شرایط پرورش و نگهداری گل کاملیا

شرایط پرورش و نگهداری گل کاملیا

شرایط پرورش و نگهداری گل کاملیا

آبیاری

برای پرورش گل کاملیا به آبیاری متناسب احتیاج دارید. این گیاه قادر به تحمل خشکی نیست. شیوه آبیاری برای رشد گل کاملیا اهمیت زیادی دارد ولی این آبیاری در وقت تابش مستقیم نور خورشید مهم تر می باشد.

در فصل های معتدل(پاییز و بهار) گل کاملیا را دو بار در هفته و در فصل گرم تابستان آبیاری را به هفته ای یک بار برسانید. برای آبیاری این گل زینتی بهتر می باشد از آبی بدون املاح بهره مند بشوید. آب شهری را میتوان در حد ۲ ماه مورد مصرف قرارداد ولی گچ موجود در آن می تواند سبب بروز مشکلاتی در گیاه گردد. این مشکلات با زرد شدن ورق گیاه و ریزش آن، از دست رفتن غنچه های گل و بسته ماندن گل ها نمایان میشود.

توجه داشته باشید که بستر غرقابی برای این گیاه با زرد شدن و افتادن ورق همراه بوده و در آخر گیاه را از بین خواهد برد. برای انجام آبیاری وضعیت خاک را مورد بررسی قرار بدهید.
خاک در قسمت سطح میبایست خشک شده باشد. اگر از خشکی سطح خاک مطمئن نیستید، مقداری از خاک را کنار بزنید. اگر بعد از کنار زدن خاک اثری از خشکی خاک نبود، میبایست منتظر از دست رفتن رطوبت خاک بمانید. آب دهی نامنظم می تواند سبب ریزش ورق ها و مشکلات گیاه شود.

نور

نگهداری گل کاملیا در محیط پرنور امکان پذیر می باشد. البته میزان بهرمندی این گیاه از نور مستقیم به بستر حیات گیاه و رطوبت هوا وابسته می باشد. گل های قرمز می توانند در برابر نور خورشید تاب بیشتری بیاورند. البته اگر میزان رطوبت نسبی هوا بالا باشد، پرورش گل کاملیا در نور مستقیم آسان تر خواهد بود. چون در این شرایط قادر به تحمل نور مستقیم خورشید می باشد.

اگر تابش نور خورشید بیشتر از حد مورد نیاز باشد، این مسئله بروز لکه های قهوه ای را بر روی ورق ها به دنبال خواهد داشت. تابش نور مستقیم را در هنگام کمبود رطوبت و دمای بالا محدود سازید.
این گیاه به نور متمایل می باشد و برای گلدهی به نور نیاز دارد. در گونه کمبود نور، ورق های آن با فاصله از یکدیگر دیده میشوند.

شرایط پرورش و نگهداری گل کاملیا

دما

دامنه دمای نگهداری گل کاملیا متفاوت بوده و این دما بین صفر تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. این طیف دمایی نشان میدهد که گل کاملیا آستانه تحمل بالایی دارد. برترین دما برای پرورش گل کاملیا ۱۳ تا ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد.
اگر غنچه های گل کاملیا می ریزند، احتمالاً دمای محیط بالاست. برای تشکیل این غنچه ها به دمای ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد نیاز دارید. بهتر است دما را بعد از رویت این غنچه ها اندکی پایین آورید تا رشد مطلوب نصیب گل کاملیا گردد.

رطوبت

برای تامین رطوبت گل کاملیا همچون تکثیر ورق انجیری و تکثیر کوردیلین، غبار پاشی را امتحان نمایید. برای اینکار از آب ولرم بهره مند بشوید. بهتر می باشد این آب در نوع بدون املاح و سبک انتخاب گردد. در وقت گل دهی، غبارپاشی را انجام ندهید. این غبارپاشی بهتر می باشد هفته ای یکبار انجام شود.

خاک

خاک متناسب برای نگهداری گل کاملیا, خاکی حاصلخیز، اسیدی و غنی می باشد. اگر خاک این گیاه از نوع قلیایی باشد، می تواند به دلیل وجود کلسیم سبب زردی ورق ها و صدمه به آن ها شود. یکی از ترکیب های متناسب و مورد تایید برای کاشت گل کاملیا ۵۰ درصد پیت موس، ۸۰ درصد پوست کاج(پوسیده شده)، ۵۰ درصد خاک لوم شنی و ۲۰ درصد پرلایت می باشد.

کود دهی

بعد از اتمام گلدهی کاملیا نوبت به کود دهی می رسد. برای تغذیه این گیاه از کودهایی با مواد مغذی فراوان بهره مند نگردید. کود دهی درفصل بهار بعد از انتها دوران گلدهی شروع میگردد.

اگر در فصل تابستان با رشد کم، پژمردگی و شاخ و ورق ضعیف گل کاملیا رو به رو هستید، بهتر می باشد کود دهی را انجام بدهید. البته بهتر می باشد یک روز پیش از کود دهی عمل آبیاری برای گیاه کاملیا انجام شده باشد.

کود دهی برای رشد گل کاملیا اهمیت زیادی دارد و سبب مقاومت آن نسبت به سرما خواهد شد. با این توصیف بهتر می باشد گیاه کاملیا را قبل از شروع سرما با کود تغذیه کنید. برای بهرمندی از کود به روی پاکت آن مراجعه کنید. در این گونه متوجه میزان مصرف آن خواهید شد.

خاک غنی به دلیل پربار بودن نیاز به کود ندارد. توجه داشته باشید گل کاملیا مریض را نبایستی کود دهی نمود. برای کود دهی هیچگاه وقت خواب گیاه را انتخاب نکنید. کود دهی کاملیا را از بهمن تا مرداد هر ۲ هفته یک بار انجام بدهید. برای این تغذیه ۲ گرم کود معمولی و ۲ گرم سولفات آمونیوم را در یک لیتر آب بریزید و به مصرف گیاه برسانید.

شرایط پرورش و نگهداری گل کاملیا

هرس

نگهداری گل کاملیا نیاز به هرس دارد. گل های این گیاه در بهار دیده میشوند. برای ثمردهی میبایست یک سال از کاشت کاملیا گذشته باشد.

در انتهای تابستان و فصل پاییز جوانه گل ها بر روی شاخه یک ساله دیده میشود. بنابراین هرس نمودن در این مورد امری مهم و لازم به حساب می آید. هرس را بعد از گلدهی و قبل از جوانه زنی مجدد گیاه انجام بدهید.

این هرس به موقع می تواند سبب رشد بهتر شاخ و ورق گیاه شود. ضمن این که نواحی آسیب دیده گیاه را هم برطرف سازد.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده ارسال انواع سفارشات دسته گل،سبد گل،تاج گل،باکس گل،گیاهان آپارتمانی و … به شما مشتریان گرامی می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل به بخش فروشگاهی سایت نارین فلاور مراجعه نمایید.

——————————————————————

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی