خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها

خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها

خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها

چه خاکی برای رشد گیاه متناسب است؟ خاک گیاهان آپارتمانی را چطور تقویت کنیم؟

تجربه داشتن یک گلخانه کوچک آپارتمانی، شما را ملزم می‌دارد تا  خاک‌های متناسب برای گلدان‌هاو بستر رشد آن را تهیه و در بازه زمانی متعدد تقویت کنید. خاک‌ متناسب گلدان ، یک فاکتور اصلی در پرورش و رشد هر نوع گیاهی به حساب می‌آید و همین عامل می‌بایست با دقت و شناخت کافی انتخاب شود.

از این رو می‌بایست با انواع خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها آشنا بشوید. حتی گاهی می‌توانید خودتان یک ترکیب متناسب و مغذی برای گلدان‌های نازپرورده خود بسازید و آن را تقویت نمایید.

اغلب کسانی که کلکسیونی از گیاهان آپارتمانی دارند، خاک و بستر رشد را از فروشگاه‌ها و یا گلفروشی‌ها تهیه می‌کنند و آن را بدون افزودن هر نوع ماده‌ای دیگر به گلدان منتقل می‌کنند. خاک‌ متناسب گلدان اگرچه خاک استریل آماده با مواد مغذی، بطور کافی غنی شده است ولی تهیه و تقویت خاک خریداری شده، به طور معجزه آسایی رشد گیاه را بهبود می‌بخشد.

خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها همچون عوامل دیگر رشد، در هر گیاه متغیر میباشد. شما نمی‌توانید هر نوع خاک و یا یک خاک یکسان را برای انواع گیاهان آپارتمانی استفاده نمایید. خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها، به جهت استفاده از ترکیبات گوناگون و مختلف، انواع زیادی دارند. شناخت بستر و خاک متناسب برای گیاهتان، می‌تواند رشد و سلامت او را دگرگون بکند.

خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها

یک قانون کلی!

خاک و بستر رشد هر گیاه، می‌بایست دارای چند ویژگی مهم و کلی باشد تا بتواند سلامت گیاه را تضمین بکند. در قدم ابتدا، خاک گیاه شما می‌بایست سبک باشد. خاک‌ متناسب گلدان این قابلیت را می‌دهد تا آب را به راحتی به ریشه‌ها برساند و درون خود حرکت دهد.

ویژگی مهم دیگر، نفوذپذیری و وجود خلل و فرج کافیست. گیاه زمانی به راحتی ریشه می‌اندازد و رشد می‌کند که خاک، دارای خلل و فرج باشد. خاک سفت و غیر قابل نفوذ، با درست کردن حالت غرقابی پس از آبیاری، به یک کلوخ محکم تبدیل شده و تنفس گیاه را هم مختل می‌سازد.

بر همین اساس می‌توان نتیجه گرفت، بستری که خاصیت نگهداری آب را دارد و هوا را هم درون خود جریان می‌دهد، به راحتی می‌تواند از میکروارگانیسم‌ها هم حمایت کرده و عنصرهای مغذی ضروری برای حفظ سلامت گیاه را در خود حفظ بکند.

5 بستر معروف و آشنا!

همانطور که گفته شد، خاک‌ متناسب گلدان از فاکتورهای مهم در پرورش گیاهان خانگی به حساب می‌آید. عدم دقت در انتخاب خاک گلدان، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به دردانه‌های خانگی شما بزند. عام ترین و رایج ترین ترکیب مورد استفاده در گلدان‌های خانگی، مخلوطی از خاک ورق، کود به طور کامل پوسیده، خاک تمیز باغچه به انضمام مقداری ماسه می باشد.

اگر تصمیم به خرید خاک مورد پیشنهاد از گلفروشی‌ها دارید، می‌بایست با چند بستر معروف، آشنا بشوید. کوکوپیت، خاک ورق، پرلیت، پیت ماس و ورمی کمپوست، عناوین خاک‌های مخصوص گلدان می باشد.

• کوکوپیت؛ یک ترکیب بهداشتی!

اغلب افراد، این نوع خاک را به لحاظ کیفیت بالا، خاصیت نفوذ پذیری و تخلخل بالای آن می‌شناسند. از آن جا که کوکوپیت از الیاف نارگیل تهیه می‌شود، مواد معدنی و آب را به خوبی در خود حفظ می‌کند. از کوکوپیت برای خاک گلدان‌های آپارتمانی نظیر کاکتوس و بونسای استفاده نمایید.

خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها

• خاک برگ؛ یک بستر ساده!

این مدل خاک گلدان، زیاد معمول و پراستفاده است. چرا که از ترکیب ورق درختان پوسیده شده چنار در خاک تهیه می‌شود. از آن جا که این نوع خاک دارای مواد معدنی و مغذی ناچیز میباشد، هزینه پایینتری هم دارد. لذا استفاده از آن مقرون بصرفه است.

• پرلیت؛ دانه های سفید از دل زمین!

با خرید یک بسته خاک سبک از گلفروشی‌ها، با دانه‌های ریز و سفید روبرو می‌شوید. این قطعات کوچک از دل زمین و از سنگ‌های آتشفشانی بیرون کشیده شده‌اند تا در حفظ رطوبت، به خاک یاری کنند. پرلیت‌های سفید، علاوه بر حفظ رطوبت حداکثری، بستر مناسبی برای ریشه دواندن درختچه‌های برنا به شمار می‌روند.

• پیت ماس؛ یک ترکیب جلبک دار!

خاک‌ متناسب گلدان ، از بستر رودخانه‌ها جمع آوری می‌شود و ساختار آن از لاشه‌های فاسد شده گیاهان و حیوانات ساخته می‌شود. اگرچه عجیب بنظر می‌رسد ولی گیاهانی که در بستر رودخانه‌ها و باتلاق‌ها می‌رویند، به مرور از بین رفته و دچار تجزیه می‌شوند.

همزمان حشرات و حیوانات هم در این باتلاق گیرافتاده و لاشه آنها دچار تجزیه می‌شود. همین ترکیب، یک خاک مغذی و جاذب آب را برای گلدان‌های خانگی شما می‌سازد.

• ورمی کمپوست؛ یک ترکیب ارگانیک!

خاک‌های متناسب برای گلدان‌ها، به طور شگفت انگیزی، به رشد و پرورش گیاه یاری می‌کند. لذا از آن بعنوان یک کود آلی گیاهی استفاده می‌کنند. ورمی کمپوست، ساختاری عجیب و پیچیده دارد. بطوری که از تجزیه مواد آلی و دفع شده بوسیله دستگاه گوارش کرم‌های خاکی ساخته می‌شود.

بر همین اساس، سرشار از مواد غنی نظیر کربن، نیتروژن، فسفر، آهن و کلسیم میباشد. پرکاربرد ترین خاک مغذی در میان بسترهای رشد، ورمی کمپوست میباشد که برای پرورش انواع گیاهان خانگی استفاده می‌شود.

خاصیت ارگانیک بودن و مغذی بودن آن، در رشد ریشه زایی، زیاد شدن مقاومت خاک و سرعت بالای جوانه زدن گیاه، یاری شایانی می‌کند. ولی از آن به تنهایی نمی‌توان برای خاک گلدان بهره برد.

خاک‌ متناسب گلدان

تقویت خاک گلدان، با چند ترفند ارزان قیمت!

اگرچه برای تقویت خاک گلدان، متد های مختلفی وجود دارد. ولی شما می‌توانید خاک گلدان‌های خود را با روش‌های خانگی تقویت و تغذیه نمایید. بسیاری از مواد دورریز خانه شما، با استفاده درست به راحتی می‌توانند جایگزین کودهای شیمیایی شوند.

• تفاله قهوه و مخلوط آن با چای: اگر طرفدار پرو پاقرص قهوه‌های صبحگاهی هستید، تفاله‌های آن را برای گلدان‌های خانگی نگه‌دارید. گیاه در حالا رشد، نیتروژن، منیزیم و پتاسیم مورد نیاز خود را از تفاله قهوه دریافت می‌کند و بدین روش، شاخه‌هایی مستحکم و سبز رنگ می‌سازد.

در این روش، بهتر می باشد پسمانده باقی مانده را بطور مستقیم در خاک گلدان دفن بکند. پیش از این کار آن را با چای مخلوط نمایید تا خاصیت اسیدیته قهوه، تقلیل یابد.

• پوست تخم مرغ را در میکسر بریزید: پوست تخم مرغ با وجود خواصی نظیر پتاسیم، فسفر، کلسیم، سیلیس و…، دور انداختنی نیست. آن را در میکسر بریزید و به خورد گیاه بدهید تا بعنوان یک کود طبیعی عمل بکند.

گلفروشی آنلاین نارین آماده خدمات رسانی در زمینه های فروش انواع دسته گل، تاج گل، سبد گل، باکس گل، تزیین ماشین عروس، گیاهان آپارتمانی و …  به شما مشتریان گرامی می باشد. جهت مشاهده و سفارش به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید.

————————————————————-

مطالب مرتبط:

 

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X