بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب

بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب

بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب : یک گلدان قشنگ می‌تواند مرکز ثقلی برای خانه یا آپارتمان شما باشد، بنابراین چگونگی انتخاب آن با توجه به شکل و اندازه گیاه زیاد اهمیت دارد.اگر به گل و گیاه علاقه‌مند باشید حتما می‌دانید که انتخاب ۱ گلدان متناسب برای گیاهان تا چه اندازه اهمیت دارد.

گیاهان در فضای آپارتمانی سرزندگی را به ما القا می‌کنند ولی برای این که فضای زیباتر و دلچسب‌تری در خانه درست کردن کنیم میبایست به گلدان‌ها هم توجه کنیم.رنگ و شکل گلدان می‌تواند در دکوراسیون خانه تاثیرگذار باشد. بنابراین میبایست بنا به متراژ و اندازه محیطی که گیاهان را در آن قرار می‌دهیم گلدان مورد پیشنهاد خود را انتخاب کنیم.

به عنوان نمونه اگر جای چندانی برای قرار دادن گلدان نداریم بهتر میباشد از انتخاب گلدان‌هایی که گرد و پهن هستند خودداری کنیم و از گلدان‌های باریک و بلند حتی گلدان‌های آویز استفاده کنیم تا فضای بیشتری برای چیدمان گیاهان درست کردن کنیم. گلدان‌های استوانه‌ای، هم برای گیاهانی که به خاک خشک‌تری نیاز دارند متناسب هستند و جای کمتری می‌گیرند.

نکته های مهم در انتخاب گلدان مناسب برای تناسب با گل

پیش از خرید هر گلدانی میبایست به تناسب میان گیاه و گلدان توجه نمایید. اگر برای گیاهی که اندازه کوچکی دارد گلدانی زیاد بزرگ برگزینید گیاه رشد چندانی نمی‌کند و حتی احتمال دارد خشک شود. گلدان‌هایی که بیشتر از حد بزرگ هستند سبب می‌شود که گیاه به مدت طولانی در آب قرار بگیرد و یا مقدار زیادی مواد مغذی از خاک دریافت بکند که به گیاه آسیب می‌رساند.

در کل حجم بالای خاک در گلدان‌های بیشتر از اندازه بزرگ به نسبت گیاه باعث می‌شود موقع آبیاری دیرتر خشک شود و در نهایت گیاه شما با ریشه‌های کمی که نسبت به اندازه گلدان دارد، بیش‌ از حد درون این خاک خیس باقی می‌ماند و در نتیجه ریشه‌های گیاه دچار پوسیدگی یا بیماری‌های قارچی می‌شود.از طرفی اگر گلدان نسبت به اندازه گیاه شما خیلی کوچک باشد، ریشه‌های آن جا برای رشد ندارند و در این گونه رشدش متوقف می‌شود.

بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب

بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب

برای گیاهانی هم که ریشه‌های بلند دارند میبایست گلدانی که عمق بیشتری دارد و برای گیاهان با ریشه‌های کوتاه و پهن گلدان کوتاه یا با عمق کم برگزینید.در کل در انتخاب گلدان این موضوع را در پیشنهاد بگیرید که ریشه میبایست نصف گلدان را پر بکند و مابقی را خاک.اگر ریشه‌های گیاه به ته گلدان برسد یا از سوراخ‌های آن خارج شود هم میبایست گلدان را عوض و گلدان بزرگ‌تر تهیه نمایید.

نکته ی بسیار مهم

طبق ۱ قاعده کلی اگر گیاه شما در گلدانی با قطر ذیل ۲۵ سانتی‌متر قرار دارد، میبایست موقع خرید گلدانی را برای آن درنظر بگیرید که ۳ الی ۵ سانتی‌متر در قطر، از گلدان قبلی گیاه بزرگ‌تر باشد و اگر گیاه شما در گلدانی بالای ۲۵ سانتی‌متر زندگی می‌کند، گلدانی را برای آن درنظر بگیرید که ۵ الی ۸ سانتی‌متر بزرگ‌تر باشد.

انواع گلدان و مزایا و معایب آنان

هنگامی ۲ عامل مهم سایز و سوراخ زهکشی را در انتخاب گلدان مد پیشنهاد قرار دادید، به نوع و شکل گلدانتان فکر نمایید تا با طراحی داخلی فضای شما همخوانی داشته باشد.

گلدان پلاستیکی

جنس گلدان هم اهمیت دارد. در میان انواع گلدان‌ها، گلدان پلاستیکی طرفداران بسیاری دارد. زیرا در درجه ابتدا مقرون به صرفه هستند و هزینه آنان به نسبت سایر گلدان‌ها ارزان‌تر میباشد. برای گیاهانی هم که میبایست آویز شوند برترین انتخاب گلدان پلاستیکی است، چون وزن چندانی ندارند. از طرفی این نوع گلدان رطوبت را در خود نگه می‌دارد.

