علت پژمردگی گیاهان آپارتمانی و راه حل آن ها

علت پژمردگی گیاهان آپارتمانی و راه حل آن ها

علت پژمردگی گیاهان آپارتمانی و راه حل آن ها

پایان گیاهان چه در داخل خانه و چه در بیرون خانه در معرض پژمردگی قرار دارند.
ما برای گیاه خود آب کافی، نور، کود و گرما را تامین می‌کنیم ولی باز هم آن‌ها پژمرده می‌شوند و ما را مستاصل می‌کنند.
ولی واقعا چه اتفاقی برای 1 گیاه رخ می‌دهد که باعث پژمردگی آن می‌شود؟
اگر میخواهید از داشتن گل و گیاهان شاداب و با طراوت در منزل خود لذت ببرید براحتی می توانید از فروشگاه اینترنتی گل و گیاه گُل سیتان، گل و گیاه مد پیشنهاد خود را برگزینید و کمتر از 3 ساعت در منزل خود داشته باشید.
با گُل سِتان همراه باشد تا علت پژمردگی گیاهان بخوانید.

پژمردگی چیست؟

برای این‌که علت پژمردگی گیاهان را بدانیم ابتدا میبایست متوجه بشویم که 1 گیاه چرا پژمرده نمی‌شود و چه چیزی باعث می‌شود برگ‌ها و ساقه‌های گیاه استوار و صاف بمانند.

گیاهان موجوداتی زنده هستند و برای تامین مواد مغذی به ریشه و آب نیاز دارند.
درون پایان اندام‌های گیاه لوله‌هایی به نام زایلم وجود دارد.
این لوله‌ها کار انتقال آب از ریشه به برگ‌ها را انجام می‌دهند.
آب منتقل شده به برگ‌ها بوسیله پدیده‌ای به نام مویینگی در کنار یکدیگر تجمع می‌کنند و چیزی به نام آماسیدگی را به وجود می‌آورند.
این آماسیدگی همان چیزی می باشد که گیاه نیاز دارد تا بتواند برگ‌ها و ساقه‌های خود را سفت، محکم و استوار نگاه دارد.
پس از مدتی این آب تجمیع شده بوسیله روزنه‌های روی ورق تبخیر می‌شود و پدیده‌ای به نام ترادمش را درست کردن می‌کند.
جالب می باشد بدانید که بیشتر از 95% آب وارد شده به برگ‌ها تبخیر می‌شود.

در صورتی که هر قسمت از این پروسه دچار مشکل شود مثلا ریشه‌ها نتوانند آب مورد نیاز را تامین کنند، زایلم نتواند آب مورد نیاز را انتقال دهد یا ترادمش در برگ‌ها با سرعت بیشتری رخ دهد، در نتیجه پدیده آماسیدگی دچار مشکل می‌شود و گیاه دیگر نمی‌تواند استواری و سفت بودن برگ‌ها و ساقه‌هایش را حفظ بکند و در نهایت برگ‌ها یا ساقه‌ها پژمرده می‌شوند.
به زبان ساده و خلاصه پژمردگی در گیاهان حاصل برهم خوردن تعادل میان میزان آب دریافتی و میزان آب تبخیر شده می باشد.

علت پژمردگی گیاهان

نخستین قدم برای حل این مشکل، تشخیص علت پژمردگی گیاهان می باشد.
در ادامه پایان مشکلاتی که باعث پژمردگی 1 گیاه می‌شود را مرور می‌کنیم تا بتوانیم به راحتی آن را تشخیص بدهیم و اصلاح کنیم.

1-کم آبی

بیایید با شایع‌ترین دلیل پژمردگی شروع کنیم. کم آبی باعث خشک شدن خاک و به طبع آن کمبود آب مورد نیاز برای ریشه‌ها می‌شود. سیستم آب کماکان در رگ‌های گیاه در جریان و در حالا تبخیر می باشد ولی از سمت دیگر آب جدیدی وارد سیستم نمی‌شود و این باعث می‌شود تا آماسیدگی کاهش پیدا بکند و گیاه جلوی چشمان شما پژمرده شود.

تشخیص کم آبی زیاد ساده می باشد. اگر شما برای مدتی به گیاه خود آب نداده‌اید و خاک گیاه شما زیاد خشک می باشد پس احتمالا با مشکل کم آبی روبرو هستید. احتمالا میبایست چندتایی ورق با لبه‌های قهوه‌ای هم ببینید.

برای حل این مشکل کافی می باشد میزان آب‌دهی را بیش نمایید و امیدوار باشید که گیاه شما دوباره سرزنده خواهد شد. بعضی از گیاهان بیش تحمل پژمردگی را دارند و می‌توانند خود را به سرعت بازیابی کنند ولی در مجموع بهتر می باشد اجازه ندهید هیچ گیاهی به سمت پژمردگی ناشی از کم آبی رود.

2-آب‌دهی فراوان

این حالت دقیقا برعکس حالت قبلی و زیاد جدی‌تر می باشد. گفتیم که پژمردگی به دلیل عدم توانایی گیاه در دریافت آب کافی رخ می‌دهد، آب‌دهی فراوان هم باعث همین اتفاق می‌شود ولی به نحوی دیگر.

زمانیکه به گیاهی بیشتر از حد آب بدهید در اول با زرد شدن برگ‌ها و ورم خودش را نشان می‌دهد.
آب‌دهی فراوان به معنی خیس بودن بیشتر از حد خاک و عدم عبور جریان هوا در خاک می باشد. این مساله باعث می‌شود باکتری‌ها و قارچ‌های مضر در اطراف ریشه رشد بکند و باعث مرگ ریشه شود.
با وجود این که آب زیادی برای گیاه تامین می‌شود و خاک همیشه خیس می باشد ولی مرگ ریشه منجر به عدم توانایی گیاه در تامین آب مورد نیازش می‌شود. اگر خاک گیاه همیشه خیس می باشد، زهکشی خوبی ندارد و به کندی خشک می‌شود احتمالا با مشکل آب‌دهی فراوان، پوسیدگی ریشه و پژمردگی مواجه خواهید شد.

برای تشخیص این مشکل می‌توانید به دنبال برگ‌های زرد یا ورم بیشتر از حد در گیاه بگردید. پوسیدگی ریشه هم چنین باعث قهوه‌ای یا سیاه شدن ریشه می‌شود. امکان دارد حتی خاک بوی گندیدگی بدهد و این گندیدگی امکان دارد به قسمت پایینی ساقه هم سرایت بکند.
اگر آب‌دهی فراوان به مرحله‌ای برسد که گیاه شما را پژمرده بکند احتمالا میبایست با آن گیاه خداحافظی نمایید ولی اگر در مراحل ابتدایی متوجه آن شدید می‌توانید عادت آب‌دهی و زهکشی خاک را اصلاح نمایید تا گیاه آسیب بیشتری نبیند.

3-تغییرات دما

هنگامی گیاه در دمایی قرار بگیرد که تحمل آن را ندارد دچار پژمردگی می‌شود. اکثر گیاهان گرمسیری دمایی بین پانزده درجه الی 32 درجه سانتی گراد را تحمل می‌کنند و شرایطی خارج از این بازه دمایی باعث درست کردن آسیب در برگ‌ها، ساقه‌ها و حتی ریشه‌ها می‌شود.
گرمای فراوان

دمای بیشتر از حد اغلب باعث آسیب مستقیم به بافت‌های گیاه می‌شود ولی امکان دارد با تبخیر بیش آب، باعث پژمردگی هم بشود.
در این حالت نیاز گیاه به آب بیش می‌شود ولی ریشه‌ها دیگر نمی‌توانند این نیاز را تامین کنند و تعادل به هم می‌ریزد.
اگر گیاه شما در نور مستقیم خورشید، کنار وسایل گرمایشی یا اتاقی گرم قرار دارد امکان دارد با این مساله مواجه بشوید.
امکان دارد 1 گیاه در زمستان در کنار پنجره‌ای نورگیر زیاد شاد باشد ولی در تابستان از راه همان پنجره آسیب ببیند.

فراموش نکنید خاک گیاهی که در محلی گرم قرار داد نسبت به گیاهی که در محلی خنک‌تر قرار دارد زودتر خشک می‌شود و نیاز به آب‌دهی بیشتری دارد.
برای تشخیص این مشکل به نشانه‌هایی همچون سوختن برگ‌ها، پیچ‌خوردن برگ‌ها، ریزش برگ‌ها یا لبه‌های قهوه‌ای یا زرد در آن دقت نمایید.
برای حل این مشکل کافی می باشد گیاه را به محلی خنک‌تر منتقل نمایید و مطمئن بشوید آب کافی به گیاه می‌رسد.
سرمای فراوان

در سمت دیگر ماجرا سرمای بیشتر از حد قرار دارد. اگر گیاه در محلی باشد که دمای هوای زیاد سرد باعث باشد برگ‌ها، ساقه‌ها و ریشه‌هایش آسیب می‌بیند و این مساله باعث می‌شود ریشه نتواند آب مورد نیازش را تامین بکند و پژمرده خواهد شد.
این اتفاق برای گیاهان داخل خانه زیاد بعید می باشد ولی اگر گیاه خود را در تابستان به بیرون منتقل می‌کنید فراموش نکنید که با آغاز پاییز آن‌ها را دوباره به داخل بیاورید تا از سرمازدگی در امان باشند.

4-آفات

آفت‌ها می‌توانند به گیاه شما بچسبند و از شیره آن‌ها تغذیه کنند. این مساله باعث پژمردن گیاه خواهد شد. حشراتی همچون شپشک‌ها، کنه‌ها و شته‌ها معمولا مجرمان اصلی این اتفاق هستند. این حشرات اگر در تعداد کم باشند مشکل بزرگی نیستند ولی زمانیکه جمعیت آن‌ها زیاد شدن پیدا بکند باعث از دست رفتن آب در گیاه و پژمردگی می‌شوند.
از بین بردن این حشرات کار سختی نیست. بهتر می باشد حداقل ماهی یک‌بار گیاه خود را به طور کامل بررسی نمایید تا قبل از این که جمعیت این حشرات فراوان شود آن‌ها را از بین ببرید.

5-بیماری

در ادامه مطلب علت پژمردگی گیاهان به بیماری های گیاه میپردازیم:
بیماری‌ها از 2 راه می‌توانند باعث پژمردگی گیاه شوند:
اولا می‌توانند روی سلامت و عملکرد ریشه تاثیر بگذارند و دوما می‌توانند روی جریان عبور آب و مواد مغذی در زایلم گیاه تاثیر بگذارند و آماسیدگی را از بین ببرند.

مثلا بیماری‌ای به نام فیوزاریوم وجود دارد که می‌تواند طی 24 ساعت برگ‌ها را پژمرده و سیاه بکند. راه حل این مشکل، هرس نمودن سریع برگ‌های مریض و استفاده از قارچ‌کش‌های صنعتی است.

بهتر است هرازگاهی گیاه را بررسی نمایید تا اگر نشانه‌ای از بیماری در آن دیدید بتوانید به سرعت اقدام نمایید. فراموش نکنید که گیاه مریض را میبایست به سرعت قرنطینه نمایید و از سایر گیاهان جدا نمایید تا بیماری خود را به آن‌ها سرایت ندهد.
بیماری‌ها معمولا حاصل نگهداری نامناسب، خیس ماندن بیشتر از حد و عدم تهویه هوای متناسب می باشد.
میبایست مراقب آب‌دهی بیشتر از حد، زهکشی نامناسب و گلدان بیشتر از حد بزرگ باشید. این‌ها شرایطی می باشد که قارچ‌ها و باکتری‌ها عاشق آن هستند.
در صورتی که بیماری را به سرعت تشخیص بدهید می‌توانید گیاه خود را درمان نمایید.
پژمرده شده گیاه

6-رطوبت کم

بسیاری از گیاهان خانگی به رطوبتی بیش از آن‌چه در خانه می باشد، نیاز دارند. البته امکان دارد در این شرایط زنده بمانند ولی نمی‌توانند عملکردی صد در صد و رشد خوبی داشته باشند.
بعضی گیاهان همچون خزه‌ها یا برخی ارکیده‌ها نیاز به رطوبتی بالا دارند و در صورتی که این نیاز تامین نشود واکنش نشان می‌دهند.

کمبود رطوبت معمولا در زمستان و در داخل خانه رخ می‌دهد، زمانیکه سیستم گرمایشی داخل خانه هوا را خشک و بدون رطوبت می‌کند. هم چنین اتاق‌های نورگیر و گرم هم رطوبت زیاد کمی دارند. گیاهان حساسی که در این شرایط قرار می‌گیرند به سرعت پژمرده می‌شوند.
اگر گیاهی را نگهداری می‌کنید که رطوبت بالایی می‌خواهد میبایست مراقب این شرایط باشید. می‌توانید از دستگاه بخور برای تامین رطوبت استفاده نمایید یا مقداری آب و سنگ در سینی ذیل گلدان بریزید به صورتی که آب با گلدان تماس پیدا بکند. هم چنین کنار هم قرار دادن چند گیاه در کنار یک‌دیگر به تامین رطوبت یاری می‌کند. مکان‌هایی همچون حمام یا آشپزخانه هم رطوبت بالایی دارند.

7-کوددهی

مشکلات کوددهی هم می‌تواند باعث پژمردگی گیاه شود. این مساله اغلب به خاطر کوددهی بیشتر از حد می باشد و کوددهی کم این مشکل را درست کردن نمی‌کند.
شاید شما وسوسه می‌شوید که با کوددهی فراوان، سرعت رشد گیاه خود را زیاد شدن بدهید ولی میبایست بدانید با اینکار فقط به گیاه خود آسیب می‌زنید. شما میبایست به اندازه‌ای به گیاه کود بدهید که مواد غذایی مورد نیازش تامین شود. کود دادن بیشتر از حد باعث مسمومیت و آسیب‌های شیمیایی می‌شود.

این پروسه به ریشه‌های گیاه آسیب می‌زند و در نتیجه گیاه نمی‌تواند آب مورد نیاز خودش را تامین بکند.

برای حل این مشکل کافی می باشد خاک گیاه را برای حدود پنج دقیقه با جریان آب بشورید و اجازه بدهید آب از ذیل گلدان خارج شود. اینکار باعث می‌شود نمک‌های تشکیل شده که حاصل کوددهی بیشتر از حد بوده شسته شود و گیاه بتواند دوباره خود را بازیابی بکند.

در مجموع در این مطلب تلاش کردیم، از علت پژمردگی گیاهان آپارتمانی و راه حل آن ها اطلاعات ضروری را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ ولی چنانچه در حین خواندن، سوالی در این خصوص به ذهنتان رسیده می باشد ولی جواب آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از راه بخش نظرات ذیل همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان سایت گل نارین درمیان بگذارید تا در اسرع زمان به آن جواب بدهند.

برای خرید گل آنلاین در فضای مجازی فروشگاه اینترنتی گل نارین در خدمت شما عزیزان و سروران میباشد.

مطالب مرتبط  :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی