آشنایی با گل حسرت و خواص آن

آشنایی با گل حسرت و خواص آن

آشنایی با گل حسرت و خواص آن : سورنجان یا گل حسرت نام ۱ رده از راسته سوسن سانان، تیره گل حسرتیان Colchicaceae است.سورنجان رده‌ای است علفی با حدود ۳۰ گونه که بومی اوراسیا هستند؛ گل‌های آن‌ها بدون ساقه و شبیه گل زعفران است که در پاییز می‌شکفد و به آن‌ها زعفران پاییزه یا چمنزار گفته می‌شود؛

میوه آن‌ها پوشینه ۳ حجره‌ای میباشد که در بهار، زمانیکه برگ‌ها ظاهر می‌شوند، می‌رسد.سورنجان در نقاط معتدل و مرطوب می‌روید. پیاز آن در عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر در خاک فرومی رود و در پائیز گل‌های سفید یا بنفش ۶ بخشی از آن خارج مي شود.

آشنایی با گل حسرت و شرایط نگهداری و خواص آن

این گیاه بسیار سمی و ماده مؤثر آن به نام کلشیسین در بیماری نقرس بکار می‌رود. پایان قسمت‌های این گیاه سمی میباشد و امکان دارد سبب مرگ شود.ساقه زیرزمینی این گیاه را در فصل پاییز جدا می کنند و در معرض آفتاب خشک کرده و برای مصارف دارویی از آن استفاده میشود.گل سورنجان زرد را شنبلید می‌گویند.

گیاه Autumn crocus (سورنجان)، گیاهی میباشد علفی و پایا از خانواده Colchiaceae (گل حسرتیان) که بومی اروپا ازپرتغال تا اوکراین میباشد.زیستگاه طبیعی این گیاه کوهستان‌ها و صحرا‌ها میباشد و بصورت خودرو در مزارع مرطوب اروپا و بریتانیا میروید.سورجان به علت داشتن گل‌های قشنگ، گیاه زینتی محبوب در مناطق معتدل محسوب می شود و دارای خواص دارویی زیاد با اهمیتی هم می باشد.

ارتفاع این گیاه بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر و گستردگی آن بین ۷ تا ۱۵ سانتیمتر میباشد.برگ‌های آن به رنگ سبز روشن و مماس بر زمین می باشند.

آشنایی با گل حسرت و خواص آن

آشنایی با گل حسرت و خواص آن

نیاز‌ها گل حسرت

جا باز و آفتابی، خاک دارای زهکش پسندیده، برگ‌ها را تا زمانیکه کاملاً پژمرده نشده اند از گیاه جدا نمی‌کنند تا مواد غذائی ضروری برای تولید گل‌ها در فصل پائیز را قبل از آغاز دوره استراحت پیاز‌ها مهیا نمایند. حداقل دمای قابل تحمل آن منفی ۱۵ درجه سانتی گراد است.

خاک:

خاک شنی، ماسه‌ای، غنی و پسندیده زهکشی شده.ph خاک بهتر میباشد بین ۶ تا ۷.۵ باشد.

نور:

گیاه زمانیکه در سایه قرار دارد گلدهی خوبی نخواهد داشت.

دما:

همانطور که ذکر شد این گیاه متعلق به دمای معتدل و مرطوب میباشد و دمای حدود ۱۸ درجه برای رشد این گیاه متناسب میباشد.
بهتر میباشد در معرض سرما قرار نداشته باشد.

آبیاری:

به طور متوسط صورت بگیرد.

ازدیاد:

از راه کاشت بذر و یا تقسیم گیاه در فصل پائیز امکان پذیر میباشد.

آشنایی با گل حسرت و خواص آن

آشنایی با گل حسرت و خواص آن

خواص دارویی این گیاه به شرح ذیل است:

** بوییدن گل سورنجان سبب باز شدن بینی و ازبین رفتن سردرد می شود.
** سبب ازبین رفتن بیماری نقرس می شود.
** موثر در درمان رماتیسم
** موثر در درمان سیاتیک

خواص دارویی گل حسرت (سورنجان)

** در طب نو کلشیسین که ماده بدست آمده از سورنجان میباشد، برترین داروى ضد نقرس شناخته شده و داروهاى اختصاصى که براى معالجه این مرض ‍ وجود دارد تماما از ترکیبات گل، پیاز و بذر گیاه مى باشد.** در طب نو و کهن هر دواین گیاه را مضر معده مى دانند و به همین جهت ضروری میباشد که با احتیاط مصرف شود.**

تجویز فرآورده‌ها از مقدار کم آغاز شده و کم کم فراوان مى شود تا درد و عوارض نقرس از بین برود و چون معمولا خاتمه درد با عوارض معدى هم وقت آغاز مى شود، به مجرد تسکین درد استعمال این گیاه را قطع نمایید.**در طب سنتى ایران براى معالجه سیاتیک این گیاه تجویز می گردد.** مقدار مصرف این گیاه حداکثر ۵/۲ گرم میباشد و بیشتر از این مقدار سمى میباشد.

مطالب مرتبط :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی