باغبانی در فصل بهار

باغبانی در فصل بهار

باغبانی در فصل بهار

باغبانی در فصل بهار با نکته هایی که حتما میبایست بدانید

باغبانی در بهار می تواند یک فعالیت سرگرم کننده و آهسته بخش باشد ، بخصوص اگر آن که بطور درست انجام شود.این فصل فصلی زیاد قشنگ برای لذت بردن از گل و گیاه می باشد و باغبانی در

بهار حس خوبی را به آدم منتقل میکند.

نکته ها دانستنی باغبانی در فصل بهار

1- لوازم کشاورزی تان را آماده کنید:
نخستین قدم برای باغبانی در بهار تیز نمودن و تمیز نمودن آلات کشاورزی از جمله وسایل دستی باغبانی همچون بیل ، بیلچه، شن کش و کج بیل می باشد. تمیز نمودن و تیز نمودن ابزار های باغبانی به حفاظت و نگهداری دراز مدت، صرفه جویی در قیمت و جلوگیری از شیوع بیماری یاری میکند. کثیف بودن آن ها به دلیل وجود باکتری و قارچ به هرس تازه آسیب می رساند.

برای شستشو از مواد شوینده قوی، آب داغ و محلول های باز کننده استفاده نمایید تا تیغه های تمیزی داشته باشید ، این تمیزی به عملکرد بهتر آن ها یاری میکند و کار را آسان تر خواهند نمود . پس از تمیز نمودن، مقداری روغن یا اسپری روان کننده WD40 روی تیغه ها و لولا ها بمالید.

باغبانی در فصل بهار
امکان دارد در حین تمیز نمودن دستگاه چمن زنی خود مجبور به خرید یک تیغه دیگر باشید زیرا خرید تیغه تیز برای داشتن یک چمن زن لازم می باشد. تیغه های بکند به چمن آسیب وارد می کنند و اجازه خزیدن را به چمن م یدهند که در اصلاحات طولانی مدت می تواند پرهزینه باشد.

2- با خاکی پسندیده و مرغوب آغاز به باغبانی کنید:
اگر قصد دارید تا چمن و محصولی پسندیده داشته باشید و درسال گذشته با مشکل رشد آن مواجه بودید امسال خاک را مورد آزمایش قرار بدهید. آزمایش نمودن خاک به شما درمورد ی مواد مغذی مورد نیاز خاک اطلاعات میدهد.

سطح PH خاک را بررسی نمایید، برای اینکار میتوانید از کیت های تست که در فروشگاه های کشاورزی در دسترس هستند، استفاده نمایید یا نمونه ای از خاک را به آزمایشگاه اداره کشاورزی شهر خود ببرید.

خرید سبد گل

3-اصلاحات ضروری را به خاک بیافزایید:
اضافه نمودن کود و کمپوست به خاک، آن را غنی میکند. کود و امولسیون های گاوی و ماهی و سایر اصلاحات مرتبا میبایست به خاک اضافه شود تا گیاهان و سبزیجات به خوبی تغذیه و رشد کنند. 

خرید خاک های ارگانیک هم برای باغچه لازم می باشد ولی هیچ چیز نمی تواند جای کمپوست را گیرد. برای این کار میتوانید کمپوست را به صورت آماده خریداری نمایید و یا اینکه در یک گلدان ضایعات خانگی همچون پوسته تخم مرغ، پوست میوه و سیب زمینی، بریده های چمن، هرس های چوبی و دیگر پسماند های ارگانیک را جمع آوری نمایید. برای یاری به روند تجزیه آن ها این مخلوط را با شن کش هوادهی نمایید.

4-علف های هرز را مرتبا بچینید و بستر و مرز گل وگیاهتان را آماده نمایید :
به علف های هرز و ورق های اضافی فرصت رشد ندهید! هرروز و یا حداقل دو روز درمیان علف های هرز را از بین ببرید، با اینکار رشد آن ها را کاهش می بدهید. علف های هرز باعث ازبین رفتن بستررشد گیاه میشوند. مواد آلی مرده ای که از بستر گل جدا کردید را داخل گلدانی قرار بدهید تا تجزیه شوند.

هر علف هرز بی خاصیتی را دیدید بسوزانید ولی سوزانده آن را با مخلوط کمپوست مخلوط نکنید زیرا باعث درست کردن مشکل در روند رشد گیاه خواهد شد . اگر خاک مورد کاشت سالم می باشد میتوانید حفره ای 5 متری کنده و آن را از کود، کمپوست و پسماندهای سبز بازیافت شده پر نمایید. هم چنین بوته های ورق ریز را جابجا نمایید تا کمپوست بهتری جمع آوری کنید.

برای انجام اینکار بوته ها را در فصل زمستان که گیاه هنوز خفته می باشد جابجا نمایید. بهتر می باشد در یک روز صاف اینکار را انجام بدهید تا ریشه گیاه در معرض باد خشک نشود. گیاه را همراه ریشه از خاک درآورید و در جا جدیدش مستقر نمایید و گودال را از آب و خاک پر کنید.

باغبانی در فصل بهار

5- منطقه خود را بشناسید :
شناخت منطقه برای داشتن یک باغ پر بار و حاصل خیز لازم می باشد. به عنوان مثال اگر بخواهید در ماه اسفند گوجه فرنگی بکارید با نشناختن آب و هوای منطقه ای خود امکان دارد این رشد را به تعویق بیندازید . ندانستن شرایط محیطی و آب و هوایی علاوه بر قیمت ی فراوان باعث ناامیدی هم خواهد شد.

6-بذر گیاه و یا پیاز گل های تابستانی را آماده نمایید :
این برترین کار برای یک روز زمستانی مرطوب می باشد. بعد از برنامه ریزی درباره آنچه که می خواهید بکارید، بذرها را سفارش بدهید ، طرح کاشت آن ها را بریزید و تعیین نمایید کدام یک را در سینی و کدام یک را مستقیما در خاک بکارید . پیاز گل هایی همچون نیلوفر، گلایل و آلاله را میتوان در زمستان برای کاشت بهار سفارش داد.

بذرهایی که نیاز به رشد بیشتری دارند را در سینی بکارید، در ماه بهمن و اسفند بذر گیاهانی همچون بگونیا، آنتریوم،شمعدانی، فلفل، بادمجان و گل کلم را بکارید .این گیاهان برای رشد بهتر به گرما نیاز دارند.

اگر قصد کاشت چمن دارید سریعا در بهار آغاز نمایید و یا از رول های چمن طبیعی آماده استفاده نمایید و فقط دقت داشته باشید که رول ها مرطوب باشند زیرا اگر ریشه گیاه خشک باشد و یا چمن زردی داشته باشد، فایده ای ندارد . بذرهای بلااستفاده را هم در یک فضای تاریک و خنک نگهداری نمایید تا سال آینده از آن ها استفاده کنید.

7-آفات باغ را حذف، زنبور و پروانه ها را به باغ جذب کنید:

حذف نکردن آفات در خواب زمستانی شما را در بهار و تابستان با مشکل روبرو میکند. به تاج های گیاهان چند ساله خود نگاهی بیندازید و هرگونه برامدگی ، حلزون و شته را از بین ببرید.

لاروهای تاج سفید که در کمپوست زندگی می کنند از ریشه گیاه تغذیه می کنند و موجب آسیب رساندن به گیاه میشوند. برای به حداکثر رساندن گرده افشانی گلها و سبزیجات و هم چنین ازبین بردن شته میتوانید موجودات مفید را هم به حیاط و باغ خود جذب نمایید، آن ها علاوه بر مفید بودن زیبایی را برای باغ شما به ارمغان میاورند.

باغبانی در فصل بهار

8-گلخانه را تمیز نمایید و بشویید:
زمستان برترین وقت برای تمیز نمودن گلخانه می باشد تا نهال ها و قلمه های بهار را بکارید. قسمت بیرونی گلخانه را با مواد ضدعفونی کننده و مواد شوینده بشویید تا جلبک ها، خزه ها و دوده ها ازبین بروند. این امر باعث میشود در طی ماه های رشد گیاهان، ضمن از بین رفتن آفات و بیماری ها؛گلخانه نور بیشتری را به خود جذب بکند. از ضدعفونی نمودن داخل شیشه ها هم غافل نشوید!

 

هر نوع بقایای گیاهی را با محلول گرم ضدعفونی کننده بشویید. هم چنین گلدان ها و سینی های بذر گیاه را بشویید تا از ابتلای گیاهان به میرایی خاموش جلوگیری نمایید. بعدا در طی چند روز آینده گلخانه را به خوبی تهویه رسانی نمایید تا به طور کامل خشک شود.

چند نکته اساسی و کلی در مورد نگهداری گل و گیاه در منزل

9- حوضچه ای را برای جمع آوری آب باران بسازید:
وجود یک حوضچه در باغ لازم می باشد تا از بارندگی های فصلی بیشترین بهره را ببرید. بارندگی در فصل زمستان بیشتر می باشد. برداشت آب باران برای کشاورزی به نفع محیط زیست می باشد، زیرا در تابستان تقاضا برای آب بیش خواهد شد و شرکتهای آب و فاضلاب را مجبور به برداشت از آب های ذیل زمینی میکند که این امر برای محیط زیست مضر و برای مصرف کننده پرهزینه می باشد. گیاهان گلخانه ای همچون تمشک آبی، کاملیا و آزالیا با آب باران رشد بهتری دارند زیرا آب شرب کمی قلیایی می باشد.

10- نرده، فنس و داربست درست کردن کنید:
زمستان زمانی ایده آل برای راه اندازی و یا تعمیر مسائل حفاظتی اطراف باغ می باشد. برای تعمیر نمودن این حفاظ ها دقت نمایید تا هرگونه خزه و کپک را روی آن ازبین ببرید. بهتر می باشد اینکار در یک روز افتابی انجام شود.

11. یک تپه از کود بسازید:
با استفاده از زباله های گیاهی و ورق هایی که از باغچه تان جمع آوری شده می باشد، اینکار را انجام بدهید و برای این که روند تجزیه با سرعت بیشتری گونه بگیرد، آنان را به خوبی خرد نمایید و با آب و فعل کننده های بیولوژیکی ترکیب کنید به خاک مورد پیشنهاد بیفزایید.

12. بستر های نو و تازه ای فراهم کنید:
همزمان با به عمل آمدن خاک ، علف های هرز و آشغال ها را از آن جدا کنید. کود گیاهی (کمپوست) یا کودی مکه به خوبی پوسیده شده باشد و هر گونه اصلاح کننده خاک را به ضخامت 10 سانتی متر روی خاک مورد پیشنهاد بریزید و با چنگک به عمق 25 تا 30 سانتی متری برسانید.

پرورش گل و گیاه در خانه

 

13.حیاط را به خوبی بررسی کنید:
شاخه هایی که آویزان هستند را مشخص کنید و اگر نیاز به سیم کشی یا هر گونه کار اضافی داشتن، برنامه ریزی کنید. شاخ و ورق گیاهان سال گذشته را ببرید و آن ها را به کودتان اضافه نمایید که تاثیر بسزایی در روند رشد گیاهان و درخت ها خواهد داشت.

———————————————————————-

مطالب مرتبط:

فروشگاه اینترنتی گل و گل فروشی آنلاین گل نارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی