت خود را حفظ بکند و سریع خشک نشود. بهتر میباشد این لاشبرگ ها را از گیاهان ارگانیک مانند پوست نارگیل، پوسته رنده شده درخت یا کمپوست (کود گیاهی) برگزینید.

به ساده ترین روش آبیاری نمایید
چرا زمان و انرژی خود را برای آبیاری با شلنگ هدر می بدهید. شلنگ های نشت آب بخرید و آنان را در باغچه قرار بدهید. این شلنگ ها نفوذپذیر هستند و آب به مقدار کم ولی دایمی از سطح آنان بیرون نشت میکند.

این شلنگ را داخل باغچه بگذارید و روی آن را با لاشبرگ بپوشانید. تنها کاری که شما میبایست انجام بدهید باز نمودن شیر آب میباشد. برای راحتی بیش حتی میتوانید شلنگ را به شیرآب تایمردار و خودکار وصل نمایید.

پرورش گل و گیاه در خانه
باکس و گلدان های خود را همیشه خیس نگه دارید
در طول روزهای داغ تابستان نبایستی اجازه بدهید گلدان های گل و باکس ها گیاهان شما خشک بشوند. برای این منظور از سیستم آبیاری قطره ای استفاده نمایید تا خاک گلدان همیشه مرطوب بماند. این سیستم را از همه وسایل کشاورزی و باغبانی ها میتوانید تهیه نمایید. هزینه بالایی هم ندارند.

علف های هرز را تا کوچک هستند، ریشه‌کن نمایید
اجازه ندهید علف های هرز در باغچه یا گلدان های شما رشد کنند. از همان اول که جوانه زدند آنان را ریشه کن نمایید و اجازه ندهید تا دوباره رشد کنند. نوعی از علف های هرز می توانند در یک فصل 150 هزار تخم تولید کنند. بنابراین، قبل از این که همه باغچه را پر بکند آن را نابود نمایید.

گیاهان خود را هم عقیم نمایید
فقط علف های هرز نیستند که می توانند تخم ریزی و رشد کنند. برخی از گل های باغچه مانند گیاهان سیاه چشم، کلئوم و داتوره هم خودشان تخم ریزی و رشد می کنند. میبایست قبل از این که همه باغچه از این گل ها پر شود، آنان را هرس نمایید.

برای باغچه حاشیه صحیح نمایید
با یاری پلاستیک، آجر یا خاک برای باغچه خود حاشیه و لبه صحیح نمایید. تلاش نمایید این وسایل را تا عمق 15 سانتی متر در خاک فرو نمایید تا علف های هرز امکان رشد در آن منطقه را نداشته باشند.

 

یادداشت برداری نمایید
از کتاب ها یا مقالات کشاورزی برای بهبود باغچه خود استفاده نمایید. بعلاوه، میتوانید هر هفته وضعیت باغچه خود را یادداشت نمایید و پس از چند ماه برای آگاهی از بهبود آن به یادداشت های کهن خود بازگردید. حتی میتوانید در فصل های مختلف از باغچه خود تصویر بگیرید و وضعیت آن را مورد بررسی قرار بدهید.

پرورش گیاه در زمین های برجسته
اگر می خواهید در باغچه خود گلدان های بزرگی درست کردن نمایید که بالاتر از سطح زمین باغچه هستند، بهتر میباشد این زمین ها را با خاک های زراعی و کمپوست بپوشانید. زمین های خودساخته را زیاد بهتر از زمین ها معمولی میتوان زه کشی نمود. این زمین ها را کوچک بسازید تا از هر دو طرف به راحتی به آنان دسترسی داشته باشید.
شیب صحیح نمایید

برای این که جلوی خانه یا گوشه ای از باغچه را با گل و گیاه قشنگ نمایید، میتوانید بصورت شیب دار گل‌کاری نمایید. اینکار باعث میشود تا برای ساخت زمین و هموار نمودن آن قیمت نکنید.

کمپوست صحیح استفاده نمایید
کشاورزان و باغبان ها به خوبی ارزش کمپوست (کود تهیه شده از ورق و فضولات گیاهان) را به خوبی می دانند. کود گیاهی باعث میشود تا خاک بهتر نفس بکشد و آب سریع تر جذب شود. این نوع کودها هم چنین یاری می کنند تا خاک های ماسه ای برای وقت بیش آب را در خود حفظ کنند. ورق های خشک باغچه را دور نریزید و از آنان به عنوان کود بهره بگیرید.

از ابزار متناسب استفاده نمایید
هنگامی از ابزار و وسایل متناسب استفاده می نمایید، باغبانی زیاد آسان تر میشود. ابزارهایی برگزینید که اندازه دست شما هستند تا بتوانید به راحتی از آنان استفاده نمایید. به طور مثال، دستکش، قیچی هرس نمودن و … .

حفظ سادگی باغچه
باغچه را تا حد امکان ساده و خلوت نگه دارید تا بتوانید به خوبی به آن رسیدگی نمایید. دست کم، در ابتدای مسیر با گل کاری های کم و خلوت آغاز نمایید و بعدا به مرور به تعداد گیاهان بیفزایید.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده پذیرش سفارش انواع دسته گل، گیاهان آپارتمانی، تاج گل،باکس گل و … به شما مشریان گرامی می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

————————————————————-

مطالب مرتبط:

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X