آشنایی و نگهداری گل اسپاتی فیلوم

آشنایی و نگهداری گل اسپاتی فیلوم

آشنایی و نگهداری گل اسپاتی فیلوم

گیاه شناسی

گیاه اسپاتی فیلوم بومی مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا و در حدود ۴۰ گونه دارد که معروفترین آنها Spathiphyllum wallisii می باشد که به عنوان گیاهی گلدانی و آپارتمانی طرفداران متعددی دارد.

گیاهی چند ساله و علفی با برگساری همیشه سبز می باشد که گلهای سفید رنگی زینت بخش آن می‌شود.

ورق های اسپاتی فیلوم سبز براق و نوک تیز می باشد.

گیاه به ارتفاع کل ۶۰-۴۵ سانتیمتر می رسد. توجه نمایید که تمامی قسمت های این گیاه در گونه مصرف و خورده شدن سمی هستند.

گل های این گیاه معمولا در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل میگیرد و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته دارد. حتی امکان دارد که در طی سال دو مرتبه شاهد گلدهی این گیاه باشیم.

آبیاری:

در طی تابستان به آبیاری و غبارپاشی منظم نیاز دارد. خاک گلدان نبایستی خشک شود و همیشه میبایست مرطوب نگه داشته شود ولی این به معنی خیس و غرقاب شدن خاک نیست.

محیط خیس و آبیاری بیشتر از اندازه موجب پژمردگی حاشیه برگها و بعدا تمامی ورق و افتادن ورق ها و گاهی سوختن و سیاه شدن نوک و حاشیه ورق ها خواهد شد.

توجه داشته باشید که اسپاتی فیلوم در محیط های پر نور به آبیاری بیش و در محیط هایی با نور کمتر به آبیاری کمتر نیاز دارند. برترین راه بررسی سطح خاک گلدان می باشد زمانیکه سطح خاک تا عمق ۲٫۵ سانتیمتری در حالا از دست دادن رطوبت می باشد می بایست گیاه را آبیاری نمود.

با رسیدن زمستان و کاهش نیاز گیاه به آب میبایست آبیاری را کاهش داد. در طی فصول گرم فراهم نمودن رطوبت محیط به رشد و شادابی این گیاه یاری می‌کند.

کمبود رطوبت محیط از جمله دلایل قهوه ای شدن ورق های این گیاه می باشد بنابراین علاوه بر غبارپاشی روزانه گیاه می‌توان یک عدد زیرگلدانی را از سنگریزه پر نمود بعدا تا نیمه دیواره زیرگلدانی در آن آب ریخت و گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار داد توجه داشته باشید که کف گلدان گیاه به هیچ عنوان با سنگریزه ها در تماس نباشد.

آب داخل زیرگلدانی به تدریج تخلیه شده و رطوبت بیشتری در هوا شکل خواهد گرفت.

آشنایی و نگهداری گل اسپاتی فیلوم
دما:

دمای محیط نگهداری میبایست همیشه بالای ۱۳ درجه سانتیگراد باشد. دمای ۲۳-۱۵ درجه سانتیگراد برای این گیاه برترین می باشد و دما را تا ۳۲ درجه سانتیگراد البته به شرط آبیاری و غبارپاشی منظم تحمل میکند. دمای بیشتر از اندازه محیط از جمله دلایل پیچش و سوختگی ورق ها می باشد.

نور:

اسپاتی فیلوم گیاهی سایه یار می باشد. محیط میبایست از نوری میانه و معتدل برخوردار باشد و میبایست آن را از اشعه مستقیم آفتاب دور نگه داشت زیرا نور مستقیم منجر به سوختن قسمت هایی از پهنه ورق و هم چنین گلدهی اندک و پراکنده گیاه و خواهد شد.

نور کم محیط موجب پیچش، رنگ پریدگی و نازکی ورق ها بخصوص ورق های برنا و کاهش گلدهی و هم چنین ریز شدن گل ها میشود. پنجره های رو به شمال و یا غرب در خانه جا های مناسبی برای نگهداری این گیاه می باشد.

خاک:

اسپاتی فیلوم به خاکی با زهکش سبک و متناسب نیاز و میتوان از ترکیب پیت ماس+ خاک برگ+ پرلیت استفاده نمود و یا آن که ترکیب کوکوپیت+پرلیت+ خاک ورق را به کار برد. عدم وجود عنصرهای کافی در بستر کاشت از جمله دلایل کاهش رشد، پریدگی رنگ و کوچک ماندن برگها بخصوص برگهای برنا و عدم شکل گیری گل ها می باشد.

بهتر می باشد که کود را در طی فصل رشد یعنی بهار و تابستان به کار برد. استفاده از کودهای کامل که حاوی آهن و منیزیم است برای این گیاه زیاد متناسب می باشد زیرا اسپاتی فیلوم به کمبود آهن و منیزیم نیز حساس می باشد و در اثر کمبود این دو عنصر حاشیه برگهای آن زرد خواهد شد.

تکثیر:

این گیاه به تدریج انبوه و گسترده می‌شود بنابراین در وقت تکثیر گیاه می‌توان گیاه مادری را به دو یا سه دسته تقسیم نمود و هر قسمت را در گلدانی جداگانه کشت کرد. هنگام قرار دادن گیاه برنا در گلدان مستقل مراقب باشید که آنرا در همان سطحی که قبلا در خاک قرار داشته می باشد بکارید.

عمیق تر کاشتن گیاه کمکی به رشد بهتر آن نخواهد نمود. این گیاه در گونه شرایط مساعد محیطی بذر هم تولید می‌کند که برای تکثیر می‌توان از آنها استفاده نمود.

بعد از قهوه ای شدن گلها و پوشش بذر ،پوشش ذرها را میبایست با چاقویی تیز شکافت و بذرها را در بستری سبک و مرطوب به شکل سطحی کاشت و لایه نازکی از بستر کاشت را بر روی انان قرار داد و دمای محیط را حدود ۲۲-۲۰ درجه سانتیگراد تنظیم نمود.

وجود نور جوانه زنی بذرها را تسریع می‌کند بنابراین ظرف محتوی جوانه ها را در محیطی روشن ولی به دور از نور آفتاب قرار می‌دهیم. زیاد شدن رطوبت نسبی محیط و یا کشیدن پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت بذرها به جوانه زنی آنها یاری خواهد نمود. اگر تمامی شرایط متناسب باشد در طی ۱۰ روز شاهد جوانه زنی بذرها خواهیم بود.

آشنایی و نگهداری گل اسپاتی فیلوم

آفات و بیماری:

شته و کنه تارعنکبوتی آفت این گیاه می باشد، حشرات سپردار هم گاهی مشکلاتی را درست کردن می کنند. این حشرات بر روی ورق دمبرگ و یا ساقه تجمع می کنند و از شیره گیاهی تغذیه کرده و موجب زردی برگ ها ضعیف شدن گیاهان میشوند.

تریپس هم از دیگر آفات می باشد که می‌تواند از شیره گیاه تغذیه بکند که در نتیجه فعالیت آنها برگها در هم پیچیده و بدشکل میشوند و لکه هایی نقره ای – خاکستری بر روی برگها درست کردن میشود.

بلایت فیتوفترا از جمله بیماری های قارچی می باشد که لکه های مرده سیاه یا قهوه ای رنگ در حاشیه یا مرکز پهنه ورق درست کردن می‌کند.

پوسیدگی ریشه قارچی که با دو قارچ Pythium و Cylindrocladium شکل می‌گیرد بیماری دیگری می باشد که موجب زرد شدن ورق ها بخصوص ورق های پایین گیاه نزدیک به ریشه میشود و گاهی با پژمردگی گیاه هم همراه می باشد.

امکان دارد لکه های بیضی شکل قهوه ای تیره بر روی پهنه و دمبرگ شکل بگیرد بخصوص در نواحی نزدیک سطح خاک بوجود آید که در این مرحله نشانه از بین رفتن اکثر ریشه های گیاه و مرگ حتمی گیاه می باشد .

لکه برگی بیماری دیگری می باشد که که بر اثر آن لکه هایی حلقوی به رنگ سیاه تا قهوه ای بر روی حاشیه و پهنه ورق مشاهده می‌شود.

در لکه ها امکان دارد حلقه های متحد المرکز وجود داشته باشند. عدم آبیاری بیشتر از اندازه، تهویه متناسب هوای محل نگهداری گیاه، استفاده از بسترهای کاشت ضدعفونی شده از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی است.

ولی اگر بیماری آغاز شد و پیشرفت داشت می بایست از سموم متناسب قارچکش استفاده نمود.

بیماری های ویروسی موزاییک موجب ظهور لکه های زرد رنگ بر روی پهنه ورق، بد شکلی برگها و کوچک ماندن قامت گیاه می‌شود. بیماری ویروسی راه حل ندارد و تنها میبایست گیاه آلوده را از بین برد.

هرس:

بعد از خشک شدن گل ها میتوان ساقه آنها را از نزدیکی سطح خاک قطع نمود هم چنین ورق های خشکیده و ضعیف را هم بهتر می باشد که از نزدیکی سطح خاک قطع کنیم.

——————————————————————

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

منو اصلی