گلدان‌های پلاستیکی گیاه را در برابر سرما محافظت می‌کند.ولی این گلدان ۱ عیب بزرگ هم دارد، زیرا آب را در خود نگه می‌دارد که همین موضوع احتمال پوسیدگی ریشه گیاه را بالا می‌برد. بنابراین هنگام خرید دقت نمایید که حتما زهکشی مناسبی داشته باشد و سوراخ‌های بیش در کف آن درست کردن شده باشد.

گلدان سفالی

گلدان‌های سفالی که از خاک رس ساخته می‌شوند؛ رطوبت و هوا را به خوبی در گلدان انتقال می‌دهند و از بالا رفتن دمای خاک جلوگیری می‌کنند و خاک را خنک نگه می‌دارند. این گلدان‌ها با جذب رطوبت باعث می‌شوند تا آب بیشتر از حد اطراف ریشه‌ها نماند و از پوسیدگی ریشه‌ها جلوگیری می‌کنند.

البته یکی از معایب این گلدان‌ها این میباشد که چون رطوبت را جذب می‌کنند گیاه به آبیاری بیشتری نیاز دارد. از طرفی جابه‌جایی این گلدان‌ها در ابعاد بزرگ‌تر سخت میباشد زیرا سنگین هستند و احتمال شکستن این نوع گلدان بیش میباشد.

بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب

بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب

گلدان شیشه‌ای

بودن گیاهان در جایی خارج از خاک، علاوه بر زیبایی می‌تواند از بروز مشکلات خاک همچون آفات هم جلوگیری بکند. دیدن ریشه‌ها در آب شفاف گلدانی شیشه‌ای زیبایی خاصی به دکوراسیون شما می‌دهد و حتی می‌توانید قلمه‌ای از چند گیاه را در ۱ گلدان شیشه‌ای بزرگ‌تر قرار بدهید و ۱ آکواریوم گیاهی کوچک برای خود صحیح نمایید.

گلدان چوبی

گلدان چوبی البته زیاد زیباست، ولی به نسبت گلدان‌های پلاستیکی و سفالی دوام کمتری دارند و زود خراب می‌شوند. از طرفی هزینه بالاتری هم دارند. ولی ویژگی مثبت این گلدان‌ها این میباشد که عایق خوبی برای حرارت هستند و از ریشه‌های گیاه در تابستان محافظت می‌کنند.ترفندهایی برای انتخاب گلدان متناسب | ۱ قاعده کلی برای خرید گلدان | گلدان پلاستیکی بهتر است یا سرامیکی؟

گلدان سرامیکی

این روزها گلدان‌های سرامیکی طرفداران بسیاری پیدا کرده است، زیرا علاوه بر زیبایی تنوع رنگ بی‌نظیری دارند که پاسخگوی هر نوع سلیقه‌ای هستند. با این حالا این نوع گلدان هم خالی از عیب نیست زیرا شکننده و گران هستند.با این وجود می‌توانید برای گیاهانی مثل ساکولنت‌ها، کاکتوس‌ها و ارکیده‌ها که به آبیاری کمتری نیاز دارند از گلدان سرامیکی استفاده نمایید.

چرا رنگ گلدان مهم است؟

رنگ گلدان هم مهم میباشد و می‌تواند میزان گرمای گیاه را حفظ بکند. هر چه رنگ تیره‌تر باشد، گرمای بیشتری را حفظ می‌کند. این روزها انتخاب گلدان سیاه در دکوراسیون فضاهای مدرن طرفداران زیاد پیدا کرده میباشد.گلدان‌های سفید هم همیشه جزو انتخاب‌های اولیه افراد بسیاری بوده میباشد. زیرا برای روشنی بخشیدن به فضا گزینه عالی میباشد. رنگ سفید عنصرهای را متعادل می‌کند.

اگر به دنبال آرامش بیشتری در خانه هستید می‌توانید از گلدان‌هایی به رنگ سبز استفاده نمایید.با این حالا انتخاب رنگ گلدان به طور کامل سلیقه‌ای میباشد و می‌توانید از هر رنگی در دکوراسیون خود استفاده نمایید.

بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب

بهترین روشهای انتخاب گلدان مناسب

تمیز نگه داشتن گلدان

تمیز نگه‌داشتن گلدان تاثیر مهمی در جلوگیری از آفت و بیماری دارد. بنابراین اگر می‌خواهید از گلدانی قدیمی که کنار گذاشته‌اید برای گیاه تازه‌ای استفاده نمایید حتما آن را پسندیده بشویید و با الکل اسپری نمایید تا گیاه دچار قارچ نشود.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی