روش های نگهداری و مراقبت از گیاه ” برگ عبایی “

روش های نگهداری و مراقبت از گیاه " برگ عبایی "

روش های نگهداری و مراقبت از گیاه ” برگ عبایی “

گیاه برگ عبایی ، یک گیاه زینتی می باشد که زیبایی و جذابیت ظاهری آن موجب شده تا به یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی تبدیل شود. این گیاه زیبا که داری برگ هایی به رنگ سبز تیره و درخشان می باشد، نیازمند مراقبت اندکی بوده و از مقاومت بالایی در شرایط سخت برخوردار می باشد.

گیاه برگ عبایی ریزوم دار، بدون ساقه هوایی،دارای برگهای سبز تیره، براق و پهن با دمبرگ بلند می باشد که بطور مستقیم از سطح خاک بیرون می آید. این گیاه دارای گل های ریز و فنجان مانندی می باشد که روی سطح خاک و در قسمت زیرین گیاه، در اواخر تابستان ظاهر میشود. عمر این گیاه فراوان می باشد و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق می ماند.

 

مراقبت
این گیاه قادر به مقاومت در بسیاری از شرایطی می باشد که سایر گیاهان توانایی مقابله با آن را ندارند. با این حالا اگر مراقبت خوبی از این گیاه به عمل آورید ، از رشد زیاد خوبی برخوردار خواهد بود و سرسبز تر و پر شکوفه تر هم خواهد شد.

روش های نگهداری و مراقبت از گیاه " برگ عبایی "
محل نگهداری
این گیاه متناسب مناطق دارای نور غیر مستقیم می باشد و در شرایط سخت و دما های مختلف هم قابل نگهداری می ‎باشد ولی با این حالا میبایست بدانید که این گیاه را نبایستی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بدهید زیرا در این گونه گیاه ورق عبایی مورد پیشنهاد خواهد سوخت.

گونه های رنگارنگ این گیاه در مقایسه با گونه های سبز رنگ آن به نور بیشتری نیاز دارند. در نگهداری از این گیاه هم چنین ضروری می باشد توجه داشته باشید که میبایست از دمای خیلی پایین و یخبندان دور نگه دارید تا آسیب نبیند.

خاک متناسب
وضعیت خاک تاثیر زیادی در رشد این گیاه دارد. خاک متناسب برای این گیاه خاکی می باشد که دارای ph بین 5.5 تا 6.5 باشد و هم چنین بهتر می باشد خاک این گیاه را با مقادیر مساوی شن و ماسه ترکیب نمایید.

 

کاشت و تعویض گلدان
این گیاه بدون هیچ مشکلی از رشد مناسبی برخوردار خواهد بود ولی با این حالا ضروری می باشد که هر 4 یا 5 سال یکبار، این گیاه را به گلدان جدیدی منتقل نمایید تا شرایط رشد بهتر برای آن فراهم شود که وقت متناسب برای تعویض گلدان این گیاه فصل بهار می باشد.

اندازه گلدان میبایست با توجه به اندازه گیاه و ریشه آن در پیشنهاد گرفته شود تا امکان متراکم شدن ریشه درون خاک وجود داشته باشد.
گلدان میبایست دارای سوراخ های متعدد در انتهای خود باشد.

لایه ابتدا خاک میبایست شامل خاک رس و شن باشد تا امکان تخلیه آب اضافی از خاک وجود داشته باشد و بعدا لایه ای خاک درون گلدان ریخته ، گیاه را از گلدان قدیمی خارج کرده و درون گلدان نو قرار بدهید و بعد باقی خاک را بر روی گیاه ریخته و در آخر آن را آبیاری نمایید.

آبیاری
خاک این گیاه نبایستی خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشد . گونه های سبز رنگ این گیاهان، نیازمند آب کمتری در مقایسه با سایر گونه های آن هستند و از آبیاری بیشتر از حد این گیاه خودداری نمایید، در غیر اینصورت ریشه های گیاه پوسیده خواهند شد.

برترین آبیاری برای این گیاه، آبیاری به وسیله قطرات باران می باشد که در گونه عدم دارا بودن این شرایط، گیاه مورد پیشنهاد را با مقدار کمی آب آبیاری نمایید و پس از خروج آب اضافی از سوراخ های ذیل گلدان، آب آضافی را دور بریزید.

در صورتی که محیط منزلتان از رطوبت کافی برخوردار نیست ، بهتر می باشد گاهی اوقات مقداری آب را بر روی ورق های گیاه اسپری نمایید و گرد و غبار موجود بر روی ورق های آن را با حوله ای مرطوب تمیز نمایید.

کود دهی
بمنظور تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه ضروری می باشد که گیاه را در طول بهار و تابستان، کود دهی نمایید که استفاده از کود مایع هر دو هفته یکبار برای این گیاه توصیه می ‎شود و هم چنین ضروری به ذکر می باشد که از قرار دادن کود بر روی خاک خشک خودداری نمایید که در غیر این گونه موجب سوختن ریشه های گیاه می‎ شود. پیش از کوددهی ضروری می باشد که گیاه مورد پیشنهاد را آبیاری نمایید.
این گیاه در طول فصول پاییز و زمستان نیازی به تغذیه به وسیله کود نخواهد داشت.

 

نور :
نور کامل آفتاب باعث درست کردن لکه هایی سوخته در ورق می شود.ینابراین بهتر می باشد از نور بصورت نیم سایه برای این گیاه استفاده نمود.
دما :
برترین دما، درجه حرارت متناسب برای زندگی در اتاق می باشد.

روش های نگهداری و مراقبت از گیاه " برگ عبایی "
هرس نمودن
این گیاه به هرس نمودن خاصی نیاز ندارد و فقط کافی می باشد که ورق های زرد شده و سوخته گیاه را از آن جدا نمایید و اینکار را با استفاده از قیچی باغبانی و یا چاقو انجام بدهید و پیش و بعد ار انجام اینکار وسیله مورد پیشنهاد را ضدعفونی نمایید که این امر بمنظور جلوگیری از حمله ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها گونه می‎ بگیرد.

تمیز کردن ورق :
با پارچه یا اسفنج مرطوب هفته ای یکبار برگها را تمیز نمایید، هرگز از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید.

 

خواب زمستانی
در صورتی که این گیاه را در طول بهار و تابستان در خارج از منزل نگه داری می ‎کنید، پیش از نخستین یخبندان آن را به داخل منزل منتقل نمایید که خواب زمستانی گیاه در دمای معمولی اتاق هم می ‎تواند اتفاق بیفتد. این گیاه قادر به تحمل دمای هشت تا ده درجه سانتی گراد هم هست ولی بهتر می باشد در مکانی نزدیک به شوفاژ و یا بخاری قرار گیرد.

از قرار دادن این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید حتی در زمستان هم خودداری نمایید و هم چنین تا زمانیکه خاک به طور کامل خشک نشده، گیاه را آبیاری نکنید. در دمای پایین هم خاک به سرعت خشک نمی ‎شود و رطوبت برای مدت طولانی تری در خاک باقی خواهد ماند و در صورتی که ریشه های گیاه مستعد ابتلا به پوسیدگی باشند، از کود دهی گیاه در طول زمستان به طور کامل صرف پیشنهاد نمایید.

تکثیر
این گیاه با جدا نمودن ریزوم به راحتی قابل تکثیر می باشد که برترین وقت برای تکثیر گیاه، اوایل بهار می باشد و فقط کافی می باشد گیاه را از درون گلدان خارج کرده و ریزوم های آن را با استفاده از چاقویی استریل جدا کرده و درون خاکی نرم و حاوی مواد مغذی قرار بدهید.

گلفروشی آنلاین نارین فلاور آماده خدمات رسانی در زمینه فروش انواع  سبد گل، دسته گل، باکس گل، گیاهان آپارتمانی و … به شما مشتریان گرامی می باشد. جهت مشاهده و سفارش انواع گلل به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

—————————————————————————–

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی