پرورش و نگهداری گل مینا

پرورش و نگهداری گل مینا

پرورش و نگهداری گل مینا : گل مینا گل های کوچکی هستند که رنگ های مختلفی دارند و شکوفه های آن ها زیاد جذاب میباشد. این گل ها مربوط به اروپای مرکزی میشوند و در اواخر تابستان با برگ های سبز آشکار میشود. اگر جا متناسب و مراقبت خوبی از آن ها داشته باشید ، میتوانید تا چند ماه از زیبایی این گل ها لذت ببرید.

بسیاری از انواع مختلف این گیاهان در هیچ کجای دنیا دیده نمی شوند ولی انواع سفید و چوبی آن ها جذاب تر و پرطرفدارتر از بقیه می باشند. گل های آن بین تیر و شهریور روییده میشوند. این گل ها هم در گلدان و هم باغ و باغچه زیاد جذاب هستند و در فصل پاییز هم مورد استفاده می باشند.

نکاتی که باید برای پرورش و نگهداری گل مینا بدانیم:

گل های مینای چوبی به رنگ سفید مقاوم هستند ولی مراقبت از آن ها از گل های مینای چینی سخت تر میباشد. اگر مراقبت خوبی داشته باشیم ، میتوانید آن ها را از حشرات و بیماری ها دور نمایید و تا چند سال، آن ها را در کنار خود داشته باشید.

محل متناسب برای پرورش و نگهداری گل مینا

یک جا آفتابی برترین مکان برای گل مینای سفید چوبی میباشد. صبح ها و عصرها میبایست نور کافی به این گل ها برسد تا بتواند گل های زیادی بدهد و البته که نبایستی آفتاب مستقیم وسط روز به آن بخورد زیرا چنانچه در نمناک اشاره کرده ایم گل های آن مراقبت در این حد بالایی در برابر نور شدید ظهر گاهی ندارند و عمر آن ها کوتاه میشود. انواع دیگری از این گل ها را هم میتوان در محلی قرار داد که نور جانبی به ان ها بتابد.

پرورش و نگهداری گل مینا

خاک مناسب گل مینا

گل مینای چوبی سفید میبایست در یک خاک غنی قرار گیرد. خاک باغچه معمولی هم برای آن کفایت میکند. اگر خاک آن پر از شن باشد، میتوانید کمی کود هم به ان اضافه نمایید.

کاشت گیاه

به گفته ی متخصصان در این زمینه برترین وقت برای کاشت این گل اوایل بهار میباشد، و متناسب ترین راه برای کاشت از راه بذر گیاه میباشد. بذر های گل مینا بایستی در عمق 3 سانتیمتری از خاک بکارید. حداقل چهار ساعت در روز قرار گرفتن در برابر نور خورشید برای رشد این گیاه ضروری میباشد. این گیاه از انواع گیاهان سه ساله میباشد و حدود سه یا چهار سال پس از کاشت اولیه گل میدهد.

فراموش نکنید که فاصله گل ها از یکدیگر میبایست 30 سانتی متر باشد. این فاصله باعث میشود که جریان هوا به خوبی رد و بدل شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری ها و عفونت های حشره ای کاسته شود. گیاهان جوانی که هنوز هم در حالا رشد می باشند ، میبایست کمی جلوتر از بقیه قرار بگیرند. فاصله 50 الی 80 سانتی متری از یکدیگر برای این گیاهان نظر میشود.

پرورش و نگهداری گل مینا

آب دادن(پرورش و نگهداری گل مینا)

گل مینا نمی تواند خشکی دائم را تحمل بکند. خاک آن همیشه میبایست تازه و مرطوب باشد ولی نبایستی شکلی جنگلی به خود گیرد. اگر باران در محل زندگی شما کم می بارد میبایست در فصل تابستان به طور منظم به گیاه خود آب دهید تا جایی که آب از ذیل آن بیرون بزند. مراقب باشید که ورق ها بیشتر از حد خیس نشوند. گل مینای چوبی سفید مستعد کپک زدن میباشد که علت آن اغلب ورق های خیس میباشد.

کود دادن

برای تحریک رشد و بیشتر تر شکوفه زدن گیاه میبایست یک بار در فصل بهار به گل مینا کود دهید.

هرس کردن

میبایست مراقب قسمت قرمز سر گل های مینا باشید و با دقت آن ها را جدا نمایید. برش این قسمت باعث رویش گل های جدیدتر میشود و بهتر میباشد که اینکار را در اواخر پاییز یا اوایل بهار انجام بدهید. پایان شاخه ها وبرگ ها تا زمانیکه بیس گیاه سالم باشند ، رشد می کنند.

تکثیر نمودن

گل های مینا را میتوان به راحتی تکثیر نمود. هر دو یا چهار سال یک بار میبایست این گیاه را به دو یا بیشتر تر از آن تکثیر نمایید و آن ها را جدا از هم در یک جا جداگانه قرار بدهید. اینکار باعث رویش مجدد میشود که توانایی گل دهی را بالا می برد و گیاه را تقویت میکند. این تکثیر میبایست در اواخر پاییز یا اوایل بهار انجام شود و میبایست برای تکثیر، برش را از قسمت ریشه با یک چاقوی تیز و تمیز انجام بدهید.

این برش از گیاه مادر میبایست به اندازه چند سانتی متر باشد. ده سانتی متر یک اندازه متناسب برای گیاه میباشد و بعدا آن را در یک گلدان نو با یک خاک باغچه معمولی قرار بدهید و کمی شن هم به آن اضافه نمایید. رطوبت بالا باعث تحریک رشد گیاه میشود، در نتیجه رطوبت محیط را بالا ببرید.

پرورش و نگهداری گل مینا

دانه(پرورش و نگهداری گل مینا)

گل های مینای چوبی به رنگ سفید را در فصل بهار به بیرون از خانه منتقل نمایید. دانه های آن می توانند در دمای بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد بین دو الی سه هفته دوام بیاورد. کاشت دانه را می توان در فصل های تابستان ، پاییز و زمستان انجام داد.

بیماری ها

پژمرده شدن

شایع ترین بیماری که می تواند برای این گیاه به وجود بیاید ، پژمرده شدن میباشد. علائم حمله به گیاه برای پژمردگی شامل موارد ذیل است:

ورق ها به طور به طور کامل ناگهانی آویزان ، خشک میشود و می میرند. فرقی ندارد که چقدر به آن آب داده باشید.
رنگ گیاه به قهوه ای نزدیک میشود.
خطوط قرمز روی گیاه ظاهر میشود.
*علت این بیماری، وجود قارچ ورتی کولیوم میباشد که مانع عبور آب در گیاه میشود که برای جلوگیری از این مشکل میبایست :

از خاک استریل استفاده نمایید.
هر چند سال یک بار جای گیاه را عوض نمایید.
هر سه الی چهار سال یک بار گل مینا را تکثیر نمایید.
از انواع مداوم تر استفاده نمایید.

کپک پودری

مراقبت کم می تواند باعث بروز این مشکل شود . این گیاهان میبایست بصورت مداوم در معرض رطوبت قرار بگیرند. نشانه های این بیماری شامل موارد ذیل میباشد :

سطح ورق ها دچار نقاط طوسی و یا سفید میشوند.
این نقاط در ورق ها ، ساقه ، گل و شکوفه ها نفوذ می کنند.
این قسمت ها کم کم قهوه ای میشوند و می ریزند.
رشد گیاه کم تر و کم تر میشود.
*برای جلوگیری از این مشکل:

نبایستی ورق های این گیاه هنگام آب دادن خیس شود ، پس از بالا به آن آب دهید.
نبایستی آن ها را بیشتر از حد به هم نزدیک نمایید.
از خشک شدن آن ها جلوگیری نمایید.
بیشتر از حد به آن کود ندهید.پرورش و نگهداری گل مینا

حشرات موذی(پرورش و نگهداری گل مینا)

گل های مینا اساسا در معرض بیماری ها هستند که حشرات موذی از این قاعده مستثنی نیستند. اگر حشراتی روی گیاه پخش شوند ، معمولا همان شته ها هستند که در این حالت میبایست گیاه را شستشو بدهید. هم چنین میبایست محل آسیب دیده را از پایان جهات به مدت دو یا سه روز اسپری ضد حشره گیاهی بزنید. زمانیکه هیچ چیزی را روی گیاهتان مشاهده نکنید ، یعنی درمان شما کامل شده میباشد.

*******

فروشگاه آنلاین گل نارین برای تهیه گل های زیبا به شما کمک می کند،کافیست با ما تماس بگیرید(;

مطالب مرتبط :

دسته گل برای مناسبت های خاص

پرورش و نگهداری گل اطلسی

ایده های آسان گل آرایی

همه چیز درباره خرزهره

بهترین گل برای عیادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی