نخل شامادورا

نخل شامادورا

نخل شامادورا

نخل شامادورا با نام علمی Chamaedorea elegans از خانواده palmaceae می باشد . این جنس دارای گونه های چندی است که همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده می شوند. به طور کلی شیبیه درخت خرما هستند و اندازه های آنان گوناگون می باشند کامه‌دورآ دارای یک ساقه است که در انتهای آن خوشه ای از برگ ها قرار می گیرند گونه elegans ارتفاعی کم تر از یک متر دارد و دارای برگهای خمیده بسیار زیبایی است.

برگچه های آن تقریبا مستطیلی شکل می باشد گل ها به صورت پیازچه هایی زرد رنگ کوچک بوده که بر روی دمگل های باریک قرار می گیرند. کامه‌دو‌آ به نور متوسط، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر هفته یک بار از فروردین تا مهر ماه مورد استفاده قرار داد. خاک جنگل یعنی همان خاک هوموسی برای رشد گیاه کامه‌دورآ مناسب است مناسب برای پشت پنجره های شمالی و شرقی، هرچند وقت سطح برگ ها را با آب مقطر ولرم شست وشو داده و برگ های تغییر رنگ داده را از ساقه جدا کنید. هفته ای یکبار باید خاک آن را غرقاب نمود، در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.

نخل شامادورا و نکات لازم برای نگهداری این گیاه زیبا در منزل

نیازهای نخل شامادورا

آبیاری:  به آبیاری زیاد حساس است و باید بین دو آبیاری با انگشت زیر خاک را بررسی کرد و در صورت خشکی سیراب نمود. اب زیاد باعث سبز خشکی این گل میشود.

رطوبت: درست کردن یک جزیره زیر گیاه بهترین رطوبت را برایش ایجاد میکند.

دما: بهترین دما ۲۲ درجه سانتی گراد میباشد در صورت گرمای بیشتر باید آبپاشی روی برگها بیشتر شود، بهتر است جایش خنک باشد زیرا باعث سبز خشکی می شود.

خاک: خاک هوموسی سبک و دارای زهکشی خوب مثل یه قسمت  خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه واکنش خاک قلیایی باشد.

نور: نیاز نوری کم تا متوسط دارد و به سایه تا حدودی مقاوم است نور داخل منزل و پنجره های شرقی و شمالی وبطورکل بین نخل ها از همه به سایه مقاوم تراست!

تکثیر گیاه شامادورا به دو روش صورت می‌گیرد:

  روش اول:کاشت بذر

در این روش می‌بایست بذرها را در بستر آماده کشت بذر و قلمه کاشت و باید در مکانی قرار بگیرند که شرایط دمایی در حدود ۲۱ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد. بذرها را باید از اردیبهشت ماه تا نهایتاً تیر ماه کاشت، البته این نکته را در نظر داشته باشید که همه‌ی بذر‌ها سبز نشده و جوانه نمی‌زنند.

جوانه‌ها باید در مکانی پُر نور دور از تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشند. پس از جوانه زنی، کنترل وضعیت جوانه‌ها امری ضروری است چرا که جوانه‌ها بیش از هر زمان دیگری مستعد ابتلا به بیماری قارچی هستند.

باید مراقب باشید بیش از اندازه به جوانه‌ها آب ندهید که این عمل موجب از بین رفتن جوانه‌ها خواهد شد، هنگامی که جوانه‌ها بزرگ‌تر شدن و به اندازه حدود ۷ یا ۸ سانتی‌متر رسیدند، می‌توان به گلدان بزرگ‌تری منتقل کرد. این مطلب را در نظر بگیرید که تکثیر از طریق کاشت بذر یکم برای محیط منزل دشوار است.

 

  روش دوم:تقسیم ریشه

این روش برای محیط خانه بسیار راحت می‌باشد، گیاه را در فصل پاییز و بهار تکثیر کنید. بدین منظور از قسمت‌هایی که گیاه متراکم شده است، می‌توان گیاه مادر را به چند دسته تقسیم کرد و در گلدان مناسب کاشت. در انجام این روش فقط باید مراقب ریشه‌های گیاه باشید تا صدمه‌ای به گیاه وارد نشود.

نخل شامادورا و نکات لازم برای نگهداری این گیاه زیبا در منزل

عوارض و درمان نخل شامادورا:

برگها روشن وشفاف شده اند: میتواند از کمبود نور یا مواد غذایی باشد گیاه را بجای پرنور تر و طبق دستور تغذیه کنید

نوک برگهاقهوه ای شده است: از کمبود رطوبت یا کمبود پتاس و کلسیم میباشد شاید هم بخاطر آبیاری نامنظم میباشد از آب جوشیده برای  آبیاری استفاده کنید

برگها زرد شده اند: ازآبیاری زیاد یا نور کم و هوای گرم میتواند باشد شرایط را بررسی کنید

برگها باز نمیشود: سایز گلدان و یا خاک آنرا تعویض کنید یا تغذیه مصنوعی کنید

برگها تار عنکبوت گرفته: مربوط به کنه میباشد طبق دستور سمپاشی کنید و رطوبت محیط را با آبپاشی بیشتر کنید.

برگها خشک شدند: از تشنگی میباشد آبیاری کنید!

——————————————————-

مطالب مرتبط:

 

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X