معرفی و شرایط نگهداری گیاه گازمانیا

معرفی و شرایط نگهداری گیاه گازمانیا

معرفی و شرایط نگهداری گیاه گازمانیا

گل گازمانیا به خاطر گل های بزرگ و ستاره شکلش زیاد مشهور و پر طرفدار میباشد و یکی از دیگر دلایلی که این گیاه را از سایر بروملیادها جدا میکند تنوع بی نظیر رنگ گل های آن میباشد. این گیاه در طول عمر خود تنها یکبار گل می دهد و بعدا زندگی خود را از راه پاجوش هایی که تولید میکند، ادامه میدهد. در این مقاله به طور کامل به معرفی این گیاه میپردازیم و با شرایط نگهداری گل گازمانیا آشنا می بشویم.

 

نام علمی این گیاه Guzmania lingulata و نام انگلیسی آن Scarlet star به معنای ستاره آتشین میباشد. گیاه گازمانیا از خانواده Bromeliadaceae و خاستگاه اصلی آن آمریکای جنوبی است. گازمانیا بیشتر از 120 گونه گلدار تولید می کند.

این گل فاقد ساقه میباشد و در دسته گیاهان همیشه سبز قرار دارد. ورق های این گیاه دارای لبه های گوشتی میباشد و گل آن از قسمت وسطی گیاه میروید.
در وسط این گیاه فرو رفتگی ای وجود دارد که به آن فنجان می گویند و بهتر میباشد دائما پر از آب باشد . این آب میبایست هر چند زمان یکبار تعویض شود.

گازمانیا به دلیل رنگ فوق العاده گل هایش که طیف زیادیی از رنگ ها را همچون زرد، نارنجی، قرمز، صورتی ، سفید و… و حتی رنگ های ترکیبی شامل میشود، بصورت گسترده در طراحی دکوراسیون در هتل ها، لابی ، مراکز خرید و … به کار برده میشود و مردم علاقه زیادی به آن دارند. گفتنی میباشد که در گونه نگهداری درست گل های این گیاه به مدت 4 ماه سالم باقی می همچون.

انواع گل گازمانیا :

این گیاه دارای بیشتر از 110 گونه مختلف بوده و شامل گیاهان چند ساله همیشه سبز میشود.
مهم ترین گونه های گازمانیا عبارتند از :
• گازمانیا کانیفرا
• گازمانیا دنیس
• گازمانیا برترونیانا
• گازمانیا وِلا
• گازمانیا مینور
• گازمانیا لینگولاتا یا ستاره سرخ

معرفی و شرایط نگهداری گیاه گازمانیا
خصوصیات ظاهری گل گازمانیا

گل گازمانیا (ستاره سرخ) معمولا دارای عمری معادل 3 تا 6 سال میباشد ، ورق های این گل در اطراف یک محور مرکزی رشد میکند و در قسمت میانی آن همواره مقداری آب وجود دارد که زندگی گیاه به آن وابسته میباشد .

ورق های این گیاه به طول 45 سانتی متر بوده که براق،سبز روشن،باریک و خشن هستند.
براکته های مثلثی شکل (قرمز رنگ) که در میان آنان گلهای زرد متمایل به سفید قرار دارد.
براکته ها برای مدت طولانی رنگ خود را حفظ می کنند ولی گل های کوچک آن مدت کمی دوام می آورند.

شرایط نگهداری گل گازمانیا

نور
همانند مابقی بروملیادها، گل گازمانیا هم در جا های روشن و نور طبیعی شاد تر میباشد و پنجره های شرقی و یا غربی برای آن ها متناسب ترین میباشد.
• حتما این نکته را در پیشنهاد داشته باشید که نور مستقیم و داغ خورشید می تواند موجب درست کردن سوختگی بر روی ورق های گیاه شود.
• این گیاه برای چند هفته می تواند در نور کم دوام بیاورد اما ادامه این مشکل منجر به نابودی گیاه میشود.
• اگر یار دارید که گیاهتان رشد پسندیده و عمری طولانی داشته باشد و هم چنین پاجوش های زیادی تولید بکند، کلید آن نگهداری گیاه در محلی روشن میباشد.

آبیاری
گیاه گازمانیا به آبیاری متوسطی احتیاج دارد. بهتر میباشد فنجان گیاه که همان قسمت رنگی در انتهای گیاه میباشد را با آب سبک پر نمایید و هر 3 الی 4 هفته یکبار برای جلوگیری از درست کردن باکتری و پوسیدگی گیاه آب آن را تعویض نمایید.( اینکار در وقت گلدهی گیاه نبایستی گونه بگیرد چراکه موجب کوتاه شدن عمر گل گازمانیا میشود.)
• در وقت سرما و در شرایطی که نور کم میباشد آب کمتری داخل فنجان گیاه بریزید و اجازه بدهید 2 الی 7 روز خشک شود و بعد آن را با آبی تازه پر نمایید.
• مانند سایر گیاهان میبایست میزان آبیاری این گیاه را در فصل زمستان و سرما کاهش بدهید.
• آبی که به این گیاه میدهید حتما میبایست سبک باشد. اول آب را به مدت چند ساعت در جایی ساکن قرار بدهید تا کلر آب بپرد و بهتر میباشد که از آب تصفیه شده استفاده نمایید.
• خاک این گیاه میبایست دائما مرطوب باشد و نه خیس.

دما
در مورد تمامی گیاهان آپارتمانی بهتر میباشد این نکته را بدانید که اگر دما را در شرایط معمولی نگه دارید گیاهانتان به خوبی رشد خواهند نمود. گل گازمانیا هم از دیگر گلهای آپارتمانی مستثنی نیست تنها میبایست در پیشنهاد داشته باشید که آن را از جا های سرد و یا گرم دور نگه دارید.

رطوبت
گل گازمانیا بومی جنگل های استوایی است ولی به پیشنهاد می رسد که می تواند کمبود رطوبت را در خانه و یا محل کارمان تحمل بکند و به خوبی دوام بیاورد. تنها به این نکته توجه داشته که امکان این که نوک ورق های گازمانیا قهوه ای شود زیاد فراوان میباشد و بهتر میباشد رطوبت آن تامین شود.

معرفی و شرایط نگهداری گیاه گازمانیا
• این گیاه رطوبت را از راه ورق های خود جذب میکند، بهتر میباشد که آب را بصورت روزانه بر روی ورق هایش اسپری نمایید.
• همچنین برای تامین بهتر رطوبت برای گیاه جزیره صحیح نمایید به این گونه که یک ذیل گلدانی بزرگتر از سایز گلدان برگزینید و آن را از سنگ ریزه پر نمایید. بعدا درون زیرگلدانی را تا نصفه از آب پر نمایید و گلدان را بر روی آن قرار بدهید به صورتی که کف گلدان با آب در تماس نباشد چراکه در غیر صورت می تواند منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شود.

کود دهی
گل گازمانیا مواد مغذی مورد نیاز خود را از ورق های خودش که خشک میشوند و بر روی خاک می ریزند ، می گیرد. ریشه های این گیاه بر روی درخت، صخره ، آب و … رشد می کنند. بنابراین بهتر میباشد که کود را بر روی شاخ و ورق و سطح خاک آن اسپری نمایید.
• دقت داشته باشید که کود بیشتر از اندازه به این گیاه ندهید چراکه موجب شوختن ریشه و ورق های آن میشود و به گیاه آسیب میرساند.
• کود دهی را تنها در فصل بهار و تابستان و یک تا دو بار در سال انجام بدهید.

خاک
خاکی که برای گل گازمانیا انتخاب می نمایید میبایست زهکشی زیاد بالایی داشته باشد. این گیاه در خاک ارکیده به خوبی رشد می کند. هم چنین میتوانید مخلوط خاک ارکیده و کوکوپیت به نسبت یک دوم استفاده نمایید که جایگزین زیاد مناسبی برای پیت ماس میباشد.

———————————————————————

مطالب مرتبط:

شرایط نگهداری گل سنگ

پرورش و نگهداری گل مگنولیا

روش نگهداری گل قاشقی  

همه چیز در مورد گل محمدی

مشخصات گل سنبل و نحوه پرورش آن

روش نگهداری و رشد گل بنفشه آفریقایی

گلفروشی آنلاین نارین فلاور

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X