روش نگهداری از نخل ماداگاسکار

روش نگهداری از نخل ماداگاسکار

روش نگهداری از نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار نوعی ساکولنت میباشد و توانایی تصفیه هوا را دارد. نخل ماداگاسکار گیاهی نیمه بیابانی و زیاد مقاوم میباشد و نگهداری آن زیاد آسان میباشد. این گیاه گوشتی پایان قسمت هایش سمی میباشد اما زیاد قشنگ و دیدنی میباشد.

ساقه هایی دارای تیغ های بلند و تیز در بالای ساقه هستند که در دستجات سه تایی قرار دارند. طول ساقه ها ی سبز خاکستری نخل ماداگاسکار از ۱.۵ تا ۶ متر هم می رسد. تنه کلفت و تیغ دار آن دارای توانایی ذخیره آب میباشد.

ورق ها از انتهای ساقه ظاهر میشوند و البته در پاییز و زمستان خزان می کنند و ورق های خود را از دست می بدهند. گل ها از وسط ورق ها ظاهر میشوند. البته فقط نخل بالغ گل میدهد و آن هم بالاتر از ۱.۵ متر.

وقت گلدهی اواخر زمستان تا اوایل بهار میباشد و گل ها یی به رنگ سفید یا صورتی مایل به سفید تولید میکند. ساقه های منفرد این گیاه در اواخر رشد بصورت چند ساقه ای در می آیند. طول ساقه این سایکولنت قشنگ سالانه ۳۰ سانتی متر زیاد شدن می یابد.

ورق های باریک و بلند به رنگ سبز تیره که تا ۹۰ الی ۱۲۰ سانتی متر گسترش می یابند شدیدا نور گرایی دارند و برای جلوگیری از خم شدن ورق ها ر سه روز یکبار آن را بچرخانید.

روش نگهداری از نخل ماداگاسکار

شرایط پرورش نخل ماداگاسکار

نور متناسب نخل ماداگاسکار :

این نخل قشنگ مقاوم به نور شدید و مستقیم خورشید میباشد. ولی حساس به تاریکی و سایه میباشد و حتی در سایه رشدش متوقف میشود و ورق های نو تولید نمی بکند . نخل ماداگاسکار نیاز به نور فراوان دارد . برترین جا برای نگهداری این گل در آفتاب مستقیم جلوی پنجره جنوبی اتاق پذیرایی یا اتاق خواب می باشد.

آبیاری متناسب نخل ماداگاسکار :

برای آبیاری این نخل قشنگ از آب مقطر یا آب جوشیده استفاده نمایید . به علت داشتن خاصیت ذخیره آب در تنه به کم آبی مقاوم میباشد . اما در اثر کم آبی فراوان چون از آب داخل بدن خود استفاده میکند گیاه کم کم ضعیف شده و ظاهرش را از دست میدهد .آبیاری منظم با فاصله متناسب نیاز دارد.

در افراط و تفریط نکنید. آبیاری کم باعث پیچش ورق ها میشود و آبیاری زاد از حد باعث زردی و ریزش ورق ها میشود. برای کود دهی یکی از راههای جالب استفاده از آب آکواریوم و یا آب برنج آبکش شده است. چون حاوی مواد معدنی و و املاح مورد نیاز این گیاه زینتی زیباست.

آبیاری در وقت استراحت از نطر حجم آب و فاصله بین دو آبیاری میبایست تغییر بکند یعنی مقدار آب کمتر شود اما فاصله دو آبیاری فراوان شود. در گونه آبیاری فراوان پوسیدگی ریشه و ریزش ورق را شاهدیم.

دمای متناسب نخل ماداگاسکار :

این گیاه رنج دمای بین ۱۰ تا ۵۰ درجه را به راحتی تحمل میکند و زنده می ماند اما برترین دما برای رشد دمای بین ۲۰ تا ۲۳ درجه میباشد. دمای ذیل ۱۰ درجه باعث پژمردگی و ریزش ورق ها میشود.

توجه داشته باشید که برای انتقال این گیاه به خارج از محیط کنترل شده عجله نکنید و تا دمای بیرون بصورت تقریبی به دمای داخل اتاق نزدیک نشده ( ۲۱ درجه ) از انتقال آن خود داری نمایید چون باعث آسیب های جبران ناپذیری میشود.

خاک متناسب نخل ماداگاسکار :

بستر کاشت میبایست از زهکشی زیاد پسندیده برخوردار باشد و آب اضافی ناشی از آبیاری به سرعت از بستر میبایست خارج شود. در غیر این گونه احتمال شیوع بیماری پوسیدگی ریشه وجود دارد. بهتر میباشد که در قسمت کف گلدان اول به ضخامت ۵-۳ سانیتمتر از سنگریزه درشت استفاده نمود تا به زهکش یاری شود.

از جمله مخلوط‌ های متناسب کاشت می‌توان به ترکیب ۶۰ درصد ماسه ۳۰ درصد پیت ماس و ۱۰ درصد ورمی کمپوست اشاره نمود. در طی سال دو مرتبه یکی در اوایل بهار و دیگری در اوایل تابستان می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی البته با نصف غلظت استفاده نمود.

کود دهی بیشتر از این مقدار می‌تواند موجب زیاد شدن عنصرهای بستر کاشت و در نتیجه سوختگی نوک و حاشیه برگها و در نهایت از بین رفتن آنها شود که این عارضه اول در برگهای مسن اتفاق می‌افتد. تعویض گلدان این گیاه تقریباً هر دو یا سه سال یکبار انجام می‌شود.

حتی اگر در طی این مدت، گیاه رشد چندانی نداشته باشد بعد از گذشت سه سال هم شاید ضروری به تعویض گلدان نباشد و یا هم چنین اگر گیاه شما زیاد سریع رشد می‌کند می‌توان به شکل سالانه و در اواخر زمستان و اوایل بهار گلدان آنها را عوض نمود.

تعویض گلدان نخل ماداگاسکار :

ضروری میباشد هر دو یا سه سال یکبار گلدان گیاه را با یک سایز بزرگتر تعویض نمایید. ریشه های بیرون زده از ذیل گلدان هم نشانه خوبی برای تعیین وقت نیاز به تعویض گلدان میباشد.

روش نگهداری از نخل ماداگاسکار
آفات نخل ماداگاسکار :

به طور کلی نخل ماداگاسکار نسبت به بسیاری از آفت ها مقاوم میباشد. آفت رایج این گیاه شپشک آردآلود و کنه میباشد که برای دفع آنان می توانید از سم کونفیدور و آبامکتین استفاده نمایید.

تکثیر نخل ماگاسکار :

• بذر : این راه زیاد سخت میباشد و نظر نمی شود چون از سه هفته تا ۶ ماه طول می کشد تا جوانه بزند. برای تکثیر از راه بذر مثل بقیه بذور ۲۴ ساعت پیش بذر ها را در آب قرار بدهید .

این گیاه خیلی زود قوه نامیه خود را از دست میدهد به همین دلیل از بذر ها ی تازه که بعد از خشک شدن و ترکیدن میوه ها در وقت حدودا اواخر تابستان و اوایل پائیز تهیه کرده اید استفاده نمایید . و در دمای ۲۱ تا ۲۶ درجه در خاکی شنی به عمق ۰/۵ سانتی متری بکارید. و حتما در محیط پر نور قرار بدهید.

• پاجوش یا قلمه : به محض مشاهده آن را جدا نمایید و در دمای ۲۰ درجه و در محل خنک و سایه قرار بدهید تا شیره داخلش خشک شده و به اصطلاح کالوس دهد و بعد در خاک نرم و سبک و البته غنی بکارید. البته خاک را همیشه مرطوب نگهدارید برای اینکار حتما به وسیله پلاستیک شفاف و روشن گلدان را کاور نمایید. به محض این که احساس کردید گیاه مستقر شده میباشد کاور را بردارید.

فروشگاه آنلاین نارین فلاور فروش انواع دسته گل، باکس گل و … با هر مناسبتی را دارا می باشد. جهت بازدید و خرید انواع گل به بخش فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.


مطالب مرتبط:

مراقبت از گل کالانکوا

منتشر شده توسط

Comment (1)

  • مریم پاسخ

    سلام.وقتتون بخیر.من تازه یدونه کرفتم ولی بعد دو سه روز شروع کرده برگاهش میریزه.الان گذاشتم زیر نورگیر که نور مستقیم از بالا بهش میتابه.میشه راهنمایی کنید چیکار کنم برکریزیش متوقف بشه؟ممنون میشم

    آوریل 10, 2020 at 3:00 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X