همه چیز در مورد گل محمدی

همه چیز در مورد گل محمدی

همه چیز در مورد گل محمدی
در خانواده گل‌سرخیان در حدود ۲۰۰ گونه گیاهی وجود دارند که از میان آن‌ها تعداد محدودی دارای مواد فرار و عطری بوده و در تهیه اسانس مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تهیه اسانس از بین این تعداد معدود هم گل محمدی به عنوان محصول اصلی شناخته می‌شود که از اسانس آن در صنایع بهداشتی، دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند (Rusanov et al., 2009) .

امروزه استفاده از اسانس گل محمدی در صنعت داروسازی زیاد شدن چشمگیری پیدا کرده و روز به روز هم در حالا زیاد شدن می باشد . کشت و کار گل محمدی و تولید اسانس آن در سه کشور ایران، ترکیه و بلغارستان به‌عنوان یک محصول استراتژیک مطرح بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر اساس مطالعات توماس و همکاران (۲۰۰۰) هرساله در حدود ۷ تا ۱۰ درصد به میزان تولید این محصول افزوده می‌شود. گل محمدی به دامنه وسیعی از شرایط اقلیمی سازگار بوده و ازجمله گیاهان کم‌توقع طبقه‌بندی می‌شود. به‌هرحال اطلاعات زیاد ابتدایی در مورد کشت و کار، فیزیولوژِی، اکولوژی و زیست‌شناسی این گیاه در دسترس می باشد. در این مقاله به ذکر پاره‌ای از مطالعات انجام‌گرفته در مورد این گیاه پرداخته می‌شود .
گلدهی

گل‌های آن بر روی شاخه‌های یک‌ساله تشکیل‌شده و در اوایل صبح آغاز به باز شدن می‌کنند، دوره گلدهی کوتاهی دارند و معمولاً یک‌بار در سال گل می‌دهد، البته برخی از واریته‌ها همیشه گلده هستند.

در اوایل فصل رشد تا چهار هفتگی برگهای نو بر روی گیاه ظاهر میشود بعدا تا هفته ی ششم رشد رویشی ادامه می یابد. بعدا در هفته ی ششم از آغاز رشد جوانه های گل بر روی ساقه های رشد یافته در فصل نو به وجود می ایند. به عبارتی ۱۰ تا ۱۲ هفته پس از آغاز فصل رشد گلدهی شروع میشود. میوه آن‌که هیپ نامیده می‌شود پس از ریزش گلبرگ‌هابه‌صورت کوزه‌ای شکل در انتهای شاخه باقی‌مانده و در هنگام رسیدن به رنگ قرمز می‌باشد (Pal and Singh., 2013) . پس از اتمام دوره ی گلدهی، رشد رویشی گیاه برای تولید ساقه برای سال بعد ادامه می یابد.

همه چیز در مورد گل محمدی
نحوه کاشت گل محمدی در گلدان
گل رز محمدي را مي توان به روش هاي مختلفي ازجمله،خوابانيدن، پيوندزدن، قلمه زدن وازدياد از طريق پاجوشتكثير کرد. عمده ترين روش تكثير این گل در فضای باز همچون مزرعه، باغچه، پارکها و فضای سبز، از طريق پاجوشهاي ریشه دار می باشد. بدين ترتيب كه پاجوشهاي ريشه دار را از پايه مادري جدا كرده و پس از آماده سازي کاشته می شود.
برای کاشت گیاه در گلدان، همانند کاشت گل رز برترین و مناسبترین روش ازدیاد، تکثیر از راه قلمه زدن می باشد. به ای منظور:
• قلمه های گرفته شده را تا حدود 10-7/5 سانتيمتري خاک گلدان فرو برده، و خاک اطراف آن را با ملایمت فشار بدهید.
• سپس گلدانها را آبیاری نموده، در مكان محفوظي قرار بدهید.
• توصیه می شود روي گلدانها را با نايلون بي رنگي بپوشانید، طوري كه رطوبت اطراف گیاه بیش شود.
• قلمه‌ها بايد مرتب آبياري شده و هرگز در مقابل نور مستقيم آفتاب قرار نگيرند.
• طي چند هفته قلمه‌ها داراي ريشه شده و مي توانند به گلدان هاي اصلی و داراي خاك متناسب منتقل گردند.
• بهتر می باشد، شاخه هاي برنا بعد از دومين يا سومين برگشان قطع شوند تا بدين ترتيب امكان منشعب شدن شاخه هاي جديد گیاه فراهم آيد.
• توجه داشته باشید بعد از کاشت بايد بلافاصله آبياري انجام شود. هم چنین توصیه می شود، عمليات تكثير درمرحله خواب و استراحت گياه گونه گيرد.

وقت کاشت گل رز محمدی

وقت متناسب برای کاشت این گل در مناطق گرمسیر و معتدل، زمستان و در مناطق سردسیرزمستان (در گونه عدمبرف) و اوایل بهارمی باشد وبرای کاشت در باغچه و یا گلدان، بهمن واسفند ماه و اوایل بهار می باشد. در کل بهتر می باشد گل محمدی را زمستان کاشت.

همه چیز در مورد گل محمدی

شرایط محیطی مورد نیاز
• خاک: برترین خاک برای کاشت گل رز محمدی خاك رسی شني می باشد، اگر چه انواع ديگر خاك ها هم متناسب این نوع گل سرخ هستند ولي خاك رس شني با توجه به مواد معدني آن براي اين كار متناسب تر می باشد.
• آبیاری: نیاز آبی گیاه متوسط بوده، بسته به شرایط محیط هر 15 روز یکبار گیاه را به طور کامل آبیاری کنید.
• دما: درجه حرارت در حدود 20-15 درجه سانتي گراد براي غنچه دهي گل ضروری می باشد. هم چنین ضروری به ذکر می باشد،.اختلاف دماي 4-3 درجه سانتي گراد بين شب و روز، براي تشكيل جوانه گل بسيار مفید بوده و براي گل انگيزي، خواب زمستانه ضروري می باشد.
• نور: سايه اثر خوبي بر گلدهي گیاه ندارد. از این رو توصیه می شود گلدانهای خود را در محلهایی از خانه که در برابر تابش نور خورشید می باشد قرار بدهید.
• کوددهی: گل رز محمدي نيازمند مواد غذايي و برنامه غذايي طولاني مدت مي باشد.

——————————————–

مطالب مرتبط:

انواع و روش پرورش گل نرگس

شرایط نگهداری گل سنگ

همه چیز در مورد گل لیلیوم

روش نگهداری گل قاشقی  

گلفروشی آنلاین نارین فلاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی