علت مشکل و بیماری گل ارکیده چیست؟

علت مشکل و بیماری گل ارکیده چیست؟

علت مشکل و بیماری گل ارکیده چیست؟

رایج‌ترین بیماری گل ارکیده، عفونت‌های قارچی میباشد. این عفونت می‌تواند بصورت فرو رفتگی، زنگ زدگی و ظاهر شدن حفراتی در سطح برگها پدیدار شود.
مریض شدن ریشه و آسیب گلبرگ‌ها هم از دیگر عوارض عفونتهای قارچی هستند. علاوه بر این، عفونت‌های باکتریایی هم می‌توانند سلامت گیاه ارکیده را به طرز چشمگیری کاهش بدهند. برای درمان این مشکلات، تشخیص نوع بیماری گیاه زیاد مهم میباشد.

نگهداری از گل ارکیده


به طور کلی برای درمان بیماری‌های قارچی، میبایست خاک را تعویض کرده و از زه کشی متناسب آن مطمئن بشوید. قدم بعدی پیشگیری از تجمع قطرات آب بر سطح برگهاست. هوا میبایست به خوبی در محیط حضور گیاه جریان داشته باشد. فراموش نکنید که برگها و ساقه‌های درگیر را از گیاه جدا کنید.
برای درمان عفونت‌های باکتریایی هم میبایست سطح برگها را از هرگونه رطوبت خشک کرده و بخش‌های آسیب دیده را جدا نمایید. شاید ضروری باشد کمی هیدروژن پراکسید هم به گیاه اسپری نمایید، پیش از این کار با 1 متخصص حوزه گیاهان مشورت نمایید.

علت مشکل و بیماری گل ارکیده چیست؟
چطور گل ارکیده را تکثیر کنیم؟

روش‌های مختلفی برای تکثیر نمودن گل ارکیده وجود دارد. همچون قلمه زدن، تقسیم نمودن، کاشت دانه و یا کاشت پیاز.
قلمه زدن امکان دارد برای همه انواع ارکیده کار نکند. ولی تقسیم نمودن معمولا برای اغلب انواع ارکیده کارساز میباشد و نوسانات کمتری هم دارد.
برای اینکار می‌توانید از ریشه (ریزوم) ارکیده استفاده نمایید. به راحتی ریشه را از خاک خارج کرده و با احتیاط بخش مستقلی از آن را جدا نمایید. بهتر میباشد پایان گرد و خاک متصل به این بخش را به یاری 1 محلول ضد قارچ تمیز نمایید تا از ابتلای گیاه به بیماری‌های احتمالی جلوگیری شود. حالا می‌توانید این بخش را در گلدانی با خاک تازه بکارید.

راز دوباره گل دادن گل ارکیده چیست؟


راه دیگر، استفاده از جوانه‌های موجود بر روی گیاه است. بعضی از انواع ارکیده، این جوانه‌ها را بر نوک ساقه‌های خود درست کردن می‌کنند. می‌توانید جوانه را به آرامی از گیاه مادر جدا کرده و در گلدانی دیگر بکارید. اگر این جوانه فاقد هرگونه ریشه بود، به آرامی بخش پایینی را کمی باز کرده تا به تولید ریشه یاری نمایید. فقط مواظب باشید که به گیاه آسیب نزنید.
نکته مهم در این روش از تکثیر، همواره مرطوب نگه داشتن گلدان تازه میباشد. آنان را در محیطی گرم و تقریبا تاریک قرار بدهید. تابش نور مستقیم به گیاه برنا سبب سوختن آن خواهد شد.
پس از این که گیاه به خوبی در گلدان مستقر شد، می‌توانید آن را قبل سایر گلدان‌های خود ببرید.

چطور به گل ارکیده آب بدهیم؟

یکی از اشتباهات در مورد گل ارکیده آبیاری بیشتر از حد آن میباشد در واقع آبیاری میبایست به گونه ای باشد که آب به پایان قسمتهای ریشه برسد و هنگامی سطح خاک خشک شد دوباره آبیاری شود و زه کشی گلدان میبایست متناسب باشد یعنی کف گلدان میبایست چند سوراخ داشته باشد که آب اضافی به راحتی از آن خارج شود. صحیح میباشد گل ارکیده کم توقع میباشد ولی از خشکی و بی آبی بیزار میباشد.

مناسب ترین سبد گل برای خواستگاری

کدام جا خانه برای قرار گرفتن گلدان ارکیده متناسب است؟

محل گلدان ارکیده نبایستی فراوان تاریک و در مقابل نور مستقیم خورشید باشد ، برترین جا، نزدیک پنجره های جنوبی و شرقی میباشد که نور بهتری نسبت به سایر پنجره ها دارد. اگر ورق های ارکیده سبز روشن میبایست یعنی شرایط نور متناسب میباشد و اگر ورق های آن سبز تیره باشد یعنی نور محیط کم میباشد و میبایست جای گلدان را عوض نمایید و اگر برگهای آن زرد یا قهوه ای باشد یعنی نور در محیط فراوان میباشد.

 

مطالب مرتبط :

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X