انواع و روش پرورش گل نرگس

انواع و روش پرورش گل نرگس

انواع و روش پرورش گل نرگس

گل نرگس از دسته گیاهان پیازی و جزو زیباترین و خوشبوترین گلهای موجود در طبیعت میباشد که بویش از فاصله ها، انسان را سرمست میکند. این گل قشنگ با عطر و بوی فریبنده گل خاطره ها و یادهاست. گلهای نرگس در انواع و رنگهای مختلفی وجود دارند که معمولا سفید و زرد و یا دو رنگ هستند.
این گل جایگاه خاصی در ادبیات، افسانه ها و قصه های ایران زمین دارد و در بسیاری از مناطق ایران همچون شهر بهبهان در استان خوزستان شهر کازرون در استان فارس و حاشیه های دریاچه پریشان، پراکنده شده است.

نرگس نباتی است دائمی با پیازهای کشیده گلابی شکل که پیازها دارای ورقه های فلسی و مطبق هستند و دارای مواد سمی از نوع آلکالوئیدها می باشند . عطر نرگس شاداب کننده است و برای مخاط و سینوس ها مفید است و از سرماخوردگی جلو گیری میکند.

گل نرگس از آسان ترین گیاهانی میباشد که میتوان آن را به شکوفه واداشت هرچند نگهداری و کاشت آن نیاز به حوصله و مهارت دارد.
این عطر می تواند همراه خون وارد سلول های مغزی شود و روی کارکرد مغز اثر مثبت بگذارد. گل نرگس در کشورهای غرب اروپا، از شرق اسپانیا و پرتغال گرفته تا به آلمان و انگلستان بصورت خودرو می روید. در کشور ولز این گل به عنوان گل ملی شناخته شده میباشد.
گلفروشی آنلاین نارین
انواع گل نرگس

دو نوع عمده گل نرگس در ایران نرگس شیراز و نرگس شهلا هستند و بقیه گل های نرگس در رنگ های سفید تا نارنجی دیده میشوند . شیپور وسط گل نرگس از گلبرگ های آن پر رنگ تر میباشد وقسمتی از پرچم تغییرشکل داده آن میباشد.
در کشور ما ایران، انواع مختلفی از گل نرگس رشد می‌کند و امکان کاشت و پرورش آن وجود دارد، که از آن جمله نرگس شهلا، نرگس مسکین، نرگس شیراز، نرگس پرپر، هزار پر یا شست پر و نرگس نروک یا پنجه گربه ای را می توان نام برد.
نرگس بسته به نوع آن در وقت های مختلفی گل میدهد مثلا نرگس شیراز که دارای عطر و بوی منحصر به فردی میباشد در اواخر پاییز تا اواسط بهار گل میدهد ،نرگس شهلا که گلبرگ های زردی دارد و دارای شیپور بزرگی دروسط گلبرگ هاست در اواخر زمستان تا اوایل بهار گل میدهد . نرگس حتی نسبت به زنبق هم به سرما مقاوم تر میباشد.

آبیاری گل نرگس:

نرگس، گیاهی میباشد که آبیاری فراوان را یار ندارد و در گونه افراط در آبیاری ، ورق هایش بیشتر از حد بزرگ شده و گل نمی دهد زیرا این گیاه برای گل دادن میبایست کمی خشکی ببیند. ماندگاری گل نرگس در هوای سرد بیش میباشد ودر دمای بالاتر گل ها زودتر پژمرده میشوند. نرگس در بعضی از ساعات روز برای گلدهی به نور خورشید نیاز دارد.
خاک متناسب برای گل نرگس: از گل های پیازی محسوب میشود و همچون همه گل های پیازی خاک سبک را یار دارد و خاک های سنگین و رسی را یار ندارد . اگر خاک باغچه یا گلدان تان رسی میباشد، برای بهتر شدن زهکشی آن کمی شن را با آن مخلوط نمایید. برای باغچه گل نرگس استفاده از کودهای حیوانی متناسب میباشد و برای گلدان های نرگس داخل آپارتمان ورمی کمپوست ، کود مناسبی میباشد.
گلفروشی آنلاین نارین
چگونه گل نرگس پرورش دهیم؟

 

۱- یک گلدان سنگی یا سفالی برای کاشتن پیاز نرگس برگزینید زیرا استفاده از گلدان سبک به علت این که امکان دارد نرگس ها در مرحله گردن غازی، یک طرفه شوند و گل ها به یک سمت باز شوند صحیح نیست و سبب واژگون شدن گلدان میشود.
۲- گلدانی با عمق ۱۸ سانتی متر برگزینید زیرا عرض گلدان میبایست به گونه ای باشد که هنگام کاشت ، پیازها از هر طرف پنج سانتی متری از دیواره گلدان فاصله داشته باشند.
۳- برای عبور آب اضافی و زهکشی متناسب کف گلدان را سوراخ نمایید .
۴- پیش از کاشت پیازها را دوساعت در آب ولرم قرار بدهید . البته میبایست فقط انتهای پیاز در آب باشد و نبایستی به علت پوسیده شدن پیاز کل پیازرا در آب قرار بدهید.
۵- گلدان را تا نیمه از خاک پر نمایید به صورتی که دوسوم پیاز ذیل خاک باشد و خاک دور پیازها را گیرد.
۶- گلدان را آبیاری نمایید و در جایی گرم در ذیل نور مستقیم خورشید قرار بدهید.
۷- دو تا سه هفته طول می کشد تا پیاز آغاز به رشد بکند پس تا زمانیکه ساقه ها از خاک سر نزده اند دیگر به آن آب ندهید.
۸- پس از آغاز رشد ساقه گلدان هرگز نبایستی به طور کامل خشک بماند.
۹- هر دو هفته یک بار تا باز شدن گل ها به گلدان کود تقویتی همراه آب دهید.
۱۰- برای جلوگیری از رشد کج ساقه ها از یک قیم استفاده نمایید
۱۱- هنگام گل دادن گیاه ، گلدان را از ذیل آفتاب مستقیم بردارید.

———————————–

مطالب مرتبط:

روش نگهداری گل قاشقی  

همه چیز در مورد کاج مطبق

در پرورش حسن یوسف به این نکات دقت کنید

گلفروشی آنلاین نارین فلاور

 

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X