پرورش و نگهداری از گل ساکولنت گاستریا

پرورش و نگهداری از گل ساکولنت گاستریا

پرورش و نگهداری از گل ساکولنت گاستریا

گاستریا از کلمه ي gaster به معناي شکم اقتباس شده و اشاره به حالت ورم کرده ي ورق ها دارد. گیاهان این جنس گوشتی و نسبتاً کوچک و تقریباً بدون ساقه و خار می باشند. این گیاه پاجوش هاي زیادي تولید میکند به طوریکه مجموعه ي آن ها بوته اي به گستردگی ۱ متر مربع تشکیل میدهد.

اسم عامیانه گاستریا به علت شباهت به زبان گاو به این اسم یعنی کاکتوس زبان گاوی معروف است. گل های آن ها به رنگ قرمز و لوله ای شکل به طول ۲٫۵ سانتی متر که در قسمت تحتانی پهن تر بوده و بر روی دم گلی به طول ۶۰ سانتی متر ظاهر میشود. گاستریا معمولاً در فصل‌های خنک رشد می‌کند. و در بهار و پاییز گل می‌دهد. میوه این گیاه بصورت کپسول هایی به طول ۱۵ تا ۲۳ میلی متر و قطر ۷ میلی متر هستند.
این جنس دارای ۷۰ گونه مختلف از گیاهان چندساله گلخانه ای می باشد. گیاهان این جنس گوشتی و نسبتاً کوچک و تقریباً بدون ساقه می باشند. چندین گونه مهم از این جنس را به خاطر ورق های زیبای آن پرورش می بدهند.

پرورش و نگهداری از گل ساکولنت گاستریا

گونه های مهم این جنس عبارتنداز :

۱ – G.liliputana (گاستریای لی لی پوت)
بومی آفریقای جنوبی است. ارتفاع آن به ۵ تا ۸ سانتی متر می رسد که کوچکترین گونه این جنس می باشد. رگ ها به طول ۵ سانتی متر بصورت مارپیچی در اطراف ساقه کوتاهی قرار دارند. ورق ها سبز تیره با لکه های سفید می باشند.
۲ – G. maculata (گاستریای خالدار)
بومی آفریقای جنوبی است. ارتفاع آن در حدود ۲۰ سانتی متر می باشد. ورق ها نواری شکل، به رنگ سبز تیره، با لکه های سفید، به طول ۲۰ سانتی متر که در پایان دارای خار هستند.
۳ – G. verrucosa (گاستریای گاوزبانی)
بومی آفریقای جنوبی است. ارتفاع آن ۱۵ سانتی متر ورق ها مسطح به رنگ سبز تیره با لکه های خاکستری رنگ، به طول ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر، که به طور جفت جفت یکی بر روی دیگری قرار می گیرند.

شرایط پرورش و نگهداری گاستریا :

نور مورد نیاز گاستریا :

گیاه به مکانی روشن نیاز دارد، ولی آفتاب مستقیم را تحمل نمی‌کند. اگر تا به حالا ساکولنت هاورتیا پرورش داده باشید، در نگهداری این گیاه هم مشکلی نخواهید داشت چرا که نیازهاشان تقریبا مشابه می باشد. اگر برگ‌های گیاه به رنگ زرد و سفید در آمدند، این نشانه تابش آفتاب بیشتر از حد به گیاه می باشد. جای گیاه را عوض نمایید و آن را به جا کم نور تری منتقل نمایید.

دمای متناسب گاستریا :

گرمای تابستان و سرمای زمستان برترین وقت برای رشد این گیاهان می باشد . رنگ های این گیاهان در فصل گرما کمی روشن تر میشود . گاستریا در محیط های بیشتر از حد مرطوب واکنش خاصی نشان نمی دهد و رشد این گیاه در دمای بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت هم امکان پذیر می باشد .

در فصل زمستان بهتر می باشد که دمای منزل را به ۷ درجه سلسیوس یا ۴۵ درجه فرانهایت برسانید . این گیاه ذیل ۵ درجه سلسیوس دوام نخواهد آورد و ایده آل ترین دما برای آن ۱۰ درجه سلسیوس یا ۵۰ درجه فارنهایت می باشد.

خاک مورد نیاز گاستریا :

به خاک سبک با زهکشی متناسب نیاز دارد. خاک با ترکیب ۶۰ درصد ماسه ۳۰ درصد پیت ماس و ۱۰ درصد ورمی برای این گیاه متناسب می‌باشد.

پرورش و نگهداری از گل ساکولنت گاستریا

آبیاری گاستریا :

گاستریا همانند ساکولنت ها به آبیاری منظم در فصل رشد نیازمند است. به جهت مستعد بودن گاستریا به پوسیدگی از آبیاری بیشتر از حد خودداری کنید. حتما در فاصله بین دو آبیاری اجازه بدهید خاک کامل خشک شود.

تعویض گلدان گاستریا :

گاستریا سیستم ریشه ای کوچک و کم عمقی دارد و به همین دلیل رشد آرامی دارد. این گیاهان معمولا در گلدان هایی با دهانه باز و عمق کم کاشته میشوند و در این گلدان ها در دسته های کوچکی رشد می کنند.

بعد از گذشت مدتی، گیاه مادر گیاهچه های بیشتری تولید میکند و این دسته ها بزرگ تر میشوند. هنگامی گیاه آنقدر رشد نمود که از ظرفش بیرون زد، آن را در بهار یا اوایل تابستان درون گلدان بزرگ تری با خاک تازه بکارید. البته میتوانید در این هنگام گیاه را تقسیم بوته هم بکنید.

تکثیر گاستریا :

گاستریا را می‌توان از راه کاشت گیاهچه‌هایی که گیاه مادر تولید می‌کند، تکثیر نمود. گیاهچه‌ها را در وقت تعویض گلدان گاستریا از گیاه اصلی جدا نمایید. بعضی گونه‌های گیاه را از راه قلمه ورق هم می‌توان تکثیر نمود.

گیاهانی که بزرگ می‌شوند و به خوبی رشد می‌کنند، بعد از مدتی آغاز به تولید گیاهچه می‌کنند. برای تکثیر گیاه از راه کاشت گیاهچه‌ها اول اجازه بدهید گیاهچه‌های تولیدی گیاه به خوبی رشد کنند و اندکی بزرگ شوند. بعدا با استفاده از تیغ یا چاقویی تیز و تمیز گیاهچه‌ها را با احتیاط از گیاه مادری جدا نمایید.

تلاش نمایید برش را تا حد امکان از نزدیک ریشه‌های گیاه مادر بزنید تا برای هر گیاهچه ریشه بیشتری ببرید. حال گیاهچه‌ها را در جایی تمیز قرار بدهید تا پیش از کاشت، محل برش اندکی خشک شود. چند گلدان کوچک را با خاکی همچون خاکی که برای کاشت گیاه مادر استفاده کرده بودید، پر نمایید. گیاهچه‌ها را در این گلدان‌های کوچک بکارید و آن‌ها را در محیطی گرم و روشن قرار بدهید و به مقدار متناسب آبیاری نمایید (روش تکثیر گاستریا تا حدودی شبیه به قلمه گرفتن از کاکتوس‌ها است).

هرس گاستریا :

گاستریا نیاز به هرس خاصی ندارد. ولی جهت تحریک به پاجوش دهی بیش میتوان هسته مرکزی گیاه که در مرحله زایش ورق می باشد را حذف نمود.

بیماری ها و آفات گاستریا :

گاستریا گیاه حساسی است و به پوسیدگی ریشه و تنه از راه قارچ‌ها دچار می‌شود. هم چنین آفت‌هایی همچون شپشک آردالود این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده پذیرش سفارش انواع دسته گل، سبد گل، باکس گل، تاج گل، جام گل، گل های آپارتمانی و … از شما مشتریان گرامی می باشد.

——————————————————————–

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی