مراقبت از گل کالانکوا

مراقبت از گل کالانکوا

مراقبت از گل کالانکوا

جنس کالانکوا یا کالانکوئه بیش از ۱۰۰ گونه گیاه را شامل می‌شود، ولی تنها تعداد اندکی از آنان رایج و شناخته شده هستند. این ساکولنت محبوب، بومی مناطق خشک و بی آب و علف میباشد. اخیرا گونه‌های هیبریدی از این گیاه پرورش داده شده که به خاطر شکل برگ‌ها و گل‌هایشان زیاد محبوب هستند. همچون خیلی از گیاهان، کالانکوا هم کالای اصلی گلفروشی‌ها ست! گل‌های کالانکوا در رنگ‌های سفید، زرد، قرمز، صورتی، نارنجی و … قابل یافت هستند.

کالانکوا با توجه به طول روز و تعداد ساعاتی که نور دریافت می‌کند گل می‌دهد، خوشبختانه گیاهی ست روز کوتاه، پس در فصل زمستان از دیدن گل‌های رنگارنگش غرق لذت می‌شوید! همچون بسیاری از ساکولنت‌ها پرورش کالانکوا هم آسان میباشد فقط حواس‌تان به آبیاری آن، بخصوص در فصل زمستان، باشد!

مراقبت از گل کالانکوا
نیاز‌های گیاه کالانکوا

با رعایت موارد ذکر شده در پایین گیاه‌تان را شاداب و پر گل نگه می‌دارید!

نور: این گیاه مکانی روشن و آفتابی را می‌پسندد بخصوص در تابستان که فصل رشد و فعالیت گیاه میباشد. تلاش نمایید در زمستان گیاه را رو به روی پنجره جنوبی قرار بدهید تا حداکثر استفاده از آفتاب را داشته باشد.

آبیاری: در تابستان گیاه را به طور منظم آبیاری نمایید و اجازه بدهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود. در زمستان آبیاری را کاهش بدهید و تا خشک شدن کامل خاک گلدان آبیاری مجدد را انجام ندهید. در زمستان رطوبت معمول خانه برای رشد گیاه متناسب میباشد. برای تشخیص وقت آبیاری مجدد می‌توانید از برگ‌ها هم یاری بگیرید و در گونه بروز علائم تشنگی در آنان به گیاه آب دهید.

دما: کالانکوا هوای گرم را یار دارد پس آن را از معرض بادهای سرد بخصوص باد کولر دور نگه دارید. این گیاه دمای کمتر از ۱۴ درجه سانتی گراد را تحمل نمی‌کند پس در زمستان‌ها حسابی حواس‌تان به درجه حرارت محیط باشد.

خاک: مخلوط خاک‌های آماده گلدان برایش قابل قبول میباشد. توجه نمایید که این گیاه به خاکی با زهکشی متناسب نیاز دارد پس به بافت خاک‌ گلدانی که می‌خواهید تهیه نمایید دقت داشته باشید.

تغذیه: در تابستان هر ۲ هفته یک بار گیاه را کود دهی نمایید. هم می‌توانید از مخلوط کودهای مایع استفاده نمایید و هم از گرانول‌ها و قرص‌هایی که مواد مغذی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند.

تکثیر کالانکوا

بسیاری از گونه‌های کالانکوا (مانند گیاه اشک تمساح) در لبه برگ‌هایشان گیاهچه‌های کوچکی تشکیل می‌دهند و در واقع زنده زا هستند. هر کدام از گیاهچه ها در گونه کاشته شدن در گلدان گیاه واحدی را تشکیل می‌دهند.

اکثر کالانکوا های دیگر هم از راه قلمه ساقه و ورق قابل تکثیر هستند.برای تکثیر به روش قلمه ساقه، در ابتدای فصل رشد ساقه‌ای به طول چند سانتی متر (حدودا ۵ الی ۷ سانتی متر) از یکی از سر شاخه‌های گیاه ببرید و آن را درون خاکی مرطوب با زهکشی پسندیده قرار بدهید و در محیطی گرم بگذارید.

می‌توانید روی گلدان‌های قلمه‌تان را با کیسه پلاستیکی بی رنگ و شفاف بپوشانید تا شانس ریشه دار شدن قلمه‌ها بیش شود و فضای اطراف‌شان هم مرطوب بماند. برای قلمه ورق اول برگی با اندازه و سن متوسط (نه خیلی پیر و نه خیلی جوان) را به همراه دمبرگ از گیاه جدا نمایید، آن را در خاکی با زهکشی پسندیده قرار بدهید و تا وقت ظهور جوانه‌های نو خاک را مرطوب نگه دارید.

مراقبت از گل کالانکوا

چند نکته!

کالانکوا آسان نگهداری می‌شود و علاوه بر آن مزیت دیگری هم دارد! گل‌هایش! گل‌های کالانکوا می‌توانند مدت وقت زیادی روی گیاه باقی بمانند. بسیاری از افراد بعد از گل دهی و خشک شدن گل‌ها گیاه را دور می‌اندازند! کالانکوا گیاهی چند ساله میباشد پس بعد از خشک شدن گل‌های گیاه به راحتی آنان را جدا نمایید و مراقبت‌های معمول گیاه را از سر بگیرید. باغبانان حرفه‌ای، با تنظیم طول روز، کالانکوا را مجبور به گلدهی در پایان طول سال می‌کنند!

انواعی از کالانکوا ها می توانند در سبد کاشته شوند و آویزان بمانند. اگر به گیاهان آویز علاقه‌مندید می‌توانید آنان را تهیه نمایید. آخرین و مهمترین نکته: چند زمان یک بار گیاه را برای وجود آفات بررسی نمایید. آفاتی همچون کنه عنکبوتی، شپشک ها، شته ها و سپر داران آفات رایج گیاهان خانگی هستند که با تشخیص به موقع کنترل‌شان آسان تر می‌شود.

————————————————————

مطالب مرتبط:

پرورش و نگهداری نخل شامادورا

پرورش و نگهداری گل مگنولیا

فروشگاه اینترنتی گل نارین

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X