نگهداری و پرورش آکالیفا

نگهداری و پرورش آکالیفا

نگهداری و پرورش آکالیفا

نگهداری و پرورش آکالیفا : گیاهی میباشد با ورق های سبز درشت متناوب، با لبه دندانه دار كه بیضی شكل، نوك تیز و كركی هم میباشد.

شاتون های این گیاه بلند و قرمز رنگ شبیه دم روباه میباشد.

آكالیف در پایان مدت سال گل می كند، منتهی در بهار و تابستان گل آن بیش میباشد.آکالیفا مارجیناتا یا آکالیفای برگی، گیاهی میباشد که برگ‌های سبز تیره مایل به قهوه‌ای، شاتون‌های صورتی کوتاه و یک ساقه چوبی و ایستاده دارد.

در شرایط کشور ما بعنوان یک گیاه آپارتمانی داخل منزل قابل نگهداری میباشد.

این گیاه دارای گل های پرز مانندی میباشد که به رنگ های سبز و سفید و قرمز بر روی ساقه به وجود می آیند و دارای عمری طولانی هستند.طول این گیاه بین ۲۰ سانتیمتر تا ۳ متر متغیر میباشد.

گونه های مختلف گیاه آتشین ورق های سبز تا قرمز دارند،با طرح ها و رنگ های متنوع.این گیاه عمرِ طولانی دارد و تقریباً بعد از ۵ سال به بلوغ می رسد.

احتیاج مبرمی به هوای مرطوب دارد به همین دلیل در زمستان که وسایل حرارتی رطوبت اطاق را زایل می کنند نگهداری آن قدری مشکل میباشد .نور کافی و اجتناب از پرتو مستقیم خورشید جهت سلامت آن لازم میباشد .

نگهداری آکالیفا و نیازها :

آبیاری آکالیفا :

به آبیاری منظم نیاز دارد و نبایستی خشکی ببیند حتی در طول ماه‌های زمستان. در طول فصل استراحت گیاه، آبیاری را به یک هفته در میان کاهش بدهید.

در واقع آبیاری منظم و عدم خشکی کشیدن گیاه از عوامل گلدهی متناسب آن میباشد.

بنابراین همواره شرایط سطح خاک را در پیشنهاد بگیرید و در صورتی که متوجه از دادن رطوبت لایه های سطحی خاک شدید ، گیاه را آبیاری نمایید.

آبیاری بیشتر از اندازه و یا خشکی کشیدن گیاه از جمله دلایل ریزش برگهای این گیاه میباشد.

نگهداری و پرورش آکالیفا

رطوبت و غبار پاشی آکالیفا :

رطوبت هوا هم می تواند به شادابی و سرحالی این گیاه یاری بکند بنابراین از آبهای بدون املاح برای غبارپاشی روزانه این گیاه بخصوص در طی روزهای گرم استفاده نمایید.

راه دیگر استفاده از ذیل گلدانی حاوی سنگریزه میباشد که تا نیمه دیواره آن آب ریخته شده میباشد.

گلدان گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار بدهید و مراقب باشید که کف گلدان با آب داخل زیرگلدانی محتوی سنگریزه در تماس نباشد.

آب در اثر گرمای هوا به تدریج تبخیر شده و تا حدودی رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین میکند.

دما مورد نیاز آکالیفا :

هوای سرد شبانه یکی از دلایل عدم موفقیت در پرورش این گیاه میباشد. برترین دما برای اکثر انواع این گیاه ۲۹-۱۸ درجه سانیتگراد میباشد.

توجه داشته باشید که هر مقدار محیط گیاه خشک تر باشد (تاخیر در آبیاری یا خشک بودن هوا) دمای محیط هم میبایست کاهش یابد و در حدود ۲۰-۱۸ درجه سانتیگراد نگهداری شود تا گیاه گلدهی مناسبی داشته باشد.

نور مناسب آکالیفا :

وجود جا پرنور و نور مستقیم آفتاب به گلدهی این گیاه زیاد یاری میکند ولی در مورد نور مستقیم آفتاب میبایست به میزان دما هم توجه نمود .

یعنی هر مقدار که دما ملایم تر باشد گیاه می تواند مدت وقت بیشتری از نور مستقیم آفتاب بهره مند شود و هر مقدار که گرمای هوا زیاد شدن یابد میبایست گیاه را از نور مستقیم محافظت کرد و در مکانی نیمه سایه قرار داد.

به هر حالا آکالیفا در ماه های زمستان به حدود ۴ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد در غیر اینصورت برگها زرد شده و خواهند ریخت .

در تابستان که هوا گرم تر میباشد گلدان را در مکانی پر نور و روشن ولی به دور از نور مستقیم آفتاب قرار بدهید.

نگهداری و پرورش آکالیفا

خاک آکالیفا :

خاک سبک و با زهکش متناسب مورد نیاز این گیاه میباشد تا آب اضافی حاصل از آبیاری را خارج بکند و خیس و غرقاب نماند از طرفی خاک میبایست توانایی حفظ رطوبت را داشته باشد تا ریشه های گیاه در اثر خشکی در فواصل بین آبیاری آسیب نبیند.

به عنوان مثال میتوان از مخلوط خاک ورق + پیت موس + ماسه برای این گیاه استفاده نمود. اگر هم می خواهید که از کود پوسیده دامی در مخلوط کاشت استفاده نمایید حتما نوع زیاد پوسیده آن را به کار ببرید.

کوددهی و تغذیه آکالیفا :

در فصول رشد (از اوایل بهار تا اوایل پاییز) میتوان هر دو هفته یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی و آپارتمانی برای کوددهی این گیاه استفاده نمود.

در طی زمستان نیازی که گیاهی به آهستگی رشد میکند به کوددهی این گیاه نیست. وقت تعویض گلدان در بهار میباشد.

هرس آکالیفا :

هرس این گیاه محدود به جداسازی گلهای پژمرده (این کار موجب تولید گلهای بیشتری میشود ) و هم چنین شاخسار اضافی در بهار میشود.

هم چنین برای این که رشد ساقه های جانبی تحریک شود و گیاه بیشتر از قبل به شکل و فرم بوته ای رشد بکند از هر ساقه میتوان در حدود ۱۲-۸ سانتیمتر باقی گذاشت و بقیه را قطع نمود.

تعویض گلدان آکالیفا :

آکالیفا‌ها معمولا رشد سریعی دارند، ولی این بستگی به گونه گیاه تان هم دارد. در سال‌های ابتدا هر بهار گلدان آکالیفا را تعویض نمایید.

زمانیکه گیاه به سایز اصلی خود رسید، تعویض گلدان را هر سال یا یک سال در میان انجام بدهید.

در این هنگام گیاه را از گلدان خارج نمایید، ریشه‌ها و شاخه‌ها را هرس نمایید و آن را در گلدانی به همان سایز قبلی و با خاک تازه بکارید. اکثر آکالیفا‌ها می‌توانند هرس شدید را تحمل کنند.

نگهداری و پرورش آکالیفا

تکثیر آکالیفا :

آکالیفا‌ها توسط قلمه ساقه از نوع نیمه خشبی قابل تکثیر هستند. وقت برداشت این قلمه‌ها در اواسط بهار میباشد یعنی زمانیکه درجه حرارت محیط ریشه زایی حدود ۲۰ تا ۲۴ درجهسانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۸۰ % باشد. بعد از ۱۵ روز ریشه‌زایی اتفاق می‌افتد و بعد از ریشه زایی،گیاه به محل اصلی خود در گلدان‌هایی که حاوی خاک مرغوب زراعی هستند انتقال می‌یابد.

گلفروشی آنلاین گل نارین

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده خدمات رسانی در زمینه های انواع سبد گل، باکس گل ، تاج گل ، دسته گل ، گل و گیاه آپارتمانی و … به شما مشتریان عزیز می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل ، به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

————————————————————-

مطالب مرتبط:

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X