اصول پرورش و نگهداری گیاه بن سای

اصول پرورش و نگهداری گیاه بن سای

اصول پرورش و نگهداری گیاه بن سای

بونسای یا درختچه‌های مینیاتوری ژاپنی (به ژاپنی: 盆栽) هنر پرورش درختان و گیاهانی می باشد که در اندازهٔ کوچک درست کردن می‌شوند. در حقیقت بونسایی گیاهی می باشد که شرایط محیطی آن یعنی نور، آب، مواد غذایی ، هوا و نگهداری آن از پیشنهاد کیفی و کمی تنظیم شده همانند گیاه بزرگ و معمولی ولی با رعایت نسبتها می باشد.
انتخاب یک گلدان برای پرورش بنسای یک هنر زیاد مهم می‌ باشد. گلدان‌ های بنسای معمولا از جنس گل می‌ باشد. گلدان‌ها می‌ توانند گرد ، بیضوی ، کروی ، مثلثی ، هشت‌ ضلعی و یا ترکیبی از چند شکل هندسی باشد.

اصول پرورش و نگهداری گیاه بن سای

هم چنین می‌تواند دارای یک و یا چند سوراخ زه‌ کشی در ذیل باشد. محفظه‌ها طوری انتخاب می‌شوند که رنگ‌هایش با رنگ‌های درخت هم ‌خوانی و هماهنگی داشته باشد. اگر گلدان مثلثی و یا بیضوی باشد ، گیاه بن سای را به دلیل رشد شاخه‌ هایش ، در یک سمت گلدان می‌ کارند.

در یک گلدان گرد و یا کروی درخت را صحیح در مرکز می‌ کارند؛ البته به جز نوع آبشاری این درخت که آن را در کنار گلدان می‌ کارند تا از یک سمت آن آویزان شود. بنسای‌ها را به گونه‌ای پرورش می‌دهند که پشت و روی گیاه متفاوت باشد و آن را در رویدادهای مهم به عنوان بیننده از سمت جلو قرار می‌دهند.
گلدان بنسای‌ ها را هر ۱ تا ۵ سال، بسته به گونه و رشد ریشه‌ی آن، می‌بایست تعویض نمود. در هر بار جا‌به‌جایی می‌توان ریشه‌ی گیاه را هرس نمود و ریشه‌ی اصلی را کوچک‌تر و کوچک‌ تر کرد تا بالاخره در گلدانی کوچک و کم‌ عمق مکان شود.

این گیاه معمولا هر روز به آب احتیاج دارد. از کود مایع هم برای تغذیه‌ ی درخت استفاده می‌ شود. هرس‌ نمودن درخت را می‌بایست در فصل رشدش انجام داد.

هرس ورق بنسای :

بنسای میبایست دارای سطح برگی کمی باشد . زیرا سطح برگی فراوان ، رشد را بیش می‌کند و در تکنیک های بنسای سعی بر اینست که شتاب رشد کم شده و هدفمند شود .

به همین منظور میبایست ورق های اضافه ، همواره هرس شده و از گیاه جدا شوند. هرس ورق میبایست با توجه به شکل نهایی بنسای انجام بپذیرد . ضمناً نبایستی در یک وعده از هرس ، مقدار زیادی ورق را به یکباره قطع کرد ، چراکه باعث درست کردن شوک به گیاه می‌شود.

هرس ریشه بنسای :

هرس ریشه ، یکبار در سال و توسط افراد متخصص میبایست انجام بگیرد. با هرس ریشه ، رشد کم می‌شود . بهمین دلیل ، میبایست توجه داشت که مقدار مناسبی از ریشه قطع شود تا گیاه دچار شوک نشده و آسیب جبران ناپذیر نبیند. ضد عفونی بخش های قطع شده با بنومیل هم در انتها کار لازم می باشد.

بن سای ها بسته به نوعشان به دو دسته قابل نگهداری در فضای خانه و بیرون خانه تقسیم بندی میشوند.
اصول پرورش و نگهداری گیاه بن سای
نگهداری از بن سای در فضای داخل خانه

بدلیل اینکه منشاء این گیاهان از کشورهای اسیای جنوب شرقی می باشد،مانند:چین،تایلند و…. آب و هوای متناسب برای گیاه بونسای،گرم و مرطوب می باشد.پس بهتر می باشد که برگهای بونسای را 1 یا 2 بار در روز با اسپری خیس نمایید.

تا رطوبت ان تامین شود هم چنین دمای اطاق هم برای بن سای متناسب می باشد.نور مستقیم خورشید برای ساعات طولانی و در فضای باز باعث سوختن درختچه بونسای می شود.نور غیر مستقیم یا نور پشت پرده برای بنسای متناسب می باشد.

البته برخی گونه های بنسای هم هستند که برای فضای بیرون هستند که منظور ما گونه های اپارتمانی بنسای می باشد. برخی گونه ها مثل بنسای نارون نوربیشنری احتیاج دارندولی گونه های فیکوس یا شمشادی به کم نوری مقاومند.

خاک مورد نیاز بن سای

خاک بن سای معمولا” کوکوپیت ،پیت ماس و پرلیت می باشد،که رطوبت را در خود حفظ می کند، بنابر این ضروری نیست هرروز به ان آب بدهیدهر زمانیکه به خاک دست زدید و خشک بود به ان اب دهید و نبایستی بگذارید فراوان خشک بماند.

معمولا” یک روز در میان و بیشتر از 3روز نشوددر تابستان بیش و در زمستان کمتر.در گونه رفتن به مسافرت ابیاری ان را به کسی بسپارید یا از دستگاه آبیاری خودکاراستفاده نمایید.

از آبیاری بیشتر از حد هم خودداری نمایید.برترین وقت ابیاری بنسای بعد از غروب افتاب می باشد.چون اب تا فردا صبح تبخیر نمیشود و هم چنین نور باعث سوختن برگها نمیشود.
ازانجا که خاک کوکوپیت یک خاک خنثی می باشد و عاری از مواد غذایی می باشد،بعد از مدتی گیاه دچار کمبود مواد غذایی می باشد و برگهای آن آغاز به ریزش می کند پس میبایست به بنسای کود داد تا مواد غذایی آن تامین شود. کود بونسای موجود در بازار ایران، کریستالون و آهن می باشد که برای بامبو و برخی گل وگیاه ها هم می توان استفاده نمود.

که میبایست یک قاشق چایخوری از آن را در یک لیتر آب حل نمود و هر 15 روز یک بار از ان اب به گیاه دهید.توجه داشته باشید که نبایستی هر دو کود را باهم دهید.اگر از هر دو کود استفاده میکنید تقریبا”.یک هفته بین آنان فاصله بیانذازید.آب حاوی کود را دور نریزید و در دفعات بعد استفاده نمایید.
نکته مهم:قبل از نوبت کود بنسای حداقل 2 روز قبل آبیاری نکنید تا گیاه شما تشنه باشد و کود را بهتر جذب بکند.
برخی کودها باعث خشک شدن بونسای می شوند.
–از انجا که بنسای یک گیاه زنده می باشد پس برای فتوسنتز خود احتیاج به نور دارد.پس بهتر می باشد در مکانی باشد که برای مدتی نور داشته باشد.میتوانید برای مدتی پرده را کنار بزنید تا گیاه نور گیرد.
– از قرار دادن بنسای در محلی که دمای آن بدفعات تغییر می کند مثلا: نزدیک پنجره ای که فراوان باز و بسته می شود یا جلو کولر یا بخاری خودداری نمایید چون باعث می شود شوک حرارتی به بنسای وارد شود.
–از گذاشتن بنسای در فضای بیرون خصوصا در هوای سرد پرهیز نمایید.برای جاهایی که آب و هوای گرم و مرطوب دارند بشرطی کهبنسای ذیل نور مستقیم آفتاب سوزان نباشد امکان قرار دادن آن در بیرون وجود دارد.

اصول پرورش و نگهداری گیاه بن سای

علت ورق ریزی بن سای آپارتمانی
بن سای های آپارتمانی میبایست در دمای بالای ۶۰ درجه فارنهایت نگهداری شوند. به این معنا که در پایان فصل زمستان این گیاه میبایست در داخل ساختمان قرار گیرد. بیش نژادهای بن سای های آپارتمانی (فیکوس، کارمونا و غیره) ورق ریزی ندارند، مگر این مشکلی قبل آمده باشد. سه علت ورق ریزی بن سای آپارتمانی را باهم بخوانیم:
اگر خاک بن سای سنگین بوده و آب را در خود نگه دارد، آبیاری فراوان موجب ریزش ورق های بنسای میشود. این امر موجب پوسیدگی ریشه شده و به تدریج ورق های گیاه می ریزند. تنها زمانی گیاه را آبیاری نمایید که خاک آن کمی خشک باشد، و اگر دچار این مشکل شده اید، هنگامی گیاه بهتر شد گلدان آن را با خاک متناسب تری تعویض نمایید.
آبیاری کم هم از دلایل زیاد رایج می باشد. بنسای در ظرف کوچک قرار داده میشود و امکان دارد شما آبیاری به آن را فراموش نمایید. در نتیجه ریشه گیاه می میرد و ورق ریزی میکند. آبیاری فراوان در طی مدت طولانی گیاه را ضعیف میکند، ولی آبیاری کم ریشه آن را کشته و در چند روز ورق ها میریزند.
یکی دیگر از دلایل شایع، نور نامناسب می باشد. پایان بنسای ها، حتی بنسای های آپارتمانی، به نور فراوان نیاز دارند.

—————————————-

مطالب مرتبط:

شرایط نگهداری گل سنگ

انواع و روش پرورش گل نرگس

در پرورش حسن یوسف به این نکات دقت کنید

همه چیز در مورد کاج مطبق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی