اصول کاشت ، پرورش و نگهداری گل لاله در گلدان

اصول کاشت ، پرورش و نگهداری گل لاله در گلدان

اصول کاشت ، پرورش و نگهداری گل لاله در گلدان

لاله، گیاهی دائمی و سوخ دار میباشد (از گروه گیاهان دارای پیاز می باشد.). این گل قشنگ، از لحاظ گلکاری یکساله میباشد چون پیاز اصلی آنکه منظور همان سوخ مادری میباشد، فقط به مدت وقت یک سال زراعی دوام دارد، ولی هر ساله با سوخ جدیدی جایگزین میشود و به ظاهر هیچ چیز تغییر نکرده میباشد.

لاله در مناطق سردسیری نوعی گل دائمی به حساب می آید، اما در نواحی گرمسیری سوخ های تیمار شده با سرما کشت میشود و پس از گلدهی از بین می رود. هلند تولید کننده اصلی تجاری لاله در دنیا می باشد به طوریکه در سال ۳ میلیارد شاخه از این گل تولید می نماید که اغلب صادر می شوند.
لاله ها از وقت کاشت پیاز اغلب نیاز به پنج تا هشت سال برای رشد کافی و گل دادن نیاز دارند. تولید کنندگان تجاری معمولا برداشت گل لاله را در اواخر تابستان و زمانیکه به اندازه کافی بزرگ شده باشند شروع می نمایند، و گل های کوچک تر را دوباره کاشته و برای فروش در سال آینده میگذارند.

اصول کاشت ، پرورش و نگهداری گل لاله در گلدان
شرایط محیطی مورد نیاز نگهداری گل لاله

لاله یک گل دائمی نیست پس نبایستی انتظار داشته باشید این گل همیشه بماند، دوام گل نهایتا یک ماه می باشد ولی بعد از، از بین رفتن گل، پیاز آن را از خاک در بیاورید و ساقه آن را قطع نمایید. پیاز را در محلی خشک و تاریک بگذارید و سال دیگر هم می توانید آن را کاشته . گل دادن آن را مشاهده نمایید.
ضروری میباشد بدانید اگر پیاز لاله شما، از انواع لاله هلندی میباشد فقط برای دوسال به شما گل می دهد و تکثیر نمیشود. چون در هلند پیازها را عقیم می کنند. ولی اگر پیاز شما ایرانی میباشد هر سال گل داده و پیازها هم فراوان می شوند.
شرایط اکولوژیکی مورد نیاز کاشت و نگهداری گل لاله به شرح ذیل میباشد:

خاک مورد نیاز لاله :
خاک متناسب برای این گل میبایست تا حد امکان سبک باشد، بنابراین اضافه نمودن ماسه و شن به خاک گلدان توصیه می شود. برترین خاک برای کشت این گل ترکیبی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت یا این که مخلوطی از کود و خاک ورق و ماسه و خاک باغچه میباشد.

آبیاری لاله :
در محیط داخل آبیاری متوسط کافی میباشد. اگر پیاز‌ها را برای سال آینده دوباره استفاده شود ضروری میباشد در وقت رویش در بهار با استفاده از کود عمومی تغذیه گونه بگیرد.

دمای متناسب لاله :
گل لاله نسبت به سرما مقاوم میباشد. دمای متناسب برای ریشه‌دهی پیاز این گل، ۹ درجه و برای رشد گیاه ۱۸-۱۵ درجه سانتیگراد میباشد. ضروری به ذکر میباشد، همانند گل نرگس، بالا بودن دمای محیط باعث عدم تشکیل گل می‌شود و برترین کار این میباشد که در یک جا خنک نگهداری شوند.

کوددهی لاله :
اگر پیاز‌های لاله را برای سال آینده دوباره استفاده نمایید، ضروری میباشد در وقت رویش در بهار با استفاده از کودهای عمومی موجود در بازار تغذیه گیاه گونه بگیرد.

نور متناسب لاله :
لاله به نور زیادی نیاز دارد مخصوصا در وقت گلدهی، پس اگر درون منزل نگهداری میکنید پرنورترین جا را برای این گل قشنگ برگزینید مثلا کنار پنجره جنوبی

مراحل کاشت لاله در گلدان :
۱- سایز لاله برای کاشت در گلدان ۱۱ به بالا میباشد . ( منظور از سایز همان طول محیط دور پیازه لاله بر مبنای سانتی متر میباشد )

۲- هر پیاز داخل یک گلدان شماره ۱۲ کاشت میشود ( شماره گلدان بر اساس طول قطر دهانه هر گلدان بر مبنای سانتی متر محاسبه میگردد ) بدیهی میباشد در گلدانهای بزرگتر یا فلاور باکسها تعداد بیشتری از پیاز می توان کاشت . که در اینصورت فاصله طولی هر پیاز از پیاز دیگر میبایست بیش از ۱۰ سانتی متر باشد .

۳- خاک متناسب برای کاشت گلدانی مخلوطی از خاک باغچه ۵۰% + ماسه بادی ۲۵% + خاک ورق پوسیده ۲۵% میباشد .

۴- پس از کاشت پیاز که میبایست در ماههای آبان و آذر انجام شود یکبار آبیاری نموده و گلدان را در محیط باز قرار می بدهیم . مناسب با خشکی آب و هوا تا پیش از بارشهای زمستانه هفته ای ۱ بار آبیاری شود .

پیش از آغاز فصل زمستان روی گلدانها را با ماسه تا ۱۰ سانتی متر پوشش می بدهیم . و گلدان بوسیله نزولات آسمانی آبیاری شده و می گذاریم تا اواسط اسفند ماه در محیط بیرون و در ذیل ماسه باقی بماند .

۵- در اوایل اسفند ماه گلدان را از ذیل ماسه بیرون می آوریم و آغاز به آبیاری میکنیم ( هفته ای ۲ مرتبه) اگر این نیاز آبی بوسیله نزولات جوی تأمین شد که هیچ و گرنه به صورت دستی آبیاری می نمائیم .

۶- در اواسط اسفند گلدان را به محیط منزل می آوریم و به آبیاری هفته ای ۲ مرتبه ادامه می بدهیم تا گلدان ما در عید به گل بنشیند پس از آن توصیه میگردد گلدان را در محیط خنک و بدور از نور آفتاب نگهداری شود تا طول عمر گل لاله زیاد شدن یابد ( طول عمر گل لاله با توجه به شرایط محیطی و نوع واریته از ۱۰ تا ۳۰ روز میباشد و عمل گلدهی با توجه به نوع واریته از اسفند تا اردیبهشت گونه می گیرد) .

۷- پس از گلدهی به آبیاری هر هفته ۱ مرتبه ادامه می بدهیم تا ساقه و ورق گل به طور کامل زرد و خشک گردد . ( این امر در اواخر تیر ماه معمولا گونه میگیرد )
۸- پس از آن که از گل لاله چیزی باقی نماند و به طور کامل زرد و خشک شد آن را از گلدان در آورده و در صورتی که پیاز مادر تولید مثل کرده بود ، بچه آنرا از پیاز مادر جدا میکنیم و آن را با آب سرد شستشو می بدهیم .
۹- پیاز شسته شده را در محیطی باز و بدور از نور مستقیم خورشید به طور کامل خشک میکنیم ( این امر به ۲ تا ۳ روز زمان نیاز دارد )
۱۰-پیازهای خشک شده را داخل یک جعبه چوبی قرار می بدهیم بطوری که وزن هر جعبه بیش از ۱ کیلو نشود .
۱۱- جعبه ها را در محیطی تاریک ، خشک و خنک و بدون رطوبت تا وقت کاشت نگهداری میکنیم . ( مراجعه شود به بند ۴ کاشت گلدانی )
۱۲- در کاشت گلدانی احتمال این که پیاز مادر ضعیف شود وجود دارد که این امر با کوچک تر شدن سایز پیاز نمایانگر میباشد . بنابراین آن پیاز از شرایط کاشت در گلدان خارج میشود و برای گلدهی حتما میبایست در بستر زمین کشت شود .

اصول کاشت ، پرورش و نگهداری گل لاله در گلدان
مراقبت های ویژه

پیاز لاله طبیعتاً پیازچه تولید میکند و هر ساله تجدید میشود، آغاز برداشت پیازها از اواسط خرداد ماه میباشد و تا اواسط تیرماه ادامه دارد. پیازها را کمی پس از برداشت، درجه بندی می کنند و پیازهایی که میبایست کاشته شوند برحسب درشتی پیاز و قابلیت تولید تعداد پیازچه به دو گروه طبقه بندی میشوند.

پیازچه های معمولی را در دمای ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد به مدت ۳ تا ۴ هفته و پس از آن در درجه حرارت ۲۰ درجه تا آبان ماه و از آن به بعد در حرارت ۱۷ درجه در انبار نگهداری می کنند.
پیازهایی که سخت تر پیازچه تولید می کنند در دمای ۱۰ تا ۲۳ درجه سانتی گراد تا شهریور ماه نگهداری میشوند و پس از آن در دمای ۲۰ درجه تا آبان ماه و پس از آن در دمای ۱۷ درجه سانتی گراد در انبار نگهداری میشوند.
پیازهای لاله را از اواسط مهر تا آبان ماه می کارند. وقتی که پیازهای لاله را می کارند میبایست دقت نمود که طوقه ساقه (قسمت برجسته سر پیاز) بیرون از خاک قرار بگیرد. پیازهای کوچک را معمولا ۱ تا ۲ سانتی متر پایین تر از سطح خاک می کارند.

————————————

مطالب مرتبط:

انواع و روش پرورش گل نرگس

شرایط نگهداری گل سنگ

همه چیز در مورد کاج مطبق

انواع و روش پرورش گل نرگس

روش نگهداری و رشد گل بنفشه آفریقایی

منتشر شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان (خرید بالای 300 هزار تومان)

تماس با مدیریت : 09125342348

تضمین کیفیت و ارائه محصول با کیفیت

مشاوره و پشتیبانی : 02177981712

X