نگهداری گل سنبل آبی

نگهداری گل سنبل آبی

نگهداری گل سنبل آبی

سنبل آبی گیاهی می باشد آبزی که به وسیله دم ورق هایی که تغییر شکل یافته‌اند و به شکل اسفنجی در آمده اند می تواند روی سطح آب شناور بماند. به وسبله استولون (ساقه های رونده یا بندهای ریشه زا. همانند توت فرنگی) تکثیر میشود.

سنبل آبی امکان دارد بالاتر از سطح آب به اندازه 1 متر در ارتفاع رشد بکند. دارای ورق های گسترده، ضخیم، براق و تخم مرغی شکل 10 تا 20 سانتی متری می باشد که در سطح آب شناور می باشد.

گل سنبل آبی در جنوب پاکستان در استان سند و در رودخانه سند زیاد یافت می شود.

دارای ریشه های ارغوانی سیاه آزاد و ساقه راست که 8 تا 15 گل جذاب را بر روی خود دارد. عمدتا سنبل آبی به رنگ صورتی با شش گلبرگ است. شکوفه، سنبل آبی امکان دارد با Limnobium spongia اشتباه گرفته شود.

سنبل آبی یکی از سریع الرشد ترین رشد گیاهان شناخته شده می باشد. هم چنین تولید مقادیر زیادی از دانه و قابلیت دوام سی سال از دیگر مشخصات آن می باشد. برخی پرورش دهندگان شناخته شده آن را به دو برابر جمعیت خود در دو هفته می رسانند.

گل های آبی رنگی شبیه گل های سنبل پیازی تولید میکند. نسبت به سرما حساس می باشد و زمستان های ملایم را هم تحمل نمی بکند.

این گیاه زیاد مقاوم می باشد و ظرفیت بالایی برای جذب فلزات سنگین، از جمله کروم، کبالت، نیکل، سرب و جیوه دارد که می تواند برای تصفیف فاضلاب های صنعتی و هم چنین زدودن سایر مواد سمی مفید باشد. هم چنین عامل حذف آرسنیک از آب آشامیدنی آلوده می باشد و یک ابزار مفید در حذف آرسنیک در آب لوله کشی در بنگلادش می باشد.

گل سنبل آبی برای استفاده در مخازن تولید انرژی و گاز به روش بیوماس (بیوگاز) زیاد کارایی دارد.

در حیاط هایی که دارای حوض هستند می تواند سنبل را در کنار گیاهان آبزی دیگری همچون نیلوفر آبی و هم چنین گیاهان کنار آبزی همچون جگن‌ و نخل مرداب نگهداری کرده و ترکیب زیبایی از آنان به وجود آورد.
نگهداری گل سنبل آبی
گیاه سنبل آبی در مناطق گرمسیری روی آب های راکد به شدت رشد میکند و در برخی مناطق همچون استرالیا به دلیل پوشاندن سطح وسیعی از رودخانه ها و باتلاق ها درست کردن مشکلات زیست محیطی (مانند درست کردن مشکل در زندگی ماهی ها و گیاهان آبی دیگر) نموده می باشد.

این گیاه چنان سطح آب را می پوشاند که حتی رفت و آمد قایق ها هم دچار مشکل میشود.

تکثیر گیاه به وسیله گیاهچه های جدیدی که در انتهای استولون ها تشکیل میشود انجام میشود.

نگهداری سنبل آبی

هوای آزاد و نور متوسط برای سنبل آبی متناسب می باشد هم چنین دمای شبانه نبایستی خیلی بالاتر از دمای روزانه باشد. سنبل آبی اغلب طول تابستان را گل میدهد. ماندگاری گلها کم و در حدود یک روز می باشد.

خاصیت بزرگ این گیاه که به تازگی روی آن تحقیقاتی انجام میشود تصفیه آب های آلوده می باشد. این گیاه از جمله ماکروفیت های آبی به شمار می رود که می توانند در تصفیه پساب های صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

تذکر:
این گیاه امکان دارد بصورت تک و گلدانی مشکلی نداشته باشد اما با توجه به سرعت بالای تکثیر این گیاه در آب، این گیاه به عنوان گونه ای مهاجم و خطرناک در كوچک ترين محيط آبي باعث میشود تا از حالت كنترل خارج‌ شده و با گسترش سريع در اكوسيستم، حيات گونه های مختلف جانوری را از بين ببرد.

هم چنین سنبل آبی قدرت بالایی در پالايش محيط اطراف خود دارد و فلزاتی سنگين مثل جيوه و سرب كه از طريق فاضلاب كارخانه های صنعتی به آب ها وارد میشوند را به خود جذب كند از اين‌ رو تجمع سنبل آبی در محيط به‌ شدت خطرناک بوده و می تواند عامل مهمی برای بروز بيماری هايی ازجمله انواع سرطان باشد.

نگهداری گل سنبل آبی

گل سنبل آبی سرطان زاست

سنبل آبی به لحاظ آن که یک گیاه غیر بومی می باشد، در گونه فراهم شدن شرایط رویشی متناسب، به طور جدی حیات سایر زیست مندان آبزی و کنار آبزی را به مخاطره می اندازد.

ریشه های این گیاه جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی می باشد و بنابر این گیاهی سمی و سرطان زا شناخته شده می باشد.

گل سنبل آبی برای نخستین بار در سال ۱۳۹۰ در تالاب عینک شهر رشت دیده شده می باشد و متأسفانه در حالا حاضر در سطح وسیعی از کشور تکثیر و خرید و فروش میشود.

گل فروشی نارین فلاور آماده خدمات رسانی در زمینه انواع دسته گل، سبدگل، باکس گل، جام گل، گیاهان آپارتمانی و .. به شما عزیزان می باشد.

جهت مشاهده و سفارش به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

————————————————————–

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی