راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان

راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان

راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان: امروزه نگهداری از گیاهان آپارتمانی بخشی از زندگی‌های مدرن شده میباشد. گیاهان زیبایی که فضای سبز و دلنشینی را به آپارتمان‌ها کوچک و جمع‌وجور ما اضافه می‌کنند و البته علاوه بر گرم‌تر و دلپذیرتر نمودن خانه، به تامین اکسیژن تازه، دفع سموم و زیباتر ساختن محیط هم یاری می‌کنند.با این حالا این زیبایی‌های طبیعی گاهی اوقات طعمه‌ی بیماری‌ها و حشرات می‌شوند.

درحالی که بسیاری از این مشکلات به راحتی قابل رفع هستند ولی برخی دیگر امکان دارد سبب آسیب‌های جبران‌ناپذیر به گیاهان شوند.یکی از رایج‌ترین مشکلات صاحبان گیاهان آپارتمانی، آلوده شدن گیاهان به حشرات است؛ موضوع این مطلب ما هم هزارپا و راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان گیاهان آپارتمانی میباشد.اگر در اطراف گلدان گیاهان خود هزار پا دیدید نگران نباشید.

 بررسی راههای از بین بردن هزار پا در گلدان

اگرچه این موجود کوچک به پیشنهاد ترسناک میباشد ولی راه‌های از بین بردن آن نسبتا آسان میباشد.بهرحال اگر زود دست بکار بشوید هم بهتر میباشد و آسیب قابل‌توجهی به گیاهان شما وارد نخواهد نمود. از آنجایی که هزارپاها گیاه‌خوار هستند آسیبی به انسان وارد نمی‌کنند ولی مطمئنا برای گیاهان شما مضر خواهند بود. به این ترتیب دانستن راه‌های رهایی از این آفت به شما یاری می‌کند گیاهان خود را از آسیب حفظ نمایید.

راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان

راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان

به همین خاطر برخی از دوستداران گل و گیاه امکان دارد نظر کنند از راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان استفاده نکنید. با این حالا اگر احساس می‌کنید همه چیز از کنترل خارج شده و گیاهان آپارتمانی شما در معرض آسیب جدی هستند بهتر میباشد هرچه زودتر راهی برای از بین بردن هزارپا در گلدان گیاهان آپارتمانی خود به کار ببرید.

هزارپا چیست: راه‌های از بین بردن هزارپا کدامند؟

راه‌های مختلفی برای از بین بردن هزارپا در گلدان وجود دارد ولی بهتر میباشد قبل از استفاده از روش‌های تهاجمی و شیمیایی از روش‌های ارگانیک و ساده‌تر استفاده نمایید. به این ترتیب اگر این موجودات با روش‌های ساده‌تر از بین بروند دیگر نیازی به روش‌های شیمیایی وجود نخواهد داشت. همانطور که پیش‌تر گفتیم مادامی که هزارپا از گیاهان مرده یا کمپوست خاک تغذیه می‌کند می‌تواند زیاد مفید هم باشد.

ولی به محض آلوده شدن شاخه‌ها و برگ‌های برنا گیاهان آپارتمانی، امکان دارد ضروری باشد اقدامی انجام بدهید. نشانه‌ی دیگری که میبایست شما را آماده‌ی استفاده از راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان بکند، تکثیر سریع آنهاست؛ این موجود خیلی سریع تکثیر می‌شود و تعداد بیشتری از آنها گیاهان شما را تهدید خواهند نمود.

یک. برداشتن هزارپاها از گلدان

یکی از ساده‌ترین راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان و یا بهتر بگوییم خلاص شدن از شر آنان، جدا نمودن آنان از گلدان است! برای اینکار می‌توانید از دست و یا ۱ پنس گیاهی استفاده نمایید. البته برداشتن این بندپایان با دست قطعا انسان دلیر و شجاعی را می‌طلبد و تنها در صورتی کاربردی میباشد که از لمس حشرات نمی‌ترسید.

اگر ترجیح می‌دهید این نمونه‌ی کوچک از بندپایان را مستقیما با دست لمس نکنید می‌توانید از ۱ پنس یا وسیله‌ی مشابه و حتی دستکش‌های باغبانی استفاده نمایید. اینکار کمی نیاز به دقت و حوصله دارد ولی تقریبا می‌توان گفت ایمن‌ترین راه برای حذف هزارپا از گلدان میباشد و احتمال بروز آلرژی را هم به حداقل می‌رساند.در هر گونه هنگام برداشتن این بندپایان میبایست مراقب باشید که فشار زیادی به آنان وارد نکنید و هزارپا را له نکنید.

له نمودن این آفات سبب ترشح ماده‌ی شیمیایی غیرمعمولی می‌شود که بوی نامطبوعی دارد و بعلاوه این بوی بد هم امکان دارد سبب درست کردن حساسیت و آلرژی شدید شود. بعلاوه به ندرت امکان دارد هزارپا دست شما را نیش بزند و گزش این آفت هم امکان دارد سبب تحریک پوستی یا مسمومیت خفیف شود. بنابراین برترین راه برداشتن و جدا نمودن هزارپا با دستکش میباشد.

دو. استفاده از تله برای از بین بردن هزارپا در گلدان

به طور کامل طبیعی میباشد که نخواهید هیچ تماس یا ارتباط نزدیکی با هزارپا داشته باشید. در این گونه از راه‌های دیگری برای از بین بردن هزارپا در گلدان میبایست استفاده نمایید. برای اینکار می‌توانید تله‌هایی را بسازید که در ادامه ساخت ۱ نمونه تله را آموزش می‌دهیم.

راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان

راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان

تله‌ی بتری پلاستیکی برای حذف هزارپا در گلدان

برای صحیح نمودن ۱ تله نیاز به ۱ بتری پلاستیکی با درپوش، شلنگ نازک و چسب خواهید داشت. برای آماده نمودن این تله ۱ تکه میوه درون بطری بیاندازید. درپوش بتری را به اندازه‌ی قطر شلنگ سوراخ نمایید و شلنگ را از آن عبور بدهید تا بخشی از آن درون بتری قرار بگیرد. این شلنگ را می‌توانید با نوار چسب روی بتری محکم نمایید. بتری را طوری روی خاک گلدان خود قرار بدهید که شلنگ در تماس با خاک باشد.

هزارپاهای درون گلدان به به احتمال فراوان به میوه‌ی درون بطری جذب می‌شوند و برای تغذیه از آن به داخل بطری پلاستیکی حرکت می‌کنند. پس از داخل شدن، هزارپاها دیگر قادر به خارج شدن از بطری نخواهند بود.از این تله می‌توانید تا زمانی استفاده نمایید که همه‌ی هزارپاها از بین بروند. این روش از بین بردن هزارپا در گلدان شاید کمی وقت گیرد ولی به حذف تعداد قابل‌توجهی از هزارپاها می‌انجامد.

سه. استفاده از حیوانات دیگر برای از بین بردن هزارپا از گلدان و خاک

صحیح همانند هزارپاها که از گیاهان تغذیه می‌کنند برخی از حیوانات هستند که هزارپا را به عنوان ۱ غذا می‌خورند. البته تنها دردسر آوردن این حیوانات به باغ یا گلدان میباشد. این روش هم بیش برای فضاهای بیرونی کاربرد دارد و برای گیاهان آپارتمانی عملا بی‌استفاده است! حیواناتی همچون کبوتر، مرغ و حتی قورباغه از این حشره به عنوان تغذیه استفاده می‌کنند.

خوراک دام را روی سطح خاک بریزید و مرغ‌ها یا کبوتر را در باغ یا حیاط خود رها نمایید و اجازه بدهید از آنان تغذیه کنند. به این ترتیب به مرور وقت هزارپاها هم به عنوان طعمه خورده خواهند شد. این روش را میبایست دائما تکرار نمایید تا از شر هزارپاها خلاص بشوید.

چهار. استفاده از خاک دیاتومه به عنوان یکی از راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان

خاک دیاتومه از بقایای فسیلی جلبک‌های تک سلولی معروف به دیاتوم، بدست می‌آید. این موجودات در نزدیکی بستر رودخانه‌ها، نهرها، اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها و هر جایی که آب هست، یافت می‌شوند. خاک دیاتومه بصورت پودر یکی از راه‌های معقول و متناسب برای از بین بردن هزارپا در گلدان میباشد. البته این خاک ۹ تنها برای هزارپا، بلکه برای شته، شپشک آردی، هیره یا مایت‌ها و سوسک ژاپنی هم عمل می‌کند.

این خاک را می‌توانید از گلفروشی‌ها تهیه نمایید. پودر دیاتومه دارای لبه‌های میکروسکوپی میباشد که در مفاصل این حشرات قرار می‌گیرد.لبه‌های تیز پودر دیاتومه سبب آسیب رساندن به پوسته‌ی خارجی حشرات می‌شود و بدن آنان را بی‌آب می‌سازد. کم آب شدن بدن هزارپا فورا سبب از بین رفتن آنان می‌شود. اگر نمی‌خواهید پودر دیاتومه را در خاک پخش نمایید می‌توانید آن را روی گیاهان آپارتمانی آلوده اسپری نمایید.

با تماس هزارپا با این خاک، فورا این موجودات می‌میرند. این پودر ارگانیک میباشد و طی چند روز هزارپاها در گلدان به طور کامل از بین خواهند رفت.ضروری به ذکر میباشد که خاک دیاتومه کمی سمی میباشد و بهتر میباشد تنها مواقعی آن را اسپری نمایید که بچه‌ها و حیوانات خانگی در اطراف نباشند. علاوه بر این بهتر میباشد این پودر استنشاق هم نشود و به همین خاطر هنگام اسپری نمودن آن، از ماسک استفاده نمایید.

پنج. استفاده از اسید بوریک به عنوان یک سم قوی برای از بین بردن هزارپا در گلدان

به جای خاک دیاتومه برای از بین بردن هزارپاها و سایر آفات می‌توانید از اسید بوریک استفاده نمایید. اسید بوریک مکانیسمی مشابه با خاک دیاتومه دارد. بدن هزارپا با لبه‌های تیز میکروسکوپی این ماده بریده می‌شود و به بدن آنان آسیب می‌رسد.

این مساله سبب می‌شود بدن هزارپا به تدریج کم آب شده و عاقبت از بین برود. اگرچه استفاده از خاک دیاتومه زیاد موثرتر میباشد ولی اگر در خانه کودک و یا حیوان خانگی دارید اسید بوریک روش ایمن‌تری برای مبارزه با این آفت میباشد.

شش. اسپری مواد شیمیایی یکی از راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان

شما می‌توانید مقداری سموم شیمیایی دفع آفات را به خاک گیاهان آپارتمانی خود اضافه نمایید. آفت‌کش‌ها خیلی زود هزارپاها را از بین می‌برند ولی تا مدتی در خاک گلدان شما باقی می‌مانند و امکان دارد سبب از بین رفتن حشرات مفید خاک هم شوند. آن دسته از مواد شیمیایی که برای از بین بردن هزارپا در گلدان گیاهان آپارتمانی موثر هستند شامل بندیوکارب، سیفلوترین، کرباریل، پروپوکسور و پیرترین می‌شود.

بنابراین سموم دفع آفاتی تهیه نمایید که شامل ۱ یا چند مورد از این مواد شیمیایی باشد. برای استفاده از سموم هم به طور کامل مطابق با دستورالعمل روی بسته‌ی آن عمل نمایید تا گیاه شما آسیب نبیند.

هفت. تعویض خاک گلدان یکی از راه‌های موثر از بین بردن هزارپا در گلدان

اگر تعداد هزارپاها در خاک گلدان شما بیشتر از حد کنترل رسیده میباشد و راه موثری برای از بین بردن آنان وجود ندارد بهتر میباشد خاک آلوده را به طور کامل تعویض نمایید. پس از دور ریختن خاک، گیاه خود را در گلدانی نو و با خاکی تمیز بکارید. قبل از اینکار از عدم وجود هزارپا روی گیاه خود مطمئن بشوید.

راه‌های پیشگیرانه از هزارپا در گلدان

اگر خاک گیاهان شما دچار آفت هزارپا شده میباشد با استفاده از هر ۱ از روش‌هایی که در بالا به آنان اشاره کردیم می‌توانید این آفت را از بین ببرید. هر روش هم مزایا و معایبی دارد که می‌توانید مناسب با شرایط خود از آنان استفاده نمایید. با این حالا برترین راه شاید پیشگیری از حمله‌ی این آفت به گیاهان باشد. برخی از روش‌های پیشگیرانه و آسان برای به حداقل رساندن حمله‌ی هزارپاها وجود دارد که در ادامه به آنان اشاره می‌کنیم.

راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان (1)

راه‌های از بین بردن هزارپا در گلدان (۱)

* نظارت منظم باغ و گلدان‌ها و از بین بردن مواد گیاهی مُرده یا آسیب‌دیده. چرا که گیاهان پوسیده و مُرده هزارپا را به خود جذب می‌کنند.
* هر گونه وسایل و تجهیزات اضافی و بدون مصرف را که حشراتی همچون هزارپا یا حلزون امکان دارد به عنوان پناهگاه استفاده کنند، از بین ببرید.
* از آبیاری بیشتر از حد گیاهان اجتناب نمایید چرا که هزارپایان جذب محیط‌های مرطوب می‌شوند.
* همیشه آب اضافی گیاهان خود را تخلیه نمایید و از گلدان‌هایی با زهکشی متناسب استفاده نمایید.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی