پرورش و نگهداری گل جاوید

پرورش و نگهداری گل جاوید

پرورش و نگهداری گل جاوید

گل جاوید (کاغذی) گیاهی چند ساله و گاهی یکساله و زیاد قشنگ می باشد بومی استرالیا بوده اما امروزه دراکثر کشورها دیده می شود. زیستگاههای این گل میتواند حاشیه یک جنگل انبوه ، بیابان، دامنه کوه و یا صخره های ساحلی باشد. این گل قابلیت کاشت آسان در فضاهای آپارتمانی دارد.

از این گل در استرالیا به عنوان گیاهی محبوب برای کاشت در باغها نام برده می شود و در سال ۱۸۵۰ این گل به کشور آلمان وارد شده میباشد.

این گل از برترین گلهای خشک محسوب میشود. گلها در این گیاه از همان ابتدای بازشدن غنچه خشک هستند و اگر در هر مرحله رشد تا پیش از باز شدن کامل و نمایان شدن مرکز زردرنگ آن، چیده شوند و به حالت وارونه در مکانی تاریک، آویزان شوند به همان حالت خشک میشوند و حالت طبیعی خود را حفظ می کنند از این رو به این گل، گل جاودان می گویند.

در سبدهای گل خشک از این گل به وفور استفاده می شود. این گیاه ارتفاعی بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر دارد و گستردگی بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر و حدود ۱ تا ۲ سال وقت نیاز دارد تا به رشد نهائی خود برسد.

پرورش و نگهداری گل جاوید
این گیاه از مجموعه ای از برگچه های تغییر شکل یافته و شبیه به کاه موسوم به براکته به وجود آمده میباشد که بر این اساس به آن گل کاه هم می گویند. گلها در انواع رنگ های زرد، سفید، قرمز، صورتی، نارنجی دیده میشوند.

دوره گلدهی این گیاه از اواخر بهار تا اوائل پاییز میباشد. گل ها به ۲ گونه نر و ماده وجود دارند،گل های ماده فاقد پرچم هستند و کوتاهتر از گل های نر میباشند. ساقه این گیاه سبز رنگ و خشن و پوشیده از پرز می باشد. تحمل سرما را ندارد دمای بین ۲۱ تا ۳۴ درجه دمایی متناسب می باشد.

شرایط نگهداری و پرورش گل جاوید :

نور متناسب پرورش گل جاوید :

گیاه گل جاوید آفتاب پسند بوده و به مکانی دارای ۶-۸ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد.

آبیاری گل جاوید :

تنها شرط اصلی برای رشد گل جاوید آبیاری اندک میباشد.اگرچه این گیاه به خاک خشک نیاز دارد ولی خشکی فراوان را هم نمی تواند تحمل بکند.

زمانیکه گل های برنا را به فضای آزاد منتقل می کنند میبایست پایان ریشه را در خاک قرار بدهند در غیراین گونه گیاه به درستی رشد نمی بکند و حتی امکان دارد بمیرد.

بنابراین شما میتوانید گیاه خود را یک بار در هفته آبیاری نمایید ولی اگر هوا خیلی گرم و مرطوب بود آبیاری را به دو یا سه بار در هفته برسانید.

خاک متناسب گل جاوید :

خاک متناسب برای این گیاه خاک لومی، حاصلخیز ، پسندیده زهکشی شده و مرطوب می باشد.

کوددهی گل جاوید :

گل جاوید خاک هایی که از پیشنهاد مواد غذایی فقیر هستند به خوبی تحمل میکند.ولی شما میتوانید ماهی یک بار کود ۱۰-۱۰-۱۰ را در پایه گیاه بریزید تا گیاه تغذیه شود و برای گلدهی بیش از کودهای پتاس بالا استفاده کنید.

آفات و مشکلات گل جاوید :

این گیاه مستعد ابتلا به کپک و سایر بیماری ها میباشد.آفاتی همچون کنه،شته و شپشک می توانند این گیاه را تحت تاثیر قرار بدهند.برای جلوگیری از کپک زدن نبایستی فراوان به گیاه آب دهید.

هم چنین میتوانید برای کنترل آفات و قارچ ها از قارچ کش های آلی و آفت کش ها استفاده کنید.هم چنین امکان دارد تحت حمله حشرات قرار گیرد که میتوان از مواد دافع حشرات آلی و یا شیمیایی استفاده کرد.

هم چنین ویروس زردی مینا می تواند گیاه را تحت تاثیر قرار دهد.این بیماری بیش در مناطق دارای آلودگی زنجرک که در آن حشرات به عنوان یک ناقل عمل می کنند دیده میشود.گیاهان تحت تاثیر این بیماری ورق هایشان زرد و رشدشان ناقص میشود.

تکثیر گل جاوید :

گل جاوید هم از راه بذر و هم از راه قلمه چوب نرم قابل تکثیر میباشد.

پرورش و نگهداری گل جاوید

نحوه کاشت بذر

ساده ترین ترکیب خاک متناسب برای کاشت بذر اکثر گلهای فصلی و زینتی ، خاک باغچه ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد این موارد با هم پسندیده ترکیب شود.

اگر قصد کاشت فراوان و تولید این گل را دارید بهتر میباشد در زمین یک کرت با این ترکیب خاک آماده نمایید ، سطح خاک را پسندیده صاف نمایید پیش از پاشیدن بذرها سطح خاک را پسندیده آب دهید و بعد بذرها را روی خاک بپاشید بعدا بهتر میباشد روی آن حدود نیم سانت کود دامی به طور کامل پوسیده سرند شده بریزید و مجدد با آبپاش آب دهید.

ولی اگر مقدار کمی از این بذر را تهیه کردید و برای باغچه خود و یا به مقدار چندتا گلدان میخواهید پرورش دهید از این روش ذیل استفاده نمایید. در این روش خزانه شما میبایست کوچک باشد. اول یک سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ اما عمق کم تهیه نمایید.

گلدان و یا سبد را از خاکی که در بالا ترکیب آن گفته شد پر نمایید و خاک را پسندیده آب دهید تا خاک نشست خود را کند. حال بذرها را روی سطح خاک بپاشید بعدا حدود نیم سانت روی بذرها کود دامی به طور کامل پوسیده سرند شده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب دهید.

اگر کود دامی در دسترس شما نبود می توانید از ورمی کومپوست استفاده کنید و اگرم هر دو اینها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردین برای روی بذرها استفاده نمائید ( ولی بهتر میباشد از کود دامی استفاده نمایید تا جوانه ها به خوبی رشد کرده و قوی شوند) حتما کود دامی ای که استفاده می کند چند ساله ،کهنه،پوسیده،خشک و سرند شده باشد. به هیچ عنوان از کود دامی تازه استفاده نکنید.

بعداز این که جوانه های گیاه مورد پیشنهاد به حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنان را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید.

برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود ولی این روش صحیح نیست دلیلش این میباشد که وقت بذر پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و هنگامی سبز می شوند خیلی از آنان امکان دارد کنار هم سبز بشن ولی زمانیکه بذرهارو درون خزانه بکارید بعد می توانید بصورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که میخواهید بکاریدو هیچ زمان اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم امکان دارد با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل اینکار را بکنید بهتر میباشد گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنان را به بیرون از خانه انتقال دهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود )

گلفروشی آنلاین نارین فلاور به صورت آنلاین آماده خدمات دهی به شما مشتریان عزیز می باشد.

———————————————————–

مطالب مرتبط:

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X