معرفی گل لویسیا و شرایط رشد و نگهداری آن

معرفی گل لویسیا و شرایط رشد و نگهداری آن

معرفی گل لویسیا و شرایط رشد و نگهداری آن : دوستان اگه دنبال یه گل خوشگل خاص ٫ سرتق و بی عار و دایم گل می گردید من گل لویسیا Lewisia رو بهتون معرفی میکنم ! ظاهرش خیلی شبیه به گل اوونیوم هست و این گل خودش که جز ساکولنت ها هم محسوب میشه یعنی به کم آبی مقاوم هستش٫

برگهای اون بصورت روزت Rosette یا غنچه میباشد که از وسط بوته برگها باز میشن و گلهاش مثل دورچین سینی با ۱ ساقه بلند از کنارش در میان بیرون و هرچی بوته بزرگتر باشه تعداد شاخه های گل به تبع بیش میشه.

بومی ایالات متحده – نواحی غربی – و نماد ایالت مونتانا هم هست. گلهای قشنگ و پرپشتی میده به طوری که از دور شبیه به ۱ دسته گل دیده میشه و با وجود اون برگهای کوچیکش این حجم گل واقعا عجیبه ! بذر این گیاه رو ما از کانادا نخستین بار تو ایران وارد و تکثیر و فروش کردیم. تنفس بالایی داره و اصلا متناسب داخل اتاق نیست !!

شرایط نگهداری لویسیا

پس از این که بصورت کلی با این گل بیرونی و مقاوم اشنا شدیم، بهتره مستقیم بریم سراغ تبیین شرایط نگهداری.

معرفی گل لویسیا و شرایط رشد و نگهداری آن

آبیاری

دوستان عزیزانگیز آبیاری این گل به این گونه هست که میبایست مراقب مرگ تدریجیش باشید . این گل با این که ساکولنت هست و آب ذخیره میکنه تو برگای خودش٫نیاز به آبیاری با خشکی خاک داره. زمانیکه روی گل میره ابیاریش نبایستی دیر و زود بشه چون سبب شوکه شدن گیاه میشه.

آبی که توی اندام خودش ذخیره میکنه برای روز مبادای خودش هست و ما نبایستی گیاه رو وادار کنیم که از اون آب اضطراری مصرف کنه ! چون اگه به اون روز بیوفته دیگه به مرگ تدریجی دچار میشه ! آبیاری با خشکی خاک و بصورت سیراب انجام میشه.

شرایط نوری

این گل بومی عرض های بالای جغرافیایی نسبت به ایرانه. بنابراین نبایستی شدت آفتاب ایران و عرض جغرافیایی آمریکا رو باهم مقایسه کنین ! این جا تو تابستون ۲ دقیقه بذارید بیرون ذیل افتاب ٫ هرخلافی از بچگی کرده باشه اقرار میکنه  خلاصه دوستان تابستون میبایست جای سایه بالکن یا تراس نگهداری بشه و زمستون میبایست ذیل نایلون ٫ توی پاسیو یا گلخانه جای گرم باشه و بهار و پاییز میتونه حمام آفتاب مستقیم بگیره

لطفا از نور شدید تابستون محافظتش کنین. اگه کلا بالکن ندارین پس این گل رو هم نخرید چون پولتونو میریزید دور این گل بدون تهویه هوا فراوان دوام نمیاره .اگه کلا بالکن ندارین پس این گل رو هم نخرید چون پولتونو میریزید دور این گل بدون تهویه هوا فراوان دوام نمیاره .

دمای مورد نیاز

به طور کلی این گیاه خنک دوسته عاشق هوای خنکه و گلیه که مثل سیکلامن توی هوای خنک به گل میره. تابستون ها اگه حواستون نباشه ممکنه از گرما از بین بره پس میبایست براش توی تابستون سایه بون بذارین ٫ هوای تازه و تهویه دار بذارید یا کلا گلدان رو توی بالکن سایه نگهداری کنین تا پیش یخبندان.

یخبندان هم این گل رو از بین میبره. پس بهتره یه مشما دورش بکشین یا گلدان رو ببرید توی راه پله روشن ٫ راه پله رو دست کم نگیرین خیلی محل خوبیه برای گل و گیاه من که همه گلامو تو راه پله میذارم .

چه خاکی برای لویسیا خوبه؟

برترین خاکی ک توصیه میکنم برای این گل ازین خاک های آماده کاشت هست که گلفروشیا به اسم خاک هلندی میفروشند. این گل عزیز دوردونه هست و میبایست از خاک سبک و اسیدی استفاده کنین. منظورم اینه که pH خاک میبایست به سمت اسیدی باشه. اکثیر گیاهان گلدار تا خاک اسیدی نشه گل نمیدن ! تلاش کنین با آب آبیاری آب لیمو صنعتی هم اندازه ۱ قاشق غذاخوری توش بریزید.

اگه دیدید روی خاک شوره بسته و سفید شده میبایست خاک رو حسابی آبشویی کنین تا نمک ها از خاک بیرون برن ! هنگامی خاک شور میشه روی خاک سفیدی جمع میشه و نشونه EC بالای خاک هستش! هنگامی ای سی خاک میره بالا لبه گلها و ورق ها میسوزه !

رطوبت متناسب لویسیا

فراوان به این سوسول بازیا اعتقاد نداره اما یادتون باشه رطوبت بالا برای این گل توی محیط بسته بلای جونش هست و سریع نابود میشه از قارچ ! برای گیاهان گوشتی و ساکولنت رطوبت میتونه خطرناک باشه !! تلاش کنین غبارپاشی اصلا نکنین روش !!! پس:روی گلهاش اصلا غبارپاشی نکنین.

گلدهی لویسیا

گیاهان خنک یار مثل مرجان ٫ سیکلامن ٫ انواع بگونیا و کالانکویه ها از آغاز خنکی هوا تا انتها خنکی هوا گل میدن. حتی توی یخبندان زمستان هم ذیل مشما باشن و جاشون پسندیده باشه این گلدهی ادامه داره. از وقت آغاز گرمای هوا گلدهی قطع میشه تا مجدد هوا خنک بشه ! خنکی که میگم با یخبندان اشتباه نگیرین !

توی تابستون گرمای هوا معمولا این گیاهان نیاز به استراحت دارن من خودم اکثرا کف بر میکن همرو تا این دوره بگذره و شهریور خودش مجدد بیدار میشن. این گلهم مثه بقیه گلدهیش تابع دمای هوا و کوتاه شدن طول روز هست. با اتمام هر فلش گلدهی ساقه گل خشک شده رو کنده میشه تا دوباره ازونجا گلهای بیشتری تولید بکنه.

یادتون باشه سایز گلدان رو بزرگتر از خودش نگیرید یهویی چون این سبب عدم گلدهی میشه !!! نگهداری این گیاه توی اتاق هم سبب عدم گلدهی میشه !

تغذیه لویسیا

دوستان عزیز دو نوع تغذیه من توصیه میکنم برای این گیاه. یکی برای وقت استراحت تابستانه و یا رشد رویشی که میبایست با کود های ۳ ۱۸ زیگلر آلمان تغذیه بشه ۲ هفته یکبار و یکی هم در وقت گلدهی هست که میبایست با کودهای مخصوص گلدهی همراه با اسید هیومیک ۲ هفته یکبار تغذیه بشه.

یادتون باشه این گیاه به قول معروف گیاه دهن داری هست و میبایست حسابی کود بخوره ! اگه بابت کود قیمت نمیکنین پس نبایستی بخریدش!

تعویض گلدان

دوستان عزیز انگیز سایز گلدان مقوله ی زیاد مهمی هست ! یادتون باشه این قانونه برای همه گلها مخصوصا گلدار ها ! نبایستی هنگامی ریشه پر نشده گلدان عوض بشه !! اینکار سبب میشه رشد گیاه به تاخیر بیوفته دوباره میبایست انرژي گیاه صرف رشد ریشه بشه . اصطلاحا گیاه قهر میکنه. برترین کار اینه که نگاه کنین ب ذیل گلدان اگه ریشه های زده بود بیرون با تنها ۱ سایز بزرگتر عوض بشه !

معرفی گل لویسیا و شرایط رشد و نگهداری آن

معرفی گل لویسیا و شرایط رشد و نگهداری آن

اگه یهو گلدان خیلی بزرگ بشه هم گلدهی به تاخیر میوفته هم دیگه پاجوش نمیده و هم دیگه رشد نمیکنه ! وچون مجبورید برای سیراب شدن آب بیش بدید ٫ میبایست حتما منتظر پوسیدگی ریشه این گیاه باشید !!

چطور لویسیا را تکثیر کنیم؟

دوستان تکثیر این گل به ۳ گونه قلمه ٫ کاشت بذر و پاجوش انجام میشه.

تکثیر به وسیله بذر:

بذر این گل میبایست در دمای خنک بهار یا پاییز روی سطح ماسه بادی٫ یا ترکیب کوکوپیت و پرلیت شکری پخش بشه و روی بستر کشت رو میبایست به نوعی مشما پیچ کنین تا دم و رطوبت توش سبب سبز شدن بهتر بذرها بشه .

بعد از کاشت بذرها آبیاری ابتدا رو میبایست با سم کاپتان انجام بدید تا ضدعفونی بشه. بعد از حدود ۱ ماه بذرها آغاز به جوانه زنی می کنند. بعد از ۴ برگی شدن یکی یکی از بستر در میان و میرن توی گلدون مخصوص خودشون تا اونجا مستقل بشن !

کاشت نشا لویسیا

تکثیر به وسیله ی پاجوش:

معمولا زمانیکه رشد گیاه به حد برسه و جاش تنگ بشه توی گلدان ٫ از پایین ساقه گیاه ۱ سری یچه یا پاجوش رشد میکنن که هنگامی کمی بزرگتر شدن میبایست خاک بدید پای ساقه ی گیاه مادری تا پاجوشه ریشه بزنه و توی بهار با چاقوی تیز همراه با ریشه و ساقش جدا میکنن و میزنن توی گلدان سایز ۱۰ و خاک پسندیده تا با موفقیت تکثیر بشه.

تکثیر به وسیله قلمه :

مثل گیاهان روزت دیگه هنگامی سنش میره بالا ساقه ی اصلی کوچک گیاه رشد میکنه و میشه با قلمه تکثیرش نمود هم اون بوته ی قطع شده تکثیر میشه و هم گیاه مادری چند شاخه و منشعب میشه و بعد تعداد زیادی پاجوش از زیرش درمیاد !

آفت ها و بیماری های لویسیا

شپشک آردالود :

این آفت در طول سال خصوصا تابستان ها گیاه رو آلوده میکنه و پنبه های سفید رنگی هستند که میبایست سم مخصوص شپشک درمونش نمود

کنه :

توی تابستون که هوا خشک هست حمله میکنن و تارعنکبوت و گرد و خاک از علایم این افت هست سم مخصوصش هم توی وبسایت موجوده .

بیماری قارچی:

به شدت به پوسیدگی ریشه توی زمستون یا تابستون در محیط بدون تهویه حساسه ! همینطور سفیدک پودری سفید هم توی رطوبت بالا گیاه رو آلوده میکنه که میشه با سموم قارچکش مخصوص که در وبسایت دمبرگ هست درمونش کنین.

برخی محصول های نگهداری و تقویتی لویسیا

همونطوری که ملاحظه کردید، در این مقاله در بخش های مختلف به محصولاتی اشاره کردیم که برای نگهداری بهتر از لویسیا میتونین مورد استفاده قرار بدین. شما میتونین ضمن این که بیش راجع بهشون در لینک های ذیل بدونین، اگه نیاز داشتین با هزینه متناسب هم میتونین اقدام به تهیه اش کنین و درب منزل تحویل بگیرین. در هر جای ایران!

کود تقویتی ۳ ۲۰

می دانیم که مواد مغذی مورد نیاز گیاهان از راه خاک آن ها تامین میشود. ولی زمانی می رسد که به مرور با تغذیه گیاه، خاک عاری از مواد غذایی خواهد شد. این زمان نیاز به کوددهی خود را نشان میدهد که میبایست مواد غذایی مورد نیاز گیاه با استفاده از کود تامین شود. کود کامل گرین یکی از محصول های شرکت گرین گروس ایتالیاست که به رشد گیاه شما یاری میکند.

معرفی گل لویسیا و شرایط رشد و نگهداری آن

معرفی گل لویسیا و شرایط رشد و نگهداری آن

هورمون ریشه زایی انرگیل

روند ریشه زایی بسیاری از گیاهان بکند و سخت میباشد. از این رو میزان موفقیت تکثیر این گیاهان به روش قلمه زدن پایین می آید. به همین دلیل بسیاری از باغداران از این هورمون جهت زیاد شدن موفقیت در کاشت گیاه خود استفاده می کنند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی