پرورش و نگهداری گیاه شمعدونی

گلفروشي-آنلاين-نارين-فلاور1

پرورش و نگهداری گیاه شمعدونی

نیازهای محیطی گل شمعدانی
● نور:
شمعدانی‌های معمولی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند البته آفتاب سنگین و شدید هم برای آن‌ها فراوان متناسب نیست. بنابراین در تابستان میبایست شمعدانی‌ها را در سایه نگه داشت.
برخی از ارقام شعدانی در زمستان هم گل می‌دهند.

● خاک:
شمعدانی تقریباً در هر خاکی می‌روید. خاک گلدان متناسب برای آن مخلوطی می باشد از سه قسمت خاک لوم پسندیده (خاک باغچه) و یک قسمت کود دامی پوسیده یا تورب و یک قسمت ماسه. به این مخلوط بهتر می باشد مقداری کود شیمیائی مثلاً سوپر فسفات اضافه شود.

پرورش و نگهداری گیاه شمعدونی

● رطوبت:
شمعدانی را میبایست در محلی نسبتاً خشک کشت و کار نمود و در آبیاری آن‌ها میبایست دقت داشت تا در فواصل دو آبیاری خاک تقریباً خشک شود البته شمعدانی پیچ و شمعدانی عطری نیاز بیشتری به آبیاری دارند و خاک آن‌ها میبایست مرتباً مرطوب باشد.

● درجه حرارت
درجه حرارت متناسب برای گل شمعدانی ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد می باشد دمای متناسب برای گل شمعدانی عطری ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد می باشد. تهویه هوای اطاق‌ها عامل مهمی در امر نگهداری شمعدانی می باشد. به‌طور کلی شمعدانی یاهی می باشد مخصوص آب و هوا معتدل و کمی مرطوب سواحل دریا.

● کودپاشی:
در زمستان نیازی به کود‌پاشی شمعدانی نیست ولی در سایر فصول، محلول پاشی هر ماه با یک کود کامل و با غلظت کم متناسب می باشد. کودپاشی و آبیاری بیشتر از اندازه باعث رشد و نمو برگی و کمی تعداد گل می‌شود.

● تکثیر:
ازدیاد شمعدانی از راه قلمه‌گیری به آسانی امکان‌پذیر می باشد و قلمه‌ها در هر بستری حتی در داخل آب ریشه می‌دهند هر قلمه میبایست صحیح از ذیل یک گره قطع شود. قلمه‌ها بهتر می باشد که درون ماسه و در محل گل‌خانه کاشت شوند، در روزهای ابتدا قلمه‌ها را در سایه نگهداری می‌کنند، بعدا به‌تدریج به آن‌ها نور کافی داده می‌شود تا رشد و نمو کنند. زمانی قلمه‌ها آبیاری می‌شوند که بستر کاملاً خشک باشد.

برخی آفات گل شمعدانی و روش های مبارزه با آنان

1- زنگ شمعدانی
بر روی سطح بالایی ورق لکه های کوچک زرد رنگ و دایره ای شکلی تشکیل میشود. به تدریج در سطح زیرین برگها، منطبق با لکه های زرد رویی برگ، جوشهایی حاوی اسپورهای پودری قارچ به رنگ قهوه ای تیره تشکیل میگردد. این جوشها بر روی یک حلقه متحدالمرکزی در سطح زیرین ورق شکل می گیرند. برگها به تدریج زرد و قسمت وسیعی از آنان خشکیده و می میرند.
سمپاشی با سموم قارچ کش نظیر پروپیکونازول (تیلت) و یا تری فورین در کنترل بیماری مؤثر می باشد.

2– گال ورق
عامل درست کردن کننده گال ورق نوعی باکتری می باشد. در برگها تولید تاول کرده و برگها را بشکل گل کلم در می آورد و باعث فساد برگها در نزدیک خاک و ریزش آنان میشود. این بیماری غیر قابل درمان بوده و میبایست بوته های مبتلا را از بین برد.

3- افتادن برگها
در حقیقت نمی توان اسم آن را بیماری فیزیولوژیکی گذاشت. افتادن برگ واکنش یک گیاه سالم می باشد برای این که خود را با شرایط متغیر سازگار بکند. زمانی که تعادل بین روشنایی، حرارت، رطوبت و تعریق بهم می خورد و تغییر میکند، گیاه خودش را با شرایط نو تطبیق میدهد. به این ترتیب هر گاه تغییرات قابل ملاحظه ای در حرارت یا شدت روشنائی اتفاق می افتد، برگها میریزند.

پرورش و نگهداری گیاه شمعدونیپرورش و نگهداری گیاه شمعدونیپرورش و نگهداری گیاه شمعدونی
بنابر این برای پیشگیری از چنین اتفاقی از تغییر ناگهانی شرایط محیط تا حد امکان پرهیز نمایید.مثلا گلدانهای شمعدانی را در بهار هنگامی از گلخانه بیرون می آورند، چون به هوای بیرون عادت ندارند، برگها کم و بیشتر می ریزند و برگهای نو، خود را با محیط خارج سازگار می کنند.هم چنین تعویض گلدان امکان دارد باعث ریختن برگها شود اما این موضوع زود جبران میشود و برگهای جدیدی بیرون می آیند.

4- انواع بیماریهای ویروسی
بیماری های ویروسی بوسیله حشرات مکنده ( شته ها ، زنجره ها ) و یا ابزارهای باغبانی ( قیچی،چاقو و بیلچه ) منتقل میشوند و معمولا بدون درمان می باشند. در بیماریهای ویروسی روی برگها رگ های بی رنگی آشکار می گردند و در آخرین مرحله زیان، بیماری همراه با پیچیدگی برگ می باشد. اگر ورق را مقابل آفتاب نگاه داشته و به آن نگاه کنیم سلولهای مرده در ورق مشاهده می شود. متاسفانه تشخیص این بیماری در مراحل اولیه زیاد مشکل می باشد و زمانی آثار و علائم آن آشکار می شود که درمانی به غیر از کندن و سوزانیدن ندارد.
برای پیشگیری از بیماریهای ویروسی در مرحله ابتدا میبایست حشرات ناقل ( شته ها ، زنجره ها ) را نابود نمود و در مرحله دوم وسائل و ابزار باغبانی را هنگام قلمه زدن ضدعفونی نمود.

5- پژمردگی
پژمردگی گیاه در روزهای گرم و روشن اتفاق می افتد و این در موردی می باشد که گیاه دارای ساقه های بلند و آبکی می باشد و به طور ناگهانی مواجه با گرما میشود و آنقدر که رطوبت از دست میدهد، نمی تواند از ریشه آب جذب بکند. در این موارد اغلب برگها و گاهی هم ساقه پژمرده شده و می افتد.
اگر در روزهای گرم اوایل بهار آب سرد به گیاه دهیم ساقه ها خشبی شده و گیاه در مقابل تغییرات حرارت ناگهانی مقاوم میشود.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده خدمات رسانی در زمینه فروش انواع دسته گل، باکس گل، سبد گل، گیاهان آپاارتمانی و … به شما عزیزان می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

——————————————–

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی