روش تکثیر ساکولنت

روش تکثیر ساکولنت

روش تکثیر ساکولنت

روش تکثیر ساکولنت : ساکولنت ها از جمله گیاهان زینتی پر طرفدار هستند که به راحتی میتوان آنان را تکثیر کرد. تکثیر ساکولنت از راه ورق های این گیاه امکان پذیر میباشد و بیش انواع ساکولنت را میتوان از این راه تکثیر کرد.

ساکولنت یکی از گیاهانی میباشد که نگهداری آنان در منزل زیاد راحت بوده و تکثیر ساکولنت را میتوان از راه بذر، ورق و قلمه زنی انجام داد. اکثزیت ساکولنت های ورق دار مانند اچوریا، سدوم، کراسولا و دیگر انواع این گیاه را میتوان از راه ورق تکثیر کرد.

آموزش مرحله به مرحله تکثیر ساکولنت:

قدم اول:

در این مرحله اول میبایست یک گیاه مادر بالغ و سالم را برگزینید که در روز پیش از آبیاری شده باشد. بالغ و سالم بودن گیاه مادری شانس ریشه زنی گیاه را بیش میکند و آبیاری در روز پیش موجب آبدار بودن ورق ها میشود.

قدم دوم:

در این مرحله شما میبایست ورق های بالغ و سالمی را برگزینید و با پیچاندن از گیاه مادری آنان را جدا کنید. توجه داشته باشید که ورق ها نشکنند و ورق های تازه جوانه زده و پیر و پلاسیده برای اینکار متناسب نیستند.

روش تکثیر ساکولنت

قدم سوم:

در این مرحله در پیشنهاد داشته باشید که ورق های انتخابی شما سبز و سالم باشند تا شانس ریشه زنی بیشتری را قبل رو داشته باشید.

قدم چهارم:

ورق های جدا شده را در محلی خشک و خنک و به دور از نور آفتاب قرار بدهید تا انتهای ورق ها پینه ببندد.

اگر انتهای ورق ها به طور کامل خشک نشود و پینه نبنند بسیاری از رطوبت را جذب میکند و این عمل موجب پوسیدگی گیاه میشود.

مدت وقت خشک شدن گیاه بسته به نوع محیط متغیر بوده و معمولا یک هفته اینکار وقت می برد.

قدم پنجم:

این مرحله به طور کامل اختیاری میباشد و شما میتوانید برای تسریع در عمل ریشه زنی انتهای ورق ها را در هورمن ریشه زایی فرو ببرید. هرچند بیش ساکولنت ها بدون اینکار هم ریشه دوانی می کنند.

قدم ششم:

بعد از خشک شدن کامل ورق ها آنان را به طور خوابیده بر روی بستر کشت قرار می بدهیم. شما میتوانید بستر متناسب برای تکثیر ساکولنت را مخلوطی از ماسه کوکوپیت و پیت ماس تهیه و آماده کنید.

برای این که نتیجه بهتری از کشت و تکثیر این گیاه بگیرید پیش از کاشت محیط کشت را با سم قارچ کشی همانند مانکوزب و یا کاربندازیم ضد عفونی نمایید.

قدم هفتم:

بستری که در آن ساکولنت را می کارید میبایست دارای رطوبت نسبی باشد. یعنی نه خیلی خشک و نه خیلی خیس و مرطوب. یک رطوبت ۵۰ تا ۶۰ درصدی برای ریشه زنی این گیاه کافی میباشد. اگر احساس نمودید که محیط کشت شما خشک میباشد کمی آب روی آن اسپری نمایید.

قدم هشتم:

در این مرحله گلدانی را که در آن به تکثیر ساکولنت پرداخته اید در محلی با نور ملایم و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار بدهید. تابش مستقیم نور خورشید موجب از دست دادن رطوبت و خرابی ورق ها میگردد.

قدم نهم:

توجه داشته باشید که ورق های کاشته شده بسته به نوع گیاه و محیطی که در آن قرار دارند از یک هفته تا یک ماه آغاز به ریشه زدن و تولید جوانه می کنند.

قدم دهم:

چند روز بعد از این که جوانه ها به وجود آمدند، ورق ها آغاز به خشک شدن می کنند. شما در این مرحله در صورتی که جوانه به راحتی از ورق جدا شود، میتوانید جوانه ها را به گلدان انتقال بدهید.

برای اینکار عجله نکنید و دست نگهدارید تا خود جوانه به سهولت از ورق مادریش جدا گردد.

 

قدم یازدهم:

حال وقت آن رسیده میباشد که برای گیاه خود یک گلدان متناسب انتخاب کنید. توجه داشته باشید که گلدان نبایستی خیلی بزرگ باشد تا رطوبت را درون خود ذخیره بکند و موجب پوسیدگی گیاه بشود و هم چنین در کف گلدان میبایست سوراخ هایی برای خروج آب تهویه شده باشد.

روش تکثیر ساکولنت

قدم دوازدهم:

گلدان را با ماسه، کوکوپیت و پیت ماس پر نمایید و گیاه را در آن بکارید.

قدم سیزدهم:

گلدان حاوی ساکولنت را در محیطی با نور ملایم و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار بدهید.

قدم چهاردهم:

گیاه کاشته شده را بعد از گذشت چند روز آبیاری کنید. دقت داشته باشید که بلافاصله بعد از کاشت حق آبیاری گیاه را ندارید تا زمانیکه گیاه آغاز به ریشه زدن بکند.

قدم پانزدهم:

بعد از ریشه زدن گیاه کم کم آن را به نور بیشتری عادت بدهید تا آغاز به رشد علفی نکند و هر بار بعد از خشک شدن خاک، گیاه را آبیاری نمایید.

ساکولنت از دسته گیاهان گوناگون و پرطرفدار به حساب می آید که به راحتی تکثیر میشود و نگهداری از آن آسان میباشد.

گلفروشی آنلاین گل نارین آماده خدمات رسانی در زمینه فروش انواع دسته گل، باکس گل، تاج گل، سبد گل ، گیاهان آپارتمانی، تزیین ماشین عروس و … به شما مشتریان عزیز می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل، به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

————————————————————–

مطالب مرتبط:

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X