نماد گل نیلوفر

نماد گل نیلوفر

نماد گل نیلوفر

نماد گل نیلوفر ، سوسن شرقی یا لوتوس بیانگر نمادهای مختلفی بوده که با عقاید ملل دیگر هم مشترک می باشد.

نیلوفر کمال زیبایی می باشد.

ریشه‌های آن مظهر ماندگاری و ساقه آن نماد بند ناف انسان می باشد که باعث می‌گردد انسان با اصل خویش پیوند بخورد.
گل نیلوفر مظهر صلح جهانی می باشد.

در مورد این پرسش که نماد گل نیلوفر چیست ؟

گل نیلوفر بیانگر نمادهای مختلفی می باشد. مثلا نماد صلح جهانی، باروری، عبادت، ریاضت، تندرستی، زیبایی، عشق، کامیابی، حمایت از موجودات زنده و قدرت حاصل خیز بودن زمین می باشد.

نیلوفر مظهر روشنایی هم بوده در نتیجه حاصل قدرت خلاق خورشید، قمر و آتش هم می باشد. این گل به عنوان محصول آب‌ها و خورشید هم شناخته شده می باشد.

 

تهذیب نفس و پاکی نماد گل نیلوفر هستند. معمولا این گل را هم در محیطی مصنوعی مثل آکواریوم‌ها و استخرها و هم در محیطی طبیعی مثل مرداب‌ها و برکه‌ها پرورش می‌دهند.

هم چنین کمال هم یک نماد گل نیلوفر می باشد. چرا که میوه، گلها، برگ‌هایش همگی دایره‌ای شکل هستند. دایره از این حیث که شکل کاملی می باشد، نمادی از کمال به شمار می‌رود.

نماد گل نیلوفر
نیلوفر به معنای شکفتن معنوی می باشد. چرا که ریشه‌های این گل در لجن بوده و با این وجود به سمت و سوی آسمان می‌رود. از آب‌هایی تیره خارج شده و گل‌های آن ذیل روشنایی و خورشید رشد می‌نماید.

از اول این گل برای اقوام مختلف بصورت نمادی مذهبی بکار می‌رفته می باشد. هم چنین از گذشته‌های دور، این نقش گل را روی اشیاء هنری بکار می‌برده‌اند.

معمولا نقش گل نیلوفر را برای اشیایی که از لحاظ مذهبی یا درباری از درجه بالایی برخوردار بوده‌اند، بکار می‌برده‌اند. بنابراین این گل، معنای اسطوره‌ای و خاصی داشته و صرفا برای زیبایی و تفنن بکار نمی‌رفته می باشد.

در ایران باستان، در نقش برجسته‌های تخت جمشید و در حجاری‌های طاق بستان کرمانشاه هم گل نیلوفر را مشاهده می‌کنیم. نیلوفری که در تخت جمشید به دستان پادشاهان نقش بسته، نمادی از صلح و شادی می باشد.

در ایران باستان گل نیلوفر مظهر جاودانگی بود

در مورد این پرسش که نماد گل نیلوفر در ایران باستان چیست؟

میبایست گفت: در ایران باستان نیلوفر مظهر جاودانگی بود. چرا که این گل تنها گلی بود که در داخل مرداب‌های خاموش پدید می‌آمد.

این گل نسبت به سایر گل‌ها در محیط خاصی رشد می‌کند. به این گونه که نیلوفر در خاک و لجن ریشه می‌کند، اما برگ‌های آن به سمت و سوی نورخورشید باز می‌شوند.

در ایران باستان، نور نماد گل نیلوفر است. چرا که با آب دارای ارتباط می باشد. نیلوفر آبی میان گل و لای مردابها رشد کرده و به نهایت زیبایی و قشنگی میرسد.

نیلوفر بیانگر رنج و مشقت کسانی می باشد که دوران سخت زندگی را گذرانده و به سمت و سوی آرامش در حرکت می باشد. این افراد همانند نیلوفر آبی از مرداب‌ها بر آمده و طی زندگی به فردی مملو از حیات مبدل می‌گردند.

می‌توان گفت از حیث رویش این گل با تولد انسان شباهت دارد. چرا که هردوی آن‌ها در پی عروج هستند. ظهور این گل از مفاهیم مشترکی می باشد که در همه تمدن‌ها جزء مبانی مشترک اعتقادی به حساب می‌آید.

نیلوفر آبی مظهر خورشید بوده و با میترا هم همبستگی دارد. چرا که با بالا آمدن خورشید باز و با رفتن آن بسته می‌گردد.

هخامنشیان به میترا دلبستگی زیادی داشتند. به همین علت از ورق، گل و شاخه این گل که نمادی از میترا بود، در تزیین ساختمان‌های تخت جمشید استفاده می‌کرده‌اند.

 

از اسطوره‌های ایرانی می‌توان به میترا(خدای روشنایی) و آناهیتا (همان ایزد آب‌های روان) اشاره کرد که نمادشان لوتوس است. در ایران باستان، ارتباط نزدیک ایزدانی مثلا آناهیتا و میترا به لوتوس، نشانه اهمیت آن است.

در سنگ نگاره‌ای از شاپور دوم ایزد مهر را مشاهده می‌کنیم که روی لوتوسی بزرگ ایستاده است. طبق اعتقادات اساطیری، ایزد مهر، رب النوع خورشید است و نیلوفر با آن پیوندی نزدیک دارد.

نماد گل نیلوفر

در ایران باستان، آناهیتا همان ایزد بانوی آب و باران است که معمولا او را در تصاویر با کوزه آبی که بر شانه‌اش است نشان می‌دهند. طبق عقاید آنها، وی ایزدبانی پایان آبهای روی زمین می باشد.

نماد وی گل لوتوس، سبوی آب و ماهی و…است. آناهیتا به معنای رود قوی پاک است.

در تمدن هند نیلوفر نمادی از نظم و زیبایی است.

نیلوفر در هند جزء گل‌های مقدس به شمار آمده، به طوری که در همه زندگی هندیان نفوذ داشته است.

در هندوستان این گل مقدس بوده و نمادی از نظم و زیبایی است. هندی‌ها معتقدند که سرگذشت نیلوفر به سرنوشت انسان شباهت دارد.

ریشه لوتوس در آب بوده و از قعر این بی شکلی، یک گل زیبا با کاسبرگ‌های متعدد و منظم روی آب می‌روید.

اینکه تنها چند عدد از گلبرگ‌های نیلوفر شکفته و بقیه گلبرگ‌های آن یکدیگر را پوشانده و در ذیل گلبرگ‌هایی که وسط هستند،

قرار گرفته‌اند، بیانگر حقیقت ادوار آینده می باشد که همیشه بخشی از حقیقت هستی به مرحله شکوفایی می‌رسد. هستی باردار غنچه‌هایی می باشد که در وقت متناسب شکوفا خواهد شد.

در مورد این موضوع که نماد گل نیلوفر چیست؟

میبایست گفت: نیلوفر نماد انسان‌هایی می باشد که از توانایی‌ها و گوهر وجودی خویش بهره برده و در بدترین لحظات و شرایط انسان بودن خویش را به اثبات رسانیده‌اند.

در مصر و هند این گل نمادی از چهار عنصر آب، خاک باد و آتش می باشد. چرا که ریشه این گل در خاک بوده، با باد رشد می‌نماید و شکوفه‌هایش به یاری نور خورشید باز می‌شود.

 

در هند راستی و پاکی نماد گل نیلوفر هستند. نیلوفر پس از درخت زندگی، مشهورترین و رایج ترین نماد تجلی است.

آنها معتقدند نخستین چیزی که آفریدگار خلق کرد آب بود. آب مایه حیات می باشد. نخست آب بوجود آمد و بعدا باد و آتش. بعدا آب با کمک آتش به فضا رفته و با یاری باد و آتش، زمین بوجود آمده می باشد.

به زمین لوتوس یا همان نیلوفر گویند. لوتوس 8 ورق داشت که همان 8 جهت عالم بود. از آن انوار الهی پدید آمد و در گل فردی پیدا شد که به آن برهما می‌گویند.

 

می بایست بدانید که برهما یکی از خدایانی می باشد که پیروان مذهب برهمایی او را آفریدگار جهان و قادر مطلق می‌دانند.

لوتوس در اسطوره‌های هند عمیقا ریشه داشته و وقت ظهورش هم به قبل از آریایی‌ها بر می‌گردد.
در تمدن مصر نیلوفر نماد تولد دوباره می باشد.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده خدمات رسانی در زمینه فروش انواع دسته گل، سبد گل، باکس گل، تاج گل، گیاهان آپارتمانی و … به شما مشتریان گرامی می باشد. جهت مشاهده و سفارش به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

—————————————————————

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی