روش نگهداری و رشد گل بنفشه آفریقایی

روش نگهداری و رشد گل بنفشه آفریقایی

روش نگهداری و رشد گل بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی یکی از زیباترین گیاهان گلدار میباشد که نه‌تنها دارای گل‌هایی زیباست بلکه شاخ و ورق آن هم از جذابیت خاصی برخوردار میباشد. پرورش بنفشه آفریقایی اصلی کار دشواری میباشد اما واریته‌ها و هیبریدهای نو آن قوی‌تر و پرگل‌تر هستند و درصورت رعایت برخی اصول، پرورش آنان موفقیت‌آمیز خواهد بود.

● رویشگاه اصلی

نخستین گیاه بنفشه آفریقایی که ارغوانی‌رنگ بود در آفریقا و بوسیله بارون والتر فون سنت پل کشف شد و از آن تاریخ تاکنون طیف وسیعی از این گیاه با انواع رنگ‌ها و الگوهای رشدی تولید شده میباشد که بخشی از آن نتیجه کاشت و هیبریدگیری‌های متعدد از تاریخ ۱۸۹۲ به بعد میباشد.

● عادت رشدی

گیاهی علفی، همیشه سبز و دائمی، فاقد ساقه به شکل رزت با گل‌هایی زیاد زیباست. بلندی آن به حدود ۱۰ سانتیمتر و گستردگی آن به حدود ۲۵ سانتیمتر می‌رسد.

● ورق

برگ‌ها نسبتاً سبز تیره، قلبی‌شکل، مخملی، واجد دمبرگ بلند، گوشتی، حداکثر به طول هشت سانتیمتر، با سطح فوقانی سبزرنگ و سطح تحتانی سبز مایل به قرمز هستند.

● گل

بصورت مجموعه‌های دو تا هشت‌تایی از گل‌های واجد پنج‌لوب، به عرض ۵/۲ سانتیمتر واقع بر روی ساقه‌هایی بالاتر از برگ‌ها و در پایان طول سال ظاهر می‌شوند.

روش نگهداری و رشد گل بنفشه آفریقایی
● نور متناسب

در گونه پرورش در محیطی با نور کافی به طور مرتب گل می‌دهند، به ویژه در زمستان نور مستقیم آفتاب برای این گیاهان ضرورت کامل دارد.

منبع تامین‌کننده نور می‌تواند آفتاب صبحگاهی یا نور حاصل از چراغ‌های سیمابی یا مهتابی باشد. نکته مهم آن میباشد که منبع نور نبایستی حرارت فراوان تولید بکند و فقط ساعات روشنایی در طول یک روز و فاصله از منبع نورانی اهمیت دارد، به همین علت نور پنجره جنوبی و شرقی در زمستان و پنجره غربی در تابستان و بهار برای آنان متناسب میباشد.

وقتی که نور کافی به این گیاه نرسد برگ‌های آن به سمت بالا متمایل می‌شوند و تعداد گل‌ها هم کاهش می‌یابد، در گونه رفع مشکل گیاه به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

برای آن که گیاه در زمستان هم گل بدهد میبایست در پایان مدت شب از نور مصنوعی استفاده کنیم. برای این منظور دو عدد چراغ فلورسنت ۴۰ وات در ارتفاع ۳۰ سانتیمتری بالای بوته و به مدت ۱۴ ساعت از غروب تا طلوع آفتاب روشن می‌کنیم.

● آبیاری

برترین روش آن میباشد که آبیاری از بالا گونه بگیرد ولی دقت نمایید تاج گل و جوانه‌های کناری خیس نشوند. در صورتی که تمایل به آبیاری از پایین دارید، گلدان را بیشتر از نیم‌ساعت در آب قرار ندهید زیرا سیستم ریشه‌ای در بنفشه آفریقایی کوچک و ظریف میباشد و اگر به طور مداوم در آب قرار بگیرد، خطر پوسیدگی آن را تهدید می‌کند.

البته در مدت گل‌دهی خاک گلدان میبایست مرطوب، ولی نه خیس باشد و در سایر موارد که گیاه در مرحله گل‌دهی نیست اجازه بدهید خاک بین دو آبیاری خشک شود.

تنش سرمایی برای این گیاه زیاد مضر میباشد به همین علت از آب شیر با دمای معمولی استفاده نمایید و هیچ‌گاه آب سرد به گیاه ندهید و حتی از خیس نمودن ساقه و ورق گیاه با آب سرد خودداری نمایید. آب سنگین هم برای این گیاه مضر میباشد.

● رطوبت متناسب

محیط اطراف این گیاهان میبایست مرطوب باشد و رطوبت بین ۹۵ -۷۵ درصد برای آنان زیاد متناسب میباشد. بمنظور زیاد شدن رطوبت محیط می‌توان تعدادی اسفنج مرطوب در اطراف آنان قرار داد یا گلدان حاوی آنان را با گلدان‌های برگی در یک مجموعه قرار داد.

● دمای متناسب

درجه حرارت محیط اطراف این گیاهان میبایست ثابت و مداوم باشد و تغییر ناگهانی برای آنان مضر میباشد. این گیاهان نسبت به سرما هم حساس هستند و حداقل دمای متناسب برای آنان ۱۵درجه سانتیگراد (۵۹ درجه فارنهایت) میباشد، به همین علت در شب‌های سرد زمستان گیاهان را از کنار پنجره بردارید.

● خاک متناسب

این گیاهان به خاک غنی نیاز دارند و خاک جنگلی نرم و قابل نفوذ یا تورب با کمی خاک ورق برای آنان متناسب میباشد.

روش نگهداری و رشد گل بنفشه آفریقایی
● کوددهی

بنفشه‌های آفریقایی را میبایست در هر آبیاری با یک کود رقیق حاوی فسفر بالا (۱۴-۱۲-۳۶) تغذیه نمود. هیچ‌گاه غلظت کود را از میزان توصیه‌شده بالاتر نبرید و خاک را هر دو تا سه ماه یک بار شست‌وشو بدهید و اجازه بدهید خاک با خروج کامل آب از زهکش کف گلدان کاملاً شسته شود. با اجرای یک برنامه کوددهی منظم و مداوم املاح در خاک گلدان تجمع می‌یابند و در گونه عدم شست‌وشوی خاک، ریشه‌ها صدمه می‌بینند.

● گلدان متناسب

با توجه به حساسیت این گیاه نسبت به سرما بهتر میباشد آنان را در گلدان‌های پلاستیک پرورش بدهیم و از گلدان‌های سفالی استفاده نکنیم زیرا سفال در طول ماه‌های سرد، سرما را جذب می‌کند و نتیجه این تنش سرمایی در گیاه، قهوه‌ای شدن و مرگ برگ‌هاست. در گونه ضرورت تعویض گلدان اینکار را در بهار انجام بدهید.

● تکثیر

الف) تقسیم بوته مادری: تعدد تاج‌ها باعث برهم زدن الگوی رشد در گیاه مادری می‌شود. به یاری نوک یک چاقوی تیز، گیاهک‌های نو را از گیاه مادر جدا نمایید و دقت نمایید که هر یک از آنان واجد تعدادی ریشه باشند. بعدا هر یک را در گلدان جداگانه‌ای قرار بدهید و خاک آن را تا وقت استقرار کامل گیاه به طور دائم مرطوب نگه دارید.

ب) قلمه برگی: تکثیر این گیاهان به یاری قلمه‌های برگی به آسانی گونه می‌گیرد. برگی سالم و عاری از حشرات را انتخاب کرده و از ساقه جدا نمایید. پنج سانتیمتر از دمبرگ آن را باقی بگذارید و اضافه طول آن را حذف نمایید و در عمق کم با زاویه ۴۵ درجه در یک گلدان حاوی خاک مرطوب (تورب یا ماسه نرم) قرار بدهید. پیش از هر آبیاری خاک آن را لمس نمایید، اگر ذرات به دست شما نچسبید آن را آبیاری نمایید.

وقت متناسب برای این روش تکثیر تابستان و در حرارت ۲۱- ۱۸ درجه سانتیگراد میباشد. ظرف مدت چهار تا شش هفته گیاهان نو در پایه دمبرگ تشکیل می‌شوند. زمانیکه بلندی گیاهان تازه تشکیل‌شده به پنج سانتیمتر رسید آنان را جدا نمایید و جداگانه در گلدان‌های ۵/۷ سانتیمتری قرار بدهید. این گیاهان ظرف مدت یک سال میبایست گل دهند.

ج) بذر: در اوایل بهار در حرارت ۲۱- ۱۸ درجه سانتیگراد می‌توان گیاه را به وسیله بذر تکثیر نمود.

———————————————————-

مطالب مرتبط:

در پرورش حسن یوسف به این نکات دقت کنید

شرایط نگهداری گل سنگ

روش نگهداری گل قاشقی  

مشخصات گل سنبل و نحوه پرورش آن

انواع و روش پرورش گل نرگس

همه چیز در مورد گل محمدی

گلفروشی آنلاین نارین فلاور

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X