آموزش جامع کاشت، پرورش و تکثیر گل رز در باغچه و گلدان

آموزش جامع کاشت، پرورش و تکثیر گل رز در باغچه و گلدان

آموزش جامع کاشت، پرورش و تکثیر گل رز در باغچه و گلدان

کمتر کسی را می‌توان پیدا نمود که از گل رز خوشش نیاید. همانطور که در مطلب تاریخچه و انواع گل رز گفته شد این گل آنقدر گوناگون می باشد که تقریبا با هر سلیقه‌ای جور در می‌آید و هر کسی بالاخره گونه‌ای از آن را می‌پسندد.
اگر شما هم از جمله کسانی هستید که از این گل خوشتان می‌آید و هم چنین فضا و جا کافی برای پرورش و تکثیر گل رز را دارید، پس از خواندن روش کاشت و تکثیر و نگهداری گل رز ، حتما اقدام به خرید گل رز از گل فروشی آنلاین گُل سِتان کنید و کمتر از سه ساعت این گل قشنگ در خانه خود داشته باشید.

خرید گل رز

در انتخاب نوع رز حتما به موارد ذیل توجه نمایید.

۱- به اندازه باغچه شما بخورد. (بعضی گونه‌ها نیاز به فضای بسیاری برای رشد دارند)
۲- مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی شما باشد.
۳- از نوع گلش خوشتان بیاید
فضای متناسب برای کاشتن گل رز

بعد از انتخاب نوع گل رز خود، در هنگام کاشت و بعد از آن به موارد ذیل توجه نمایید.
جای مورد پیشنهاد میبایست آفتاب‌گیر و چرخش هوای خوبی داشته باشد.
میبایست خاکی خیس و مقوی داشته باشید تا گیاه قوت گیرد.
رز میبایست حداقل 6 ساعت در روز آفتاب بگیرد؛ اگر این میزان آفتاب در منطقه شما نیست، حداقل اطمینان حاصل نمایید که آفتاب صبحگاهی به آن می‌خورد. آفتاب صبحگاهی، شبنم‌ها را خشک می‌کند و احتمال بیماری گل را کم می‌کند.
خاک خیس برای بوته‌های رز لازم می باشد و بدون آن رز شما می‌پوسد و گیاه خود را از دست می‌دهید.

گل رز

گل رز

روش کاشت رز در باغچه

روش کاشت گل رز در باغچه زیاد ساده می باشد فقط میبایست حواستان باشد که بین گیاهان فضای خالی کافی وجود داشته باشد؛ این امر شیوع حشرات و بیماری‌ها را در بین آنها کم می‌کند. معمولا بین رز‌های استاندارد 60 سانتی‌متر فضا ضروری می باشد و اگر رز شما کوچک‌تر باشد این فضا هم کمتر می‌شود.

هنگام آب‌دهی، دقیقا پای رز آب بدهید (لوله‌های آبرسانی قطره‌ای برای آب‌رسانی عالی هستند ضمن این که در مصرف آب صرفه جویی می‌شود)

شاخ و برگ‌ها را تا جای ممکن خشک نگه دارید؛ اینکار باعث کاهش بیماری در رز می‌شود.

1 لایه سه الی چهار سانتیمتری از مالچ (نوعی پوشش) هم پای آن بریزید. مالش مانع از رسیدن نور به زمین و رویش گیاهان در اطراف رز می‌شود. این در این روش کاشت گل رز قطعا ریشه های سالم و خوبی خواهید داشت.

پای رزها در اوایل بهار و تابستان کود بریزید. اگر یار دارید که به شکوفه‌دهی ادامه دهد، میبایست اواسط تابستان هم کود بدهید ولی در اواخر تابستان و طی پاییز دیگر کود ندهید، چرا که ساقه‌ها در طی زمستان ضعیف‌تر خواهند شد و کود می توانند آسیب زننده باشد.

شما میبایست گلبرگ‌های رز را چند زمان 1 بار بچینید. اینکار جوانه‌های تازه را تحریک می‌کند و ریسک بیماری را کاهش می‌دهد. هرس نمودن ساقه رزها هم لازم می باشد چرا که با اینکار می‌توان چوب‌های مرده را جدا نمود و حرکت جریان هوا در گیاه تقویت می‌شود.

گل رز و راهنمای کاشت و نگهداری گل رز

کاشت گل رز
روش قلمه زدن گل رز

ساقه چینی را میبایست در بهار انجام بدهید، چرا که انجام آن در پاییز باعث می‌شود که گیاه‌تان در زمستان ضعیف شود. ابزار ساقه چینی شما میبایست تیز و تمیز باشند. اگر رز شما از نوع رونده می باشد، در چند سال نخست آن را ساقه چینی نکنید و هنگامی هم وقت چیدن ساقه‌هایش رسید، به میزان کم اینکار را انجام بدهید. خیلی از شکوفه‌های گونه رونده روی ساقه‌های قدیمی رشد می‌کنند و با بریدن ساقه‌های قدیمی، شکوفه‌های کمتری خواهید داشت.

اگر اقدام به کاشت گل رز رونده کرده‌اید، جلوی رشد عمودی آن را گرفته و آن را به رشد افقی تبدیل کنید؛ به این گونه گل‌ها و شکوفه‌های بیشتری خواهید داشت.

رزها، نسبت به 1 سری مریضی‌ها و آفت‌ها حساس هستند و برترین کار این می باشد که رز خود را چند زمان 1 بار چک نمایید. اگر مشکلی مشاهده کردید، سریع آن را از بین ببرید تا به بقیه بوته‌ها سرایت نکند.

برای اینکه در زمستان رز استواری داشته باشید، ضروری می باشد که از پاییز به بعد کود ندهید و از اواخر پاییز هرس نمودن را متوقف نمایید. این‌گونه می‌توانید به تحکیم رز خود یاری نمایید. هدف از اینکار این می باشد که رز شما در زمستان یکسره یخ زده بماند، چرا که یخ زدن و آب شدن یخ مداوم، به آن آسیب می رساند.

چند راه برای انجام اینکار وجود دارد، ولی در نهایت همه چیز بستگی به اقلیمی دارد که در آن زندگی می نمایید. برترین کار این می باشد که از گلفروشی محل یا گلخانه محل خود بپرسید که چطور رزها را برای زمستان آماده نمایید.

پرورش گل رز

سفارش آنلاین گل رز
وقت و نحوه تکثیر گل رز (قلمه زدن)

برترین وقت برای تکثیر و قلمه زدن گل رز، فصل بهار و زمانی می باشد که بوته فاقد گل می باشد.

مهترین بخش تکثیر گیاه رز انتخاب قلمه‌ی متناسب می باشد. که در انتخاب آن میبایست توجه داشته باشیم که قلمه از 1 مادر پسندیده (مرغوب) باشد و هم چنین قلمه های انتخابی سالم و قوی و حدوداً 1 ساله باشند و ضخامت آن‌ها در حدود 1 مداد یا کمی بیش باشد و حداقل طول آنان ۱۰ سانتی متر باشد.

هم چنین قلمه‌ها میبایست داری جوانه باشند (برجستگی‌های روی ساقه که محل رویش شاخه‌های فرعی است)

تکثیر یا قلمه زدن گل رز به 2 شیوه مرسوم می باشد.

۱- قلمه زدن زمینی (قرار دادن آن در خاک گلدان یا باغچه)

۲- قلمه زدن هوایی
قلمه زدن زمینی

نکته هایی که در این نوع از قلمه زنی میبایست رعایت شود به ترتیب ذیل می باشد.

انتهای قلمه‌ها را بعد از انتخاب بصورت اریب و زاویه‌دار برش می‌زنیم (۴۵ درجه)

خاکی که انتخاب می‌کنیم میبایست رطوبت را در خود حفظ بکند به همین دلیل نظر می‌شود که از ماسه استفاده شود.

2 سوم از قلمه‌ها را در خاک قرار بدهید و پای آن را محکم نمایید

کاشت قلمه رز

قلمه‌ها را دور از نور مستقیم قرار بدهید تا به سرعت خشک نشوند.

روز‌های ابتدایی هر روز آن‌ها را آبیاری و از مرطوب بودن خاک آن مطمئن بشوید.

به طور معمول قلمه‌های گل رز به 2 ماه وقت برای ریشه زنی نیاز دارند و بعد از این مدت می‌توانید آن‌ها را از بستر خارج و در مکانی که می‌خواهید بکارید.
قلمه زنی هوایی رز

قلمه زنی هوایی هم یکی دیگر از راه‌های مطمئن برای تکثیر گل رز می باشد.

در این روش هم با رعایت چند نکته‌ی ساده می‌توانید گل‌ رز خود را تکثیر نمایید.

بعد از انتخاب قلمه و جدا نمودن شاخ و ورق آن، بدون این که آن را از گیاه مادر جدا نمایید محلی ذیل برجستگی را انتخاب و به اندازه ۱.۵ تا ۲ سانتی متر پوست آن را دور تا دور جدا می‌کنید. دقت کنید که به ساقه اصلی آسیبی نرسانید و فقط پوست را جدا کنید.

قلمه زدن هوایی گل رز

بعدا با 1 کیسه پلاستیکی ضخیم پایین آن را ببندید و درون آن را از کود و خاک ورق پر نمایید و آن را ببنید (به نحوی که قسمت بدون پوست در بین خاک قرار گیرد) بعد از مدتی حدودا 8 هفته‌ای و ریشه زدن، می‌توانید آن را جدا و داخل گلدان یا باغچه بکارید.

نور مورد نیاز گل رز چه میزان است؟

بسیاری از انواع رزها روزانه حداقل به دریافت شش الی هشت ساعت نور خورشید نیاز دارند تا بتوانند شکوفه بزنند و ظاهر زیبای خود را هم حفظ کنند. اگر رز را در سایه قرار بدهید، کمتر از رزی که در نور می باشد شکوفه می‌دهد و ظاهری بلندتر و آشفته‌تر پیدا می‌کند.
علاوه بر این، رزی که در سایه قرار گرفته می باشد بیش در معرض ابتلا به آفات و بیماری‌هاست. رز بر خلاف بسیاری از گیاهان از دریافت نور مستقیم خورشید لذت می‌برد.
اگر در منطقه‌ای گرم و خشک زندگی می‌کنید که آفتاب در آن جا زیاد شدید می‌تابد، رز را در جایی قرار بدهید که تا میانه روز نور خورشید را دریافت بکند و پس از آن کمی سایه داشته باشد.
جالب می باشد بدانید نور خورشیدی که در شروع روز می‌تابد زیاد برای گیاه مفید می باشد. این نور سریعا برگ‌ها را خشک کرده و با اینکار، ریسک ابتلای گیاه به عفونت‌های قارچی را کاهش می‌دهد.

چه خاکی برای گل رز متناسب است؟

رزها عاشق خاک غنی هستند. فراموش نکنید که خاک آنان حتما میبایست دارای زه‌کشی مناسبی باشد. این گلها زیاد انطباق پذیر بوده و خیلی در مورد خاک حساس نیستند. ولی به هر حالا برترین نوع خاک برای آن‌ها، مخلوطی از خاک گلدان و کمپوست می باشد.
برای رز میبایست 2 سوم گلدان را با خاک گلدان و 1 سوم باقی را با کمپوست پر نمایید. می‌توانید کود گرانول مخصوص گل رز را هم به این ترکیب اضافه نمایید. این نوع خاک برای رز زیاد ایده‌آل می باشد.
چون ضمن متخلخل بودن و حفظ رطوبت، دارای مواد معدنی می باشد و نیازهای گیاه را به خوبی برطرف می‌کند. برای بهبود عملکرد خاک جهت زه‌کشی آب اضافی، می‌توانید مقداری پرلیت به آن اضافه نمایید. حدودا 1 پیمانه کافی می باشد. می‌توانید در این مرحله برای غنی‌تر نمودن خاک، به آن غذای ماهی هم اضافه کنید!

گل رز سیاه

چه فصلی متناسب کاشت گل رز است؟

ما 2 وقت را به عنوان زمان‌های طلایی کاشت رز توصیه می‌کنیم،
نخستین وقت،در فصل بهار و پس از آخرین موج سرما.
رزی که در شروع بهار کاشته می‌شود، پیش از شروع گلدهی در زمین جای می‌گیرد و هم چنین تا هنگام رسیدن گرمای تابستان، به خوبی در خاک مستحکم شده می باشد.
وقت بعدی،در فصل پاییز، حداقل شش هفته پیش از شروع سرمای جدی هوا.
در این شرایط رز پیش از این که به خواب زمستانی فرو برود، فرصت کافی برای محکم شدن در خاک را دارد. بهتر می باشد زمستان را برای اینکار انتخاب نکنید، چون زمین به طور کامل یخ زده می باشد و نمی‌تواند خانه خوبی برای رز تازه کاشته شده باشد.
به طور کلی، هر چه زودتر برای کاشت رز اقدام نمایید بهتر می باشد. بخصوص اگر رز را بصورت نهال برنا خریداری کرده اید.
ولی اگر رز شما گلدانی می باشد و فقط قصد دارید آن را به خاک و یا گلدان بزرگتر منتقل نمایید، می‌توانید در سایر ایام سال هم اینکار را انجام بدهید.

آیا می‌توان رز را در آپارتمان نگهداری کرد؟

جواب مثبت می باشد. در واقع رزهای مینیاتوری به همین دلیل به وجود آمده‌اند. امروزه تقریبا پایان انواع مختلف رز را می‌توان در داخل خانه هم نگهداری نمود، البته تا زمانیکه شرایط ایده‌آل برای آنان فراهم باشد.
اکثر رزها میبایست در گوشه آفتابی و یا کنار پنجره نورگیر قرار بگیرند. ولی بعضی از آنان تحت نورهای مصنوعی هم رشد خوبی خواهند داشت.
رزهای مینیاتوری، محبوب‌ترین نوع رزهای آپارتمانی هستند. این رزها در مقایسه با سایر اعضای خانواده خود، به بیشترین میزان نور نیاز دارند.
پس آنان را فقط در شرایطی برگزینید که در منزل خود نور زیاد زیادی دریافت می‌کنید.
در مقابل، می‌توانید انواعی از رز را برگزینید که در سایه نسبی هم می‌توانند رشد کنند. اگر در منزل خود قفسه بلندی دارید، رز رونده می‌تواند جلوه دراماتیک و عاشقانه‌ای به فضای شما ببخشد. می‌توانید رزهای رونده را در تعداد بالا و با رنگبندی مختلف در یک گلدان بزرگ بکارید تا رنگین کمانی از رزهای آبشاری داشته باشید.

برترین روش تکثیر گل رز چیست؟

محبوب‌ترین و در عین حالا ساده‌ترین روش برای تکثیر گل رز، قلمه زدن آن از راه ساقه می باشد.
برای قلمه زدن رز از راه ساقه، به گیاهی سالم احتیاج داریم. ساقه این گیاه را جدا نمایید و آن را در گلدانی کوچک بکارید تا به گیاهی مستقل و قشنگ تبدیل شود.
بهار برترین وقت برای جدا نمودن این ساقه می باشد، چون در این وقت جوانه‌های نو آغاز به رشد می‌کنند ولی هنوز گلهای زیادی ندارند.
برترین منطقه برای جدا نمودن این ساقه، بخش‌های جانبی گیاه می باشد، 9 مرکزی. گلهای متصل به ساقه را از آن جدا نمایید، چون گلها به انرژی نیاز دارند و ما می‌خواهیم پایان انرژی ساقه صرف رشد مجدد آن شود.
پس از آن که ساقه را در گلدان کاشتید، روی گلدان را با 1 کیسه پلاستیکی بپوشانید تا رطوبت گیاه حفظ شود. مواظب باشید که این پلاستیک به سطح برگها برخورد نکند چون باعث درست کردن عفونت‌‌های قارچی بر روی آنان می‌شود.

 

فروشگاه اینترنتی گل و گل فروشی آنلاین گل نارین

گل فروشی اینترنتی گل نارین آماده خدمات رسانی در زمینه خرید انواع سبد گل خواستگاری ، دسته گل خواستگاری ، خرید باکس گل ،  گل و گیاه آپارتمانی ، دسته گل عروس ، خرید گل ارزان ، خرید گل رز ،اجاره ماشین عروس ، تاج گل ختم ، خرید باکس گل ، خرید سبد گل ، خرید گل آنلاین ، گل آرایی ماشین عروس و …  به شما مشتریان عزیز می باشد.

جهت مشاهده و سفارش انواع گل با هر مناسبتی به قسمت فروشگاهی سایت مراجعه نمایید و یا با شماره تماس های درج شده در صفحه اصلی تماس حاصل فرمائید.

———————————————————————-

مطالب مرتبط:

فروشگاه اینترنتی گل و گل فروشی آنلاین گل نارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی