پرورش و نگهداری گل مگنولیا

پرورش و نگهداری گل مگنولیا

پرورش و نگهداری گل مگنولیا

ماگنولیا همیشه سبز در خشکی کسالت‌¬بار زمستان، سرسبزی شادی¬‌آوری را به ارمغان می‌آورند و به خاطر برگ¬‌های مخملی خود دارای ارزش هستند.

ماگنولیا با نام علمی “MAGNOLIA GRANDIFLORA” بومی جنوب شرقی آمریکا بوده که گیاهی همیشه سبز میباشد و گلهایش قشنگ و درخشنده و زیاد معطر میباشد و در جنگلهایی که درخت مذکور روییده باشد بوی زیاد مطبوعی محوطه ٔ جنگل را فرا میگیرد و آن بوی عطر این درخت میباشد .

یکی از درختان قشنگ همیشه سبز و گل دار میباشد که در گونه انتخاب جا متناسب و حفاظت از سرمای سخت زمستان می تواند به یک درخت خوش منظر در پایان فصول تبدیل شود.

ماگنولیا گرندی فلورا “MAGNOLIA GRANDIFLORA” از جمله بلندترین درختان ماگنولیا میباشد که به فضای زیادی هم برای گسترداندن شاخسار خود (در حدود ۱۲ متر )احتیاج دارد .

برگهایی آن بزرگ و چرمین و گلهایش سفید رنگ و بزرگ میباشد. اینگونه از جمله ماگنولیاهای همیشه سبز میباشد و وقت گلدهی آن از اواخر بهار و اوایل تابستان میباشد. گلهای اینگونه معطر هستند و عطر گلهای این نوع از مگنولیا همانند شکفه های مرکبات توصیف شده میباشد.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور
بعضی از انواع ماگنولیا بصورت درختهای عظیم در می آیند و تا ۳۰ متر هم ارتفاع پیدا می کنند. گلهای ماگنولیا به رنگهای ارغوانی و سفید و زرد و قرمز می باشند. این گیاه امروز در اکثر باغهای ایران هم به عنوان یک درخت زینتی کشت میشود.
تفاوت فصل گلدهی ماگنولیاهای همیشه سبز با ماگنولیاهای خزان پذیر
معمولا اکثر نمونه های همیشه سبز در طی تابستان (از اوایل تابستان ) تا فصل پاییز گلدهی دارند . ولی در نمونه های خزانپذیر گلدهی (البته با توجه به شرایط آب و هوایی) از اواخر زمستان تا اوایل بهار و پیش از این که برگها رویش کنند انجام میشود.

البته گلهای این گیاهان نسبت به سرمای دیررس بهاره زیاد حساس هستند و در گونه چنین مسئله ای گلها و هم چنین برگهای برنا که تازه آغاز به رویش کرده اند به دلیل سرما سیاه شده و ریزش می کنند.

نیازها و شرایط نگهداری
آبیاری: اصولا درختان ماگنولیا به آبیاری منظم نیاز دارند و در گونه خشک بودن خاک میزان گلدهی گیاه زیاد کاسته میشود و نوک و حاشیه برگها خواهد سوخت و ریزش برگها تشدید خواهد شد.

هم چنین تحمل درختان مسن و بالغ در برابر خشکی تا حدودی بیشتر از درختان برنا میباشد و به همین دلیل آبیاری در سال ابتدا کاشت بخصوص در طی تابستان زیاد منظم میبایست انجام شود.
دما: گیاهان ماگنولیا اکثر از سرما بیش آسیب می بینند تا از گرمای تابستان. بخصوص این که اگر در تابستان آبیاری را با دقت و از روی برنامه انجام بدهیم تحمل این گیاه در برابر گرمای هوا هم زیاد شدن می یابد. دمای بین ۹ تا ۲۱ درجه دمای متناسب می باشد.
برخی سرما را بیش و برخی کمتر تحمل می کنند. بخصوص نمونه های خزان پذیر در برابر سرمای اواخر زمستان و یا اوایل بهار زیاد حساس هستند و گلهایشان سیاه رنگ شده و از بین می رود.

البته این به معنی عدم حساسیت نمونه های همیشه سبز این گیاه نیست.گونه مورد پیشنهاد ما “M.grandiflora” به سرما حساس میباشد و درخت به طور کل در ذیل ۵- از بین خواهند رفت.
نور: درختان مگنولیا به نوری کامل نیاز دارد یعنی وجود ۸-۶ ساعت نور مستقیم آفتاب برای رشد و گلدهی آنها ضروری میباشد. البته برخی از انواع این گیاه در مکانهایی نیمه آفتاب و نیمه سایه رشد مناسبی دارند.

کمبود نور محیط از جمله دلایل عدم گلد هی و یا کاهش گلدهی گیاه، پریدگی رنگ برگها و بلند و باریک شدن ساقه ها میشود.
خاک: اغلب انواع این گیاه به خاکی با اسیدیته ۵ الی ۶ و زهکش متناسب و حاوی مواد ارگانیک (همانند خاک ورق و یا کود زیاد پوسیده گاوی) نیاز دارند.

هم چنین استفاده از لایه ای از مواد ارگانیک بر روی سطح خاک به رشد ریشه های آنها یاری میکند زیرا اصولا ریشه های این گیاه سطحی میباشد و از وجود چنین موادی در خاک زیاد استفاده میکند. وقت متناسب کاشت درختان نو بهتر میباشد که اگر نمونه انتخابی از جمله انواع همیشه سبز میباشد در اواسط بهار و اگر از انواع خزانپذیر میباشد هم در اواسط بهار و یا در اواخر تابستان-اوایل پاییز نستب به کاشت گیاه اقدام نمود.

هنگام انتقال گیاه از گلدانی که آنرا خریداری کرده ایم به جا اصلی، اول میبایست جا اصلی را آماده نمود. بدین گونه که گودالی ۳-۲ برابر حجم گلدان در خاک حفر کنیم و درون آن خاک ورق و کود زیاد پوسیده گاوی بریزیم. هنگام قرار دادن گیاه در گودال هم حتما توجه کنیم که گیاه در همان ارتفاعی که در گلدان کاشته شده بود و قرار داشت، درمکان نو قرار گیرد و کاشته شود. یعنی عمیق تر کاشته نشود.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور
کوددهی: گیاهان ماگنولیا به خاکی نسبتا اسیدی نیاز دارند و قلیایی بودن خاک موجب عدم رشد و گلدهی متناسب آنها میشود. به همین دلیل کلروز آهن یا زرد شدن برگها ناشی از کمبود آهن از جمله مشکلات رایج این گیاهان میباشد.

زیرا قلیایی بودن در اول مانع از مصرف عناصری همانند آهن و هم چنین گوگرد میشود و کمبود این دو عنصر از جمله دلایل زرد شدن برگهای این گیاه هستند. به همین دلیل استفاده از کودهای حاوی آهن و فسفر برای این گیاه توصیه میشود.

هرس: درختان ماگنولیا معمولا به هرس نیازی ندارند ولی گاهی ضروری میباشد که ساقه هایی که خارج از شکل گیاه رشد کرده اند و یا ساقه هایی که با هم اصطکاک دارند و یا ساقه هایی که در اثر وزش باد و یا سرمای زمستان آسیب دیده اند کوتاه شوند.
در کوتاه نمودن ساقه های این درخت شدت عمل به خرج ندهید. زیرا این مسئله علاوه بر شوکه نمودن درخت منجر به رویش ساقه هایی باریک و آبدار و هم چنین مرگ نوک ساقه ها خواهد شد.

اگر ضروری میباشد که برای حفظ شکل تاج عمل هرس را انجام بدهید کوتاه نمودن و قطع کامل یک ساقه بلند به سرزنی چندین ساقه ارججیت دارد.
برترین وقت هرس هم برای نمونه های همیشه سبز پیش از آغاز رشد بهاره و برای نمونه های خزان پذیر بعد از تشکیل شدن جوانه های گل و ظهور آنها میباشد. میباشد اگر در پاییز و یا اواخر تابستان اقدام به هرس کنیم احتمالا از گلدهی سال آینده کم خواهد شد.

تکثیر: کاشت بذر این گیاه یکی از روش های تکثیر آن میباشد. البته بذرها را میبایست به شکل تازه استفاده نمود و پیش از مصرف هم میبایست پوشش نارنجی قرمز آنان را برداشت که برای اینکار بهتر میباشد که گیاه را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیساند تا برداشت این پوششها آسانتر باشد.
هم چنین اگر قرار میباشد که بذرها را نگهداری کنیم میبایست مانع از خشک شدن آنان بشویم . بنابراین برای نگهداری بذرها بهتر میباشد که بذرها را با شن و یا ورمی کولایت مخلوط نمود و در یک کیسه پلاستیکی در یخچال با دمای حدود ۴ درجه و برای ۴-۲ ماه پیش از کاشت نگهداری کرد.
بذرهای کهنه و بذرهایی که رطوبت خود را از دست داده اند جوانه زنی خوبی ندارند. هم چنین برخی از پرورش دهندگان اظهار می کنند که اصولا نگهداری بذرها به مدت ۴-۲ ماه در سرما به جوانه زنی بهتر آنان یاری میکند. توجه داشته باشید که گیاه حاصل از بذر حدود ۱۰ سال طول میکشد تا بتواند گل بدهد.
جوانه زنی بذرهایی که خشک میشوند موفقیت آمیز نیست. عمق کاشت بذرها در حدود ۱-۰٫۵سانتمیتر میباشد و از مخلوط دو قسمت پیت موس و یک قسمت از خاک ورق و یک قسمت شن می توان استفاده نمود. بستر کاشت را به خوبی مرطوب کرده و روی آن را با یک لایه از پلاستیک بپوشانید تا رطوبت بیش حفظ شود.
مراقب باشید که بستر بذرها خشک نشود ولی از طرف دیگر آنقدر هم آب ندهید که بستر کاشت گل شود و بذرها بپوسند. گلدان محتوی بذرها را در مکانی روشن و پر از نور (اما به دور از نور مستقیم آفتاب ) و با دمای ۲۱ درجه قرار دهید.
پوشش پلاستیک را روزانه برای مدت کوتاهی بردارید تا مانع از شیوع بیماری های قارچی شیود. جوانه زنی بذرهای این گیاه ۶-۴ هفته طول می کشد. بعد از جوانه زنی بذرها بهتر است که آبیاری را هم کاهش داده و هفته ای ۲-۱ مرتبه گیاهان برنا را آبیاری نمود. گیاهان برنا حاصل از رویش بذرها را برای ۳-۲ سال در گلدان نگهداری کرده و بعد در جا اصلی می کارند.

کاربردهای این گیاه به شرح ذیل میباشد:

• برای کاشت در میان چمن و به عنوان درخت خیابانی، هم چنین کاشت در گلدانهای بزرگ.
• آنرا می‌توان در کنار سوزنی برگان و یا به عنوان پس زمینه سبز برای درختچه‌های گلدار هم کاشت.
• اسانس گلها اثر تب بر داشته ودانه گیاه دارای ماده روغنی و معطر میباشد که تشنج را بهبود می‌بخشد.
بیماریها و آفات: از جمله آفاتی که به گیاهان ماگنولیا آسیب می رسانند میتوان به شته، شپشک(که فعالیت آن موجب بروز لکه های سفید رنگ روی برگها می شود) کنه تارعنکبوتی اشاره نمود. از بیماریهای این گیاه هم میتوان از لکه برگی ، بلایت باکتریایی، شانکر ساقه و تنه، سفیدک پودری و پژمردگی ورتیسلیوم نام برد

——————————————

مطالب مرتبط:

منتشر شده توسط

Comment (1)

  • Atibanoo پاسخ

    این گل رو از کجاومیتونم خریداری کنم و این ک این گل برای آپارتمان مناسب هست یعنی بعد چند سال درخت نمیشه رشد قدیش زیاد نمیشه ؟

    می 21, 2020 at 1:47 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X