شرایط کشت و پرورش گل آدنیوم

شرایط کشت و پرورش گل آدنیوم

شرایط کشت و پرورش گل آدنیوم

این گیاه به علت داشتن گلهای درشت و قشنگ، مقاوم بودن بسیارو نگهداری راحت ،گیاه زینتی بسیار مورد توجهی می باشد .رز صحرایی جایزه سلطنتی باغ و باغبانی را هم از آن خود کرده میباشد.گیاه آدنیوم بصورت بوته ای می باشد و متناسب برای کاشت در باغها، نگهداری در منزل و نگهداری در گلدان به شکل بنسای می باشد.

ریشه و ساقه گیاه آدنیوم دارای شیره سمی می باشد که در آفریقا از سم آن برای شکار استفاده می شود.

آدنیوم گیاهی همیشه سبز، گوشتی و گلدار بوده که ارتفاعی بین ۱ تا ۳ متر دارد ، گستردگی آن بین ۲ تا ۴ متر میباشد .سرعت رشد این گیاه متوسط میباشد و بین ۲ تا ۵ سال وقت نیاز میباشد تا به رشد کامل خود برسد.این گیاه در ساقه خود آب ذخیره می کند و در شرایط بی آبی از آن استفاده می کند.

برگها بافتی چرمی دارند ، طول آنان بین ۵ تا ۱۵ سانتیمتر میباشد و عرضی در حدود ۰٫۳ سانتیمتر دارند. برگهای این گیاه معمولاً در بالای ساقه شکل میگیرند.گلها بزرگ و شیپور همچون هستند بین ۲ تا ۵ سانتیمتر طول و بین ۴ تا ۶ سانتیمتر قطر آنان می باشد.

فصل شکوفایی گلها از اواخر زمستان تا اواسط بهار می باشد و به رنگهای قرمز، صورتی و سفید مشاهده می شوند.گلها عقیم میباشند و به تنهایی قادر به بذرافشانی نمودن نمیباشند. گلهای آدنیوم برای پروانه ها و سایر حشرات زیاد جذاب میباشد.

هر چند گیاه آدنیوم حتی بدون داشتن گل هم به دلیل برگ‌ها و ساقه قوی که دارد، جذاب میباشد اما در فصل گلدهی زیبایی و خیره‌کنندگی این گل چند برابر می‌شود. گلدهی آدنیوم از اواخر زمستان شروع و تا اواسط بهار ادامه دارد.

شرایط کشت و پرورش گل آدنیوم

شرایط گلدهی آدنیوم به شرح ذیل است:

  • گیاه آدنیوم برای گلدهی میبایست بالغ باشد که بسته به نوع آن دو تا سه سال طول می‌کشد.
  • برای به گل رفتن گیاه ضروری میباشد حتما گیاه خود را به موقع (اواسط پاییز) هرس نمایید و در همان فصل پاییز کوددهی هم انجام بدهید.
  • آدنیوم برای به گل رفتن نیاز به گذارندن یک دوره سرما و خواب (رکود) دارد. یعنی ضروری میباشد گیاه در طول فصل زمستان و به مدت ۲ ماه، در دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرد. در این مدت نیاز آبی گل زیاد کم شده و هر ۳ تا ۴ هفته یک بار میبایست گل را آبیاری نمایید و آبیاری میبایست در حدی باشد که فقط از خشک شدن بیشتر از اندازه خاک گلدان جلوگیری شود. در این دوران گیاه برگ‌های خود را از دست می‌دهد و نیاز چندانی به نور خورشید ندارد. قرار دادن گلدان پشت پرده پنجره‌ای که دمای کمتر از ۱۰ دارد، برای گذارندن دوره خواب گل در آپارتمان کفایت می‌کند.

شرایط پرورش و نگهداری گل آدنیوم :

خاک متناسب گل آدنیوم :

خاک مورد نیاز آدنیوم خاکی سبک با زهکش متناسب هست. اگه علاقه به تهیه خاک برای آدنیومتون دارید، میتونید این خاک رو از مخلوطی از پرلایت و شن و قلوه سنگهای ریز برگزینید. برای کاشت این گیاه از گلدان سرامیکی استفاده نمایید.

نور گل آدنیوم :

گیاه آدنیوم به نور مستقیم و کافی خورشید برای رشد و گلدهی نیاز دارد. برای نگهداری از آدنیوم در آپارتمان حتما آن را در برابر پنجره‌های نورگیر منزل قرار بدهید به طوری‌که در تابستان، صبح، دو ساعت نور مستقیم خورشید به آن بتابد، ظهر در سایه آفتاب و بعد ازظهر در سایه قرار بگیرد. نور کم و عدم دریافت نور خورشید باعث بلند و باریک شدن ساقه‌ها، تعداد کمتر ورق و عدم گلدهی می‌شود.

دمای متناسب گل آدنیوم :

این گیاه به شدت به سرما حساس میباشد و در دمای ۱۵ درجه زرد میشود و تا دمای ۱۰ درجه مقاومت میکند و زنده می ماند ولی  برترین دما بین ۱۰ تا ۳۰ درجه میباشد . در بهار و تابستان میتوان در حیاط نگهداری نمود اما در موقع سرما حتما میبایست داخل نگه داری شود تا گیاه یخ نزند . کمی هوای خنک مثلا شب های ۱۷ تا ۱۸ درجه باعث گل انگیزی آن میشود .

آبیاری گل آدنیوم :

در تابستان بصورت روزانه انجام شود .بهتر میباشد آبیاری طوری گونه بگیرد که همواره خاک مرطوب باقی بماند.آبیاری بیشتر از اندازه باعث ازبین رفتن گیاه و پوسیدگی ساقه و ریشه خواهد شد.

کوددهی گل آدنیوم :

درطبیعت این گیاه به راحتی از مواد غذایی خاک استفاده میکند حتی در نبود مواد غذایی هم به دنبال غذا ریشه های خود را تا عمق خاک و اطراف می دواند اما در شرایط گلدان میبایست در طول فصل رشد ماهی یک بار با کود کامل طبق دستور گیاه کود دهی شود در گونه کود ندادن رشد گیاه متوقف میشود و گاهی هم ورق ها زرد خواهند شد . توجه شود که دادن کود های اوره یا ازت بالا باعث زشتی و لاغر شدن تنه گیاه میشود .

شرایط کشت و پرورش گل آدنیوم

گلدهی گل آدنیوم :

در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل های شیپوری و بزرگی می دهد.البته برای گلدهی در آپارتمان حتما میبایست در دمای ذیل ۱۰ درجه به مدت ۲ ماه نگهداری شود تا نیازسرمایی آدنیوم برطرف شود.

هرس گل آدنیوم :

یکی از مسایلی که تولیدکنندگان به آن کمتر توجه می کنند همین هرس میباشد. بطوریکه گیاه بصورت تک شاخ رشد کرده و گلدهی کمی دارد اما در گونه پینچ(چیدن جوانه انتهایی)آن چند شاخه شده وگلدهی آن زیاد شدن میابد.هم چنین می توان گیاهان پیری که برگهای آن ریخته شده را با هرس شدید دوباره برنا نمود.در گونه هایی که با پیوند افزوده شدند با هرس شدید می شود گیاه را به گلدهی وادار کرد.

رطوبت مورد نیاز گل آدنیوم :

این گیاه در هوای مرطوب و گرم برترین رشد را خواهد داشت و به خشکی هوا مقاوم میباشد اما در کل میتوان گفت که این گیاه علاقه زیادی به رطوبت دارد و زطوبت هوا باعث  کلفت شدن تنه و قشنگ تر شدنش میشود . هم چنین گیاهانی که در هوای مرطوب رشد کردند گل هایشان دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به آن هایی میباشد  که در خشکی زندگی  کردند ، می باشند .

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده خدمات رسانی در زمینه انواع دسته گل، سبد گل، جام گل، باکس گل، گل های آپارتمانی، دسته گل عروس، گل های آپارتمانی و … به شما مشتریان گرامی می باشد.

—————————————————–

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی