نگهداری گل هورتانسیا (ادریسی) و اصول تکثیر و پرورش این گیاه

نگهداری گل هورتانسیا (ادریسی) و اصول تکثیر و پرورش این گیاه

نگهداری گل هورتانسیا (ادریسی) و اصول تکثیر و پرورش این گیاه

هورتانسیا یا ادریسی با گلهای درشت و قشنگ از مقاومترین گیاهان درختچه ای زینتی میباشد که میتوان آن را هم در فضای باز و هم در آپارتمان نگهداری کرد.

علاقمندان به پرورش این گل رنگارنگ می توانند به راحتی اینکار را انجام بدهند چرا که این گل تقریبا با هر خاکی سازگار میباشد و در گونه مراقبت درست میتوانید گل هورتانسیایی به رنگهای قرمز، آبی، صورتی، ارغوانی روشن یا تیره داشته باشید.

برای دانستن همه چیز درمورد نگهداری گل هورتانسیا (ادریسی) و اصول تکثیر و پرورش این گیاه تا انتها این مقاله همراه ما باشید.
هورتانسیا یا گل ادریسی درختچه ای سریع الرشد میباشد که بومی ژاپن و چین بوده و برخی گونه های آن را میتوان بصورت درختچه زینتی یا گلدانی در خانه مورد پرورش و مراقبت قرار داد.

از خصوصیات اصلی و جذاب هورتانسیا تغییر رنگ گلهای آن میباشد. یعنی بسته به اسیدیته خاک به رنگهای قرمز، آبی، ارغوانی روشن و تیره و صورتی مشاهده میشود.

آشنایی با شرایط نگهداری گل هورتانسیا

گل هورتانسیا یا ادریسی با نام علمی Hydrangea macrophylla درختچه ای متعلق به خانواده Hydrangeaceae بوده که رشد سریعی داشته و بومی چین و ژاپن میباشد.

برخی گونه های این گیاه را میتوان بصورت تزیینی مورد کشت و پرورش قرار داد. با توجه به نوع اسیدیته خاک رنگ گلهای هورتانسیا آبی، ارغوانی روشن یا تیره، صورتی و قرمز میباشد.

به این گونه که در خاک اسیدی گلها به رنگ آبی و در خاک قلیایی صورتی رنگ خواهند بود. این تغییر رنگ گلها، به میزان جذب یون آلومنیوم بوسیله گیاه بستگی دارد.

گل ادریسی از متداول ترین درختچه های زینتی برای پرورش میباشد که قادر میباشد در شرایط محیطی مطلوب تا ۲.۵ متر هم رشد بکند. گل آذین های این گیاه بزرگ و جالب توجه هستند و بخش عمده آن را گل های کوچک و بارور تشکیل داده میباشد.

نگهداری گل هورتانسیا (ادریسی) و اصول تکثیر و پرورش این گیاه

هورتانسیا در تابستان رشد رویشی دارد و با فرا رسیدن پاییز و کاهش دما، جوانه های گل تکامل پیدا نموده و در فروردین ماه به گلدهی می رسد. قابل ذکر میباشد که وقت گلدهی گل ادریسی قابل تنظیم خواهد بود به نحوی که در دمای بالاتر از ۲۰ درجه و کم تر از ۱۲ درجه جوانه های گل کمتر تشکیل میشود.

این گیاه در هوای سرد و خارج از گلخانه به خواب می رود بنابراین هورتانسیا را در ماه بهمن به گلخانه انتقال می بدهند تا در بهار گلدهی گونه بگیرد. در ادامه بیش با شرایط مورد نیاز برای نگهداری گل هورتانسیا و نحوه تکثیر آن آشنا خواهید شد.

شرایط مورد نیاز برای نگهداری گل هورتانسیا
خاک:
خاک گل هورتانسیا میبایست مرطوب بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. هم چنین میزان اسیدیته آن هم حدود ۶ باشد. بهتر میباشد این خاک را با خاک ورق هم مخلوط کرد تا گیاه با استفاده از مواد ارگانیک رشد بهتری داشته باشد.

بعلاوه خاک ورق به همراه کوکوپیت و پرلایت موجب زهکشی بهتر خاک اطراف ریشه ها میگردد و در نگهداری بهتر گل هورتانسیا هم می تواند عاملی یاری کننده باشد.

نور:
این گیاه در شرایط گلدانی نیاز به جا سایه آفتابی دارد. در هوای گرم تابستان هورتانسیا را در سایه قرار بدهید و در ماه پاییز آن را به مکانی با آفتاب کامل انتقال بدهید.

در فصل زمستان و بهار گیاه زودرس خواهد شد و نیاز میباشد تا در نور کامل قرار داده شود. طول روز تاثیری بر گلدهی ادریسی نداشته ولی به پیشنهاد می رسد در روزهای پاییز که کوتاه تر میباشد جوانه دهی تسریع می یابد.

چنانچه تشکیل گل به روزهای بلند برسد ساقه های گل دهنده طول بیشتری پیدا می کنند. به طور کلی هورتانسیا به مکانی روشن و پر نور نیاز داشته و کمبود نور موجب عدم گلدهی گیاه، ریزش گلها و عدم باز شدن عنچه ها شده هم چنین باعث رنگ پریدگی برگها و طویل شدن شاخه ها میگردد. توجه داشته باشید که نور مستقیم و شدید خورشید موجب آفتاب سوختگی غنچه ها و برگهای آن میشود.
آب:
گل هورتانسیا برای نگهداری به خاکی مرطوب نیاز دارد و خشکی موجب نابودی گیاه میگردد. ولی توجه داشته باشید نحوه آبیاری غرقابی نباشد. نگهداری ادریسی در سایه موجب حظ روطبیت بیش گیاه میگردد و اگر در آفتاب کامل قرار گیرد به آبپاشی نیاز میباشد.

دما:
این گیاه محیط نسبتا خنک را یار می دارد و در دمای بیش از ۲۲ درجه رشد گلها مطلوب نبوده و غنچه ها شکوا نخواهند شد. برترین دما در طول فصل رشد در هنگام روز ۱۸-۲۲ درجه و در شب ۱۳- ۱۵.۵ درجه سانتی گراد میباشد.

برای شکوفا شدن غنچه ها هم به دمای حدود ۱۶ درجه سانتی گراد نیاز دارد. در ضمن ادریسی به سرمای زمستانه نسبتا مقاوم بوده اما اگر گل هورتانسیا را در فضای بیرون نگهداری مینمایید آن را از سرمای اواخر زمستان و اوایل بهار محاظت نمایید چرا که جوانه های ادریسی به سرمای این وقت از سال حساس می باشند.

تغذیه:
برای تعذیه هورتانسیا میتوانید از کودهای ملایم با فرمول ۱۰، ۱۰،۱۰ استفاده نمایید. کودهای قوی تر به ویژه کودهای با نیتروژن فراوان رشد رویشی گیاه را بیشتر از اندازه می سازد. در ضمن کمبود آهن سبب زرد شدن رنگ سیبز برگها میشود و بهتر میباشد از کود آهن بهره بگیرید.

هم چنین نظر میشود برای گل ادریسی ورق بزرگ در ماه‌های اسفند، اردیبهشت و خرداد کوددهی گونه بگیرد. و برای هورتانسیا ورق بلوطی و شاخه ای، دو برنامه کوددهی در فروردین و خرداد ماه داشته باشید و برای گل ادریسی ظریف یکبار در اواخر زمستان به کود دهی بپردازید.
هرس:

پس از گلدهی گیاه و تا پیش از نیمه های مرداد هرس هورتانسیا را انجام بدهید. هرس دیرتر گلدهی گیاه را برای سال بعدی با کاهش روبرو می سازد.

برای هرس ساقه های شکسته، خشکیده و دارای مشکل را کوتاه کنید بعدا ساقه هایی که بیشتر از حد مرکز گیاه را احاطه کرده اند کوتاه نمایید.

چنانچه گیاه عمری بالای ۵ سال دارد میتوان حدود ۳۰ درصد پایان ساقه ها را تا نزدیکی سطح خاک کوتاه کرد. در طول رشد هم سرزنی ساقه ها(جدا نمودن جوانه انتهایی به همراه ۲ سانتی متر از ساقه) رشد شاخه های جانبی را تحریک خواهد نمود.

نگهداری گل هورتانسیا (ادریسی) و اصول تکثیر و پرورش این گیاه
تغییر رنگ گل ها:
بسته به pH خاک رنگ گلها تغییر میکند. چنانچه قصد دارید هورتانسیا با گل آبی یا صورتی داشته باشید از راه تغییر pH خاک این امر امکان پذیر میباشد.

ولی به وقت طولانی نیاز میباشد. برای تغییر رنگ گل از آبی به صورتی نیاز میباشد pH خاک بازی شود که با اضافه نمودن آهک این امکان فراهم میگردد و فرایندی سخت و وقت بر میباشد. جهت تغییر رنگ گل از صورتی به آبی میبایست pH را اسیدی کرد که با اضافه نمودن سولفور آمونیوم و پیت ماس انجام می پذیرد.

آفات و بیماری ها:
برای نگهداری بهتر گل هورتانسیا آشنایی با آفات و بیماری های این گیاه هم می تواند یاری کننده باشد. از آفات مهم این گیاه میتوان کنه و شته را نام بردکه با استفاده از سموم معمولی میتوان آن ها را از بین برد. و از بیماری های مهم هورتانسیا میتوان به موراد ذیل اشاره کرد.

1. بیماری سفیدک پودری: عامل این بیماری قارچ میباشد که در شبهای سرد و مرطوب پاییز شیوع می یابد و برای مبارزه با آن به تهویه هوای محیط نگهداری و عدم خیس ماندن برگهای گیاه نیاز میباشد.

2. بیماری بوتریتیس: عامل آن قارچی میباشد و این بیماری در فصول پاییز و زمستان برای هورتانسیا مشکلاتی را موجب میگردد و موجب پوسیده شدن برگهای گیاه میشود. راه مبارزه با این بیماری عدم آبیاری بیشتر از حد، جمع آوری برگهای خزان نموده و زهکش متناسب خاک هستند.

3. زنگ: این بیماری هم قارچی میباشد و نقاط نارنجی رنگ به ویژه در ذیل برگها ظاهر شده که میتوان برای مبارزه با این بیماری از قارچ کش ها هم بهره برد.

—————————————————————

مطالب مرتبط:

همه چیز در مورد گل محمدی

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X