تاثیر گل در محیط های درمانی

تاثیر گل در محیط های درمانی

تاثیر گل در محیط های درمانی

تاثیر گل در محیط های درمانی : حضور گل های طبیعی در اغلب محیط ها و فضا ها، کیفیت آن محیط را بهبود بخشیده و به کم شدن تنش های موجود در آن فضا یاری میکند.

هم چنین وجود این عنصرهای رنگی و قشنگ، استرس و نگرانی های موجود در یک محیط درمانی را تقلیل کرده و به بهبود روند درمانی هم یاری میکند. گل و گیاه طبیعی با فیلتر هوای آلوده موجود در محیط های عمومی و مشترک، در بهبود عملکرد فضا یاری میکند.

حس آرامش و استرس، برترین هدیه ای میباشد که میتوان به یک مریض داد و این امکان با تقدیم کردن یک دسته گل با آرایش قشنگ، میسر میشود.

گل ها با درست نمودن احساس اطمینان و رضایت خاطر، در روحیه پایان افراد، اثری مثبت می گذراند، ولی این احساسات برای بیماران بیش و قوی تر میباشد.

در یک نگاه کلی میتوان گفت، حضور گل های طبیعی، در یک مرکز درمانی، چه در فضای محوطه و چه در سالن ها و اتاق بیماران، بطور کل حس و حالا فضا را از بین می برد و آن حالت خشک و بی روح بیمارستان و یا سایر مراکز درمانی را، تغییر داده و به آن حال و هوای تازه ای می بخشد.

این گل ها هستند که می توانند فضای بیرون از مرکز درمانی را با فضای داخل آن پیوند داده و بیمار را از تصور قرارگرفتن در یک محیط دورافتاده و فراموش شده، خارج بکند.

کدام گل برای قرارگیری در یک محیط درمانی، بهتر است؟

اغلب محیط های درمانی بزرگ و همه شمول، همچون بیمارستان های عمومی، از گل‌های طبیعی در بخش فضای سبز و محوطه استفاده می کنند.

چرا که حضور گل‌های طبیعی در این محیط ها با وجود پدیده گرده افشانی و مخمر های موجود بر روی گلبرگ‌ها، می تواند آسیب جدی به بیماران مبتلا به آلرژی، آسم و سایر بیمارانی که سیستم ایمنی پایینی دارند و قدرت بدنی آنها سرکوب شده میباشد، بزند.

لذا بهتر میباشد در انتخاب و خرید گل های طبیعی، دقت ضروری را داشته باشیم تا هدیه ما، موجب آزار و اذیت سایر بیماران نشود.

اگرچه در این خصوص در اغلب مراکز درمانی، هشدار های ضروری داده میشود و در بخش هایی که ورود گل های طبیعی، مضر و زیان آور میباشد، ممانعت میشود.

ولی اگر مریض شما در بخش هایی بستری شده میباشد که حضور گل های طبیعی نه تنها برای او مضر نیست بلکه می تواند در درست نمودن حس شادی و رضایتمندی او یاری بکند، بهتر میباشد با شناسایی انواع گل ها، یک دسته گل قشنگ را به او هدیه دهید.

تاثیر گل در محیط های درمانی

تنوع گل های طبیعی در رنگ، بو و ساختار ظاهری زیاد متفاوت و گسترده میباشد، ولی میتوان به چند مورد اصلی و پرطرفدار اشاره نمود:

• گل رز:

گل های رز، در رنگ های گوناگون موجود میباشد و هر یک مطابق با سلیقه مریض شما، می تواند قشنگ و منحصربفرد باشد، ولی اغلب برای هدیه به بیماران گوارشی و کبدی توصیه میشود.

چرا که در روند درمان این گونه بیماری ها هم، به آنها یاری میکند.

• گل همیشه بهار:

این گل قشنگ و خاص، خاصیت ضد قارچ و ضد عفونی دارد و می تواند برای بیماران پوستی، برترین گزینه باشد.

• گل آفتابگردان:

گل آفتابگردان، جلوه ای متفاوت برای هدیه دادن دارد و برای بیمارانی که دچار زخم معده و در مجموع مشکلات معده هستند، برترین گزینه میباشد و می تواند علاوه بر انتقال حس شادی، در بهبود حالا مریض هم، موثر باشد.

• یاس بنفش:

این گل، با رنگ ملایم خود، برترین انتخاب برای بیمارانی میباشد که دچار سوختگی شده ان و روند درمانی آنها را تسریع میکند.

هم چنین برای آرامش ذهنی هم مفید میباشد. چرا که رنگ بنفش با تحریک غده هیپوفیز، هورومن بتا اندورفین را ترشح میکند تا آرامش قلبی، میسر شود.

• گل برف:

زمانیکه مریض از مشکلات روحی و اضطراب شدید رنج می برد، گل های ریز برگ، کوچک و سفید گل برف، می تواند در بهبود روان او تاثیری جدی بگذارد و با یادآوری خاطرات خوش، استرس اور را کاهش داده و آرامش را به او بازگرداند.

• گل نخود:

این گل هم همانند گل برف، در تسکین روحیه و کاهش تنش تاثیر دارد و در مراکزی که اغلب بیماران مشکلات روحی و روانی دارند، می تواند با یادآوری خاطرات زیبای کودکی، تنش موجود در محیط را کاهش دهد.

همانطور که اشاره شد، گل های طبیعی، با وجود درست نمودن یک ارتباط محکم روحی و تسکین آلام مریض، نمی تواند در پایان بخش های یک مرکز درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

ولی اگر یک مرکز درمانی بطور ویژه، از بیماران روحی و روانی مراقبت میکند که امکان درست نمودن عفونت در آنها وجود ندارد، استفاده از گل های طبیعی کاشته شده در خاک گلدان، می تواند تاثیر محسوس و ویژه ای را در روح و روان آنها بگذارد.

استفاده از این گونه گل ها، حتی در محیط کار و زندگی هم، می تواند از ابتلا به بیماری جلوگیری بکند و شایع ترین بیماری قرن، افسردگی، را هم کنترل بکند.

ولی این موضوع بطور خاص در محیط های درمانی، نقش پررنگ تری دارد.

بطور واضح، در میان بیمارانی که در یک بخش بستری هستند، افرادی که در مقابل پنجره رو به باغ و فضای سبز قرار می گیرند، در روند بهبود بیماری جلوتر هستند و زودتر مرخص میشوند.

این موضوع زمانیکه این بیماران با بیمارانی که در مقابل یک دیوار قرار گرفته اند، مقایسه میشوند، اثر خود را نشان میدهد.

لذا در یک نگاه کلی میتوان گفت، ارتباط انسان با طبیعت و روح طبیعت گرایانه او، هیچگاه، حتی در اوقات مریضی و ناخوشی، از بین نمی رود.

تاثیر گل در محیط های درمانی

در این بین چند مدل گل آپارتمانی وجود دارد که با قرار دادن آنها در مراکز درمانی، تغییری جدی در روحیات بیماران شکل میگیرد، از قبیل:

• گل شمعدانی:

گل های قشنگ، کوچک و در رنگ های گوناگون و غلیظ، همان شمعدانی ها هستند که با قرارگیری در هر محیطی، به آرامش اعصاب انسان و کاهش فشار های روحی او یاری می کنند.

• گل آهار سبز:

در محیط های پر تنش و پر استرس، گل آهار با رنگ سبز خود، ترشح هورمون های عصبی و تنش زا را بکند میکند.

این گل تنفس را عمیق و آهسته میکند، بر سیستم عصبی تاثیر مثبت می گذارد و به آرامش قلبی انسان یاری میکند.

• گل استکانی آبی:

رنگ آبی در این گل، خواب راحت را برای مریض به ارمغان می آورد. ملاتونین هورمونی میباشد که بواسطه تماشای گل آبی در بدن ترشح میشود و به آرامش و خواب راحت انسان، یاری میکند.

گل ها، با اثر شگفت انگیز خود، می توانند محیط آلوده و عمومی مراکز درمانی را، تصفیه کرده و موجب شادمانی بیماران و همراهان آنها، شود.

حتی نگهداری و مراقبت از این عنصرهای طبیعی، استرس را کاهش میدهد و امید به زندگی را در کسانی که دچار افسردگی و انزوا شده اند، زیاد شدن میدهد.

 

مطالب مرتبط :

 

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X